Hafta Hafta Hamilelik

Hafta hafta hamilelik takvimi şeklinde düzenlenmiş içeriklerde o haftayla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Bebeğin büyümesi, annedeki fiziksel ve zihinsel değişikliklerle ilgili hazırlanan haftalık ve 3 aylık dönemlere bölünmüş içeriklerle merak ettiğiniz her türlü şeyi aşağıda bulabilirsiniz..

Hafta hafta hamilelik konulu içeriklere ek olarak sağlıklı beslenme önerileri, bilinmesi gerekenler ve uzak durulması gereken besinlerle ilgili bilgilere de erişebileceksin. Herhangi bir haftaya tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte İlk 3 Aylık Dönem

Hafta hafta gebelik sürecinin ilk üç aylık dönemi döllenme ve implantasyonun olduğu, bebeğinin ise henüz embriyo olarak anıldığı dönemdir. Tüm organlar ilk üç aylık dönem içerisinde ortaya çıkar. Kalp ilk kez atar, boşaltım ve sinir sistemi yerini alır. Bebeğinin cinsiyeti de ikinci aydan itibaren muhtemelen belli olmaya başlar.

Hamilelikte İkinci 3 Aylık Dönem

İkinci 3 aylık dönemin başında bebeğin yaklaşık olarak 8 veya 9 cm büyüklüğe, yaklaşık olarak 40 ila 45 gram ağırlığa sahip olacak. Minicik ve benzersiz parmak izleri çoktan oluştu, kalbi kan pompalamaya başladı bile. Haftalar ilerledikçe, bebeğinin iskelet sistemi de sertleşmeye başlayacak ve duyma kabiliyeti de gelişecek. Henüz hissetmediyseniz ikinci 3 aylık dönemde bebeğinizin ilk tekmesini hissedeceksiniz.

Hamilelikte Son 3 Aylık Dönem

Bebeğiniz son 3 aylık dönemin başlangıcında yaklaşık olarak 1-1,5 kg ağırlığa sahiptir. Kirpikler çoktan oluştu ve göz kırpma eylemi gerçekleşiyor. Bebeğinin kırışık cildi, düzleşti ve tırnakları da çoktan oluşmaya başladı. Bebeğin doğduğunda sahip olacağı saçları da şimdiden uzatmaya başladı. Son 3 aylık dönem içerisinde bebeğinizin beynine milyarlarca nöron eklenecek. Varis rahatsızlığı ise canınızı sıkabilir.