Hamilelik – Acunay https://acunay.com Hamilelik, sağlık, çocuk gelişimi ve güzellik gibi konularda bilgiler barındıran web sitesi. Fri, 12 Jan 2018 18:02:01 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.1 https://acunay.com/wp-content/uploads/2017/03/cropped-ikon-32x32.png Hamilelik – Acunay https://acunay.com 32 32 22 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/22-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/ https://acunay.com/22-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/#respond Fri, 12 Jan 2018 17:55:18 +0000 https://acunay.com/?p=1228 22 haftalık hamilelik

22 haftalık gebelik deri çatlaklarının boy göstermeye başladığı bir döneme denk gelir. 22 haftalık hamilelikte bebeğin gelişimi, annedeki değişiklikler ve daha fazlasını öğrenin.

22 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
22 haftalık hamilelik

22 haftalık gebelik itibariyle anneler kendilerini çok daha iyi ve enerjik hissetmeye başlayabilir. Hamileliğin 3’üncü trimesterine yaklaştıkça hamilelik belirtileri giderek daha az günlük hayatı etkileyecektir.

Yüksek ihtimalle geçtiğimiz hafta yani 21 haftalık hamileyken bebeğinin ilk hareketlerini hissettin. An itibariyle bebeğin artan hızla büyümeye devam edecek ve bu nedenle rahmin genişlemesi, dolayısıyla da çeşitli krampların boy göstermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta yaşananları öğrenmek için tıklayın: 21 haftalık hamilelik hakkında bilinmesi gerekenler.

Bebek Gelişimi

22 haftalık hamilelikte bebeğin boyu 28 cm, kilosu ise 450 – 550 gram aralığındadır. Bebek, giderek daha çok insana benziyor ve yavaş yavaş fetüs görünümünü kaybetmeye başladı.

Bu haftalarda çekilecek ultrason görüntüleri bebeğinin son haliyle oldukça benzerlik gösterecek, ancak hızlı bir kilo artışı da söz konusu.

22. hafta, bebeğinin gözleri için oldukça kritik bir hafta. Bu hafta içerisinde bebeğin en hızlı ve yoğun gelişimi gözlerinde yaşayacak. Göz kapakları ve pigmentleri hızla gelişiyor.

22 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü

22 Haftalık Gebelik Belirtileri

Aslında bu hafta ve takip eden birkaç hafta çok ciddi bir hamilelik belirtisi yaşaman ya da gündelik hayatının zorda kalması söz konusu değil. Yine de bazen aşağıda yer alan hamilelik belirtileri bazı annelerin canını sıkabiliyor. Yaşanması muhtemel gebelik belirtileri şu şekilde;

 • Varisli damarlar,
 • Hemoroid,
 • Karın ve kasık ağrısı,
 • Sırt ağrısı,
 • Vajinal akıntı,
 • Deri çatlağı,
 • Şişmiş el ve ayaklar,
 • Nefes problemleri.

Varisli Damarlar

Kan basıncının ve kanın artması sonucu gebelik süresince varis problemi görülmesi muhtemeldir. Çoğu zaman bacaklarda ortaya çıkan varisli damarların üstesinden gelmek için oturduğunuz yerde çok fazla durmamaya ve ara sıra ayağa kalkıp etrafta gezinmeye dikkat edin. Ayaklarınızı kalbinizin üstünde kalacak şekilde yukarıda tutabilirsiniz.

Detaylı bilgi: Hamilelikte varis nasıl geçer? (ÖĞREN)

Hemoroid

Hemoroid de tıpkı varisli damarlar gibi hamilelik süresince yaşanması beklenen gebelik belirtileri arasında yer alır. Rahmin büyümesi ve kasıklarınıza daha fazla baskı yapmaya başlaması hemoroid sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Şiddetini azaltmak için bol bol su içip, lifli gıdalar tüketmeye ve kısa yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Doktorunuza danışmayı da unutmayın.

El ve Ayak Şişmesi

Hamilelikte el ve ayak şişmesi sık yaşanan problemlerden birisidir. Bu beklenen bir semptomdur ve çoğu zaman müdahale etmeyi gerektirmez, ancak şiddetinin yüksek olması ve gündelik hayata etki etmesi halinde doktora başvurulması gerekir. El ve ayaktaki şişmeler doğumdan sonra kendiliğinden tamamen iyileşecektir.

Sırt Ağrısı

Bebeğinizin büyümesiyle vücudunuzun denge merkezi de sapmaktadır. Bu omurganıza ek yük binmesine ya da duruş bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamile yastığı ile uyumayı deneyebilirsiniz.

Deri Çatlağı

Deri çatlaklarının ortaya çıkması hamilelik süresince oldukça normaldir. Bebeğinizin ve buna bağlı olarak rahminizin büyümesi derinizin de genleşme sınırlarını zorlamaya devam edecektir, bu çatlaklar hamilelik süresince görülür. Doğum sonrasında ise renkleri solmaya başlar ve çok daha az dikkat çeker. Bol bol su içmek, cilt onarımına katkıda bulunacaktır.

22 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/22-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/feed/ 0
21 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi https://acunay.com/21-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/ https://acunay.com/21-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/#respond Thu, 11 Jan 2018 19:51:41 +0000 https://acunay.com/?p=1221 21 haftalık gebelik

21 haftalık gebelik yolun yarısını tamamlamak anlamına gelir. Bu hafta içerisinde iştahının ve enerjinin arttığını hissedeceksin.

21 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
21 haftalık gebelik

Gebeliğin 21. haftası tam anlamıyla bir kilometre taşıdır çünkü yolun yarısı an itibariyle tamamlandı. 21 haftalık gebelik bazı aşırılıkların olduğu haftalardan birisidir, işte anneyi ve bebeği bekleyen değişiklikler!

