Yerleşme (İmplantasyon) Kanamasının 10 Resmi

45
Yerleşme kanaması diğer bir deyişle implantasyon kanaması gebeliğin ilk belirtilerindendir. Her kadında farklı şekilde görülebilen yerleşme kanamasının 11 farklı resmine bakın ve karşılaştırın. İmplantasyon kanaması görüntüleri adet kanaması ile arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olacaktır.
yerleşme kanaması

Döllenmiş yumurta hücresinin rahme yerleştiği ilk veya ikinci hafta içerisinde implantasyon yani yerleşme kanamasının görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Anneler, söz konusu yerleşme kanamasını farklı şekil ve renkte görebilir ve bu nedenle gözlemlenebilecek farklı tipteki yerleşme kanamalarının görüntülerine bakmak gerekir.

Aşağıda 11 farklı yerleşme kanaması görüntüsü bulunmaktadır, eğer implantasyon kanaması hakkında daha detaylı bilgi almak ve neden gerçekleştiğiyle ilgili soru işaretlerini gidermek isterseniz İmplantasyon Kanaması” isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Söz konusu yazı içerisinde adet kanamasıyla yerleşme kanamasının farklarının neler olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Yerleşme Kanamasının Resimleri

Güncelleme (13 Mart 2018): Yerleşme kanaması resimleri normalde burada bulunuyordu fakat resimlerde kan göründüğü için uyarı aldık ve resimleri ayrı bir sayfada göstermemiz gerekti. Lütfen resimleri ayrı bir sayfada incelemek için buraya tıklayın.

Yerleşme Kanaması Belirtileri

Yerleşme kanamasının gerçekleştiği günlerde annede bazı semptomlar görülmektedir. Bu semptomlar:

 • Kasık bölgesinde kramp ya da kasılma,
 • Ruh halinde değişiklik,
 • Baş ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Göğüslerde hassaslık,
 • Sırt ve bel ağrısı.

45 Soru Cevaplandı

 1. merhabalar. benim döngüm 30 günlük. her ay düzenli adet oluyorum. fakat döngümün 17. günden 21. gününe kadar lekelenmem oldu. pembemsi renkte basladi son gün kahverengiye döndü, ve peceteyi dolduracak kadardi.. acaba ovulasyon kanamasi degilde yerlesme kanamasi olabilirmi? suan adetim 1 gün gecikti.

  • Merhaba Fatma,

   Anlattıklarına göre yerleşme kanaması olması ihtimali çok yüksek. Adetin gerçekleştikten sonraki sabah aç karnına idrar testi yaparak gebe olup olmadığını öğrenebilirsin. Negatif sonuç alırsan kan testi için doktoruna başvurman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 2. Ayın 17 ilişki yaşadık ve eşim genetel bölgenin üzerine boşaldı ve adet ayından birgun geçiyor hamile olma ihtimalim varmi

 3. Aşırı derecede karın ağrısı var ve pembemsi peçeteye sildikçe gelen akıntı var adet günüm kürtajlarımdan sonra düzensizleşti ve bu ay yumrtlama dönemimizi hesapladık şuan 2 gün geciktim hamile olma ihtimalim nedir

  • Merhaba,

   Kürtaj sonrası gecikme sık rastlanan bir durum fakat bir süre sonra normale dönmesi beklenir. Şu an yaşanan gecikme de kürtaj kaynaklı olabilir doktorunla görüşmeni rica ediyorum.

   Sevgiler.

  • Merhaba Berna,

   Yerleşme kanaması olabilir, hemen gebe olup olmadığını öğrenmek istersen kan testi için doktoruna başvurabilirsin. Eğer bekleyebilirim sorun yok dersen adetin gerçekleştikten sonraki sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 4. merhaba adetime 3 gün var ama sabah kahverengi kan gibi işey geldi ara ara wcye gittiğimde tekrar oluyor ve belim çok ağrıyor arada hafifliyor.. normal regli mi acaba ?

