implantasyon kanaması

İmplantasyon Kanaması

İmplantasyon (yerleşme) kanaması nedir? Adet kanamasından nasıl ayırt edilir? Ne kadar sürecek? Rengi ve hakkında bilmeniz gerekenler!

İmplantasyon kanaması, hamile kalan kadınların neredeyse yarısı için bir erken gebelik belirtisidir. Döllenen yumurta, fallop tüpünün altından geçerek uterusun içerisine girer ve buraya yerleşir. Yumurta hücresinin etrafındaki trofoblast isimli doku anne adayının kan taşıyan damarlarına zarar verincede buradan sızan kan vajinadan akmaya başlar.

İmplantasyon kanamasının ne renk olacağı, ne olduğu, ne kadar süreceği ve bunun gibi soruların cevabını bilmek bazı kadınların gebelik başlangıcında çok işine yarayabilir.

Ayırt Edici Özellikler

Zamanlama çok önemli. Hamilelik döneminde gerçekleşen implantasyon kanaması genel olarak gebelikten 6 veya 12 gün sonra başlar ve bu süre genellikle beklenen adet gününe yakın bir zamanda gerçekleşir. En son ne zaman cinsel birliktelik yaşadığınızı düşünün ve bu ilişkinin üzerinden ne kadar süre geçtiğini hesaplayın. Eğer bu cinsel ilişkinin üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçtiyse, bu kanamanın implantasyon kanaması olma ihtimali neredeyse hiçtir.

İmplantasyon kanaması normal adet kanamasıyla karıştırılabileceği için, bazı kadınlar bunun farkına varamaz ve iki, 3 aylık hamile olana kadar hamile olduğunu anlayamaz.

Hamilelik doktor muayenesinden sonra onaylanınca, size implantasyon kanaması ve son adet gününüzle ilgili sorular sorulacaktır. Eğer henüz doktora gitmediyseniz, implantasyon kanamasının olduğu günü ve son adet gününüzün hangi güne denk geldiğini hatırlamaya çalışın.

Fotoğraflar

İşte size implantasyon kanamasının nasıl görünebileceğiyle ilgili iki farklı resim;

İmplantasyon kanamasının resmi.

Renk

İmplantasyon kanamasının rengi ve miktarını incelemeniz çok önemlidir. Bu, gebelik implantasyonu ve düzenli olarak gerçekleşen adet kanamanızı ayırt etmenizde çok yararlı olacaktır. İmplantasyon kanaması genellikle adet kanamasından çok daha şiddetsiz ve az olacaktır.

İmplantasyon kanaması genellikle pembe veya kahverengimsi bir renk tonuna sahiptir. Normal kandan biraz daha koyu renkte olmasının sebebi implantasyon kanamasındaki kanın uterus duvarından sızıp vajina yoluyla dışarı çıkmasının zaman alıcı olmasıdır.

Kanama Süresi

Kanama miktarı normal adet kanamasına göre nispeten daha azdır ve sadece birkaç saat ya da fiziksel duruma bağlı olarak 2-3 gün sürer. Bazı kadınlar implantasyon kanaması yaşadığını dahi farketmez ve bunu şiddetsiz geçen bir adet döngüsü olarak nitelendirir, ancak bunu karıştırmamanız önemlidir.

İmplantasyon kanaması yaşayan kadınların çoğu adet kanamasının çok daha kırmızı renkte olduğunu, implantasyon kanamasının normalden daha koyu göründüğünü söylemektedir.

Kramp ve Ağrılar

İmplantasyon kanaması sırasında yerine yerleşmeye çalışan yumurta implantları ve uterus embriyoları hafif kramplara ve kasık ağrılarına neden olabilir. Bununla birlikte, implantasyon kanaması ile kramp sık sık beklenen adet gününe denk gelmektedir. Bu durumu zorlaştıran en önemli etken; erken gebelik belirtilerinin tıpkı adet döneminden hemen önce hissedilen belirtilerle bağdaşmasıdır.

Adet Kanaması ile Arasındaki Farklar

  • Adet kanaması, implantasyon kanamasına göre daha şiddetlidir.
  • Adet kanamasında vücuttan sızan kan implantasyon kanamasında vücuttan sızan kandan çok daha kırmızıdır.
  • İmplantasyon kanamasında vücuttan sızan kan kahverengimsi veya pembemsi bir renge sahiptir.
  • İmplantasyon kanaması yaşanırken farklı gebelik belirtileri de boy gösterir; bunlardan bazıları göğüslerde hassaslık, mide bulantısı, aşırı halsizlik, çok daha sık idrar ihtiyacı duymak, ruh halinde ciddi dengesizlikler ve baş dönmesidir.

Soru ve Cevaplar

İmplantasyon kanamasından ne kadar süre sonra hamilelik testi yapılmalıdır?

İmplantasyon kanaması gerçekleştikten sonraki 3 gün içerisinde hamilelik tespit edilememektedir ve bu nedenle bir gebelik testi yapmadan en az 3 gün beklemeke doğru olacaktır.

Düzenli adet kanamasıyla farkı nedir?

Düzenli adet döngüsü ile aynı zamanda karşılaşılır, ancak rengi daha pembemsi veya kahverengidir ve çok daha şiddetsiz geçer. Diğer yandan adet kanamasına göre daha kısa sürmesi de bir farktır.

İmplantasyon kanamasının gerçekleşmesi ne kadar sürer?

İmplantasyon kanaması kadınların neredeyse yarısında görünür ve her kadında görülmek zorunda değildir. Genellikle cinsel birliktelikten 10-12 gün sonra ortaya çıkar, ancak 2 hafta sonra ortaya çıktığıda nadiren görülür. Bazı kadınlarda birkaç saat sürerken bazı kadınlarda 3 güne kadar sürdüğü görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir