Polikistik Over Sendromu ve Hamilelik: Tüm Detaylarıyla Bilinmesi Gerekenler

16
Polikistik over sendromu ve hamilelik. Hamile kalmak için yapılması gerekenler, neden hamile kalınamadığı ve hamilelik sürecinin nasıl başlayabileceği hakkında detaylar.
polikistik over sendromu hamilelik

Polikistik over sendromu neredeyse her 5 kadından 1’inde görülür ve yumurtlamayla ilgili çeşitli problemlerin yaşanmasına sebebiyet verir. Bu denli yüksek oranda görülen rahatsızlığın yakın zaman içerisinde bir halk sağlığı problemi olacağı da düşünülmektedir. Bu kapsamda polikistik over sendromu olanlar hamile kalabilir mi, polikistik over sendromu olan hamile kalmak için ne yapmalı ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Polikistik Over Sendromu Nedir

Normal şartlar altında kadın vücudundaki iki yumurtalık, yumurtlama döneminde bir adet yumurta geliştirir ve döllenmeye uygun hale getirdiği bu yumurtayı gebelik için kullanabilir. Fakat polikistik over sendromu olan bir kadının yumurtalıkları aynı anda birden fazla yumurta hücresi geliştirmeye çalışır ama hiçbir yumurta döllenme için uygun olacak kadar gelişemez. İşte bu nedenle polikistik over sendromu olanlar çektirdikleri ultrasonografilerde birden fazla içi boş gelişmemiş keseciklerle (kist) karşılaşır.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Anlaşılır

Eğer hamile kalınmaya çalışıldığı halde başarılamıyorsa, adet düzensizliği varsa, tüylenme mevcutsa ve kilo giderek artıyorsa çok yüksek ihtimalle polikistik over sendromu mevcuttur. Tüp bebek tedavisi için sürece başlayan kadınların % 20’sinin polikistik over sendromu olduğu anlaşılmış fakat bu kadınların yalnızca % 15’inin sendromunun farkında olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla polikistik over sendromu nedeniyle çok benzersiz semptomlarla karşılaşılmayacağı da akıldan çıkarılmamalıdır.

Bilgi al: Tüp Bebek Fiyatları

 

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlar Hamile Kalabilir

Yanlış bilinenin aksine polikistik over sendromu olan kadınların yumurtlamama gibi bir problemi söz konusu değildir, yumurtlama gerçekleşir fakat normale nazaran çok dah geç olur. Dolayısıyla yumurtlama dönemini denk getirmek ve doğurganlığın tavan yaptığı bu günlerce birliktelik yaşamak gebelik ihtimalini katbekat arttıracaktır.

Normalin aksine polikistik over sendormu kadınların her biri farklı günlerde yumurtlar, dolayısıyla kişiden kişiye değişebilen yumurtlama günleri için bir paylaşımda bulunmak imkansızdır. Eğer yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini bilmek isterseniz bunun için bir adet yumurtlama monitörü temin edebilir ve yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini anlayabilirsiniz.

Polikistik over sendromu olan kadınlar, ne zaman yumurtladığını bilmesi halinde asıl sorunun üstesinden gelebilecektir. Çünkü bu sendromu yaşayanların problemi yumurtlamamak değil, geç yumurtlamak ve yumurtlama döneminin daha önceden kestirilememesidir. Yumurtlama monitörü sayesinde günlük idrar testleri yapılabilir ve yumurtlamanın gerçekleştiği gün öğrenilebilir.

Neden Hamile Kalmıyorum?

Hamile kalmıyorsunuz çünkü çok yüksek ihtimalle yumurtlama dönemini yanlış hesaplıyorsunuz. Polikistik over sendromu olmayan kadınlar genellikle adet sonrası 2’nci hafta içerisinde yumurtasını oluştururken, polikistik over sendromu olan kadınların yumurtasının oluşması 3’üncü hafta içerisinde olabilir. Dolayısıyla 2’nci haftaya göre planını yapan ve buna göre ilişkiye giren kadınlar yumurtlama gününü yani gebelik fırsatını da kaçırıyor.

Yapılması gereken yumurtlama monitörü temin etmek ve yumurtlamanın gerçekleştiği günleri öğrenmektir.

 

16 Soru Cevaplandı

 1. Selamun aleykum.ban yirmi yillik evliyim .benim yaşim42 .bande hamila kalamamamin nedeni prolaktin yuksekligi .polikistozum var bu ay adet gormedim hamila kalma şansim olabilirmi.test etmekten yoruldum sonuçta yina hayir cevabini gorunce piskolojim bozuluyor.

  • Aleyküm Selam Zemire,

   Gebelik ihtimali sıfır değil, ancak oldukça düşük. Tedavilere başlamış mıydın?

   Sevgiler.

 2. test yaptim,malesef negativ cikti,yine umudumu kesmedim,bir kac gun sonra yine deneyeceyim,sorularimi cevaplandirdiginiz icin cok tesekkur ederim

 3. cok tesekkur ederim Beril hanim,ozur dilerim oncekinde isminizi yalnis yazmisim,ben azeriyim,turkcem o kadar da iyi degil,bu sozleriniz bana umut verdi,burdaki doktorlar bana ameliyyat olmami soylediler,size hormon cevaplarimi yaziyorum bir bakin lutfen,resimdekinden de acik renkeydi.