  • Merhaba Asel,

   Adet olmana 3-4 gün kadar varsa yerleşme kanaması olma ihtimali de var. Resimlerdekine benzer bir akıntı mı?

   Sevgiler.

 5. Merhabalar ben adetimden 4 gün önce lekelenme yaşadım implantasyon sanıp beta hcg testi ysptırdım ama sonuç 0.15 yani negatif çıktı sonrasında da adet oldum düzenli. Yine de hamile kalmış olma olasılığım var mıdır sizce?

 6. Mrb. 4 hafta 2 gunluk gebeyim. Belim kasigim ve karnim cok agriyor. Hic gecmeden. Yatiyorum ben de.
  Dun 7 nisan da hafif lekelenme geldi. Korktum. Bu kadar agri olur mu?

  • Merhaba Ayşe,

   Öncelikle şu yazıya göz atabilirsin https://acunay.com/gebeligin-4-haftasi/

   Kasık ve karın ağrısı her ne kadar beklenen bir gebelik semptomu olsa da dayanılamayacak kadar ağrı tabii ki de istenmeyen bir şey, doktoruna başvurman iyi olacaktır. Farklı bir sebeple ortaya çıkıp çıkmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekir, gebeliğin ilk aylarında şiddetli kasık ve karın ağrısı farklı şeylerin de işaretçisi olabilir.

   Sevgiler.

 7. Merhaba 17 martta ilişkiye girdim korunarak ve ertesi gün hapı kullandım 19 martta beklediğim tarihte adet oldum ve adet bitimi kanamam oldu doktorum ilacın etkisi oldugu söyledi ama hala kramplarım ve miğde bulantım devam ediyor internette okuduguma göre etkisi bir ay sürebiliyomuş, 3 nisandada bir ilişkim oldu korunarak ve o günden sonra kramplarım cok daha arttı sebebi nedir? Adetime de 4 gün var onun belirtileri olabilir mi ?

  • Merhaba Zuhal,

   Ertesi gün hapı gebeliğe engel hormon salınımlarını çok kısa bir süre içerisinde inanılmaz şekilde yükseltir ve vücutta tahribata neden olur. Doğrulamak tabii ki haddime değil fakat doktorunun da söylediği gibi sebebi çok yüksek ihtimalle bu. Ertesi gün hapları hakkındaki makalemize şuradan göz atabilirsin: https://acunay.com/ertesi-gun-hapi-kullanimi-yan-etkileri-ve-adet-gecikmesi-rehber/

   Artan hormon salınımı bu semptomların ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir, ancak adet sonrası idrar testi yaparak ya da kan veya beta HCG testi ile de hamile olup olmadığını öğrenebilirsin.

   Sevgiler.

 8. Adet tarihimden yaklaşık beş gün önce lekelenmelerim oldu. Yerleşme kanaması zannedip şüphelenince beta hcg testi yaptırdım sonuç negatif çıktı. Sonrasında da normal düzenli günümde adet oldum. O zaman yaptırdığım beta hcg testine güvenebilir miyim?

  • Merhaba Gülçin,

   Hamilelik testin negatif sonuçlandı demek. Gebelik için 10 ve üzeri değer aranır.

   Sevgiler.

  • Merhaba Seda,

   Beta hCG değeri düşük, hamile değilsin. Gebelik için 10 üzeri değer aranır.

   Sevgiler.

 9. 1 mart da 5 gün klomen kullanmaya başladım 8 mart da ovitrelle çatlatma iğnesi yapıldı 15 gün sonra test yapmamı söyledi doktorum 23 mart da adet olmam gerekıyorken 22 sinde ilk belli belirsiz kahverengi bir leke geldi daha sonra daha da koyulaştı peçeteye sildikce geliyor normal adetim gibi değil iğneden sonra hep akıntım oldu çok şiddetli kasık ve bel ağrım var şuan da nedeni nedir yerleşme kanaması olabilir mi daha önce haberim olmadan düşük yaptım adet tarihim de

  • Merhaba Melis,

   Tedavi sürecinin devam ettiğini sanıyorum, tedavinin ilk aşamalarında olmasa da ilerleyen dönemlerde tedavi başarıya ulaştığında gebelik ihtimali var.

