Sivilce Nasıl Geçer: Akne Tedavisi için En İyi 3 Maske Tarifi

Evde yapılabilecek bazı sivilce maskeleri akne problemiyle başa çıkmak için harika çözümler sunmaktadır. Cildi yıpratan çeşitli uygulamalar ya da sabun kullanımına başlamadan önce doğal yöntemlerle sivilce sorunun üstesinden gelinmeye çalışılması çok daha iyi olacaktır. Aşağıda yer alan 3 sivilce maskesi genel itibariyle her evde bulunması muhtemel ya da kolaylıkla erişilebilecek ürünlerden oluşmaktadır. Bu sayede kısa […]

Sivilce Nasıl Geçer: Akne Tedavisi için En İyi 3 Maske Tarifi

Evde yapılabilecek bazı sivilce maskeleri akne problemiyle başa çıkmak için harika çözümler sunmaktadır. Cildi yıpratan çeşitli uygulamalar ya da sabun kullanımına başlamadan önce doğal yöntemlerle sivilce sorunun üstesinden gelinmeye çalışılması çok daha iyi olacaktır.

Aşağıda yer alan 3 sivilce maskesi genel itibariyle her evde bulunması muhtemel ya da kolaylıkla erişilebilecek ürünlerden oluşmaktadır. Bu sayede kısa süre içerisinde tedaviye başlayabilirsiniz.

Sivilce tedavisi için kullanılabilecek maskelere değinmeden önce sivilceye iyi gelen maddelere kısaca değinilmesi faydalı olabilir:

 • Bal ve tarçın antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleriyle sivilce tedavisinde kullanılabilecek en etkin gıdalardır.
 • Elma sirkesinin içerisinde bulunan alfa hidroksil zengini asit, cildinizin gözeneklerinin açılmasına ve daha parlak bir görünüme sahip olmasına ek olarak sivilce problemine karşı da kullanılabilecek en verimli maddelerden birisidir. Ek olarak elma sirkesiyle cildin pH değeri aynıdır ve bu açıdan cildin pH değerinin ideal düzeyde tutulmasına da ciddi katkıda bulunur.
 • Yeşil çay genç bir görünüme sahip olmanıza ek olarak akne problemine karşı da kullanılabilecek bir maddedir. Kişiler yeşil çay içerek antioksidan alabilir.

ballı sivilce maskesi

Sivilce için Elma Sirkesi Maskesi

İhtiyacınız olan şeyler elma sirkesi, yeşil çay, bal, şeker, çay kaşığı ve temiz bir kase.

 1. Kasenin içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi koyun.
 2. Daha önceden hazırlayıp soğuttuğunuz yeşil çaydan iki çay kaşığı alarak kaseye ekleyin.
 3. Beş çay kaşığı şeker ekleyin.
 4. Bir tatlı kaşığı balı da kasenin içerisine ilave edin.
 5. Karışımı olabildiğince iyi karıştırın ve yoğun bir kıvam almaması halinde biraz daha şeker ekleyerek karıştırmaya devam edin.
 6. Pamuk yardımıyla karışımı sivilceli bölgelere sürün, 15 dakika kadar bekleyip temizleyin. İsterseniz cildinizin tamamına da sürebilirsiniz.

Kullanım sonrasında durulama işlemini ılık suyla yapmaya dikkat edin. Eğer evinizde toner yoksa limon suyu ya da elma sirkesini suyun içerisine bir iki damla olacak şekilde damlatıp bununla cildinizi temizleyin.

tarçınlı sivilce maskesi

Sivilce için Tarçın ve Ballı Yüz Maskesi

İhtiyacınız olan şeyler tarçın, bal, çay kaşığı ve temiz bir kase.

 1. Boş kasenin içerisine bir çay kaşığı tarçın atın.
 2. Üzerine iki çay kaşığı kadar bal ilave edin.
 3. Yoğun bir kıvam alıncaya kadar karıştırın, eğer çok yoğun olursa biraz daha bal ekleyin.
 4. Parmaklarınızı kullanarak nemli yüzünüze karışımı sürün ve 15 dakika kadar bekleyip temizleyin.

Ilık suyla durulamaya özen gösterin. Toneriniz yoksa bir iki damla limon suyu ya da elma sirkesini suya damlatıp bu suyla durulama işlemini yapabilirsiniz.

zerdeçallı sivilce maskesi

Akne için Zerdeçal, Süt ve Bal Maskesi

İhtiyacınız olan şeyler zerdeçal tozu, bal, çiğ süt, çay kaşığı ve temiz bir kase.

 1. Boş kasenin içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu koyun.
 2. Üzerine iki çay kaşığı kadar bal ilave edin.
 3. Üç çay kaşığı çiğ sütü de karışımın üzerine dökün.
 4. Macun kıvamı alana kadar karıştırmaya devam edin.
 5. Makyaj fırçası yardımıyla karışımı tüm yüzünüze ve boynunuza sürün.
 6. 15 dakika kadar bekleyin.

Durulama konusuna önem gösterin. Bu karışım ciltte sarımsı lekeler bırakma ihtimaline sahip. Her ne kadar cilt için zararlı olmasa da cildin üzerinde pek hoş bir görüntü bırakmıyor. Pamuğu sütün içerisine batırarak sarı lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş;

TwitterFacebookWhatsAppGoogle+Pin

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.