İmplantasyon Kanaması

115
Yerleşme döneminde ortaya çıkan implantasyon kanaması, adet dönemiyle aynı zamana denk gelmesinden dolayı adet kanamasıyla karıştırılabilmektedir. Adet kanaması ve implantasyon kanamasını nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.
implantasyon kanaması

İmplantasyon kanaması, hamile kalan kadınların neredeyse yarısı için bir erken gebelik belirtisidir. Döllenen yumurta, fallop tüpünün altından geçerek uterusun içerisine girer ve buraya yerleşir. Yumurta hücresinin etrafındaki trofoblast isimli doku anne adayının kan taşıyan damarlarına zarar verincede buradan sızan kan vajinadan akmaya başlar.

İmplantasyon kanamasının ne renk olacağı, ne olduğu, ne kadar süreceği ve bunun gibi soruların cevabını bilmek bazı kadınların gebelik başlangıcında çok işine yarayabilir. Adet belirtileri ve hamilelik belirtileri arasındaki fark konusundaki soruların yanıtı da yine implantasyon kanamasıdır. İmplantasyon kanaması hamileliğin en kritik belirtisidir.

Ayırt Edici Özellikler

Zamanlama çok önemli. Hamilelik döneminde gerçekleşen implantasyon kanaması genel olarak gebelikten 6 veya 12 gün sonra başlar ve bu süre genellikle beklenen adet gününe yakın bir zamanda gerçekleşir. En son ne zaman cinsel birliktelik yaşadığınızı düşünün ve bu ilişkinin üzerinden ne kadar süre geçtiğini hesaplayın. Eğer bu cinsel ilişkinin üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçtiyse, bu kanamanın implantasyon kanaması olma ihtimali neredeyse hiçtir.

İmplantasyon kanaması normal adet kanamasıyla karıştırılabileceği için, bazı kadınlar bunun farkına varamaz ve iki, 3 aylık hamile olana kadar hamile olduğunu anlayamaz.

Hamilelik doktor muayenesinden sonra onaylanınca, size implantasyon kanaması ve son adet gününüzle ilgili sorular sorulacaktır. Eğer henüz doktora gitmediyseniz, implantasyon kanamasının olduğu günü ve son adet gününüzün hangi güne denk geldiğini hatırlamaya çalışın.

Fotoğraflar

İşte size implantasyon kanamasının nasıl görünebileceğiyle ilgili iki farklı resim;

implantasyon kanaması resmi 1024x379 - İmplantasyon Kanaması
İmplantasyon kanamasının resmi.

Tıkla Gör: İmplantasyon (Yerleşme) Kanamasının 10 Farklı Görüntüsü

Renk

İmplantasyon kanamasının rengi ve miktarını incelemeniz çok önemlidir. Bu, gebelik implantasyonu ve düzenli olarak gerçekleşen adet kanamanızı ayırt etmenizde çok yararlı olacaktır. İmplantasyon kanaması genellikle adet kanamasından çok daha şiddetsiz ve az olacaktır.

İmplantasyon kanaması genellikle pembe veya kahverengimsi bir renk tonuna sahiptir. Normal kandan biraz daha koyu renkte olmasının sebebi implantasyon kanamasındaki kanın uterus duvarından sızıp vajina yoluyla dışarı çıkmasının zaman alıcı olmasıdır.

Kanama Süresi

Kanama miktarı normal adet kanamasına göre nispeten daha azdır ve sadece birkaç saat ya da fiziksel duruma bağlı olarak 2-3 gün sürer. Bazı kadınlar implantasyon kanaması yaşadığını dahi farketmez ve bunu şiddetsiz geçen bir adet döngüsü olarak nitelendirir, ancak bunu karıştırmamanız önemlidir.

İmplantasyon kanaması yaşayan kadınların çoğu adet kanamasının çok daha kırmızı renkte olduğunu, implantasyon kanamasının normalden daha koyu göründüğünü söylemektedir.

Kramp ve Ağrılar

İmplantasyon kanaması sırasında yerine yerleşmeye çalışan yumurta implantları ve uterus embriyoları hafif kramplara ve kasık ağrılarına neden olabilir. Bununla birlikte, implantasyon kanaması ile kramp sık sık beklenen adet gününe denk gelmektedir. Bu durumu zorlaştıran en önemli etken; erken gebelik belirtilerinin tıpkı adet döneminden hemen önce hissedilen belirtilerle bağdaşmasıdır.

Adet Kanaması ile Arasındaki Farklar

 • Adet kanaması, implantasyon kanamasına göre daha şiddetlidir.
 • Adet kanamasında vücuttan sızan kan implantasyon kanamasında vücuttan sızan kandan çok daha kırmızıdır.
 • İmplantasyon kanamasında vücuttan sızan kan kahverengimsi veya pembemsi bir renge sahiptir.
 • İmplantasyon kanaması yaşanırken farklı gebelik belirtileri de boy gösterir; bunlardan bazıları göğüslerde hassaslık, mide bulantısı, aşırı halsizlik, çok daha sık idrar ihtiyacı duymak, ruh halinde ciddi dengesizlikler ve baş dönmesidir.

Soru ve Cevaplar

İmplantasyon kanamasından ne kadar süre sonra hamilelik testi yapılmalıdır?

İmplantasyon kanaması gerçekleştikten sonraki 3 gün içerisinde hamilelik tespit edilememektedir ve bu nedenle bir gebelik testi yapmadan en az 3 gün beklemeke doğru olacaktır.

Düzenli adet kanamasıyla farkı nedir?

Düzenli adet döngüsü ile aynı zamanda karşılaşılır, ancak rengi daha pembemsi veya kahverengidir ve çok daha şiddetsiz geçer. Diğer yandan adet kanamasına göre daha kısa sürmesi de bir farktır.

İmplantasyon kanamasının gerçekleşmesi ne kadar sürer?

İmplantasyon kanaması kadınların neredeyse yarısında görünür ve her kadında görülmek zorunda değildir. Genellikle cinsel birliktelikten 10-12 gün sonra ortaya çıkar, ancak 2 hafta sonra ortaya çıktığıda nadiren görülür. Bazı kadınlarda birkaç saat sürerken bazı kadınlarda 3 güne kadar sürdüğü görülebilir.

