Hamilelikte Duş Alırken Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik dönemindeki anne adaylarının duş alırken hatta duşa girerken dahi düşünmesi gereken şeyler vardır. İşte bu yazıda da gebelikte duş alırken en çok kafa karıştıran meseleleri irdeledik, keyifli okumalar.

gebelikte duş

Çoğu anne adayına sıcak suda duş almamaları önerilir çünkü sıcak su ile alınan duş bebeğinizin kan dolaşımını yavaşlatıp strese sebep olabilir.

Diğer yandan saatlerce sıcak suyun altında duş almak cinsel enfeksiyon riskini de arttırmaktadır, ancak ılık su ile alınacak duş hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça yararlı olacaktır.

Şişen kol ve bacaklarınızın rahatlamasını sağlamak, amniyotik sıvıyı arıtmak ve daha fazlası için yapabileceğiniz en etkili aktivite ılık bir duş almaktır.

Banyoya Girmeden Önce

İlk olarak küvete girmenizde size yardımcı olabilecek birisini bulmalısınız. Küvete girdiğiniz sırada beklenmedik bir şekilde kayıp düşebilir, dolayısıyla kendinize ve bebeğinize zarar verebilirsiniz. Aynı kişinin küvetten çıkarken de size yardımcı olacağını unutmayın ve kendisini konu hakkında uyarın.

gebelikte duş

Sıcak Su Meselesi

Duş alacağınız suyun 35 dereceden daha sıcak olmadığından emin olmanız çok önemlidir. Çok sıcak bir suyla duş almanız olası sağlık sorunlarının baş göstermesine sebebiyet verebileceği gibi bebeğiniz için de zararlı olabilir.

Sıcaklığın 35 dereceyi geçmediğinden emin olmak için suyu bir termometre yardımıyla ölçebilirsiniz.

Banyoya girdiğinizde 35 derecenin altında olmasına rağmen cildinizi rahatsız ettiğini hissederseniz soğuk su eklemeyi deneyin.

Kayma ve Düşme Tehlikesini Önleyin

Kayma ve düşme tehlikesini önlemek adına banyo zemininde kaymaz hasır veya havlu kullanmayı deneyin. Bu küvete girerken ve çıkarken oluşacak tehlikeleri en aza indirecektir.

Plastik banyo halıları kaymaz özelliğe sahip olabilmektedir.

Banyo sırasında düşme tehlikesini önlemek adına banyo duvarına tutacaklar yapıştırmayı düşünebilirsiniz.

hamilelikte duş ve elma sirkesi kullanımı

Banyoya Girdikten Sonra

Suyun içerisine yarım su bardağı elma sirkesi dökmeniz iyi olacaktır. Sağlık uzmanlarının da onayladığı bu doğal bileşenin bebeğinize veya size bir zararı olmaz.

Banyo Jeli

Düzenli olarak kullanmanız önerilmez, ancak ay içerisinde aldığınız duşlardan birisinde duş jeli veya köpük yapıcı bileşenler kullanmak isteyebilirsiniz. Doktorunuza sizin için bir zararı olup olmayacağını sorduktan sonra banyo yaparken ayda 2 defayı geçmemek kaydıyla banyo jeli ya da köpüğü kullanmanızda sakınca yoktur.

Duşta Kalma Süresi

Enfeksiyon ve diğer sağlık sorunlarından kaçınmak adına banyoda bir saatten fazla kalmaktan kaçının, şişen kol ve bacaklarınızı rahatlatmak adına yarım saatlik bir duş yeterli olacaktır.

Küvetten Çıkarken

Küvetten çıkarken zorlanmanız veya kayarak düşmeniz oldukça muhtemeldir ve mutlaka bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Ayaklarınız ıslak olduğunda bu risk birisi tutuyor olsa dahi devam etmektedir ve dolayısıyla duştan çıkarken öncelikle ayakların kurulanması gerekir.

Ayaklarınızı iyice kuruladıktan sonra yere önceden sermiş olduğunuz havluların üzerine basarak fazla hareket etmeden veya bir sandalyeye oturarak kurulanın, saç kurutma makinesini ulaşamadığınız yerleri kurutabilmek adına kullanabilir ya da yine sizi küvetten çıkaran kişiden yardım isteyebilirsiniz.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.