Yeni Doğan Bebeklerde Alerji: Sebepler ve Tedavi Yöntemleri

Yeni doğan bebeklerde alerji sorununun belirtileri, nedenleri, nasıl tedavi edileceği, ne zaman ölümcül sonuçları olabileceği ve ambulansın ne zaman aranması gerektiği gibi ayrıntılarla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

yeni dogan bebeklerde alerji 315x225 - Yeni Doğan Bebeklerde Alerji: Sebepler ve Tedavi Yöntemleri

Alerjik reaksiyonlar normal şartlar altında çoğu insan için zararsız olan şeylere karşı özellikle verilen tepkilerdir. Bazı gıdalara, böcek sokmasına, ısırıklara, toza, hayvanlara, polene ve daha bir çok şeye karşı alerjik reaksiyon gösterilebilir.

Yeni doğan bebeklerde alerji ise ayrıca irdelenmesi gereken bir konudur. Hem bağışıklık sisteminin gelişimine devam etmesi hem de oldukça hassas bir dönem olması itibariyle konuya elzem önem gösterilmelidir.

Bu içerikte yeni doğan bebeklerde alerji belirtileri nelerdir, bebek alerji olursa ne yapmalı, bebeklerde alerjiye ne iyi gelir ve türevi konularda bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Alerji Nasıl Oluşur

Alerjinin oluşması için çoğu zaman bir temas kurulması gerekmektedir. Temas kurulması gerektiği için çoğu alerjik reaksiyona yapılacak bazı basit değişikliklerle müdahale etmek mümkün olur.

Yeni doğan bebeklerdeki alerji probleminin üstesinden gelebilmek için bilinmesi gereken belki de en önemli detay temas gerekliliği olduğudur.

Temas sonrası alerjik reaksiyon çıkaran şeye alerjen denilmektedir. Alerjen çocuğunuzun vücuduna girdiği anda bağışıklık sistemi buna tepki gösterir.

Eğer alerjene karşı yeterince direnç gösterilemezse ya da tedavi gerekliliği varsa bebeğinizin vücudunun farklı noktalarında döküntüler ya da kızarıklıklar oluşabilir.

Yeni doğan bebeklerde alerji oldukça sık rastlanan bir problemdir, fakat alerjik rekasiyon kaynaklı ölümler oldukça nadirdir. Alerji nedeniyle yaşanan ölümlerin çoğu gerekli ilaçların kullanılmaması nedeniyle olur.

Alerjik Reaksiyon Ne Kadar Hızlı Gerçekleşir?

Alerjen vücuda girdikten sonra çok kısa süre içerisinde bağışıklık sistemi buna tepki gösterir. Çoğu zaman bebeğin vücudu alerjene 5 dakika içerisinde tepki verir, ancak bazen tepki süresinin 1-2 saate kadar uzadığı da görülebilmektedir.

Çok nadiren de olsa 2 ve hatta 4 gün önce alerjenle temas edilmiş olması nedeniyle de alerjik reaksiyon ortaya çıkabilmektedir.

Yeni Doğan Bebekte Alerji Belirtileri

Eğer alerjene verilen tepki orta ve hafif şiddetteyse çoğu bebek için alerji belirtileri şunlardır:

  • Kurdeşen,
  • Döküntü,
  • Kızarıklık,
  • Karıncalanma,
  • Göz, yüz ya da dudakların şişmesi,
  • Karın ağrısı veya kusma.

Hafif ve orta şiddetteki alerjik reaksiyonlarda polenler, hayvan tüyleri ve tozlar saman nezlesi ya da astım gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Anafilaksi ile karşılaşılması durumunda hemen ambulans çağırın!

Anafilaksi çok ciddi bir alerjik reaksiyondur ve acil tedavi gerektirir. 112’yi aradıktan sonra ambulans gelene kadar kan basıncının normal kalması adına bebeğinizi sabit ve düz bir şekilde tutun. Bu pozisyonu bozmamaya gayret edin. Anafilaksinin nasıl göründüğünü görmek için tıklayın.

Yeni Doğan Bebeklerde Alerji Testi

Yeni doğan bebeklerde alerji sorununun tescillenmesi kolay bir iş değildir ve bu nedenle geliştirilmiş bazı testler bulunur.

Alerji testinin konusunun uzmanı bir doktor tarafından yapılması gerekir. Kan testi ya da cilt testi yaparak alerjik reaksiyonun olup olmadığı kısa süre içerisinde tescillenebilmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Alerji Tedavisi

Alerji probleminin nasıl tedavi edileceği tamamen alerjinin ne şiddette gerçekleştiğiyle ilgilidir.

Eğer alerjen, vücutta nefes almayla ilgili bir soruna neden oluyorsa hemen ambulans çağırın ve doktora başvurun.

Antihistaminikler

Antihistaminikler, tablet ya da şurup olarak tüketilebilen ilaçlara verilen genel bir addır. Cilt yüzeyinde kızarmalar, karıncalanmalar, şişlik ve benzeri durumlarda tercih edilir. Genellikle orta şiddetteki alerji problemlerini üstesinden gelmek için kullanılır.

Yeni doğan bebeklerde alerji problemiyle çok sık karşılaşıldığı için ecza dolabında her zaman bir antihistaminik şurup bulundurmak iyi olacaktır. Antihistaminik şurubu doktorunuza danıştıktan sonra herhangi bir eczaneden alabilirsiniz.

Astım sorunu olan bebeklerin çok iyi gözlemlenmesi gerekir.

Diğer Tedaviler

Alerjinin tedavisinde kullanılabilen diğer tedaviler krtikostereoid kremler ya da merhemler olabilir. Bu tedavilerden hangilerinin tercih edileceği tamamen alerjinin şiddetiyle ilgili bir durumdur. Doktorunuza başvurmanız halinde hangisinin kullanılması gerektiği de tescillenecektir.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.