115 Soru Cevaplandı

 1. Merhabalar.normalde adetken ağrım olmaz ve adetlerim düzenlidir. Bu ay 4gün erken oldum.renk ne pembe ne kırmızı akşamında çamur gibi.12 saat vajinal ağrım oldu. Şu an 2.gündeyim çamur gibi geliyor. Ve ağrım yok

 2. Mrb iki aydır eşimle korunmasız birlikte oluyoruz.adet günüme 15 gün var ama dört gündür koyu kırmızı lekeler görüyorum ve ara ara kasık sancılarım oluyor. Acaba bu yumurtlama kanaması mı yoksa yerleşme kanaması mı.

 3. Öncelikle merhabalar ismim sema.
  Eşimle 27 Mart da ilişkiye girdik 28 Mart da adet oldum adetim 4 gün sürdü normalde 28 günde bir oluyordum ilk defa 4 gün sürdü. Sonrasında 12 Nisan da ilişkiye girdik doğurgan dönemimdi göğüslerim de hassasiyet sivilceler oluşmaya başladı bugün 14 Nisan hafif kanamam başladı adetime 11 gün var gebe kalmayı çok istiyorum sizce hamileyim ?

  • Merhaba Anonim,

   Gebelik ihtimali var, herhangi bir sağlık sorunun da yoksa her şeyin zamanlaması süreçle bağdaşıyor. Kan testi yaptırmak için doktoruna başvurursan şu an gebe olup olmadığını öğrenebilirsin, bekleyebilirim diyorsan bir sonraki adetin gerçekleştikten sonraki sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 4. 6 aydır dupbaston kullandım adet düzen sizligim vardı hapı bıraktım ve eşimle kornmuyoruz şu an adet günüme daha var ama iki gündür çok açık renkte pembemsi bir akintim var sizce hamile miyim

 5. Surtunme yoluyla iliski yasadik fakat hicbir sekilde vajina icerisine temas olmadi 2 hafta sonrasinda test yaptik negatif cikti normalde 24 gunde gelen adet 28 gunde geldi ve kanama sekli pihtili sekilde koyu renkte ve sanciyla birlikte 5 gun sureyle geldi 2 hafta sonrasinda tekrar test yaptik ve sonucu negatif cikti hamile kalmis olma ihtimalim varmi ?

  • Merhaba,

   Yumurta döllenmeden gebelik oluşmaz. Gebelik testleri de negatif çıkmış, güvenebilirsin.

   Sevgiler.

 6. Merhaba Yüksel Ben 3 ayin 24 adet oldum ve adet olduktan Sonra gögüste sisme müde bulantisi bel agrisi Karinda sisme beyaz akinti ve sik idrara Cikma belirtileri var Bender acaba adet olmadan önce hamile Kalmis olabilirmiyim sevgiler

  • Merhaba Yüksel,

   Gebelik aslında zaten adet öncesi gerçekleşir. Yerleşme de adet öncesinde olur fakat halen tartışma konusu olsa da gebeliğin başlangıcı adetten sonra varsayılır. Yani hamile olma ihtimalin var, adetin gerçekleştikten sonraki sabah idrar testi yaparak gebe olup olmadığını öğrenebilirsin.

   Sevgiler.

 7. Meraba esim ile korunmuyoruz.16 martta adet oldum diger adet donemim 13 nisan olmasi gerekiyor.ama 8 nisanda kan lekesi gordum sabahinda yine leke gordum ve bugunde yine leke var acaba implantasyon olabilir mi. Normalde adet kanamam iyi gelir yalniz 3 gundur leke goruyorum koyu kahverengi oluyor rengi.
  Beni bilgilendirir misiniz teşekkürler

  • Merhaba isimsiz,

   Yerleşme kanaması olması muhtemel, yerleşme kanamasının gerçekleşmesi beklenen zamanda gerçekleşen bir lekelenme söz konusu. Adetin gerçekleştikten sonraki sabah idrar testi yapabilirsin. Eğer bu süreçte kanama şiddetlenirse ya da ağrılar boy gösterirse doktoruna başvurmanı rica ediyorum. Kan testi ya da beta HCG ile birlikte durumun ne olduğu adet olmadan önce de tescillenebilir.

   Sevgiler.

 8. Mrb 11.mart 2018 de düşük yaptım kürtaj olmadım bebeim 3 haftalikti 1 Nisan 2018 de korunmasız ilişkiye girdik eşimle daha adetime 10 gün var ama bugün ( 10nisan 2018) de kahverengi gibi pembe gibi akintim var sizce hamile olabilir miyim düşen benegimdede böyle olmuştu çünkü

  • Merhaba Gamze,

   Oldukça uç bir durum söz konusu gerekli tetkikleri yapmadan bir şey söylemek imkansız. Lütfen bu konuyu doktorunla görüş.

   Sevgiler.

 9. Merhaba. Adetim iki gün gecikti ve dört beş kez aralıklı olarak hafif siddetli sanci oldu üçüncü gecikme gününün akşamı bel ve hafif kasık ağrısı sonrası kahverengi kanama geldi test yaptırmadım yerleşme kanaması mı düşük olabilir mi yoksa adet kanaması mı? son olarak hamilelik testini ne zaman yapmamı önerirsiniz. Teşekkürler.

  • Merhaba Bahar,

   Yerleşme kanaması ya da adet kanaması olabilir, düşük olması pek rastlanan bir durum değil henüz ilk adet kanamasında. Hamilelik testinin ne zaman yapılacağıyla ilgili oldukça detaylı bir yazımız var okuyabilirsin: https://acunay.com/hamilelik-kac-gunde-belli-olur-ne-zaman-anlasilir/

   Okumak istemezsen yanıtlayayım adet gerçekleştikten sonraki sabah aç karnına yap 3 gün sonra sabah aç karnına tekrar yap.

   Sevgiler.

