Karbonatla, Diş Macunuyla ve Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi: % 70 Doğru

Karbonatla, çamaşır suyuyla ya da diş macunuyla gebelik testi yapmayı öğrenin! 3 dakika içerisinde hamile olup olmadığınızı bilin. % 70 oranında doğru sonuç verdiği görülmüştür.

camasirsuyuyla-dismacunuyla-karbonatla-gebeliktesti

Gebelik testi yapmanın tek yolu eczaneden gerekli kiti satın almak değildir. Evde her an bulabileceğiniz çeşitli materyallerle hızlı bir gebelik testi yapabilirsiniz.

Şaşırtıcı olansa bu gebelik testlerinin büyük olasılıkla doğru sonuç vermesi. Aşağıda karbonatla gebelik testi, diş macunuyla gebelik testi ve çamaşır suyuyla gebelik testi yapma yöntemlerine değinildi.

Karbonatla Gebelik Testi

Gebelik testi evdeki malzemelerle veya doktorunuz aracılığıyla yapılabilir. Bu başlıkta, karbonatla gebelik testi nasıl yapılır onu açıklayacağız.

Kolay ve masrafsız olan karbonat ile gebelik testi şu şekildedir:

  • 1 Kabın içerisine sabah aç karnına idrarınızı yapın.
  • Daha sonra, 1 yemek kaşığı karbonat alıp idrarınızı üzerine yavaşça serpin ve 1 dakika bekleyin.
  • Hamile olup olmadığınıza şu şekilde anlaşılır: Eğer karbonat, idrarda köpürmeye yol açmıyorsa ve kabın dibine hızlıca  çöküyorsa, testin sonucu negatif yani hamile değilsiniz. Eğer idrarınıza dökmeye başladığınız karbonat köpürüyorsa hamilesiniz demektir.

Bu  en basit ve masrafsız yöntemdir. Karbonatla yapılan gebelik testlerine %70 oranında güvenilir ve doğruyu yansıtabilir. Bu sonuç sayesinde hamile olup olmadığınız anlaşılır ancak bebek erkek mi veya kız mı olacak sorusuna yanıt vermez. Hamilelik ciddi bir süreçtir ve geleceğinize etki edeceğinden, emin olmak için, bir kadın doğum uzmanından randevu talep edilmelidir.

Bilgi al: Hamilelikte bebeğin cinsiyeti

Diş Macunuyla Gebelik Testi

Diş macunun dişleri temizlemesi dışında başka bir kullanım amacı daha vardır o da gebelik testidir. Gebelik testi kitleri satılmadan önce, diş macunu veya karbonatla gebelik anlaşılırdı. Diş macunu her insanın kullandığı bir malzemedir ve kolayca uygulanabilir. Kullanacağınız diş macunu birden fazla renkten oluşmamalı ve tercihen beyaz olmalı. Yapılması gerekenler şunlar:

  • Temiz bir kabın içerisine idrarınızı yapın.
  • Az miktarda diş macununu, idrar yaptığınız kaba sıkın.

Daha sonra, bir kaşık ile kabın içerisinde bulunan idrar ile diş macununu karıştırın. İdrarın içinde bulunan hormonlar diş macunu ile karıştığında, bazı tepkimelere neden olur. Karıştırdıktan sonra eğer ortaya çıkan tepkimenin rengi mavi veya maviye yakın ve köpürme oluyorsa test pozitiftir yani hamilesinizdir. Eğer diş macununda köpürme olmuyorsa ve rengi değişmiyorsa, test negatiftir yani hamile değilsinizdir.

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi

Çamaşır suyu daha çok ev temizleme malzemesi veya elbise yıkamak için kullanılsa da gebeliği ayırt etmede çok yardımcı olan bir yöntemdir. Çamaşır suyunda bulunan bazı kimyevi maddeler idrarın salgıladığı hormonla karşılaşırsa, bazı tepkimelere neden olacaktır ve bu sayede gebelik hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yapılması gerekenler şunlar:

  • Temiz bir kabın içerisine idrarınızı yapın.
  • Çok az miktarda çamaşır suyu ilave edin ve idrar yaptığınız kabın içerisine aktarın.

Test sırasında yaptığınız karşımı koklamayın ve yakından bakmayı denemeyin çünkü bu size zarar verecektir. Karışımı yaptıktan sonra, 1 dakika bekleyin. Eğer karıştırılan maddeler hızlıca tepki gösterir ve köpürmeye başlarsa, gebelik testi pozitiftir ve hamilesiniz demektir. Eğer yaptığınız idrar ile çamaşır suyu herhangi bir tepkimeye neden olmuyorsa ve olduğu gibi duruyorsa, test negatiftir yani hamile değilsinizdir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

İlişkiden hemen sonra gebelik testi yapmanız doğru olmaz, gebelik testi yapmadan önce uygun zamanın geldiğinden emin olmalısınız. Eğer gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğini bilmiyorsanız, bununla ilgili hazırladığımız makaleyi okuyabilirsiniz: “Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır“.

Gebelik testi için adet olmayı bekleyin, geciken adetiniz tamamlandıktan sonraki sabah aç karnına idrar testi yapın.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.