Kan Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Kanda gebelik testi ne zaman belli olur, kan testi kesin sonuç verir mi, kan testi ne zaman yapılmalıdır ve türevi konularda bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

beta hcg testi

Gebeliği test için kullanılan kan testleri teknikleri hamileliğin kan üzerindeki etkisini ve gebelik hormonunu çok daha kısa süre içerisinde çok daha güvenilir şekilde saptayabiliyor. Hali hazırda başvurulabilecek en etkili gebelik testlerinden birisi olan kan testleri, hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen kadınlara en erken sonuç veren testlerden birisi.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, ancak evde yapacağınız idrar testinin doğru sonuç verip vermeyeceğine ilişkin endişeleriniz varsa kan testi yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Kanda Gebelik Testi Nedir?

Hamileliği belirlemek için kalitatif ve kantitatif HCG olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebilen kan testi gebe olunup olunmadığını saptamak için kandaki hormon seviyesini ölçen güvenilir bir testtir.

Düşük maliyetli ve etkili bu test sayesinde kısa süre içerisinde gebe olunup olunmadığı öğrenilebilir. Kalitatif kan testi gebe olunup olunmadığını saptayan kaba bir testken, kantitatif HCG kan testleri çok daha hassas ve sağlıklı bir gebelik olup olmadığını test eder. Dolayısıyla ilk defa kan testi yaptıracak kadınlar kalitatif kan testi yaptırmış olur, ilerleyen süreçlerde doktorunuz ikinci bir kan testi ister ve bu da kantitatif bir test olur.

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur?

Erken zamanda yapılan bir kan testi beta HCG yani kısaca insan hormonunu ovülasyondan 8-10 gün sonra belirleyebilir. Yumurtlama döneminden yaklaşık 1 hafta sonra yapılması tavsiye edilen kan testlerinin doğru sonuç vermesini zorlaştıran etken düzensiz adet dönemleri ve yumurtlama dönemini bilmeyen kadınlardır.

Öğren: Yumurtlama dönemi hesaplayıcısı

Kalitatif ya da kantitatif HCG kan serum testi olması fark etmeksizin kan testi yumurtlamadan 8 ile 10 gün sonra doğru sonuç verecek ve gebe olup olmadığınızı size söyleyecektir. Kan testleri idrar testlerinden çok daha önce sonuç verir.

Hamilelikte Kan Testi Ne Kadar Doğru?

Hamileliği saptamada kullanılan kan testi hali hazırda yararlanılabilecek en güvenilir testlerdendir ve % 99 oranında doğruyu söyler. Güvenilir kan testleri hamileliği saptamaya yarayan beta hCG’nin ufacık izlerini bile belirleyebilir.

Kan Testi Yaptırdıktan Sonra Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Kan testi yaptırdıktan sonra analiz için bir süre beklemeniz gerekir. Bu süre hastanenin yoğunluğuna bağlı olarak değişse de çoğu zaman birkaç saat içerisinde test sonucunuzu öğrenmeniz mümkün olur. Nadiren de olsa yoğun hastanelerde birkaç gün sonraya randevu verilebilmektedir.

İdrar Testi mi Kan Testi mi?

İdrarda gebelik testi mi yoksa kan testi mi yapacağınız size kalmıştır, ancak tavsiye edilen kan testi yaptırmanızdır. Kan testi ve idrar testini karşılaştıracak olursak:

  • Kan testi idrar testinden daha pahalıdır, idrar testi ucuz.
  • Kan testi yaptırmak için hastaneye gitmek zorundasınız, idrar testi evde yapılabilir.
  • Kan testi için en az birkaç saat beklemeniz gerekir, idrar testi birkaç dakika içerisinde sonuç verir.
  • Kan testinin sonucu kesindir, idrar testi ise bazen yanlış sonuç üretebilir.

Ektopik Gebelik Teşhisi için Kan Testi

Kan testinin kullanım sebeplerinden birisi de ektopik gebeliği saptamaktır. Ektopik gebelik döllenmiş yumurtanın uterus yerine fallop tüpüne yerleşmesi, annenin hayatını tehdit etmesi demektir.

Dış gebelik olarak da bilinen bu durumda kadınlar birebir gebelik belirtilerini yaşar. Bu nedenle teşhisi çok önemlidir. Doktor gözetiminde yapılacak bir kan testinden elde edilen sonuç ve beta hCG değeri ektopik gebeliğin var olup olmadığını belirlemede önemli rol oynayacaktır.

Çünkü dış gebelik sorunuyla yüzleşen kadınların beta hCG değerleri beklenenden daha az, normalden daha fazla olacaktır.

1 haftalık gebelik kan testinde belli olur mu?

İlişkinin üzerinden 1 hafta geçtikten sonra kan testinde gebelik belirlenemez, ancak yumurtlama döneminin üzerinden veya implantasyon kanamasının üzerinden 1 hafta geçtikten sonra kan testiyle gebelik belirlenebilir.

Kanda gebelik testi yanlış çıkar mı?

Kanda gebelik testinin yanlış sonuç verme ihtimali % 1’den daha azdır. Hali hazırda yararlanılabilecek en güvenilir gebelik testlerinden birisidir.

Kan testi ne zaman yapılmalı?

Yumurtlama döneminden 8-10 gün sonra kan testi yapılabilir.

Hamilelik kanda kaçıncı gün belli olur?

Yumurtlama döneminden 9 gün sonra hamilelik kanda belli olur. Yine de 2 hafta bekleyip işi sağlama almak yararlı olacaktır.

 

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.