Annedeki Değişiklikler

Karnınız iyiden iyiye büyümeye devam ediyor. Buna alışmak için normalde olduğundan çok daha geniş kıyafetler giyebilir ve dikey çizgili elbiseleri tercih edebilirsiniz.

Bebeğinizin karnınızda sık sık hareket ettiğini hissetmeniz gerekir, fakat bu öylece günlük yaşantınıza etki edecek şiddette değil bir süre yalnızca karnınıza odaklandıktan sonra fark edebileceğiniz hareketlerdir. Yani şiddetinin düşük olması konusu endişe edilecek bir şey değildir.

Bebekteki Değişiklikler

Bebeğiniz 21 haftalık hamilelik itibariyle 22 santim uzunluğa ulaştı ve aşağı yukarı 340 gram ağırlığında. Bir sebze ile kıyas edilmesi gerekirse havuç boyunda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bebeğiniz ilk defa bu hafta içerisinde gözlerini açabilir. Amniyotik sıvıyı yutması ya da parmaklarının belli olması da mümkündür.

21 Haftalık Hamilelikte Ultrason Görüntüsü

Belirtiler

Bu hafta canınızı en çok sıkacak konu damarlarınızdaki varislerdir. Varislerle ilgili detaylı rehberimizi okumak için “Gebelikte Varis Problemi ve Önleme Yolları” isimli makalemizi okuyabilirsiniz, ancak burada da kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Varis

Rahminiz giderek genişliyor ve baskı yapmaya devam ediyor. Bu durum damarlarınızda varis oluşmasının en önemli nedenidir. Doğumdan sonra da bir süre daha devam eden bu sorundan kurtulmak için çoğu zaman bir şey yapmak gerekmez ve kendiliğinden geçer.

Varisli damarların görünümünü önlemek ve iyileştirmek için:

 • Bacaklarınızı kalbinizden daha yüksekte tutmaya özen gösterin,
 • Uzun süre aynı yerde oturmayın ve arada bir kısa yürüyüşler yapın,
 • Beslenmenize dikkat edin ve bol bol su için.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde en sık karşılaşılan problemlerden birisi de idrar yolu enfeksiyonudur. 21 haftalık gebelik itibariyle bu sorundan muzdarip olma ihtimaliniz çok yüksektir. Rahminizin mesane üzerindeki baskısının artması nedeniyle ortaya çıkan bu sorunu önlemek için doktorunuzla görüşün. İdrar yolu enfeksiyonunu ayırt etmek için gözlemlemeniz gereken semptomlar şunlardır:

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma,
 • Daha sık idrara çıkma,
 • Uzun süre idrarını tutamama,
 • Kasık bölgesinde ağrı ve kramp,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Kötü kokulu idrar.

Bu semptomları görmeniz halinde doktorunuza başvurun.

Sivilce ve Ciltte Yağlanma

Akne ve cilt yağlanması 21 haftalık gebelikte yaşanması muhtemel sorunlardan birisidir. Hormonların aşırı çalışması nedeniyle ortaya çıkan bu sorunları önlemek için:

 • Günde iki defa temiz bir şekilde ılık suyla yüzünüzü yıkayın,
 • Kozmetik malzemelerinin yağsız olduğundan emin olun,
 • Saçınız sık yağlanıyorsa her gün yıkayın.

Sağlık Önerileri

Bu hafta itibariyle 1 ile 3 kg kilo almış olmalısınız. Bunun çok üzerinde kilo aldıysanız beslenmenize dikkat etmelisiniz, daha az kilo aldıysanız da doktorunuzla görüşmelisiniz. Fakat daha az kilo alımı sağlıklı besleniliyor olması halinde çoğu zaman endişe etmeyi gerektirmez.

Hamilelikte cinsel ilişki normal bir gebelikte ve karmaşık bir durum söz konusu olmadığında tamamen güvenlidir.

Bu nedenle cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sorun yoktur. Fakat riskli bir hamilelik söz konusuysa cinsel aktivitenin güvenli olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktorunuzla görüşün.

21 Haftalık Hamilelik: Belirtiler, Tavsiyeler ve Bebek Gelişimi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/21-haftalik-hamilelik-belirtiler-tavsiyeler-bebek-gelisimi/feed/ 0
Doğuma Giderken Neler Gerekli: Yanınıza Almanız Gereken Şeyler https://acunay.com/doguma-giderken-neler-gerekli-yaniniza-almaniz-gereken-seyler/ https://acunay.com/doguma-giderken-neler-gerekli-yaniniza-almaniz-gereken-seyler/#respond Thu, 11 Jan 2018 19:14:46 +0000 https://acunay.com/?p=1216 doğuma giderken neler gerekli

Doğum öncesinde hazırlayacağınız çantanın içerisinde bulunması gereken bu şeyler doğuma giderken hem ciddi zaman kazanmanızı hem de alelacele hazırlanan bir çanta nedeniyle yaşanması muhtemel sorunları önlemeye yardımcı olacaktır.

Doğuma Giderken Neler Gerekli: Yanınıza Almanız Gereken Şeyler yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
doğuma giderken neler gerekli

34 haftalık hamilelik sonrasında doğum için hazırlanmaya başlamak gerekir. Her an her şeyin olabileceğinin bilincinde olunmalı ve şimdiden doğum çantası hazırlanmalıdır. Her ne kadar çevreden edinilen bilgiler ve tecrübe ışığında bu çantanın hazırlanabilecek olması mümkün olsa da ayrıca bir yerde ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğümüz şeyleri aşağıda toparladık. İşte doğuma giderken yanınıza mutlaka almanız gereken şeyler!

Akıllı Telefon ve Şarj Aleti

Telefonunuz doğum sonrası yapılacak tebrik aramaları nedeniyle çok kısa bir süre içerisinde şarjını tüketecektir. Başta alacağınız çağrılar ve yapacağınız aramalar olmak üzere doğum sonrası canınızın sıkıldığı anlarda da lazım olabilecek telefonunuz fotoğraf çekebilmek için de sık sık farklı kişilerin elinde olacaktır.

