İmplantasyon Kanaması Ne Zaman Olur: Bilmen Gereken Herşey

İmplantasyon kanaması ne zaman olur, yerleşme kanaması nedir nasıl görünür ve ne anlama gelir, hamilelik mi yoksa regl kanaması mı, belirtileri neyi ifade eder, ağrılar nasıl geçer bu makalede değinilecek ve neler yapılabilir, uygulanabilir gibi konulardan bahsedilecektir

Yerleşme kanaması nedir ?

implantasyon kanaması veya yerleşme kanaması, döllenmiş bir yumurtanınn uterus (rahim) mukozuna (duvarına) yerleşmesidir. Erkek spermi ile kadın yumurtası fekonde olursa yani birleşirse döllenmiş yumurta meydana gelir. Döllenmeden yaklaşık 15 gün geçtikten sonra yumurtalar rahime yerleşir döllenmiş yumurta artık rahim içindedir hafif bir hareket esnasında kanama gerçekleşebilir bunun nedeni kılcal damarların hafif bir sürtünmeye maruz kalmasıdır bu duruma implantasyon kanaması / yerleşme kanaması veya halk dile ile “ üstünü görme” denir.

Yerleşme kanaması nasıldır ?

Yerleşme kanaması veya implantasyon kanaması bir yumurtanın sperm tarafından döllenmesidir ve uterustaki (rahimdeki) yumurtanın hareketi halinde kanamaya sebep verebilir ki bunun nedeni kılcal damarların zarara uğramasıdır, oldukça doğal bir süreçtir.

Bilgi al: Yerleşme kanaması resimleri

Yerleşme Kanaması mı Regl mi?

Ancak bazen regl dönemleri hiç alışık olmadığı şekilde kısa veya ağrısız geçebilir ve yerleşme kanaması ile karıştırılabilir. Yerleşme kanaması yaşayanlar veya yaşadığını zannedenler bu durumu ayırt edebilir. Normal bir regl dönemi ile implantasyon kanaması arasındaki en onemli fark kanamanın süresidir. Sıradan bir regl dönemi ortalama 3 ila 5 gün veya 2-7 gün sürer ve şiddetin en yoğun olduğu dönem ilk 2 veya 3 gündür.

İmplantasyon kanaması en geç ne zaman olur ?

Bir implantasyon veya yerleşme kanaması sadece 1 veya 2 gün sürer ve hiçbir zaman bir menstrüel siklus (regl dönemi) kadar sancılı ve uzun değildir. Yerleşme kanaması rengi kırmızı, pembe veya kahverengi tonlarındadır.

Hamile olan bütün kadınlar yerleşme kanaması görmek zorunda değildir aslında bu oran sadece hamile kadınların % 30’unu içermektedir (her 3 hamile kadının 1 tanesinde görülür) ve genellikle adet kanaması ile karıştırılır.

Yerleşme kanaması hakkında artık fikir sahibi oldunuz ve eğer bu durum sizde olduğunu düşünüyorsanız hamilelik testi uygulandığında sonuç pozitif olur ve muhtemelen ateşiniz de (vücut ısınız) 37 derecenin üzerinde olur.

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu? Semptomları nelerdir?

İmplantasyon kanaması beklenen adet kanamasından önce gerçekleşir ve siz aslında bu süreçte hamilesinizdir (birkaç günlük). Peki yerleşme kanaması nasıl olur? Öncelikle yerleşme kanaması sadece yumurtanın döllenmesinde sonra gerçekleşir, yumurta bir sperm tarafından döllenir daha sonra fallop tüpünden geçerek rahime ulaşır.

Döllenmiş yumurta rahimdedir ve gelişmesi için büyümeye başlar ve tam bu sırada döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışırken kılcal damarlara sürtünerek kanamayı başlatır. Kanama esnasında hamile kadın yorgun, grip olabilir ya da ğöğüs hassasiyeti hissedebilir ancak ağrı regl döneminde olduğu gibi değildir.

Özet olarak yerleşme kanaması her 3 hamile kadından birinde görülür ve semptomları adet kanamasından farklıdır 1 veya 2 gün sürer ve rengi kırmızı /kahverengi tonlarındadır . İmplantasyon kanamasının nedeni döllenmiş yumurtanın rahim duvarına temasıdır ve regl döneminde birkaç gün önce meydana gelir ve siz bu süreçte hamilesinizdir .

Bu yazı misafir yazar stajyer Dr. Ömer Bakar tarafından hazırlanmıştır, katkılarından dolayı teşekkür ederiz.