   Her şey gönlünce olsun, sevgiler.

 10. en son 5inde birlikte olduk, korunmasızdı ama boşalma olmadı. 24ün de olmam gereken regl 17sinde oldu ve çok az kanamam oluyor. hala devam ediyor. bir günde bir pedi anca tamamlayacak kadar bir kan akışı.

  • Merhaba Ceren,

   Bir önceki verdiğim cevap farklı bir kişi için verdiğim cevaptı aslında nasıl olduysa senin sorunla karışmış o durum için üzgünüm, senin için yazılan bir cevap değildi o ve düzenleyeceğim birazdan.

   Soruna gelecek olursak: yerleşme kanaması olup olmadığını anlamak için öncelikle ne zaman gerçekleştiğini hatırlaman gerekir. Yerleşme kanaması genel itibariyle doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama döneminden 10 gün sonra başlar ve kısa bir süre devam eder. Bu zaman çoğu kişi için adetten 2 veya 3 gün öncedir. Kanamanın şiddeti regl kanamasına nazaran çok daha azdır. Rengi de normalden farklıdır. Çoğu kişi için kahverengi tonlarda olsa da pembemsi bir görünüme de sahip olabilir.

   Sevgiler.

   • merhaba, bugün beta hcg testi yaptıracağım ama reglim stresnten yerleşme kanaması gibi olmuş olabilir mi?

    • Merhaba Ceren,

     İmplantasyon kanamasını adet kanamasından ayırmak dikkatli bir gözlemci için oldukça kolaydır. Renkleri ve yoğunluğu dahi farklıdır, söylediğin şey olası değil.

     Sevgiler.

 11. Merhaba ben 5 martta adet gördüm 13 martta rahim flimi çektirdim 14 martta eşimle birlikte oldum 1 gün sonrasında çok açık lekelenmme oldu 4 gğn oldu ve gün gün koyulaştı rengi sizce yerleşme kanaması olabilrmi

  • Merhaba Gülçin,

   İmplantasyon kanaması olabilir, ancak bu yüksek ihtimalle 14 marttaki birliktelik değil daha önceki birlikteliğe istinaden. Sonraki adetinin üzerinden 2 gün geçince idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 12. Mrb hocam normalde benim regl 17 mart ama ben 19 mart pembe renkli şekilde kanamam var sizce bu reglmi yoksa yerlesme kanamasimı?

  • Merhaba Serpil,

   Gebe olma ihtimalin var, kanama rahimde meydana gelen yerleşme kaynaklı olabilir. Fakat devam ederse veya şiddeti artarsa doktora başvurmanı rica ediyorum. Adetten kısa süre sonra meydana gelen kanamanın üreme sistemi ya da rahimle ilgili farklı bir şeyin işaretçisi olma ihtimali de var.

   Sevgiler.

 13. Merhaba 24 ünde oluyordum regl fakat 17sinde oldum ve bormal regl gibi değildi. çok az kanamam oluyor. bugün hala cok az ve reglken cok daha kanamam oluyordu. Hamile olabilir miyim? resimleri inceledim fakat inanın kafam çok karışık. erken olması ve kanamamın normalden az olması beni korkuttu

  • Merhaba Ceren,

   En son kaç gün önce ilişkiye girmiştin, geçmişe dönük 2 hafta içerisindeyse yerleşme kanaması olma ihtimali tabii ki var. Eğer kanaman devam ediyorsa ve bu merak canını sıkmaya başladıysa adet sonrası idrar testi yapmayı beklemeden beta HCG ya da kan testi yaptırmak için doktoruna başvurabilirsin.