Bu nedenle telefonunuzu ve şarj aletini mutlaka yanınızda aldığınızdan emin olun.

Fazladan Bir Çanta

Getirilecek hediyeler ve hastanede verilecek battaniye, krem vb. için ekstradan boş bir çanta götürmeniz iyi olacaktır. Aksi taktirde poşetlere doldurduğunuz hediyeler ve kremleri taşıması oldukça zor olabilir.

Nakit Para

Ufak atıştırmalıklar, kahve, su, çay vb. için en azından 20 TL nakit parayı yanınızda bulundurun. Eşiniz veya farklı bir kişi yanınızda bulunacak olsa da çantanızda 20 TL olduğunu bilmek bir şeyler isterken çekinmemenizi sağlayacaktır. Ek olarak hastane yemeklerinin pek de lezzetli olmadığını hatırlamakta ve sık sık kantine uğrayacağınızı şimdiden bilmekte yarar var.

Ortopedik veya Parmak Arası Terlik

Doğum sonrasında ayaklarınızın ve bileklerinizin şişmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle ortopedik veya parmak arası bir terlik alabilir, rahatça etrafta gezebilirsiniz. Altının kaymadığından ve duş alırken size sorun çıkarmayacağından emin olduğunuz kalitede bir ürün tercih edin.

Şampuan

At kuyruğu yapacağınız saçınızı tutacak bir toka ve yağlanan saçlarınızı temizleyecek kalitede küçük bir şampuan şişesini mutlaka çantanızda bulundurun. Tokaların sık sık kaybolduğunu bilmeniz ve buna bağlı olarak birkaç yedek tokayı yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.

Pijama Takımı veya Gecelik

Rahat bir pijama takımı veya gecelik üzerinde saatler geçireceğiniz yatağınızda işinize oldukça yarayacaktır. Kolayca giyip çıkarabileceğiniz ve emzirme sırasında sizi engellemeyecek bir kıyafet olduğundan emin olun.

Emzirme Sütyeni

Bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız andan itibaren emzirmeye başlayacağınızı bilerek en az iki tane emzirme sütyenini yanınızda bulundurmanız gerektiğini bilin. Emzirme sırasında işinizi oldukça kolaylaştıracak olan bu sütyenler göğüslerinizdeki hassaslığı da azaltacak ve rahat etmenizi sağlayacaktır.

Diğer Şeyler

İşte sırasıyla yanınızda bulundurmanız gereken şeyler:

 • Bavul,
 • Pijama takımı,
 • Sabahlık,
 • Terlik,
 • Atıştırmalık,
 • Süt arttırıcı içecekler,
 • Emzirme atleti ve südyeni,
 • Mevsimlik çorap,
 • Tarak, saç bandı ve bolca toka,
 • Doğum sonrası kanamaya karşı bolca ped,
 • Alkolsüz ıslak mendil,
 • Diş macunu ve fırçası,
 • Kamera,
 • Kimlik, sigorta dökümü vb. gerekli evraklar,
 • Bebeğiniz için tulum, eldiven, çorap, şapka vb. kıyafet,
 • Kusma riskine karşın yedek kıyafet,
 • Önlük,
 • Kalın ve ince iki battaniye,
 • Çok yumuşak kumaştan yapılmış kusmuk bezi,
 • Bebek bezi, günde ortalama 7 defa gerekecek,
 • Pişik kremi,
 • Bebek yağı,
 • Yeni doğan ıslak mendili,
 • Bebek taşıma koltuğu,

Bunlar doğum ve sonrası için yani hastanedeyken yanınızda mutlaka bulundurmanız gereken şeylerdir.

 

Doğuma Giderken Neler Gerekli: Yanınıza Almanız Gereken Şeyler yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/doguma-giderken-neler-gerekli-yaniniza-almaniz-gereken-seyler/feed/ 0
Hamilelikte Daha Zeki ve Akıllı Bir Bebek için Yenmesi Gereken 7 Şey https://acunay.com/hamilelikte-daha-zeki-ve-akilli-bir-bebek-icin-yenmesi-gereken-7-sey/ https://acunay.com/hamilelikte-daha-zeki-ve-akilli-bir-bebek-icin-yenmesi-gereken-7-sey/#respond Wed, 10 Jan 2018 20:47:51 +0000 https://acunay.com/?p=1201 daha zeki bebek için demir

Bebeğin zeki olması için yapılması gerekenler genel itibariyle doğuma kadar annenin de sağlığına katkıda bulunacaktır. Bebeğiniz daha zeki ve akıllı olmasını isteyen annelerin bu gıda ve takviyeleri mutlaka alması gerekir.

Hamilelikte Daha Zeki ve Akıllı Bir Bebek için Yenmesi Gereken 7 Şey yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
daha zeki bebek için demir

Şüphesiz her anne bebeğinin akıllı ve zeki olmasını ister. Bu kapsamda yapılabilecekler aslında hamilelik döneminde sağlıklı beslenme ve çeşitli gıda takviyelerini mutlaka almakla ilgilidir. Folik asit, D vitamini, demir vb. takviyelerin alınmaması halinde bebeğin zihinsel gelişimi verimli olamayacaktır.

Hamilelik süresince annenin yediği ve içtiği şeyler bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini doğrudan etkiler. Çocuğunuzun zeka gelişimine yardımcı olan çeşitli besinleri tüketerek zihinsel gelişim sürecine inanılmaz şekilde katkı sağlayabilirsiniz. Hatta sadece hamilelik süresince değil, henüz hamile kalmayı düşünen bir anneyken dahi bu besinleri almanız faydalı olacaktır.

