Yalancı Gebelik Tam Olarak Nedir, Yalancı Hamilelik Yaşayanlar

Çoğu kadın hamilelik testi yapmasına gerek kalmadan gebe olup olmadığını anlar, ancak bunun bir de hayali boyutu vardır ve bu da sahte gebelik olarak adlandırılır. Psikolojinin fizyoloji üzerindeki etkisinin ne denli büyük olduğunu kavramak için sahte hamilelik diğer bir deyişle yalancı hamilelik üzerine biraz düşünmek yeterli olacaktır. Bu kapsamda yalancı gebelik tam olarak nedir ve yalancı hamilelik yaşayanlar nasıl anlar en yalın haliyle değinilmesi birçok kadın için yararlı olacaktır.

Yalancı Gebeliğin Tam Adı ‘Pseudocyesis’

Sahte gebelik, sahte hamilelik, yalancı gebelik ve yalancı hamilelik gibi farklı isimlerle halk arasında tanımlanan bu durum medikal anlamda pseudocyesis olarak ifade edilmektedir.

Sahte gebelikten mustarip kadınlar tıpkı hamileymiş gibi neredeyse tüm gebelik belirtilerini yaşar. Kiloda meydana gelen artış, göbeğin büyümesi, sabahları mide bulantısı ve sırt ağrısı en sık karşılaşılan belirtilerdir.

Tüm gebelik belirtileri

Hatta her ne kadar kulağa ilginç gelse de yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bulgular erkeklerde sahte gebelik durumunun yaşanabileceğini ortaya koymuştur.

Sahte Gebeliğin Ortaya Çıkma Nedenleri

Sahte gebelik sendromu ya da yalancı hamilelik oldukça nadir görülen bir sorundur. Konuyla ilgili araştırmalara halen devam edilmektedir ve henüz çok net bir bulguya rastlanamamıştır. Dolayısıyla araştırmacı doktorların bir kısmı sahte gebeliğin fizyolojik, bir kısmı ise psikolojik nedenlerle ortaya çıktığını belirtmekte, tedavi sürecine de buna göre başlamaktadır.

Yaygın düşünce bir travma ya da psikolojik bunalım sonrasında sahte hamileliğin ortaya çıkabileceğidir. Bu düşüncedeki doktorlar, sahte gebeliğin ortaya çıkmasına neden olabilecek şeylerin şunlar olduğunu belirtir:

 • Daha önce meydana gelen düşük,
 • Kısırlık,
 • Çocuğun vefat etmesi,
 • Zihinsel problemler.

Ek olarak yumurtalık bölgesinde oluşan tümörlerin de beynin kimyasal yapısına ettiği olumsuz müdahalenin de sahte gebelik belirtilerinin yaşanmasına neden olduğu ortaya çıkmıştır.

En basit haliyle tanımlama yapmak isteyen araştırmacılar aşırı derecede hamile kalmak isteyen ya da hamile kalmaktan aşırı derecede korkan kadınların sahte gebelikle karşılaşabileceğini belirtmektedir.

Özellikle menopoz dönemi öncesinde meydana gelen bunalım sürecinde sahte gebeliğe sık rastlanmaktadır.

Yalancı Gebelik Belirtileri

 • Adet gecikmesi,
 • Göbekte şişkinlik,
 • Kilo artışı,
 • Daha sık idrara çıkmak,
 • Cilt ve saçlarda meydana gelen değişiklikler,
 • Göğüslerde şişkinlik,
 • Sabahları mide bulantısı.

sahte gebelik

Yalancı Gebe Olup Olmadığını Anlamak

Sahte gebeliğin söz konusu olup olmadığını anlamak isteyen kadınların gebelik testi yaptırması gerekir. Fakat sahte gebelik, gerçek gebeliğin tüm karakteristik özelliklerini birebir taklit eder ve bu nedenle standart bir gebelik testiyle bunu anlamak pek mümkün olmaz.

Doktorun fiziksel muayenesi sonrasında sahte gebeliğin söz konusu olup olmadığı ancak garanti edilebilir. Eczaneden alınan idrar testleri ya da benzeri herhangi bir test, hamile olduğunuzu söyleyebilir fakat daha önce de değindiğimiz gibi sahte gebelik süresince meydana gelmesi beklenen tüm gebelik belirtileriyle karşılaşılır ve ayırt edilemeyebilir.

Doktorunuz ultrasonografi testine başvuracak ve gebe olup olmadığınızı % 100 oranında doğruluk payıyla size söyleyecektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.