Yumurtlama Dönemi Belirtileri: Kesin Olarak Anlama Yöntemleri

Yumurtlama dönemi gerek doğurganlığın tavan yaptığı gerek yerleşmenin gerçekleştiği dönem olması itibariyle bilinmesi gereken bir zaman dilimidir. Kadınların kendi başına yumurtlama dönemini hesaplayabilmesi için basit bir matematikle son adet gününe 14 gün eklemesi bazen yeterli olabilir, ancak çoğu kişinin adeti düzenli gerçekleşmez ve bu nedenle alternatif yöntemlere başvurulması gerekir.

Bu kapsamda yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir, yumurtlama dönemi nasıl anlaşılır ve türevi konulara değinilmesi faydalı olacaktır.

Ovülasyon Belirtileri

  • Rahim içi sıvı değişimi,
  • Vücut ısısında artış,
  • Serviklerde genişleme,
  • Lekelenme (özellikle kahverengi)
  • Karnın şişmesi,
  • Kasık ağrısı,
  • Göğüs hassasiyeti,
  • Libido artışı,
  • Kokulara, tatlara ve ışığa karşı aşırı hassasiyet.

Bilgi al: İmplantasyon (Yerleşme) kanaması

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır

Yukarıdaki yumurtlama dönemi belirtilerinden kaç tanesini yaşadığınızı aklınızın bir köşesinde tutun. Daha sonra “Ovülasyon Tarihi Hesaplama” isimli sayfamızı ziyaret edin ve yerleşme döneminin sizin için hangi tarihe denk geldiğini öğrenin.

Eğer bu belirtileri yaşadığınız günlerle hesap makinesi sonucu ulaştığınız günler bağdaşıyorsa yumurtlama dönemi içerisinde olma ihtimaliniz çok yüksek.

Ovülasyon Testi (Kesin Yol)

Yumurtlama döneminin bilinebilmesi için üretilmiş bazı ürünler vardır. Eğer yumurtlama tarihinden kesin olarak emin olunmak isteniyorsa ovülasyon testleri satın alınabilir. Fiyatları 10 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. Her testin kendine özel prosedürleri vardır, internet üzerinden de sipariş verilebilir.

Bu testler sayesinde yumurtlama dönemi içerisinde olup olmadığınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Nadir Rastlanan Belirtiler

Yukarıdaki yumurtlama dönemi belirtilerine ek olarak nadiren de olsa yumurtlama dönemi içerisinde mide bulantısı, akıntı, kasık ağrısı, bel ağrısı gibi problemlerle de karşılaşılabilmektedir. Bunun sebebi genel itibariyle hormonal salınımın artmasıdır.

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Kaç Gün Sürer

Yumurtlama dönemi belirtileri 2-3 gün kadar sürebilse de yumurltama anlık gerçekleşen bir olaydır ve gebelik isteyen kadınların bu dönemde birliktelik yaşaması tavsiye edilir. Yumurta hücresi 24 saat kadar yaşayabilen bir hücredir ve bunun anlamı döllenme için 24 saatlik sürenin olduğudur. Bu süreçte dikkatli davranılması ve ayrıntılara dikkat edilerek yumurtlama dönemi içerisinde olunduğunun anlaşılması büyük önem arz etmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.