Polikistik Over Sendromu ve Hamilelik: Tüm Detaylarıyla Bilinmesi Gerekenler

Polikistik over sendromu ve hamilelik. Hamile kalmak için yapılması gerekenler, neden hamile kalınamadığı ve hamilelik sürecinin nasıl başlayabileceği hakkında detaylar.

polikistik over sendromu hamilelik

Polikistik over sendromu neredeyse her 5 kadından 1’inde görülür ve yumurtlamayla ilgili çeşitli problemlerin yaşanmasına sebebiyet verir. Bu denli yüksek oranda görülen rahatsızlığın yakın zaman içerisinde bir halk sağlığı problemi olacağı da düşünülmektedir. Bu kapsamda polikistik over sendromu olanlar hamile kalabilir mi, polikistik over sendromu olan hamile kalmak için ne yapmalı ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Polikistik Over Sendromu Nedir

Normal şartlar altında kadın vücudundaki iki yumurtalık, yumurtlama döneminde bir adet yumurta geliştirir ve döllenmeye uygun hale getirdiği bu yumurtayı gebelik için kullanabilir. Fakat polikistik over sendromu olan bir kadının yumurtalıkları aynı anda birden fazla yumurta hücresi geliştirmeye çalışır ama hiçbir yumurta döllenme için uygun olacak kadar gelişemez. İşte bu nedenle polikistik over sendromu olanlar çektirdikleri ultrasonografilerde birden fazla içi boş gelişmemiş keseciklerle (kist) karşılaşır.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Anlaşılır

Eğer hamile kalınmaya çalışıldığı halde başarılamıyorsa, adet düzensizliği varsa, tüylenme mevcutsa ve kilo giderek artıyorsa çok yüksek ihtimalle polikistik over sendromu mevcuttur. Tüp bebek tedavisi için sürece başlayan kadınların % 20’sinin polikistik over sendromu olduğu anlaşılmış fakat bu kadınların yalnızca % 15’inin sendromunun farkında olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla polikistik over sendromu nedeniyle çok benzersiz semptomlarla karşılaşılmayacağı da akıldan çıkarılmamalıdır.

Bilgi al: Tüp Bebek Fiyatları

 

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlar Hamile Kalabilir

Yanlış bilinenin aksine polikistik over sendromu olan kadınların yumurtlamama gibi bir problemi söz konusu değildir, yumurtlama gerçekleşir fakat normale nazaran çok dah geç olur. Dolayısıyla yumurtlama dönemini denk getirmek ve doğurganlığın tavan yaptığı bu günlerce birliktelik yaşamak gebelik ihtimalini katbekat arttıracaktır.

Normalin aksine polikistik over sendormu kadınların her biri farklı günlerde yumurtlar, dolayısıyla kişiden kişiye değişebilen yumurtlama günleri için bir paylaşımda bulunmak imkansızdır. Eğer yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini bilmek isterseniz bunun için bir adet yumurtlama monitörü temin edebilir ve yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini anlayabilirsiniz.

Polikistik over sendromu olan kadınlar, ne zaman yumurtladığını bilmesi halinde asıl sorunun üstesinden gelebilecektir. Çünkü bu sendromu yaşayanların problemi yumurtlamamak değil, geç yumurtlamak ve yumurtlama döneminin daha önceden kestirilememesidir. Yumurtlama monitörü sayesinde günlük idrar testleri yapılabilir ve yumurtlamanın gerçekleştiği gün öğrenilebilir.

Neden Hamile Kalmıyorum?

Hamile kalmıyorsunuz çünkü çok yüksek ihtimalle yumurtlama dönemini yanlış hesaplıyorsunuz. Polikistik over sendromu olmayan kadınlar genellikle adet sonrası 2’nci hafta içerisinde yumurtasını oluştururken, polikistik over sendromu olan kadınların yumurtasının oluşması 3’üncü hafta içerisinde olabilir. Dolayısıyla 2’nci haftaya göre planını yapan ve buna göre ilişkiye giren kadınlar yumurtlama gününü yani gebelik fırsatını da kaçırıyor.

Yapılması gereken yumurtlama monitörü temin etmek ve yumurtlamanın gerçekleştiği günleri öğrenmektir.

 

23 Soru Yanıtlandı

  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.