Yaşına Göre Bebeklerin Uykuya Dalması Gereken Saatler

Kaç aylık olduğuna bağlı olarak bebeklerin uykuya dalması gereken saatleri bilmek anne ve babalar için çok önemlidir. Bu bilgiye sahip olan anne ve babalar bebeklerinin ne zaman uyuması ne zaman uyanık olması gerektiğini hesaplayabilecek ve uyku problemlerinin üstesinden gelebilecektir.

bebekler ne zaman uyutulmalı

Özellikle yeni doğan bebekler için uyku düzeni ve yeterince uyumak gibi konular gelişimin tam anlamıyla sağlanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Gece doğru zamanda uykuya dalmak diğer bir deyişle uyku saatinin geçirilmemesi başta zihinsel gelişim olmak üzere çeşitli konularda gelişimin verimli bir şekilde sağlanabilmesi için bir gerekliliktir.

Gelişime ek olarak geceleri bebeğinizin uykusunun sık bölünmesi ve kaliteli bir uyku çekilememesi gibi problemlerin üstesinden gelebilmek için de uyku saatlerine dikkat edilmesi gerekir. Buna dikkat etmek anne ve babaların da geceleri çok daha az uyanmasını sağlayacaktır.

Yaşa Göre Bebeklerin Uykuya Dalması Gereken Saatler

Bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak uykuya dalması gereken saat farklılık göstermektedir. Ek olarak ne kadar uyuması gerektiğine de yine aşağıdaki başlıklar altından erişilebilir.

Yeni Doğan Bebek (1 Aylık)

1 aylık bebeklerin gün içerisinde toplam 15 ile 18 saat uyuması gerekir. Günün çok büyük bir kısmının uyuyarak geçirilmesi nedeniyle anne ya da babaların uyku saati konusuna müdahale etmemesi gerekir. Bebek, uyanık olduğu zaman uyumaya zorlanmamalı veya uykusu geldiği zaman uyanık kalmak konusunda diretilmemelidir. Vücudu, kendisi için en ideal uyku süresi ve saatini bulacaktır.

1 – 4 Aylık Bebek

1-4 ay arasındaki bebeklerin gün içerisinde toplam 14 ile 15 saat uyuması gerekir. Gece uykusu için 20:00 ile 23:00 arasında hazır olmalıdır. Her uyku döngüsü arasında 1 – 2 saat uyanık kalınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

1-4 aylık bebeklerin uykuları çok sık bölünmektedir. Bu nedenle 1 aylık bebekler için 23:00’ı yatma zamanı olarak tercih ederken, 4 aylık bebekler için 20:00’ı yatma zamanı olarak belirlemek gerekir. 1 aylık bebeğiniz 23:00’da yatmaya başladığında tek seferde daha uzun bir uyku çekmeye alışacak ve zaman içerisinde öğlen daha az uyuyarak gece daha erken uyumaya başlayabilecektir.

4 – 8 Aylık Bebek

4-8 ay arasındaki bebeklerin gün içerisinde toplam 14 ile 15 saat kadar uyuması gerekir. Her uyku döngüsü arasında ortalama 3 saat uyanık kalmasında herhangi bir sakınca yoktur. 18:00 ile 19:30 arasında gece uykusu için hazır olmalıdır.

4-8 aylık bebekler gün içerisinde 3 ya da 4 defa uykuya dalar ve bu uyku döngüleri arasında ortalama 3 saat kadar uyanık kalır. Bebeğiniz gün içerisinde 4 defa uyuyorsa gece uykusu için 19:30’u tercih etmek yararlı olacaktır. Bu sayede ilerleyen dönemlerde 1 uyku döngüsü azaltılabilecek ve 3 uzun uyku döngüsüyle bir düzen oluşturulabilecektir.

8 – 10 Aylık Bebek

8-10 ay arasındaki bebeklerin gün içerisinde toplam 12 ile 15 saat kadar uyuması gerekir. Gece uykusu için saat 18:00 da hazır olmalıdır. Her uyku döngüsü arasında 3 saat kadar uyanık kalınmasında herhangi bir problem yoktur.

10 – 15 Aylık Bebek

10-15 ay araındaki bebeklerin günde ortalama 13 saat uyuması gerekir. Gece uykusu için 18:00’da hazır olunmalıdır. Her uyku döngüsü arasında 4 saat kadar uyanık kalınmasında bir sakınca yoktur.

15 – 36 Aylık Bebek

15-36 ay arasındaki bebeklerin gün içerisinde 12 ile 14 saat kadar uyuması gerekmektedir. Her uyku döngüsü arasında 5 saat uyanık kalınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Saat 19:00 itibariyle gece uykusuna hazır olunmalıdır.

36 – 60 Aylık Bebek

3-5 yaş arasındaki bebeklerin gün içerisinde 11 ile 12 saat kadar uyuması gerekmektedir. 19:30 itibariyle gece uykusu için hazır olunmalıdır. Her uyku döngüsü arasında 12 saat kadar uyanık kalınmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.