Bu takviyeler ve gıdalar bebeğinizin IQ (zeka) seviyesini arttırabilir. Ek olarak beyin gelişimi için gereken gıdalar olmasından mütevellit çocuğunuzun ileriki yaşlarında da potansiyelinin çok daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz ilk doğduğunda normal bir yetişkin beyninin sadece % 25’ine sahip olur. 2 yaşına gelince bu oran % 75’e çıkar. İşte bu iki yıllık süre içerisinde de zeka gelişimine ciddi şekilde katkıda bulunabildiğini mutlaka bilmek gerekir. Fakat şimdilik aşağıda sadece hamilelik dönemine değinilecektir. İşte bebeğin zeki olması için yapılması gerekenler!

1 – Yağlı Balık

hamilelikte zeki bebek için balık

Somon balığı, ton balığı, uskumru vb. yağlı balıklar omega-3 yağ asidiyle dolup taşar. Bu balıklardan haftada 2 defa tüketmeniz bebeğinizin beyin gelişimi için inanılmaz faydalıdır. Yapılan bir çalışmanın ortaya koyduğuna göre haftada en az 2 porsiyon yağlı balık yiyen annelerin çocukları yemeyenlere nazaran daha yüksek bilişsel yeteneğe sahip.

2 – Yumurta

hamilelikte zeki bebek için yumurta

Yumurta tüketimi en çok hafızaya katkıda bulunur. Bebeğinizin uzun ve kısa süreli hafızasının kuvvetli olabilmesi için her gün 2 yumurta yemek gerekir. Yumurtanın içeriğindeki protein ve demir, bebeğinizin sinir siteminin gelişimine de katkıda bulunacaktır.

3 – Yoğurt

hamilelikte zeki bebek için yoğurt

Protein açısından oldukça zengin olan yoğurt, bebeğinizin beyin hücrelerinin gelişebilmesi için harika bir besindir. Günde 1 kase yoğurt yiyerek hem kendi hemde bebeğinizin protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ek olarak bebeğinizin kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumdan da bolca tüketmiş olacaksınız.

4 – Ispanak

hamilelikte zeki bebek için ıspanak

Demir açısından zengin bir gıda olan ıspanak, hamilelik süresince ihtiyaç duyduğunuz demiri size sağlayacakken bebeğinizin beyin gelişimine de katkıda bulunacaktır. Beyin hücrelerine oksijen gitmesine yardımcı olan demir, ıspanağın içerisinde bolca bulunur. Ek olarak doktor tavsiyesi şartıyla gıda takviyesi olarak da demir tüketimi düşünülebilir.

5 – Yaban Mersini

hamilelikte zeki bebek için yaban mersini

Domates, kırmızı fasulye, enginar ve yaban mersini antioksidan özellikli meyvelerdir. Hamilelik süresince alınması gereken bu meyveler bebeğinizin beyin dokusunu koruyacak ve gelişimine yardımcı olacaktır.

6 – D Vitamini

hamilelikte zeki bebek için d vitamini

Yumurta, peynir, sığır eti, karaciğer vb. içerisinde bolca bulunan D vitamini ile ilgili yapılan araştırmaların ortaya koyduğuna göre bebeğin beyin gelişimi ile D vitamini arasında ciddi bir bağlantı var. Hamilelik süresince de tüketmeniz gereken D vitamininin bebeğinizin beyin gelişimi için de önemli olduğunu bilmelisiniz.

7 – Folik Asit

hamilelikte zeki bebek için folik asit

Folik asit, hamilelik süresince alınması gereken en önemli takviyelerdendir. Gebelikten 4 hafta önce alınmaya başlanması gereken folik asit, gebelik süresince tüketilmelidir. Bebeğinizin zihinsel gelişimine çok ciddi şekilde katkı yapacak olan folik asit takviyesi otistik bebek riskinin de % 40 oranında azalmasını sağlayacaktır.

Folik asit hakkında daha fazla ve daha detaylı bilgi edinmek için “Hamilelikte Folik Asit Tüketiminin Önemi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Daha Zeki ve Akıllı Bir Bebek için Yenmesi Gereken 7 Şey yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/hamilelikte-daha-zeki-ve-akilli-bir-bebek-icin-yenmesi-gereken-7-sey/feed/ 0
Hamileliğin İlk Ortaya Çıkan Belirtileri https://acunay.com/hamileligin-ilk-ortaya-cikan-belirtileri/ https://acunay.com/hamileligin-ilk-ortaya-cikan-belirtileri/#respond Wed, 10 Jan 2018 19:49:51 +0000 https://acunay.com/?p=1189 erken gebelik belirtileri

Erken hamilelik belirtileri adet gecikmesi ile sınırlı değildir. Mide bulantısı, göğüslerde hassaslaşma ve ağızda metalik tat gibi çeşitli belirtiler de hamile kalındığının göstergesidir. Hamile miyim?

Hamileliğin İlk Ortaya Çıkan Belirtileri yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
erken gebelik belirtileri

Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan gebelik belirtileri genellikle adet dönemindeki semptomlarla benzemesi kaynaklı hafife alınır, ancak bu belirtiler çoğu zaman hamile kalındığına işaret etmektedir.

Geciken adet dönemi bilindik bir hamilelik belirtisidir fakat ortaya çıkması beklenen tek gebelik belirtisi bu değildir. Dikkatli bir kadın aşağıda yer alan çeşitli semptomların bir araya gelmesi durumunda hamile kaldığını önceden anlayabilir.

