Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır: Hiç Bilmeyenler için Kürtaj Rehberi

Kürtajın nasıl yapıldığını, ne kadar sürdüğünü, yasal olup olmadığını, fiyatını ve ne gibi riskleri olduğunu öğrenin. Hiç bilgisi olmayan bir kişinin kürtaj hakkında bilmesi gereken en önemli detaylar.

Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır: Hiç Bilmeyenler için Kürtaj Rehberi

Terminolojik olarak gebelik terminasyonu, gebelik sonlandırılması ya da küretaj olarak adlandırılan kürtaj, istenmeyen ya da sona eren gebeliğin tam anlamıyla bitirilmesi manasına gelmektedir.

Her ne kadar istenmeyen gebelik sonrasında gebeliğin sonlandırılması için kullanılan bir yöntem olarak bilinse de hali hazırda ülkemizde kürtajın en sık başvurulma sebebi düşük ya da boş gebelik sonrası rahmin temizlenmesidir.

Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir ve sık başvurulan bir yöntem olması tavsiye edilmez. Zira kürtaj her ne kadar modern tıp teknikleriyle basit ve kolay bir işlem haline dönüşse de kendi içerisinde çeşitli riskler barındırır ve daha sonra oluşabilecek gebelikler için de bazı olumsuzluklar meydana getirebilir.

Kürtaj yaptırmadan önce mutlaka modern doğum kontrol yöntemlerine başvurulması gerekir. Eğer modern doğum kontrol yöntemleri sonuç vermezse kürtajı her zaman için en son çare olarak düşünmek gerekir.

Bilgi al: Gebelikten nasıl korunurum

Kürtajı en kısa haliyle tanımlamak gerekirse rahim içinin temizlenmesi olarak tasvir etmek mümkündür. Gebelik devam etse de sonlanmış olsa da gebelik materyallerine ait parçaların alınabilmesi için kürtaja başvurulması gerekmektedir ve buna medikal literatürde retansiyone küretaj adı verilmektedir.

Kürtaj Yasal Mı?

Kürtajla ilgili en sık yaşanan kafa karışıklığı kürtajın yasal olup olmadığıyla ilgilidir. Kürtaj yaygın inanışın aksine ülkemizde yasaldır, ancak bunun için belirli bir süre kısıtlaması bulunmaktadır. Bu süre kısıtlamasının dışında kalan süreçte kürtaj yapılması suç niteliği kazanmaktadır.

Ne Zamana Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kürtaj son adet tarihinin üzerinden 10 hafta geçinceye dek yapılabilir. Bilindiği gibi geciken son adetin ilk günü gebeliğin başlangıcı olarak baz alınır. Dolayısıyla 2 ay 2 hafta süresince kürtaj yapmak yasal açıdan herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Eğer süre geçerse ve 2 ay 2 hafta içerisinde kürtaj yapılmazsa anne ve babanın ortak kararı kürtaj yapmak olsa dahi yasalar gereği bunu yapmak mümkün değildir. Bunun tek istisnası gebe kalınması halinde annenin sağlık durumunun ciddi tehlikeye girecek olmasıdır.

Yani gebelik devam ederse ve annenin sağlık durumunda bir olumsuzluk meydana gelecekse, ortak karar da kürtaj yapılmasından yanaysa gebeliğin kaç haftalık olduğu fark etmeksizin kürtaj yapılabilir. Fakat bu da en az 2 doktorun imzayla onay vermesi sonrasında gerçekleşebilir.

Kürtaj Bilgileri

Kürtaj hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunları maddeler halinde sıralamak faydalı olabilir.

 • Kürtaj cerrahi bir operasyondur, uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen cerrahi operasyon sonrasında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılması riski yok denecek kadar azdır.
 • Kürtaj yapılmadan önce lokal ya da genel anestezi uygulanabilir.
 • Eğer lokal anestezi etkisi altında kürtaj yapılacaksa hastanın aç ve susuz olması gerekmektedir, aksi taktirde mide bulantısı problemiyle karşılaşılabilir.
 • Genel anestezi etkisi altında yani uyutularak kürtaj yapılacaksa aç ve susuz olunmasına gerek yoktur.