 10. Merhaba 5önce kürtaj oldum ve doktora en son gittim de herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi bu ay adet olmam gereken tarihten üç gün sonra oldum ve adet kanamam ilk gün sadece lekelenme ikinci gün bir iki ped ortası kahverengimsi ve 3 gün sabah lekelenme tarzında gördüm ve bı daha görmedim 4 gundeyim ve hiç kanamam yok normalde yoğun bı adet dönemi geciririm ama ilk defa belinin alt bölgesinde yoğun ağrılar ve bu kadar kısa süren bı adet kanaması yaşadım yaşım 23 ve eşimle çocuk istediğimiz için ovulasyon dönemini takip ediyorum sizce bu bı yerleşme akıntısı olabilir mi yada ne zaman test yapmaliyim

 11. Hocam mrrhaba ayın 11inde adet oldum ve 25inde korumasız ilişki yasadık esimle cocukta istiyoruz.bugun adet olmam gerekiyordu ama dün kahverengi bir akıntı geldi cok az:bugunde birazdaha fazla jel kahverengi hafifte kırmızılık var acaba hamilemiyimdir

 12. Hocam benim adet günüm 05.03.2018 günüydü.Ben erkek arkadaşımla 03.03.2018 tarihinde ilişki yaşadım yanlışlıkla içe boşalma oldu 15 dakika içinde ertesi gün hapı içtim 05.03.2018 de normal adet oldum 6 gün sürdü bu ay 05.04.2018 de olucaktım ama olmadım 06.04.2018 sabah pembe akıntı olmuştu aradan 10 saat sonra normal kırmızı reglim başladı devam ediyo hamile olabilirmiyim ? Bu arada benm süt hormonlarım yüksek çıkmıştı ilaçlarımdan dolayı hamile olabilirmiyim

  • Merhaba Demet,

   Ertesi gün hapını olması gerektiği zamanda kullanmışsın fakat ertesi gün haplarının verdiği zararları lütfen göz önünde bulundur ve doğum kontrol yöntemi olmadığını aklından çıkarma, şu yazıda ertesi gün haplarına detaylıca değindik https://acunay.com/ertesi-gun-hapi-kullanimi-yan-etkileri-ve-adet-gecikmesi-rehber/

   Soruna gelince, çok düşük bir ihtimal olsa da gebelik ihtimali var fakat dediğim gibi çok düşük bir ihtimal. Yüksek ihtimalle gebelik söz konusu değil fakat adetin sona erdikten sonra sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 13. Hocam merhaba .
  Son adetimı tam hatırlamamakla birlikte martin 5 inde oldugnu var sayıyorum 17 ve 18 indi eşimle birlikte olduk dışarı boşalma dışında bir korunma söz konusu olmadi daha sonra 24 ve 25 martta birlikte olduk. Nisan 2 de günlük pede ihtiyaç duymadan akinti şeklinde hem kahve rengi hemde kırmızı gibi bir kanamam oldu ve şeffaf bir akıntıda geliyor. 3 u biden 😩 normalde de adetim az olur ama bu derece az degl peçeteyle silince gidiyor acaba hamile olabilir miyim ? Belirti olarak yoğunluk iş yapınca bel agrisi bazen çok hafif baş ağrısı ve çok hafif göz kararması aşırı sık idare cikmak

  • Merhaba Ayşenur,

   Evet gebelik söz konusu olabilir, adetin gerçekleştikten sonraki sabah aç karnına idrar testi yapmanı rica ediyorum. Eğer bekleyemem diyorsan kan testini hemen yaptırabilirsin.

   Sevgiler.

 14. Merhaba 5 aylık evliyim adet periyodum 28 29 en son adet tarihim 8 Mart 31 martta lekelenme şeklinde kanamam oldu ve o günlük dü ilişki den sonra kanamam tekrar başladı ve yoğun olmicak şekilde devam ediyor kasık bel ve bacak ağrısı çekiyorum sabah ve yemeklerden sonra bulantım oluyor herhan bir sorun olabilir mi öğrenebilir miyim acilen

  • Merhaba Dilek,

   Kanamanın implantasyon olması halinde kısa sürmesi ve şiddetsiz olması beklenir, renginin adet kanamasına göre daha açık ya da daha koyu, yoğunluğunun ise daha fazla olması da gerekir. Eğer bu kriterler sağlanıyorsa yerleşme kanaması yaşıyor olma ihtimalin yüksek, beklenen adet tarihinden kısa süre önce gerçekleşmesi de ihtimali güçlendiriyor. Kanamanın şiddeti artarsa ya da devam ederse doktoruna başvur, eğer bu süreçte farklı bir semptom yaşamazsan adetinin gerçekleşmesini bekle ve 2’şer gün arayla sabah aç karna idrar testi yap. Bekleyemem diyorsan alternatif gebelik testleriyle ilgili şu yazıdan bilgi alabilirsin:

   https://acunay.com/hamilelik-kac-gunde-belli-olur-ne-zaman-anlasilir/

   Sevgiler.

 15. Merhaba acilen cevap alabilir miyim konu hakkında . Son adetim 28 şubat ‘ta başlamış 2-3 martta bitmişti 12 martta ilişkiye girdik içine bise yapmadığını söyledi eşim fakat vajinanın üzerind e sperm vardı . 25 martta idrar testi yaptim negatif cikti .Adet tarihim herzaman 2 gün ileri atarak olur 29 30 mart arasi olmam gerekiyordu ve oldum koyu kirmizi rengin de bir gun boyunca bir orkidi dolduracak kadar ve her tuvalete gittiğin de heryer kırmızı olacak kadar kan geldi . Fakat ertesi gün azaldı ve pembemsilesti ara ara akıyor. Normal de de adeti çok yoğun geçen biri degilim 2 gün sürer adetim. Gebe olma ihtimalim nedir hocam ? Suanlik baska hicbi belirti yok fakat çok korkuyorum . Gebe lik durumun da kan rengi kırmızı si tüm gun yoğun kanama olur mu ?

  • Merhaba,

   İdrar testi adet öncesinde doğru sonuç vermeyebilir, adetin sona erdikten 1 gün sonra sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olacaktır. Adet döneminde yaşanan semptomlar ve kişilerin yaşadığı kanamanın karakteristikleri oldukça değişkenlik gösterebilir, bu nedenle gebelik testi yapıp sonuç alman daha doğru olacaktır.