   Sevgiler.

 14. Iyigunler benim şubat in 17 de adet olmustum ve ben herzaman adetimden bi hafta once olurdum ve simdi bugun lekelenmem var adet dongum 28 hamile olabilirmiyim dun kasiklarim cok agirdi bugunde belim cok agriyo

  • Merhaba Nihal,

   Yumurtlama dönemi içerisinde gerçekleşen bir lekelenme söz konusu, gebe olma ihtimalin yüksek. Eğer gebe olup olmadığını öğrenmek konusunda sabırsızsan beta HCG testi yaptırmak için şu an doktora gidebilirsin, eğer acelem yok bekleyebilirim diyorsan adetinden iki gün önce kan testi yaptırabilir ya da adet olduktan 1-2 gün sonra idrar testi yapabilirsin. Şu yazı kafandaki soru işaretlerini giderecektir https://acunay.com/hamilelik-kac-gunde-belli-olur-ne-zaman-anlasilir/

   Sevgiler.

 15. bende karın ağrısı var çok şidetli kahve rengi akıntı geldi bende hamilmiyim acaba günüm geçmemiş daha çünkü 5 marta olmuştum

  • Merhaba Elif,

   Bir sonraki adetine dikkat etmen gerek, adetin üzerinden 1 hafta geçtikten sonra idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 16. Merhaba
  Benimde reglim 2 martı beş gün sürüyo ve 1 senelik evlym dört ay öncede düşük yaptm o yüzdnde korkuyorum ama dün gece sulu kahverengi bi akıntm oldu ama şuanlk yok bu normalmi hamile kalma kalma olaslğm var mı biraz daha beklemelmiyim simdiden teşekkrler

  • Merhaba Ebru,

   Adetinin üzerinden tam 14 gün geçmiş dolayısıyla yumurtlama dönemi içerisindesin. Doğurganlığın tavan yaptığı bu günlerde yerleşme kanamasıyla karşılaşmış olman da gebeliğe işaret ediyor, bir sonraki adetinin gecikip gecikmeyeceğine dikkat et ve gecikse de gecikmese de adetin üzerinden 1 hafta geçtikten sonra idrar testi yap. Bu süreçte kanaman şiddetlenirse, tekrar ederse ya da rengi açık kırmızıya dönerse mutlaka doktoruna başvur.

   Sevgiler.

 17. Son reglim 9 Şubat’ta gerçekleşti ve adet döngüsü 30 gün, normalde 10 ya da 11 Mart gibi regl olmam gerekiyordu ve son ilişkim 1 Mart’ta gerçekleşti. Gününde regl olmadım ve normalden fazla yorgunluk ve halsizlik hissin vardı. 12 Mart gecesi şiddetli baş ağrısı ve ardından kıl gibi ince bir kanamam oldu sabaha kadar ped kullandım çok az bir kanamam olmus, şu anda kanamam yok ama her tuvalete gittiğimde tuvalet kağıdına bir miktar kanama geliyor. Implantasyon olmasını umuyorum, 40 yaşındayım ve 2. Bebek için ugrasiyoruz,.sizce bu implantasyon olabilir mi?

  • Merhaba Sibel,

   Kanamanın rengi ve yoğunluğu implantasyon kanaması olup olmadığı konusunda yorum yapabilmek için önemli, pıhtı şeklinde damarlı bir kanama mıydı yoksa pembemsi ve akışkan mı?

   Sevgiler.

  • Merhaba Fatma,

   Adetin 2 gün sürmesiyle gebelik arasında doğrudan bir bağlantı kurmak mümkün değil. Beslenmene ve ne kadar su içtiğine dikkat et. İmplantasyon kanaması normal adet kanamasına nazaran daha pıhtılaşmış şekilde gerçekleşir. Resimlerdeki gibi miydi karşılaştığın kanama yoksa açık kırmızıya yakın bir renk miydi?

   Sevgiler.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.