Sağ-Sol Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Midir

2
Sağ kasık ağrısı ya da sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi midir, nelere dikkat edilmelidir öğren. Kasık ağrısının ortaya çıkmasına neden olan en önemli sebepleri ve hamilelik kaynaklı kasık ağrısını diğerlerinden ayıran özelliklerin neler olduğunu keşfet.
sağ ve sol kasık ağrısı hamilelik belirtisi midir

Hamileliğin ilk ortaya çıkan belirtileri arasındaki kasık ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Fakat bu yazıda genel itibariyle sağ ve sol tarafta meydana gelen kasık ağrısının hamilelik belirtisi olarak yorumlanabilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğine yani kasık ağrısını hamilelik perspektifinden incelemeye çalışılmıştır.

Yine de daha önceden meydana gelen bir sağlık sorunuyla tekrar karşılaşılıyor olma ihtimaline karşın kasık ağrısının ortaya çıkmasına neden olan en önemli etkenlere kısaca değinmek yararlı olabilir.

Kasık Ağrısı Neden Ortaya Çıkar

Kasık ağrısının ortaya çıkmasına neden olan en önemli etkenler şunlardır:

 • İdrar yolu enfeksiyonu,
 • İltihab,
 • Böbrek taşı,
 • Böbrek kumu,
 • Apendisit,
 • Sindirim sistemi iltihabı,
 • Bel fıtığı,
 • Kasık fıtığı,
 • Kireçlenme,
 • Kabızlık,
 • Şişkinlik,
 • Safra kesesi iltihabı,
 • Ülser.

Bunlar kasık ağrısının ortaya çıkmasına neden olan en yaygın sağlık problemleridir. Aralarında daha önce yaşadığınız ya da yaşama ihtimalinizin olduğunu düşündüğünüz bir rahatsızlık varsa kasık ağrısının sebebi bu olabilir.

Hamilelik ve Kasık Ağrısı

Gebeliğin üçüncü  haftası içerisinde döllenen yumurta rahme yerleşmeye çalışır. Bu süreçte yerleşme kanamasıyla birlikte kasık ağrısı da ortaya çıkabilir. İşte karşılaşılan kasık ağrısının gebelik belirtisi olup olmadığını anlamak için tam da bu noktada iyi bir analiz yapmak gerekir.

Karşılaşılan tek belirti kasık ağrısı mı yoksa farklı gebelik belirtileriyle de karşılaşılıyor mu?

Eğer kasık ağrısına ek olarak mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik, bel ağrısı, akıntı vb. problemlerle de karşılaşılıyorsa gebelik ihtimali çok yüksektir.

Bilgi al: Hamilelik belirtileri nelerdir?

Gebeliğin ilk döneminde ortaya çıkan kasık ağrısı yerleşme döneminde gerçekleşirken, ilerleyen dönemlerde karşılaşılan kasık ağrısının sebebi genel itibariyle rahmin büyümesi ve kasıklara baskı yapmasıyla ilgilidir.

Eğer karşılaştığınız kasık ağrısına ek olarak farklı gebelik belirtileri de meydana geliyorsa hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bir sonraki adetin üzerinden 1 hafta geçtikten sonra idrar testi yapmak sonucu tescillemenize yardımcı olabilir.

Bilgi al: Hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Anlaşılabileceği gibi sol kasık ağrısı ya da sağ kasık ağrısı fark etmeksizin karşılaşılan kasık ağrısı probleminin gebelik belirtisi olup olmadığını anlamak için eş zamanlı diğer semptomlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

En sık karşılaşılan durum kasık ağrısı ve vajinal bölgede yanma hissiyle doktora başvuran kadınların hamile olduğunu düşünürken, böbreklerinde kum olduğunu öğrenmesidir.

2 Soru Cevaplandı

 1. Iyi günler hocam . Ben polikistik over im aşılama yaptiricam evraklarimi hazırlıyorum ama aşılama yapmadan kendi kendine gebe kalma ihtimalim var mı? Hsg cektirdikten sonra gebe kalan var bende cektirirdim olabilir mi böyle bir şey.

  • Merhaba Buse,

   Polikistik over en basit haliyle yumurtlamaya ilişkin düzensizlik ve tembelliktir. Bakıldığında da anlaşılabileceği gibi gebelik ihtimali imkansız değildir, ancak denk getirilmiş olması ihtimali gerçekten çok, çok düşüktür. Ayrıca yumurtaların kalitesiyle ilgili de bazı problemler mevcut olduğu için tedavi edilmeksizin gebelik için çabalamak umutsuzluğa neden olabilir bu nedenle tedaviye başlamak iyi olacaktır.

   Sevgiler.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.