   İlgilini çekebilecek konularda daha önceden yazdığımız yazılara şuradan bakabilirsin: https://acunay.com/konu/hamilelik/cocuk-istiyorum/hamile-miyim/

   Sevgiler.

  • Merhaba Ayşegül,

   Evet zaten beklenen de budur. Yerleşme kanaması sonrası adet gerçekleşir ve adet sonrası yapılan gebelik testinden sonuç alınır. Sıralama bu şekilde.

   Sevgiler.

 16. Merhaba hocam 8 aylık evliyim geçen ay şubat ın 17 ‘sinde adet oldum bu ay çok gecikti bugün pembemsi çok açık renk pıhtı gibi akinti oldu eşimle 2 aydir korunmuyoruz bende hiç ilaç kullanmadım korunmak için sadece dışarı akitma yoluyla korundum bebegim olmasını istiyorum ilk defa böyle oldu implantasyon kanaması olabilir mi ?

  • Merhaba Fatma,

   İmplantasyon kanaması olması ihtimali oldukça yüksek. Adetinin yalnızca birkaç gün öncesinde karşılaşmışsın anladığım kadarıyla, istersen şu yazıya bir göz at ve implantasyon kanaması hakkında daha detaylı bilgi edin. Sorularını yine o başlık altından da iletebilirsin, her şey gönlünce olsun.

   https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/

   Sevgiler.

 17. Merhaba
  Benim adetim en son 20 şubatta olmustu
  Çocuk düşündüğümüz için ovulasyon donemini takiben 5 Mart’ta iliskimiz oldu 2-3 artı olarak bugün 22 mart Ta önce kahve akabinde kırmızıya dönük kanama geliyor
  Hamilelik olma durumu varmidir
  Teşekkürler

  • Merhaba Aysun,

   Adetin 28 günlük periyotlarla düzenli şekilde gerçekleşiyorsa yerleşme kanaması olması gereken dönemde yerleşme kanamasına oldukça benzer bir semptomla karşılaşmışsın demektir. Adetin sona erdikten sonra idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

  • Merhaba Sevgi,

   İmplantasyon kanamasının ne kadar süreceği kişiden kişiye değişebilir fakat 5-6 gün sürmesi pek alışıldık bir durum değil. Şiddetine dikkat etmen daha doğru olacaktır, implantasyon kanaması oldukça şiddetsizdir.

   Sevgiler.

 18. Merhaba ben hicbir iliskiye girmedim benim reglm 1 hafta gecikti ve 7 gun suruyodu suan reglimin 5.gunundeyim amam 4.gununde iyice azaldi bitti sandim pedimi cikardim ama bugun yine basladi ne oldugunu merak ettim bu benim 5.regl olmama ragmen sormak istedim

  • Merhaba Ezgi,

   Öncelikle döngülerini doğru hesaplayıp hesaplamadığını kontrol et, bazı durumlarda hesaplamalarda hata yapıldığı ortaya çıkıyor. Karşılaştığın kanama implantasyon kanaması değil, yerleşme kanaması sadece cinsel ilişki sonrasında gerçekleşir bu kanamanın seninle hiçbir alakası yok. Bol bol su iç, stres ve canını sıkacak şeylerden uzak durmaya çalış. Eğer daha sonraki döngülerinde de bir sorunla karşılaşırsan doktoruna başvur, yardımcı olacaktır.

   Sevgiler.

 19. Merhaba bende adet olamama 1hafta varken nişanlimla ilişkiye girdik korunmasiz adetimin üzerinden 8gün geçti hala adet olmadım akintim sarı ve kahverengi renkte geliyo çok ağrım var sabahları bulantim oluyo ama hamile olma ihtimalim varmı salı günü test yaptım negatif çıktı bidaha ne zaman test yapiyim yardimci olurmusunuz?

 20. Merhaba, en son 24 şubatta adet gördüm. Çocuk düşündüğümüz için ovülasyon dönemini takip ederek korunmasız cinsel ilişkiye girdik. Bu da 10 marta tekabül ediyor. 20 martta birkaç damla pembe ve yapısı duru bir şekilde kan geldi. Bu kan gelmeleri gün içerisinde belirli aralıklarla devam etti ve ediyor. Bunun yanında tıpkı adet sancısı gibi sancı çekiyorum. Birkaç gündür göğüslerimde ağrı da mevcut. Acaba erken adet mi oldum, yoksa yerleşme kanaması denilen olay mıdır emin olamıyorum. Sizce nasıl emin olabilirim ve ne zaman test yapmalıyım?

  • Merhaba Esra,

   Yerleşme kanaması olma ihtimali oldukça yüksek, zaman zaman adetten 2-3 gün önce gerçekleştir implantasyon kanaması. Rengi adete göre pembemsidir. Şiddeti adet kanamasına göre daha azdır. Adet döneminde karşılaşılan semptomlara göre daha sancısız geçer ve en önemlisi şiddeti çok daha azdır.

   Şu an için en uygun düşecek test senin durumunda idrar testi. Adet olduktan 2 gün sonra sabah uyanır uyanmaz idrar testi yapman iyi olacaktır. Daha detaylı bilgi için şu yazıyı okuyabilirsin: https://acunay.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir-erken-yapmayin/

   Sevgiler.

 21. Merhaba 6 gün önce korunmasız ilişkiye girdim 7 saat sonra ertesi gün hapı alıp içtim. 2 3 gündür kahverengi ve pembemsi akıntılar geliyor. Hamile olma ihtimalim var mı?

  • Merhaba Melek,

   Ertesi günü hapını ilişki sonrasında kısa süre içerisinde kullanmanı tavsiye ediyorum. Ayrıca ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir, lütfen daha sonrakilerde gelecekte oluşabilecek yan etkilerden korunmak adına alternatif doğum kontrol yöntemlerini tercih et. Nasıl yapacağın konusundan emin değilsen şurada tümüne eksileriyle ve artılarıyla değindik: https://acunay.com/gebelikten-korunma-hamile-kalmamak-icin-kullanilan-yontemler-ve-etkileri/

   Soruna gelince çok az detay paylaştığın için net bir şey söyleyemiyorum açıkçası. Sadece ilişkiye girdiğin ve ertesi gün hapı kullandığını belirtmişsin bu durumda % 1’de olsa hamile olma ihtimalinin olduğu için evet var demek zorundayım.