Geciken Adet

Hamileliğin en sık rastlanan ve en ciddi belirtileri arasındadır. Eğer adet döneminiz geciktiyse hamile olup olmadığınızdan emin olmak için mutlaka bir gebelik testi yapın. Gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğini öğrenmek için ‘Gebelik testi ne zaman yapılmalı?’ isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorgunluk

Hamile olunup olunmadığının merak edildiği şu günlerde hamile bir annenin bebeği fındık büyüklüğündedir, ancak buna karşın annede çok ciddi bir yorgunluk ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücudunuzda meydana gelen değişimler yorgun düşmenizi ve sık sık dinlenmek istemenize neden olabilir. Erken gebelikte ortaya çıkan bu yorgunluğu normalden kolayca ayırt edebileceksiniz, çünkü şiddeti çok daha fazla olacaktır. Başa çıkmak için yapmanız gerekense gün içerisinde zaman zaman uyumak ve bol bol dinlenmektir.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamile bir annenin göğüsleri bebeğini emzirebilmesi adına ciddi bir değişimden geçer. Genellikle büyüyen ve hassaslaşan göğüsler zaman zaman acı verebilir. Göğüslerde yaşanan bu hassasiyet gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkar, son haftaya ve hatta doğum sonrasına kadar da devam eder.

Ağızda Metalik Tat

Hamile kalan bir kadının ağzı zaman zaman iğrenç olabilen metalik bir tat ile mücadele ediyor olabilir. En sevilen yiyeceklerden dahi uzak kalınmasına neden olan bu belirti de gebeliğin ilk ortaya çıkan belirtilerindendir.

Kramplar

Yumurtlama döneminin sona ermesinden 8 – 10 gün sonra özellikle karın bölgesinde çeşitli krampların ortaya çıkması muhtemeldir. Rahmin genişlemesi ve mesaneye baskı yapması nedeniyle yaşanan bu kramplar ilerleyen dönemlerde hafifleyecektir fakat şimdilik ciddi bir hamilelik belirtisidir.

Mide Bulantısı

Henüz neden gerçekleştiği hakkında net bir bilimsel araştırma yok fakat hamile kadınların en sık karşılaştığı problemlerden birisi de mide bulantılarıdır. Özellikle sabah saatlerinde kendisini gösteren bu rahatsızlık hamileliğin ilk ortaya çıkan belirtilerindendir ve tüm hamilelik döneminde görülebilir.

Ruh Halindeki Değişiklikler

Progesteron başta olmak üzere çeşitli hamilelik hormonlarıyla dolup taşan vücut, ruh halinde de çeşitli değişimler yaşanmasına sebebiyet verebilir. Normalde olduğunuzdan çok daha duygusal ya da sinirli hissedebilirsiniz ve bu gibi durumlar da diğer semptomlarla birleşmesi halinde hamileliğin en ciddi belirtileri arasında yer alır.

Hamilelik belirtileriyle ilgili çok daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz ‘Gebelik Belirtileri’ isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Hamileliğin İlk Ortaya Çıkan Belirtileri yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/hamileligin-ilk-ortaya-cikan-belirtileri/feed/ 0
Hamile Kalma Zamanı ve Günlerini En Basit Hesaplama Yöntemi https://acunay.com/hamile-kalma-zamani-gunlerini-en-basit-hesaplama-yontemi/ https://acunay.com/hamile-kalma-zamani-gunlerini-en-basit-hesaplama-yontemi/#respond Sun, 24 Dec 2017 14:19:00 +0000 https://acunay.com/?p=1143

Hamile kalmak isteyen kadınların bu günlerde ilişkiye girmesi gebelik ihtimalini katbekat artıracaktır. Bu günlerin hesaplaması için ise bilinmesi gereken bazı detaylar vardır.

Hamile Kalma Zamanı ve Günlerini En Basit Hesaplama Yöntemi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

Hamile kalmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken detaylardan birisi de yumurtlama döneminin belirli günleri kapsadığı ve bu dönemde hamile kalma ihtimalinin artırılabildiğidir. Doğurganlığın tavan yaptığı bu günler, hamile kalmak isteyenler için mükemmel günlerdir ve bu nedenle hesaplanması büyük önem arz etmektedir.

Adet kanamasının başladığı gün adet döngüsünün başladığı gün olarak ifade edilir. Bir sonraki adet gününde ise döngü sona ermiş olur. Bunun hatırlanması hamile kalma zamanının hesaplanabilmesi için çok önemlidir.

Hamile Kalma Zamanı

Hamile kalmak isteyen kadınlar adet döngüsünün tam ortasında kalan hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmelidir. Söz konusu hafta tipik 28 günlük adet döngüsüne sahip kadınlar için son adetin üzerinden 14 gün geçtikten sonra başlar ve 21 gün geçinceye kadar devam eder. Örneğin ayın 2’nci gününde adet olan bir kadın için doğurganlığın tavan yaptığı dönem 14 gün sonra yani ayın 16’ncı gününde başlayacak ve ayın 23’üncü gününe kadar devam edecektir.

Adet döngüsü 28 günden uzun süren kadınların yapacağı hesaplama ise bir sonraki adet gününe dayanarak yapılacaktır. Bir sonraki adet gününden 14 gün öncesi itibariyle doğurganlığınız tavan yapacak ve adetinize 7 gün kalana kadar devam edecektir.

Mutlaka oku: Hamile Kalmak İstiyorum!

Yumurtlama döneminin içerisinde yer alan bu günler bazı salınımların gerçekleştiği günlerdir ve bu salınımlar spermlerin rahim içerisinde çok daha rahat hareket edebilmesini dolayısıyla da hamile kalmayı sağlayabilmektedir.

Gebelik için En Uygun Dönem

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılabileceği gibi bir sonraki adetten 14 gün önce yumurtlama dönemi başlamaktadır. İşte bu dönem başlamadan 3 gün önce ve 3 gün sonrası arasında kalan 6 gün içerisinde gebelik şansı katbekat artmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 28 günlük adet döngüsüne sahip bir kadını ele alalım. Son adetini ayın 1’inci gününde yaşamış ve bir sonraki adeti ayın 29’uncu gününde gerçekleşecek. Bu kadın için gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem bir sonraki adetine 14 gün kalması nedeniyle ayın 15’inci günü olacaktır. Hamile kalmak isteyen kadın ayın 12’nci günüyle 22’nci günü arasındaki 6 gün içerisinde olabildiğince ilişkiye girerek hamile kalma ihtimalini artırabilir.

