Otomatik Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı: Ovülasyon Tarihi

0
Yumurtlama dönemi hesap makinesi ile yumurtlama tarihinin ne zaman olduğunu öğrenin. Ek olarak yumurtlama döneminin belirtilerini okuyun ve hamile kalmak için en verimli tarihlerin ne zaman olduğunu anlayın.


Hamile kalma şansını arttırmak isteyen kadınların ovulasyon yani yumurtlama dönemini hesaplaması büyük önem arz etmektedir. Yumurtlama dönemi içerisinde hamile kalma şansı zirveye çıkar ve bu nedenle hamilelik için hangi dönemin yumurtlama dönemi olduğunun bilinmesi gerekir.

Yumurtlama Tarihi Hesaplayıcısı

Adet düzenli gerçekleşiyorsa yumurtlama en son adetin üzerinden 14 gün geçtikten sonra olur. Dolayısıyla son adetin üzerinden 10 gün geçtikten sonra ilişkiye girilmeye başlanmalı ve 1 hafta süresince de gebelik için denemelere devam edilmelidir.

Hesapla

Polikistik over semptomu ya da benzeri bir sağlık sorunu söz konusuysa baz alınması gereken süre 3 haftadır. Polikistik over sendromu olanlar daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilir.

Yumurtlama Döneminin 7  Belirtisi

Yumurtlama dönemi içerisinde olduğuna işaret eden belirtileri karın ağrısı, göğüslerde hassaslaşma, vajinal akıntı, ısı artışı, servik bölgede mukus artışı, koku hassasiyeti ve libidonun yükselmesi olarak sıralamak mümkündür.

yumurtlama donemi 300x193 - Otomatik Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı: Ovülasyon Tarihi

Karın Ağrısı

Yumurtlama dönemi içerisinde karın bölgesinde hafif bir ağrının hissedilmesi mümkündür. Söz konusu ağrı genellikle karnınızın kasıklarınıza yakın olan alt bölgesinde gerçekleşir ve diğer ağrılardan ayırt edilmesi oldukça kolaydır. Göbeğinizin altında gerçekleşen bu hafif karın ağrısı yumurtlama belirtisidir.

Bilgi al: Hamilelikte Karın Ağrısı

Göğüslerde Hassaslaşma ve Ağrısı

Östrojen hormonunun salınımının arttığı şu günlerde göğüslerinizde acı, ağrı ya da hassaslaşma gibi semptomların görülmesi oldukça olasıdır. Daha önceden de bu semptomu yaşamış olmanızdan dolayı diğer ağrılardan ayırt edilmesi sizin için çok zor olmayacaktır. Göğüslerde hassasslaşma, ağrı ya da acı ile kasık bölgesindeki ağrı aynı anda gerçekleşebilir.

Akıntı

Akıntı, en sık rastlanan yumurtlama belirtisidir. Ovülasyon döneminde vajinal bölgede kanama gerçekleşebilir. Östrojen hormonunun bir anda aşırı artması nedeniyle bu semptomla karşılaşılmaktadır.

Bu akıntının implantasyon kanaması ile karıştırılmaması gerekir. İmplantasyon kanaması pütürlü beyaz ve yapışkan bir akıntıdır, ancak yumurtlama dönemi içerisinde karşılaşılacak olan akıntı kanama şeklinde olmaktadır.

Yüksek Sıcaklık

Yumurtlama döneminde vücut sıcaklığı yaklaşık yarım derece kadar artar. Bu ısı değişikliği rakamla ifade edildiğinde 0,5 gibi küçük bir değer olsa da sizin için ciddi rahatsızlık verici bir semptom anlamına gelmektedir. Bu sıcaklık değişikliği genellikle ovulasyon yani yumurtlama döneminin sonlarına doğru gerçekleşir.

Eğer vücut sıcaklığınızın artıp artmadığını anlayamadıysanız bir adet ısı ölçer işinizi görecektir. Sabah ve akşam düzenli olarak iki defa vücut ısınızı ölçün.

İlk Isı ölçümünü sabah kalkar kalkmaz hiçbir şey yapmadan, kimseyle konuşmadan direkt olarak yatağın içerisinde yapmanız gerekiyor. İkinci ısı ölçümünü ise aradan en az 3 saat geçtikten sonra herhangi bir zamanda yapabilirsiniz.

Arada fark olup olmadığına, varsa ne kadar fark olduğuna dikkat edin. 0,5 derece ve üzerindeki farklar ovülasyon dönemi içerisinde olduğunuzu gösteren belirtilerdendir.

Servik Bölgede Mukus Artışı

Salgılanan östrojen rahim boynunda spermlerin daha rahat hareket edebilmesi için mukus salınımını arttırmış ve bölgenin normalde olduğundan çok daha kaygan olmasını sağlamıştır. Söz konusu semptomun dışarıdan gözlemlenebilmesi mümkün değildir, bu nedenle temiz bir parmakla vajinal bölgenin kontrol edilmesi gerekir. Parmağınızla vajinanızı kontrol ettiğinizde yapışkan, kaygan bir sıvı ile karşılaşırsanız yumurtlama dönemi içerisinde olduğunuzu gösteren ciddi bir belirtiyi yakalamış olursunuz.

Daha Keskin Koku Almak

Bazı kadınlar yumurtlama dönemi içerisinde normal dönemde olduğundan en az 2 kat daha iyi koku aldığını söylemektedir. Koku hassasiyetindeki bu artışın hormonlarla yapılan bir açıklaması da vardır. Eğer son günlerde kimsenin almadığı kokuları aldığınızı tespit ederseniz bunun bir ovülasyon belirtisi olduğundan emin olabilirsiniz.

Libido Artışı

Bazı kadınlar yumurtlama dönemi içerisinde normalden katbe kat daha fazla cinsel arzu duyduğunu söylemektedir. Son günlerde libidonuzda yani cinsel isteğinizde ciddi bir artış meydana geldiyse en verimli dönemin içerisinde olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Yumurtlama Dönemi Ne Zaman?

En genel haliyle son adet gününden 14 gün sonra başlayan yumurtlama dönemi 1 hafta kadar sürmektedir. Bu hafta, hamile kalmak isteyen kadınlar için oldukça verimli bir haftadır. Eğer sizde hamile kalmak istiyorsanız “Hamile Kalmak İstiyorum” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.