Gebelikte Sırt Ağrısının Nedenleri ve Doğal Tedavi Teknikleri

Hamilelikte sırt ağrısı kaçınılmaz acıların başında gelmektedir. Sırt ağrısını önlemek adına yapabileceğiniz şeyler çok kısıtlıdır. Bunun yanı sıra hamilelikte sırt ağrısının şiddetini biraz da olsa geçirmek için başvurabileceğiniz bazı yollar bulunur ve bu makalede bu yollara yer vereceğiz.

Sırt ağrınızın tam olarak nerede hissedildiği ve ne şiddette olduğu not edilmelidir – kendinizce bir derecelendirme yapabilirsiniz. Eğer hamilelikte sırt ağrısı ile ilgili doktorunuzla daha önce görüştüyseniz muhtemelen yapacağınız bir sonraki görüşmeniz de yine sonuç vermeyecektir. Bu nedenle doktorunuzla iletişime geçmeden önce sırt ağrısının şiddetini azaltmak adına elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

Eğer sırt ağrınıza kasık ağrısı ve kramp eşlik ediyorsa, bu durum erken doğum belirtisinin bir işareti olabilir. Sırt ağrısına; vajinal kanama veya akıntı eşlik ediyorsa bir şeylerin yanlış gittiğini düşünebilirsiniz. Sırt ağrınıza bu gibi problemler eşlik ediyorsa doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.

Nedenleri

Hamilelikte sırt ağrısına neden olan çok sayıda neden olabilir, fakat en önemli etkenler şu şekildedir;

 • Bebeğinizin ve rahminizin büyümesi
 • Büyüyen karnınızla birlikte farklı bir yürüyüş şeklinin hayatınızda yer etmesi ve bunun neden olduğu duruş bozuklukları.
 • Hormonal değişimler

İlginç gelebilir, ancak tıp dünyasında hamilelikte kilo alımı ile sırt ağrısı arasında hiçbir bağlantı bulunmadığı tespit edildi. Gebelikte sırt ağrısına etki eden en kritik neden duruş bozuklukları olarak öne çıkıyor ve anne adayı bu günlerde yürümeye çalışırken şekilden şekle girilebiliyor.

Hamileyken sırtınıza gereksiz ağırlık yüklememeniz, yürürken dik durmaya çalışmanız ve belinize her daim destek olmanız bu ağrının şiddetini azaltacak ilk öneridir.

Çok fazla eğilmemek, dik durmaya çalışmak ve ayakta çok fazla zaman harcamamak yine sırt ağrısının şiddetini azaltacaktır.

Asansör kullanmanız ve merdivenleri mümkün olduğunca az kullanmanız sırt ağrınızı geçirmek için iyi olacaktır.

Eğilmek zorunda kalırsanız dizinizi bükerek dik bir şekilde yere eğildiğinizden emin olun. Eğer bu eğilme biçimini gözünüzde canlandıramadıysanız şu görüntüyü aklınıza getirin;

hamilelikte düzgün eğilmek

Diğer yandan sırt ve pelvik ağrısı kesinlikle göz ardı edilmemelidir, çünkü bu ağrının nedeni şunlar olabilir;

 • Erken doğum
 • Düşük riski
 • Enfeksiyon
 • Siyatik sinir ağrısı (Sırt ağrınız kaçlanızın arka tarafıyla bacağınıza kadar olan bölgeyi de kapsıyorsa)

Tedavisi

Sırt ağrısını hafifletmek için başvurabileceğiniz çok sayıda yol vardır, ancak bunların yanlış uygulanması sırt ağrınızın daha fazla şiddetlenmesine neden olabilir.

 • Sırt masajı
 • Baş parmak ile masajı
 • En şiddetli ağrıların olduğu anlarda yatmak ve bir süre istirahat etmek
 • Duruş bozukluklarının giderilmesi
 • Ilık duş
 • Kaliteli ayakkabı
 • Hamile korsesi
 • Ağrı kesici ilaçlar

Bunları yalnızca doktorunuzun sizin için sakıncası olmayacağını söylemesine istinaden uygulayın. Kendinize iyi baktığınızdan eminseniz, okumaya devam edin;

Duruş Bozukluklarının Giderilmesi

Hamilelikte sırt ağrısını gidermek için yapabileceğiniz en iyi şey duruş bozukluklarını gidermenizdir. Zaman geçtikçe, bebeğinizin büyümesi nedeniyle vücudunuzun ağırlık merkezi değişir ve duruş bozuklukları ortaya çıkar.