Ne Zaman Hamile Kalınamaz?

Hamile kalma ihtimalinin en az olduğu dönem adet kanamasının yaşandığı günlerdir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi halinde hamile kalma ihtimali çok düşecek fakat asla sıfır olmayacaktır. Çok küçük de olsa hamile kalma ihtimali her zaman için vardır. Dolayısıyla adet kanamasının gerçekleştiği bu günlerde cinsel ilişkiye giriliyor olsa da hamile kalmak istemeyenlerin yine de korunması gerekir.

Daha detaylı bilgi: Adet döneminde hamile kalınır mı, endişe etmeli miyim? (ÖĞREN)

Hamile Kalma Zamanı ve Günlerini En Basit Hesaplama Yöntemi yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/hamile-kalma-zamani-gunlerini-en-basit-hesaplama-yontemi/feed/ 0
Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? (Endişe Etmeli Miyim) https://acunay.com/hamilelikte-kasik-ve-karin-agrisi-neden-olur-nasil-gecer-endise-etmeli-miyim/ https://acunay.com/hamilelikte-kasik-ve-karin-agrisi-neden-olur-nasil-gecer-endise-etmeli-miyim/#respond Sat, 23 Dec 2017 11:07:50 +0000 https://acunay.com/?p=1131

Hamilelikte kasık ve karın ağrısı yaşayanların bazı sebeplerle doktoruna başvurması gerekebilir. Fakat şiddeti daha az olan ağrılar için alınabilecek basit önlemler tedaviye yardımcı olacak ve kısa süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır.

Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? (Endişe Etmeli Miyim) yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

Hamilelik döneminde en sık rastlanan semptomların başında hiç şüphesiz karın ve kasık ağrısı gelmektedir. Karın ve kasık ağrısının ortaya çıkma nedenleri duruma göre değişse de çoğu zaman endişelenmeyi ya da tedaviye başlamayı gerektirmez. Fakat nadiren de olsa doktora başvurulması gerekebilir. Bu nedenle hamilelikte kasık ve karın ağrısı konularına detaylıca değinmek faydalı olacaktır.

Geciken ilk adet döneminden itibaren kasık ve karın ağrıları ortaya çıkmaya başlayabilir. İlk zamanlarda şiddeti çok yüksek olmasa da gün içerisinde rahatsızlık hissi yaşamak hiç hoş değildir.

Fakat 12 haftalık hamilelik ile 16 haftalık hamilelik arasında kalan 1 aylık süreçte yani hamileliğin 3’üncü ayı içerisinde bu kasık ağrıları şiddetini ciddi şekilde arttırır ve kasıkta bıçak saplanması gibi şiddetli acı hissedilebilir.

Söz konusu kasık ağrısının yaşanmasının en önemli nedeni rahmin etrafındaki kas dokusunun gerilmesi ve bebeğin gelişebileceği bir alan yaratmaya çabalamasıdır. Ağrının hissedildiği bölge tam olarak rahim bölgesidir ve bu da sebebini anlamak konusunda size yardımcı olacaktır.

Rahmin gelişimi konusunda yaşanan bu ağrı çoğu zaman kasığın sağ tarafında görülmektedir. Fakat nadiren de olsa sol tarafında da ağrı hisseden kadınların olduğu bilinmektedir.

Kasık ağrısıyla birlikte kabızlık ve şişkinlik sorunlarıyla da yüzleşilmesi gerekebilir. Bunların tümü 3’üncü ay içerisinde yaşanması beklenen gebelik belirtileridir.

Hamilelik belirtileri nelerdir ve ne zaman ortaya çıkar? (ÖĞREN)

Hamileliğin son aylarında kasık ağrısı hisseden kadınlar ise braxton-hicks kontraksiyonları olarak adlandırılan halk arasında yalancı doğum ağrısı olarak bilinen bir sebeple bu ağrıyı hissetmektedir. Düzensiz gerçekleşen bu sancıların gerçek hamilelik sancısından ayrılmasının en önemli sebebi şiddetidir. Genellikle kısa sürede geçer ve şiddeti çok yüksek değildir.

Kasık ağrısının ateş, mide bulantısı ve tuvalete çıkarken yanma hissiyle birleşmesi halinde idrar yolu enfeksiyonu sorununun ortaya çıkmış olma ihtimali vardır.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Eğer söz konusu kasıntıların süresi uzamaya başladıysa ve şiddeti artıyorsa erken doğum belirtisi olabilir. Mutlaka doktorunuzla görüşün.

Kasık ağrısıyla birleşen vajinal akıntı ya da kanama durumunda mutlaka doktora başvurun. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan yerleşme kanaması haricindeki hiçbir vajinal kanama geçiştirilmemelidir.

Nasıl Geçer?

Kasık ağrısından tamamen kurtulmak için başvurulabilecek kesin bir yol yoktur fakat şiddetinin azaltılması mümkündür. Rahim kaslarınızın kasılması nedeniyle oluşan bu ağrıyı önlemek için sıcak su torbası kullanabilir, sıcak suyla ıslatılmış havluyu ağrıyan bölgeye sarabilir, ılık duş alabilir, pozisyonunuzu sık sık değiştirmekten kaçınabilir ve bol su içebilirsiniz.

Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? (Endişe Etmeli Miyim) yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/hamilelikte-kasik-ve-karin-agrisi-neden-olur-nasil-gecer-endise-etmeli-miyim/feed/ 0
Hamile Kalmak İçin Yapılması Gereken Öneriler ve Zamanlama Detayı https://acunay.com/hamile-kalmak-icin-yapilmasi-gereken-oneriler-zamanlama-detayi/ https://acunay.com/hamile-kalmak-icin-yapilmasi-gereken-oneriler-zamanlama-detayi/#respond Fri, 22 Dec 2017 23:21:22 +0000 https://acunay.com/?p=1122

Hamile kalmak isteyen kadının yapacağı ufak değişiklikler hamile kalma şansını katbekat artırabilir. Bu nedenle zamanlama ve beslenme gibi açılardan en etkili yöntemlere değinmek yararlı olacaktır.