   Sevgiler.

 22. 11martda iliskiye girdim 12 13mart regl gunumdu fakat olmadım 6gun gecikti 6gun sonra kanama geldi ilk gun fazlaydı ikinci gun cok azaldı ve pembe renk kanama yasadım sadece peceteye gecebilcek kadar idrar testim negatif cıktı yerlesme kanaması olabilir mi hamile olanilirmiyim ?

  • Merhaba Yaren,

   Adetten iki gün öncesi polikistik over (geç yumurtlama) ya da farklı bir sendrom söz konusu değilse doğurganlığın en düşük olduğu dönem. Yani bu dönemde girdiğin ilişki nedeniyle yumurtanın döllenmiş olma ihtimali oldukça düşük. Bu nedenle daha önceki ilişkine istinaden yerleşme kanaması olma ihtimali daha kuvvetli. İdrar testi yapmanı rica ediyorum, kısa süre içerisinde yaparsan doğru sonuç verecektir.

   Sevgiler.

 23. Merhaba hocam 1 buçuk yıldır evliyim ilk ay hapla korundum bıraktım iki ay kadar bekledim hamile kalamadım doktora gittim prolaktin değerin yüksek dedi ilaç kullandım düzene girdi yine olmadı iki defa çatlatma iğnesi yaptm klomen kullandım olmadı en son uç ay önce gittim küçük kistler var dedi doktorum ve tedaviyi bıraktım normal adet döngüm 30 gün bu ay 5 gün geciktim bugün kahverengi lekeler geldi kasıklarımda ve karnında batmalar oluyor sizce hamilemiyim lekeyi görünce umudumu kaybettim üzüldüm

  • Merhaba Hilal,

   Tetkikler yapılmadan bir şey söylemek mümkün değil, ancak gebelik ihtimali şu durumda oldukça zor, imkansız değil fakat zor. Farklı şeylere istinaden lekelenme olmuş olabilir. Tedaviye devam etmen gerekiyor, doktoruna başvurmanı ve en kısa süre içerisinde tedavi sürecine tekrar başlamanı rica ediyorum. Tekrar belirtiyorum gebelik imkansız değil moralini bozma, sadece biraz çaba sarf etmen gerekiyor.

   Sevgiler.

 24. Merhaba ilişkiye girdikten bir ksç saat spntaa lekelenmem oldu açık pembe 5 gün ara ara devam etti koyulaşarak. Gebe olabilir mymi

  • Merhaba Burcu,

   İlişkiden birkaç saat sonra meydana gelmesi olası değil yerleşme kanamasının. Geçmişe dönük iki hafta içerisinde bir birliktelik yaşadıysan buna istinaden olabilir. İhtimal var, eğer şiddeti artmaya başlarsa adetinin gecikip gecikmeyeceğini kontrol etmeden doktoruna başvurmanı rica ediyorum. Adetin gecikirse 1 gün ve 3 gün sonra 2 kere idrar testi yap.

   Sevgiler.

 25. Adet gunum 6gun gecikti sonra adet oldum ilk gun cok fazla ikinci gun cok azaldı ve pembe renkte kan geldi ifrar testim negatif normalde adetimin ikinci gunu cok fazla kanamam oluyodu sizce hamilemiyim

  • Merhaba Eda,

   Adet devam ederken gebelik testi yapmanı önermiyorum. Adetin sona erdikten 1 gün sonra idrar testini yap, implantasyon kanaması genellikle adet döneminin ortalarına doğru yaşanır implantasyon kanaması gerçekleşmiş miydi?

   Sevgiler.

 26. merhaba normal adet dongum 28 gün ve, iki ay önce iki hafta erken adet oldum, önce yerleşme kanaması sandım test aldım ve negatıf cıktı bır sonraki adet donemım yıne normaldi ve gecen hafta cumartesı reglımın son günüydü, sımdı dün aksam ıc camasırıma cok cok koyu renk leke gelmıs önce kendimden suphe ettim sorasında peceteyle temızlendıgımde peceteme akıntıyla bırlıkte koyu kahve kan geldı sınra hep leke seklinde devam ettı, sabah kalktıgımda da cok cok acık pembe bır leke gelmiş azonce kontrol ettıgımde yıne aynı seyle karsılastım, 1 yıldır evlıyım ve 8 aydır korunmuyoruz bebek dusundugum ıcın, ıkı hafta sonra kadın dogumcumla randevum vardı sızce hamıle kalma olasılıgım nedır?

   • merhaba döngüm su sekilde :
    her ocak 22,subat 8, mart 5 ya da 6 tam hatırlamıyorum; bugun doktora gittim kanamadan kaynaklı iki gün sürdü kist varmıs, benım ortalama ıkı yıldır cıkolata kistim olusuyor ve adetımle temizleniyor ,ama yumurtlamamda baslamıs su an ıcın bırsey soyleyemem 6 martı baz alarak adet dongunu takip et dedi ve dupbaston ilacını verdi
    6 martta adet olmazsan tekrar gel dedi,

    saygılar

   • öncelikle tum cevaplarınız ıcın cok cok tesekkur ederim, doktorum 3 cm lik kist ve 1.4 cmlik farklı bır goruntu nun cıktısını verdı bu nedır dıye sordugumda adetın gectıkten sonra goruselım dedı verdıgı ılac da dusun onleyıcı hamıle olma ıhtımalım yuksek mı tekrar aradıgımda bırsey soylemedı

    • Merhaba Melek,

     Tetkikler yapılmadan böylesine hassas bir konuda beyanda bulunmak doğru olmaz. Adetinin geçmesinden sonra doktorun doğru bilgiyi verecektir.

     Sevgiler.