  • Rica ederim Leyla,

   Evet oradaki doktorlar da söylediklerinde haklılar eğer kist kaynaklı bazı sorunlar meydana geldiyse ameliyat da gerekli olabilir. Hormon değerlerini kaldırıyorum yorumdan çünkü bunu yorumlamam ve bir şey söylemem etik olmayacak ayrıca diğer okuyucuların da yanlış yönlendirilmesine sebep olabilecektir. Doktorlarına güvenebilirsin, seni iyileştirmek için ellerinden geleni yapacaklardır.

   Sevgiler.

 4. Selam Berlin hanim,lutfen yardimci olurmusunuz,bende polikistik over var,ama her ay az bile olsa adet oluyorum,gecen ayin 9-u oldum,bu ay hala olmadim,2 gun once cok acik kahve rengi sivi geldi cok az,hemen de kesildi,bu sabah yine az acik kahve rengi geldi kesildi,sizce hamilelik ola bilirmi,test yapmaya korkuyuorum,kac defa boyle gecikme oldu zaman test yapdiysam negatif cikti,cok uzuluyorum,3 yildir evliyim

  • Merhaba Leyla,

   Öncelikle polikistik over sendromu hamileliğin önünde bir engel değil çok ciddi bir aşırılık söz konusu olmadıkça, sende söylemişsin azda olsa adet oluyormuşsun. O halde öncelikle şu kahverengi sıvının ne olduğunu anlamaya çalışalım https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ şuradaki kanamaya mı benziyordu, eğer oysa yerleşme kanamasıyla karşılaştın ki bu da gebeliğin en kritik semptomlarından birisidir. Eğer o değilse yine sorun yok hamile kalmak için yumurtlama monitörü satın almayı düşünebilirsin, bu sayede yumurtlama dönemi içerisinde ilişkiye girer ve gebelik şansını katbekat arttırmış olursun.

   Sevgiler.

 5. Beril hanim ben 22 aralık da adet oldum daha doğrusu hamileymisim adetlerim düzensiz olduğu için ben farketmedi yani bazen 4 ay falan olmadığım günleri biliyorum düşük yaptım ondan sonra 15 şubatta adet oldum kendiliğinden ilaç falan kullanmadım sizin dediğiniz gibi 3 ve haftalarda 2 gün aralıkları ilişkiye girdim ovulasyon günleri olarak 12 ve 16 günlerde belirtilerim çok oldu yani bi düşük yapmış olmam bi avantaj mi benim için yoksa kistten dolayı olmaması mümkün mu gene

  • Merhaba Merve,

   Kistin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor, düşük konusu ise herhangi bir avantaj sağlamaz. En kısa süre içerisinde doktoruna başvurmanı rica ediyorum, tıbbi müdahale gerekli.

   Sevgiler.

 6. Beril hanim cok tesekkur ederim ilgilendiginiz icin 4 senelik evliyim inanin psikolojim cok bozuk en son 15 şubatta oldum

  • Rica ederim Merve,

   Son adetin 15 Şubat günü gerçekleşti o halde yapman gereken bir sonraki adetini beklemek çünkü bu yumurtlama dönemini yüksek ihtimalle kaçırdın. Bir sonraki adet gününde adet gününün üzerine 3 hafta ekle ve 2’nci haftanın ortasından itibaren ilişki denemelerine başla 1 hafta süresince de devam et. Eğer bu da sonuç vermezse tekrar tekrar söylüyorum yumurtlama monitörü satın almayı düşün, tabi öncesinde doktora da başvurmayı ihmal etme. Polikistik over sendromu bir aşırılık söz konusu olmadığı taktirde hamileliğin önünde bir engel değil çoğu kadın sendromlu olduğunu dahi bilmiyor, sadece biraz daha fazla çaba göstermek gerekiyor o kadar, moralini bozma.

   Sevgiler.

 7. Beril hanim ben o zaman adet olmadan once 2 haftaya mi odaklanmaliyim yani adet olduktan sonra ilk 2 haftanin bir onemi yok oyle anladim sanirim

  • Merhaba Merve,

   Örneğin ayın 10’uncu gününde adet olacağını düşünelim. Bu durumda normalde ayın 24’üncü gününde yerleşmenin gerçekleşmesi beklenir fakat polikistik over sendromu yumurtlama tembelliği olduğu için senin ayın 30’uncu ya da 31’inci gününe odaklanman gerekiyor yani 3 hafta sonrasına. Bu durumda ayın 25 veya 26’ncı gününden itibaren ilişkiye girmen gebelik ihtimalini ciddi şekilde arttıracaktır.

   Fakat semptom nedeniyle bu da kesin değil çünkü her kadında farklı aralıklarla yumurtlama gerçekleşiyor eğer mümkünse yumurtlama monitörü al test yapıp sürekli kontrol etmekten başka çare yok maalesef.

   En son ne zaman adet olduğunu paylaşır mısın, bir hesaplama yapalım senin için.

   Sevgiler.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.