Bu değişime karşı vücudunuzun verdiği doğal tepki geriye doğru eğilmek olmaktadır, ancak burada da omurganın yapısı nedeniyle baş gösteren sırt ağrısı ortaya çıkmaktadır.

Bu kısır döngüyü gidermek için yapabilecekleriniz ise şunlardır;

 1. Yürürken mümkün olduğunca hareketlerinizi kontrol altına alın.
 2. Omuzlarınızı, sırtınızı ve göğsünüzü karnınıza göre biraz daha geride tutmaya çalışın.
 3. Mümkün olduğunca az ayakta durun.
 4. Birkaç dakikadan daha fazla bir koltukta oturmak zorundaysanız mutlaka sırtınıza destekleyici bir yastık vb. materyal koyun.
 5. Otururken sırtınızın arkasına koyduğunuz yastığın yanı sıra ayaklarınızın altına da bir yastık koymayı deneyebilirsiniz – çoğu anne için inanılmaz sonuçlar vermektedir.

Uyku Alışkanlığı

Sırt ağrınıza etki eden bir diğer etkende uyuma pozisyonunuzdur. Hamilelikte uyku pozisyonunuz da dikkat etmeniz gereklidir ve doğru uyku pozisyonunu kelimelere dökmeden önce nasıl uyumanız gerektiğini gösteren şu resmi inceleyin;

hamilelikte nasıl uyunmalıdır

Kavisli yastıklar kullanmanız ve uyurken çok fazla hareket etmemeniz çok daha rahat ve huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olur. Yatarken sırt üstü, karnınızın üzerine vb. herhangi bir pozisyonda değilde sağa veya sola doğru cenin pozisyonuna yakın bir şekilde uyumanız sırt ağrınız için yararlı olacaktır.

Hamile Ayakkabıları

Hamilelikte sırt ağrısını nasıl geçireceğinizi düşünüyorsanız kendinizi hamile ayakkabılarına bakarken bulmanız muhtemeldir.

Hamilelikte ayakkabı seçimi direkt olarak sırt ve ayak ağrılarınız için size yardımcı olacak bir etkendir. Alçak topuklu ayakkabıları tercih etmeye çalışın; yüksek topuklu veya düz tabanlı ayakkabılardan kaçının.

Ayakkabılarınız her zaman ayaklarınızı tamamen sarmalı ve sizi çıplak ayakla olduğunuzdan dahi daha rahat hissettirmelidir.

Korse Kullanımı

Hamilelikte bel ve sırt ağrısına iyi geldiği söylenen çok sayıda ürün piyasada satışa sunulmaktadır. Doğru yerden doğru ürünü aldığınızdan emin olmanız çok önemlidir.

Evet bu ürünlerin kaliteli olanları sırt ve bel ağrınız için size yardımcı olacaktır ve genellikle düzenli olarak kullanım alışkanlığı kazandırmaktadır.

Yıkanabilir, tek parça ve kaliteli mamülden üretilmiş olan korseleri tercih etmeniz çok önemlidir. Bazı korseler, sırtınızı, göğsünüzü ve karnınınızı komple sarmalayacak şekilde üretilir. Üretilen bu korseler ağırlık merkezinin tekrar normal haline dönmesine yardımcı olmasıyla sırt ağrınızı geçirmekte yardımcı olur.

Doktoruna sorman gerekenler

 • Tylenol veya benzeri bir ilaç kullanabilir miyim?
 • Ağrı için kullanabileceğim bir ilaç var mı?
 • Sırt ağrımı nasıl geçirebilirim, bir öneriniz var mı?
 • Bu sırt ağrısının işaret ettiği farklı bir problem var mıdır?
 • Bebeğim doğduktan sonra da bu ağrılar devam edecek mi?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.