 27. Merhaba son adetim 14 şubatta bitti 23 şubatta erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık vajina üzerine boşalma gerçekleşti ilişkiden 11 gün sonra kan testi yaptırdık negatif çıktı idrar yolu enfeksiyonu olduğum söylendi 9 martta idrarla gelen hafif bi kanamam oldu hafif kramp şeklinde adetim bi hafta gecikti ardında iki kere aralıklarla idrar testi yaptım ancak negatif çıktı 15inde regl kanamasına benzer pıhtılı kanamam oldu rengi koyu kırmızı normal adetim de koyu kırmızı olur ancak parlak kırmızı şuan 3.günüm ve hala devam ediyo hamile olabilir miyim yardımcı olur musunuz?

  • Merhaba Aleyna,

   Açık kırmızı kanama genellikle pek olumlu karşılanan bir şey değil, kanamanın yeni gerçekleştiğini gösterir, tetkikleri yapmadan bir şey söylemek zor çünkü idrar yolu enfeksiyonun olduğu da tescillenmiş. Kısa süre içerisinde doktoruna başvurmanı rica ediyorum, hamilelikle pek ilişkili bir durum olmayabilir seninkisi.

   Sevgiler.

 28. 27 gündür adet gormusum ve bi kaç gündür bel ağrısı ve kasik ağrısı yaşıyorum bugün hem kasiklarim agriyor hem de kahverengi leke gördüm ama çok az sizce hamile miyim

  • Merhaba Berivan,

   İmplantasyon kanamasıyla karşılaşmış olma ihtimalin yüksek. Önümüzdeki adetin gecikip gecikmediğine mutlaka dikkat et. Ayrıca ne zaman adet olmuş olursan ol 1 hafta içerisinde de ilk idrar testini yap. Umarım her şey gönlünce olur.

   Sevgiler.

   • Hocam adetim çok düzensiz 16 aralıkta olmustu aradan 50 gün gecti yanlış olmasam sonra subatin 4 unde adet oldum 9 marta sabah kalktigimda kahverengi lekelenme oldu 2 .3 sürdü bugün ayın 18 daha adet olmadım ama kaç gündür 30 dk bir tuvalete gidiyorum ve iki gündür sağ tarafında kasik agrim var bana detaylı bisekilde cevap yazarmisiniz iyi bisekilde anlamam için tskler

    • Merhaba Ceylan,

     Konuyla ilgili senin için bir yazı hazırlayıp yayımladık, içerisinde adet düzensizliği olan kadınların da ne zaman hamile olduğunu anlayabileceği yazıyor okuyabilirsin https://acunay.com/hamilelik-kac-gunde-belli-olur-ne-zaman-anlasilir/

     Gebelik testi yapmadan hamilesin ya da değilsin tarzı bir şey söylemek mantıksız olacaktır, bu nedenle yazıyı oku ve ne zaman gebelik testi yapman gerektiğini öğren. Eğer bu konuda çok sabırsızsan ve bir an önce öğrenmek istiyorsan beta HCG testi yapmayı düşünebilirsin.

     Sevgiler.

     • Hocam 2 aydir adet olmuyorum doktora gittim adet olmak icin ilac verdi ilacın bitince adet olacaksin dedi ilaçlar biteli 4 gün oluyor daha adet olmadım. hocam adet olamamam çocuk olmasına engelmi

     • Merhaba,

      Adet olamamanın ardında bir çok sebep olabilir. Fakat gebelik için adet olunması gerekmektedir, çünkü gerçekleşmeyen adetlerin çok çok büyük bir kısmı kısırlık vb. nedenlerden kaynaklanır. Fakat senin için durum bu da olmayabilir, gerekli tetkikler yapılmadan bir şey söylemek imkansız. Doktorun adet olacağını belirttiyse tedavi sonrasında gebelik ihtimali var demektir.

      Sevgiler.

 29. Merhaba hocam 2 yillik evliyim 8 aydr korunmuyoruz ovulasyon testiyle yumurtalama günlerimi degerlendirdik bi kac gun sonrasinda bel agrisi karin agrisi goguslerde hassasiyet nadir de olsa midemde bulantk ve yanma oldu adetime 5 gun var ve bugun kahverengi kanamam oldu hem kahverengi hem biraz kirmizi pembe gibi acaba yerlesme kanamasi mi doktora gidecem ama once size sormak istedim

  • Merhaba Büşra,

   Evet implantasyon kanaması olması ihtimali çok yüksek, fakat tetkikler yapılmadan bir şey söylemek zor. Diğer semptomları da eş zamanlı olarak gördüğünü belirtiyorsun, önümüzdeki adetinin gecikmesi halinde bir hafta içerisinde idrar testi yapmayı düşünebilirsin.

   Sevgiler.

 30. 19 şubatta adet oldum 23ünde bitti. 11 martta koyu kahverengi kan geldi 4 gün sürdü.2 pet harcamamışımdır.Ağrısız ve kanamam az oldu hamile olabilir miyim?

  • Merhaba Selma,

   Adetin düzenliyse yani 28 günde bir gerçekleşiyorsa tam yumurtlama dönemi içerisinde gerçekleşmiş oluyor, dolayısıyla hamile olma ihtimalin ciddi derecede yüksek. Bir sonraki adetin gerçekleştikten sonra gebelik testi yapmayı düşünebilirsin.

   Sevgiler.

 31. Merhaba
  döllenme gerçekleştikten 72 saat sonra yerleşme kanaması olduğunu düşünüyorum. en son adet gördüğüm tarih 1 Mart
  bu kadar erken bir hamilelikte doktora da gidilmez heralde ancak yerleşmenin kolaylaşması için benim yapabileceğim bir şey var midir
  çok teşekkürler

  • Merhaba Sinem,

   Yerleşmenin kolaylaşmasını sağlamak için yapabileceğin pek bir şey yok, sadece bu olayı çok fazla düşünmemeye stres yapmamaya gayret et. Oldu mu, olacak mı vb. derken bu stres seni yıpratabilir.

   Sevgiler.

