İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur

İlişkiden ne kadar zaman sonra gebeliğin belli olacağı oldukça sık sorulmaktadır, bu kapsamda konuya farklı açılardan değinmek ve gebeliğin başlangıcına ışık tutmak yararlı olacaktır.

Cinsel İlişki Sonrası Hamilelik Ne Zaman Belli Olur

Hamilelik eşlerin cinsel ilişkiye girdiği gün başlamaz, spermlerin yumurtayı döllemesi ve gebeliğin başlamasına sebebiyet vermesi ortalama 6 gün kadar sürmektedir. İlişkinin üzerinden ortalama 6 gün geçtikten sonra döllenen yumurtanın tamamen implante edilmesi için 10 gün daha süreye ihtiyacı vardır. İşte bu implantasyon sürecinde çeşitli hormonal salınımlar başlar ve yerleşme dönemine girilir.

Yerleşme dönemine girilmesi itibariyle kahverengi bir akıntıyla karşılaşılması muhtemeldir ki bu akıntı karşılaşılacak ilk ve en önemli gebelik belirtisidir. İlişkinin üzerinden ortalama 2 hafta geçtikten sonra ortaya çıkan bu semptom, genellikle adetten kısa bir süre önce gerçekleşir.

Yerleşme gerçekleşmiş olsa bile hamilelikten emin olmanın tek yolu gebelik testi yaptırmaktır. Eczaneden temin edilecek bir idrar testiyle gebe olunup olunmadığı öğrenilebileceği gibi hastaneye gidip beta HCG ya da kan testi yaparak da gebelik kontrolü sağlanabilir.

Yerleşme sonrasında insan karyonik gonadotropin hormonu olarak adlandırılan (HCG) hormonunun salınımı artar ve bu hormonun salınımıyla birlikte göğüste hassaslaşma, bel ağrısı, sık idrara çıkma, yorgunluk gibi diğer hamilelik belirtileri de ortaya çıkmaya başlar.

Bu doğrultuda cinsel birlikteliğin üzerinden ortalama 10-14 gün geçtikten sonra gebeliğin belli olduğundan söz edilebilir.

En Erken Gebelik Belirtileri

İlişki sonrasında ortaya çıkması beklenen ilk belirti yerleşme kanamasıdır. Kahverengi kıvama sahip düşük şiddetteki bu kanama önemli bir veridir ve genellikle kişileri gebelik testi yapmaya iten de budur.

Yerleşme sonrasında sırasıyla ruh halinde ani değişiklikler, şiddetli baş ağrısı, iştah artışı, göğüslerde hassaslaşma ve kasıkta şiddetli ağrı gibi semptomlarla da karşılaşılabilir.

Bilgi al: Hamileliğin ilk haftası

Bazı kadınlar bu iki haftalık süreçte ciddi bir odaklanma problemiyle de karşılaşabilmektedir. Nadiren de olsa bu semptomun da önemli bir gebelik belirtisi sayılabileceğinden söz edilebilir.

Gebe olup olmadığından en kısa süre içerisinde emin olmak isteyen kişiler herhangi bir hastaneye gidip kan testi yaptırarak gebe olup olmadığını öğrenebilir.

Gebelikte İlk Ay

Gebeliğin ilk ayı çoğu kadın hamile olup olmadığı konusunda emin değildir, ancak bazı şüpheler barındırır. Çoğu kadını gebelik testi yapmaya iten durum yerleşme kanamasıdır. Yerleşme kanaması sonrasında sırasıyla akıntı, kasık ağrısı, göğüslerde büyüme ve hassaslık, mide bulantısı, adet gecikmesi, kabızlık, kiloda değişim, daha sık idrara çıkma isteği, baş ağrısı, bel ağrısı, halsizlik ve duygusallık gibi semptomlarla karşılaşılır.

Bu semptomların üstesinden gelmek için keşfedilmiş bir yöntem bulunmamaktadır, ancak beslenme düzeniyle ilgili yapılacak değişiklikler ve sağlıklı diyet programlarının ciddi olumlu etkide bulunduğu bilinmektedir.

İlişkiden 7 Gün Sonra Hamilelik Belli Olur Mu

En sık sorulan sorulardan birisi olarak ilişkiden 7 gün sonra hamilelik belli olur mu sorusunu yanıtlamak gerekirse bunun kişiden kişiye değişebileceğini söylemek doğru olacaktır. Bazı kadınlar ilk haftadan itibaren vücudunda değişiklikler gözlemleyip gebe olduğunu hissederken, bazılarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmamaktadır.

İlişkiden sonra gebe olup olmadığını kesin olarak öğrenmek isteyen kadınların implantasyon kanamasını beklemesi gerekir. İmplantasyon kanaması çoğu zaman adetten 5 gün önce gerçekleşir. İmplantasyon kanaması sırasında salınımı gerçekleşen hormonlar sayesinde gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu kanamanın öncesinde gebeliği öğrenemezsiniz.

Bilgi al: İmplantasyon kanaması

Dolayısıyla ilişkiden 7 gün sonra hamileliğin belli olup olmayacağının implantasyon kanamasının gerçekleşip gerçekleşmediğine bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Gerçekleşirse idrar testi ya da kan testi yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.