Kürtaj Nasıl Yapılır

Hasta jinekolojik sandalyeye oturur ve kürtaj işlemi öncesinde son muayene yapılarak gerekli tetkikler yapılır. Tetkiklerin yapılması sonrasında hangi anestezi türü uygulanacaksa buna uygun düşecek şekilde damar yolundan anestezi işlemi uygulanır ve hastanın operasyon süresince hissettiği tek acı ya da ağrı bu hafif iğne batması olur.

Hastanın uyuması sonrasında daha önceden sterilize edilmiş donanımlar aracılığıyla vajen açılır ve rahmin düz bir konum alması sağlanır. Rahmin düzleşmesi sonrasında gebeliğin son haftasında oluşan genişliğe eş değer bir pozisyon alınmış olur. Son olarak vakum enjektör yardımıyla rahim içerisindeki materyaller temizlenir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer

Kürtaj en başından en sonuna toplamda 5 dakika kadar süren bir operasyondur ve operasyon sırasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu değildir.

Kürtaj Riskleri

Kürtaj her ne kadar modern tıp teknikleri sayesinde neredeyse risksiz bir operasyon halini alsa da insan anatomisinin benzersizliği burada da etkisini göstermekte ve bazı risklerin oluşabilmesini mümkün kılmaktadır. Kürtajın bazı riskleri şunlardır:

 • Kanama,
 • Rahim delinmesi,
 • Barsak delinmesi,
 • Tahliyenin gerçekleşememesi,
 • Rahmin tam olarak temizlenememesi,
 • Rahmin tahrip olması,
 • Asherman sendromu sonrasında adet düzensizliği.

Kürtajdan Sonra Ne Olur

Lokal ya da genel anestezi etkisi altında kürtaj yapılmış olması halinde kürtaj sonrasında bir süre sersemlik, baş dönmesi, yorgunluk, odaklanamama, mide bulantısı vb. problemlerle karşılaşılabilir.

Kürtaj Sonrası Akıntı

Kürtajdan sonra 2 hafta içerisinde aralıklarla vajinal kanamalar ya da akıntılar görülmesi muhtemeldir. Bu akıntılar genellikle yoğun bir kıvamda olmaz ve çok hafif şiddette gerçekleşir. Bir süre devam ettikten sonra azalarak kendiliğinden geçer.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Kürtaj gerçekleştikten sonra 2 hafta süresince cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmemektedir. Zira kürtaj sonrasında gerçekleşen tahrip enfeksiyon riskini de beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla bir süre cinsel ilişkiden uzak durmak iyi bir seçim olacaktır.

Kürtaj Sonrası Adet

Kürtaj gerçekleştikten sonra normal düzende adet görülmektedir. Fakat ilk adetin 1-3 gün kadar gecikmesi de olasıdır.

Kimler Kürtaj Yapabilir

Kürtaj yapacak kişinin:

 • 18 yaşından büyük olması,
 • Evli olunması halinde eş imzasının alınması,
 • 18 yaşından küçük olunması halinde anne ve babanın onay vermesi,
 • 10 haftadan daha kısa süredir gebe olunması gerekir.

Kürtaj İlaçları

Kürtaj gerçekleştikten sonra enfeksiyon ve diğer tehlikelerden korunulabilmesi amacıyla çeşitli antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar hastaya verilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması halinde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması beklenir. Fakat aşırı bir durumun oluşması, beklenmedik bir semptomla karşılaşılması halinde en kısa süre içerisinde doktora başvurmak gerekmektedir.

Kürtaj Fiyatları

Kürtajın nerede, ne şekilde ve hangi amaçla yapılacağına bağlı olarak 500 TL ile 3500 TL arasında değişen bir maliyeti vardır. Hastanın sağlık sorunları nedeniyle kürtaj yapılacaksa bazı durumlarda çeşitli indirimlerden yararlanılması da söz konusu olabilmektedir.

Kürtaj Nerede Yapılır

Kürtaj devlet hastaneleri, özel hastaneler ve kliniklerde yapılabilen bir işlemdir. Kürtaj yapılmadan önce kürtaj yapılacak merkez hakkında kısa bir araştırma yapmak büyük önem arz etmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana vb. illerde kürtaj yapmak için aile planlama merkezlerine de başvurmak mümkündür.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş;

TwitterFacebookWhatsAppGoogle+Pin

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.