 32. Sevgilimle ayakta sürtünme yaşadık boşalma olmadi ustune .adeti normalde gecikiyo düzensiz. Sürtünme yaşadıktan 3 gun sonra koyu kahverengi lekelenmesi oldu ilk defa.ardinda şeffaf Akintisi bi kac gun oldu sonra kesildi. Adetide gecikti acilen yardimci olurmusunuz

  • Merhaba Mustafa,

   Sperm yumurtayı döllemeden gebelik oluşmaz. Sadece sürtünmeyle ve boşalma olmaması halinde gebe kalınması mümkün değil. Fakat kahverengi lekelenme ve şeffaf akıntıyla karşılaşılması da normal değil, boşalmanın olmadığına emin misiniz? Eğer eminseniz yalancı gebelikle ilgili şuradan bilgi alın: https://acunay.com/yalanci-gebelik-tam-olarak-nedir-yalanci-hamilelik-yasayanlar/

   Diğer gebelik belirtileri için şuradan bilgi alın: https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/

   Eğer gebelikten endişeleniyorsanız emin olmak için mutlaka 2 hafta süresince aralıklarla idrar testi yapın sadece belirtilerden hareketle hamil olup olmadığınızı söylemek olası değil.

   Sevgiler.

 33. Merhaba. Sevgilimle ilişki yaşadık daha önce yaşamamıştım kan olduğunu gördüm bekaretim bozulmuş 3 gün oldu akıntım var sürekli hamile kalma durumum var mı boşalma olmadı adet dönemime 1 hafta var

  • Merhaba Fatma,

   Boşalma olmadan gebelik olmaz, gebeliğin oluşması için spermin yumurtayı döllemesi gerekmektedir.

   Sevgiler.

   • İyi günler benim bi sorum olacaktı en son 4 subatta adet oldum adetim genelde düzensiz eşim ile ilişki yaşadıktan sonra sabah kahverengi lekelenmeler oldu 2 .3 gün sürdü daha adet olmadım sizce bu lekelenme gebelik olabilirmi cevap yazarsaniz çok mutlu olurum

    • Merhaba Ceylan,

     Eğer adet olmanız gereken bir zamanda gecikme söz konusuysa yüksek ihtimalle implantasyon kanaması ile karşılaştınız. Adet olduktan sonra 1 hafta bekleyin ve idrar testi yapın, bu süreçte kanama devam ederse ya da şiddetlenirse doktorunuza başvurun.

     Sevgiler.

     • Hocam implatasyondan sonra 8 gun geçti ve hala adet olmadım
      Hocak erken cevap yazarmisiniz çok heyecanlıyım bi an önce cevabınızi bekliyorum tşkler şimdiden ☺☺

     • Merhaba Ceylan,

      Ne zaman adet olman gerekiyordu, bir gecikme mi söz konusu?

      Sevgiler.

 34. İti günler yumurtlama dönemimin bitmesine 2 gün kala kırmızı bir damla kan geldi yapışkan değildi 3 gündür vajina içinde yanma hissi var göğüste hassasiyet var birazda bel ağrısı enfeksiyon olabilir mi

 35. Merhaba
  19 Şubat’ta adet gördüm 11 Mart’ta siyah renkli az miktarda kanamam oldu ve geçti. Bugün tekrar daha kırmızımsı bazen kahverengi kanama devam ediyor.Normalde çok şiddetli ağrılı geçer adet dönemim ama hiçbir ağrı sancı hissetmiyorum.hamile olabilirmiyim

  • Merhaba Esra,

   Polikistik over sendromu vb. söz konusu değil dimi yani herhangi bir sağlık sorunun yok? Eğer yoksa ve kanama biraz daha devam ederse doktora başvurmanı rica ediyorum, gerekli tetkikleri yapmadan bir şey söylemek zor.

   Normalde 2’nci hafta içerisinde yumurtlamanın gerçekleşmesi gerekir fakat söylediğine göre 3’üncü hafta içerisinde implantasyon kanamasına ilişkin bir şüphe mevcut. Çoğu kadın polikistik over sendromu olduğundan habersiz gebe kalmaya çalışır bu nedenle sordum. Sendromla ilgili detayları şuradan alabilirsin: https://acunay.com/polikistik-over-sendromu-ve-hamilelik-tum-detaylariyla-bilinmesi-gerekenler/

   Sevgiler.

 36. Merhaba
  Beklenen adet günüm 13 mart 2018. 11 martta önce bir iki damla pembe 2 damla leke geldi. Sonra akşam kahverengi damar görünümlü silinince peçeteye bir akıntı geldi. Adet belirtilerim var ancak diğer adetlerime göre çok çok az. 1 haftadır ara ara ayağa kalktığımda baş dönmesi oluyor. Tansiyon düşmesi olarak yorumlayıp ciddiye almamıştım. Bu iki akıntı haricinde hiç bir akıntı gelmedi. Acaba yerleşme mi?
  Teşekkür ederim

 37. Merhaba hocam adetim 6 gun gecikti ve 6. Gün yani bugün sabah uyandığımda kahverengi bir leke vardı sonra yine kahverengi lekeler gelmeye başladı hamile olabilir miyim ?

  • Merhaba Büşra,

   Evet ihtimal var. Anlattığına göre implantasyon kanamasıyla karşılaşmış olabilirsin hem de tam karşılaşman gereken zamanda ve şekilde. Bu hafta 4 gün aralıklarla, önümüzdeki hafta 2’şer gün aralıklarla idrar testi yap yüksek ihtimalle ikinci hafta yaptığın idrar testleri doğru sonuç verecektir.

   Sevgiler.

 38. Merhaba hocam son adet tarihim 11 subat en son 19 subatta iliskiye girdim 8martta bi kanamam oldu ama sadece o anlikti 10 martta adet olmaliydim olmadim hamile olabilirmiyim

    • Merhaba,

     Ezra bir önceki mesajında 10 mart günü adet olman gerektiğini söylemiştin yani dün ve bu gün kanaman var. Dolayısıyla bunu bir gecikme olarak yorumlamak pek sağlıklı sonuç vermeyecektir bol su iç ve fiziksel aktivite yap, gebelik testi yapmış mıydın şu ana kadar, istersen sabah kalkar kalkmaz idrar testi yap. İlerleyen süreçte sancıların devam eder ve şiddetlenirse doktora gitmeyi ihmal etme.

     Sevgiler.