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gereken Öneriler ve Zamanlama Detayı yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

Hamile kalmak isteyen modern zaman kadınları eskilere nazaran oldukça şanslı. Çünkü her geçen gün sayısı artan medikal araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre hamile kalmak için yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi giderek kabarıyor.

Besin takviyelerinden, adet döngüsüne, cinsel ilişki zamanlamasından, stres seviyesine kadar her şey kadınların hamile kalma ihtimalini artırabilir.

Cinsel İlişki Zamanlaması

Hamile kalmaya çalışan bir kadın için zamanlama çok önemlidir. Çünkü periyotların belirli bir anlamı vardır ve bu kapsamda hamile kalmak için en uygun zamanların yakalanması gerekir. Hamile kalmak isteyen kadınlar ovulasyon gününde ya da ovulasyondan hemen önce hamile kalma şansını artırabilir.

Mutlaka oku: Hamilelik zamanı hesaplaması (Öğren)

Ovulasyon Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Düzenli adet döngülerine sahip bir kadın (28 günde 1) için ovulasyon dönemi bir sonraki adet gününden 14 gün öncesi itibariyle başlamaktadır. Diğer bir deyişle adet olduktan 2 hafta sonrası itibariyle ovulasyon yani yumurtlama dönemi başlamaktadır.
Son adetin üzerinden 2 hafta geçtiyse 1 hafta süresince toplamda 2 – 3 kez cinsel ilişkiye girilmesi hamile kalma ihtimalini katbe kat artıracaktır.

Mutlaka oku: Hamilelik belirtileri nelerdir? (ÖĞREN)

Beslenme ve Kilo Kontrolü

Yapılan araştırmalar kilolu kadınların gebe kalma şansının daha az olduğunu ortaya defalarca koydu. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların egzersizlere başlaması ve kilosunu kontrol altında tutması çok önemli. Bu süreçte stresin de kontrol altında tutulması ve ani kilo kaybının önlenmesi gerekir.
Omega 3, folik asit, prenataller gibi takviye edici gıdaların tüketilmesi hamile kalma ihtimalinizi çok artıracaktır.

Maden Suyu İçmeye Başlayın

Maden suyunun içeriğindeki mineraller hamile kalma şansını yaklaşık 5 kat artırmaktadır. 2012 yılında Lauren Wise ScD’nin Amerika’daki kadınlar üzerinde yaptığı bir araştırma günde iki veya daha fazla sayıda maden suyu içen kadınların içmeyenlere nazaran 5 kat daha fazla doğurganlık oranına sahip olduğunu ortaya koydu.

Erkeğin de Yapması Gereken Şeyler Var

Çok uzun süre yerine oturan ve düzenli egzersiz yapmayan erkeklerin, düzenli egzersiz yapan ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olan erkeklere nazaran yarı yarıya daha az sperme sahip olduğu Harvard Üniversitesi tarafından ortaya konmuştur. Bu kapsamda eşinizin düzenli egzersiz yapmaya başlaması hem sağlı hem de hamile kalma şansınızın artması adına oldukça önemlidir.

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gereken Öneriler ve Zamanlama Detayı yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/hamile-kalmak-icin-yapilmasi-gereken-oneriler-zamanlama-detayi/feed/ 0
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? (Erken Yapmayın) https://acunay.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir-erken-yapmayin/ https://acunay.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir-erken-yapmayin/#respond Thu, 21 Dec 2017 18:06:30 +0000 https://acunay.com/?p=1115

Hamilelik testinin zamanından önce yapılması yanlış sonuçlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiği, yapılabilecek hamilelik testleri ve diğer detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? (Erken Yapmayın) yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

Hamilelik belirtileri bazı şeylere işaret ediyor olsa da hamilelik testi yaptırmak kesin olarak emin olmanın tek yoludur. Fakat hamilelik testinin yapılacağı zaman oldukça önemlidir çünkü yeterince hormonal salınım gerçekleşmediyse sonuçların yanıltıcı olması muhtemeldir. Hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiği, evde yapılan hamilelik testi ve gebelik testiyle ilgili en sık sorulan sorulara kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Hamilelik Testi Nedir ve Nasıl Doğru Sonuç Verebilir?

Piyasadaki çoğu hamilelik testi idrar veya kanın içerisindeki insan koryonik gonadotropin kısaca hCG hormonunu saptamaya çalışır. Bu hormon, döllenen yumurtanın rahme yerleşmesinin hemen ardından anne tarafından salgılanır ve hamilelik terminolojideki ilk belirtilerinden birisi olarak kabul edilir. Dolayısıyla en kısa süre içerisinde emin olunabilmesi için mide bulantısı, baş ağrısı vb. ziyade hCG hormonunun mevcudiyetine bakılır.

hCG hormonu genellikle döllenmeden 6 gün sonra salınır fakat bu sıklıkla değişiklik gösterir. Tam da bu nedenle hamilelik testinin belirli aralıklarla tekrarlanması tavsiye edilir. Çünkü hCG hormonunun salınımından önce test yapılmış olma ihtimali her zaman vardır.

Hamilelik Testleri Nelerdir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Temelde iki gebelik testi vardır. Bunlar idrar testi ve kan testidir.

İdrar testi yapmak isteyen kadınlar çok kolay bir şekilde evinde hamile olup olmadığını öğrenebilir. Çoğu kadın geciken adet gününün üzerinden yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra idrar testi yapar. Zaten tavsiye edilen de tam olarak budur.