     • İdrar testi yapman gerekiyor çamaşır suyuyla yaptığın test ürünün kullanım amacı dışında olması kaynaklı doğru sonuç vermeyecektir, şuan için temin edebileceğin tezgah üstü en ulaşılabilir ve etkin çözüm bu, eczaneden satın alabilirsin.

 39. Merhaba
  En son regl tarihim 21 ocaktı göbegimden kasıgıma kadar uzanan bir çizgi var ve 4 gündür az miktarda kan geliyorilk gün kahverengi geldi sonra pembemsi olarak bel ve kasık agrım var kasıklarım ise şiş durumda hamile olma ihtimalim varmı acaba ?

  • Merhaba Derin,

   En kısa süre içerisinde doktora gitmen iyi olacak. Kasıkta meydana gelen çizgi, sancı, bel, kasık ağrısı ve pembemsi akıntı farklı şeylerin de habercisi olabilir, gerekli tetkikleri yaptırmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

 40. Merhabalar hocam. Hocam biz sevgilimle altı gün evvel bir ilişki yaşadık. Onun üzerimde pantolon, iç çamaşırı ve peçete koymuş penisin önüne herhangi bir boşalma durumunda pantolondan sızmasın diye ;Bende de orkid, iç çamaşırı ve kot vardı. O boxerin içine boşalmış ancak toplasak boşalma olunca 15 saniye içinde kalktı ve kalktıktan sonra onun pantolonun kemer hizasının oradan meninin çıktığını fark ettik ve ben çok korktum hamile kalırım diye. Ben ertesi gün hemen kendi pantolonumu yıkadım. Yıkarken şınu fark ettim vajinanın 2 cm aşağısında meninin izi varmış pantolonda. Hamile olmasından bende sevgilimde çok korkuyoruz bugün 7.gün ve bebek korkusuyla yaşıyoruz resmen hayatımız altüst oldu. 6 martta yani iki gün evvel regl oldum ilk gün normal kanama oldu ağrısı çoktu ikinci günde kanama oldu yine ağrısı vardı ancak üçüncü gün kanamasıda ağrısıda durdu ama iki gün düzenli devam etti şimdi adetin durması hamileliğin belirtisi mi
  Normalde hep dört gün sürüyordu adetim Lütfen akıl verin içimizi rahatlatın de 2 gün den sonra adetin 3.günü çok az damla damla kan gelmiş pembemsi çok korkuyorum
  Giysiler üzerinden bulaşır mı vajinaya Hocam lütfen bize bir ışık olun çook korkuyoruz gebe kalırım diye
  Abartıyor gibiyim ama şüpheci bir insanım acaba gebe kalırmıyım diye düşünüyorum saygılarımla çok teşekkürler şimdiden

  • Merhaba Betüle,

   Bu şekilde hamile kalınması olasılığı yüzdelere sığmayacak kadar düşüktür hatta imkansızdır. Meni denilen şey zaten verimsiz sperm olarak adlandırılır ki buna zevk suyu denildiği de olur. Eğer zevk suyuyla hamile kalınıp kalınmayacağını detaylıca öğrenmek istersen buna ilişkin bir yazı yazmştık okuyabilirsin: https://acunay.com/zevk-suyu-hamile-birakir-mi-endise-etmeli-miyim/

   Adet kanamasının normalden daha uzun ya da daha kısa sürmesinin en önemli sebeplerinden birisi de stres faktörüdür. Şu anki durumda senin de sevgilinin de stresli olduğu aşikar.

   Sevgiler.

 41. Son adet tarihim 9 şubat 20 ve 28 inde korunmasız ilişki oldu Es imle 9 martta bel ağrısının ardından kan geldi çok yoğun olmuyorum hamilemiyim acaba

  • Merhaba Songül,

   Doğurganlığın en yüksek seviyede olduğu yumurtlama döneminde korunmasız ilişkiye girmişsin, https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/ şuradaki hamilelik belirtilerini inceleyip ne kadarını yaşadığını ve hayatında biyolojik açıdan son günlerde ne gibi değişiklikler olduğunu söyleyebilir misin?

   Sevgiler.

 42. Son adet tarihim 7 şubattı. Tahmini adet tarihimde 10 mart yani yarındı.
  Bugün kahverengi bi lekelenme oldu. Yapıskan yapılı.
  Ama her adet öncesii gibi sancım, gögüs agrısı falan yaşadım. Kahverengi leke neyin nesi acaba?

  • Merhaba Ayşe,

   Biraz daha detay verebilir misin, en son ne zaman ilişkiye girmiştin geçmişe dönük 3 hafta içerisinde olabilir mi?

   Sevgiler.

 43. 22.02.2018 de ilişkiye girdim 08.03.2018 tarihinde yani bu gün az bi şekilde kanamam var hamile miyim arasından 2 hafta geçti

  • Merhaba Ayşe,

   Açıkçası yumurtlama dönemi olarak tasvir edilen dönemin içerisindesin şu an yani doğurganlığın en yüksek olduğu günler. Aynı zamanda implantasyon kanaması da bu günlerde görülebilir, karşılaştığın tek semptom bu mu yoksa farklı hamilelik belirtileriyle de karşılaşmış mıydın? Hamilelik belirtilerine buradan bakabilirsin: https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/

   Sevgiler.

 44. Merhaba,
  Son reglim 2.2.18 gelecek olanda 2.3.18 gelmedi 3 gün geçti test yaptım pozitif beta. Hcg 574 çıktı 3 gün sonra kahve rengi akıntım geldi, implantasyon kanaması olabilirmi yardımlarınızı rica ederim

  • Merhaba Yasemin,

   Karşılaştığın pıhtı çok yüksek ihtimalle implantasyon kanaması, yani yazıda bahsettiğimiz şey. Rengin kahverengi olması işlerin yolunda olduğunu göstermesi nedeniyle önemli, eğer açık kırmızı vb. renklerde olsaydı farklı şeylerin göstergesi de olabilirdi. Eğer mümkünse kısa süre içerisinde doktorunla bu konuyu görüş ve ilerleyen süreçlerde seni nelerin beklediğini öğren.

   Sevgiler.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.