Kan testi yapmak isteyen kadınlar doktora başvurmalıdır. İdrar testinden çok daha kesin sonuç verse de çok daha az kullanılan bir test türüdür. Yumurtlama yani ovulasyon döneminin üzerinden 6 ila 8 gün geçtikten sonra yapılması gerekir. Kan testinin sonucunun belirlenmesi idrar testine nazaran daha uzun sürer.

Kan testi de kendi içerisinde niteliksel hCG testi ve nicel hCG testi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hangisinin yapılması gerektiğine doktor karar vermektedir. Doktorun sizinle yapacağı görüşme sonrasında gerekliliklerin saptanmasına istinaden karar hemen verilebilir.

Hamilelik Testleri Doğru Mudur? Güvenmeli Miyim?

Geciken adet sonrasında 1 hafta kadar bekledikten sonra yapılan hamilelik testleri daha doğru sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Sabahın ilk saatlerinde yani idrar yoğunluğu artığında yapılan idrar testi doğru sonuç verecektir.

Yapılan idrar testlerinin ne derece doğru olduğuna ilişkin bir veri paylaşılması gerekirse % 99 ifadesini kullanmak yanlış olmaz. Kan testlerinde ise kesinlik % 100’dür. İdrar testinden çıkan sonuca güvenmiyorsan bir sonraki sabah tekrarlayabilir ya da kan testi yaptırmak üzere doktora gidebilirsin.

Tek Çizgi – Çift Çizgi Ne Anlama Geliyor?

İdrar testi sonrasında tek çizgi ile karşılaşmanız halinde hamile olmadığınız, çift çizgi görmeniz halinde hamile olduğunuz anlaşılmaktadır. Çok nadiren gebelik testinin kendisindeki bir fiziksel kusur nedeniyle bu aşamada sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle fiziksel bir hasar olduğunu saptadığınız idrar testini yenisiyle değiştirip tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? (Erken Yapmayın) yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir-erken-yapmayin/feed/ 0
Hamilelikte Kramp: Sebepler, Tedavi ve Önleme Yöntemleri https://acunay.com/hamilelikte-kramp-sebepler-tedavi-ve-onleme-yontemleri/ https://acunay.com/hamilelikte-kramp-sebepler-tedavi-ve-onleme-yontemleri/#respond Wed, 20 Dec 2017 17:44:04 +0000 https://acunay.com/?p=1040

Hamilelikte en sık karşılaşılan semptomlardan olan kramp, bazı durumlarda endişelere neden olabiliyor. Nedenlerinin bilinmesi ve tedavi yöntemleri üzerine çalışılması ise önlemeye yardımcı olabiliyor.

Hamilelikte Kramp: Sebepler, Tedavi ve Önleme Yöntemleri yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde en sık yaşanan semptomlardan birisi de sık sık rahatsızlık veren kramplardır. Bebeğin gelişiminden kaynaklanan bu kramplarla karşılaşılması oldukça normaldir ve beklenir. Genellikle kasık bölgesinde yaşanan bu kramplar hamileliğin yalnızca bir döneminde karşılaşılan ağrılar değildir ve çoğu zaman gebelik süresince anneye eşlik eder. Fakat nadiren kramp sıkışmaları yaşanabilir ve bu durumda doktora başvurulması gerekebilir. Tüm detaylarıyla hamilelikte kramp ve nedenleri..

Hamilelikte Kramp Nedenleri

Hailelikte kramp girmesinin en önemli nedeni uterus duvarlarının genişlemesi ve bu duvarları destekleyen bağların yani kasların gerilmesidir. Bu durumda özellikle hapşırırken veya öksürürken ya da pozisyon değiştirirken kasılmalarla, kramplarla karşılaşılır. Yukarıda da değinildiği gibi nedeni karın kaslarının gerilmesidir.

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde kramplar nispeten hafifler fakat çok daha şiddetli sancıların yaşanması muhtemeldir. Özellikle pozisyon değiştirirken yaşanan bu krampları tetikleyen diğer nedenler ise bunlardır:

 • Gaz,
 • Şişkinlik,
 • Kabızlık,
 • Cinsel ilişki,

Gebelikte Kramp Nasıl Geçer?

Eğer yaşadığınız kramp çok şiddetli değilse yapabileceğiniz bazı basit şeylerle krampları geçirmeniz veya şiddetini hafifletmemiz mümkündür:

 • Sıcak bir duş almak,
 • Pozisyonu sık sık değiştirmemek ve değiştirirken olabildiğince yavaş hareket etmek,
 • Gevşeme egzersizleri yapmak,
 • Sıcak su torbasıyla kasılan bölgeye hafif baskı yapmak,
 • Bol su içmek.

Kramp Ciddi Bir Şey Mi?

Bazen krampın çok ciddi şeylerin göstergesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Örneğin:

 • Ektopik gebelik – Dış gebelik olarak da bilinen bu durum ağrılı kramplar yaşanmasına neden olabilmektedir. Doktor tedavisinde dışsal bir gebeliğin söz konusu olup olmadığı tespit edilecektir.
 • Düşük – Kanamayla birleşen kramplar düşük ihtimalinin bir göstergesidir. Gebeliğiniz sırasında krampla birlikte vajinal akıntı da söz konusuysa zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.
 • İdrar yolu enfeksiyonu – Kasık bölgesinde yaşanan krampların en önemli nedenlerinden birisi de idrar yolunun enfekte olmasıdır.

Doktora Gitmeli Miyim?

Şiddetli ağrılar yaşanması, kasık bölgesindeki krampın kasılmalar ve vajinal akıntıyla birleşmesi, baş dönmesi, omuz ya da boyunda ağrılar yaşanması halinde doktora giderek kontrolden geçmelisiniz.

Hamilelikte Kramp: Sebepler, Tedavi ve Önleme Yöntemleri yazısı ilk olarak Acunay. adresinde yayınlandı.

]]>
https://acunay.com/hamilelikte-kramp-sebepler-tedavi-ve-onleme-yontemleri/feed/ 0