Hamilelikte Mide Yanmasına ve Ekşimesine Ne İyi Gelir (REHBER)

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir, gebelikte mide ekşimesi problemi ne zaman başlar ve türevi konularda bilmen gerekenleri öğren. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesi ve daha fazlası ile mide yanması probleminden kısa süre içerisinde nasıl kurtulabileceğini keşfet.

hamilelikte mide yanması

Gebelik döneminde salgılanan hormonlar ve buna bağlı olarak vücutta meydana gelen değişiklikler mide yanması gibi problemleri de beraberinde getirmektedir.

Anneler her ne kadar bu durumdan şikayetçi olsa da aslında basit birkaç değişiklik ve bazı şeylere karşı gösterilecek hassasiyet sonrasında hamilelikte mide yanması probleminden kurtulmak mümkündür.

Dolayısıyla hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir, hamilelikte mide yanması ne zaman başlar ve türevi konulara detaylıca değinmek birçok anne için yararlı olacaktır, ancak önce mide yanmasının neden gerçekleştiğini anlamak gerekir.

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur

Hamilelikte boy gösteren mide yanmasının en temel nedeni rahmin giderek büyümesi ve mideye baskı yapmasıdır. Bununla beraber salgılanan progesteron, östrojen vb. hormonlar da sindirim fonksiyonlarının yerine getirilmesi konusunda bazı aksaklıkları ortaya çıkarır.

Bu hormonların mide yanmasına neden olmasının en önemli sebebi ise başta yemek borusu olmak üzere vücudun bazı noktalarında yaşanan gevşeklikler, kasılmalardır. Özellikle yemek borusunda başlayan gevşeme sonrasında mide asitlerinin ağza gelmesi sık rastlanan bir durumdur.

Hamilelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Gebelikte mide yanması probleminden muzdarip annelerin her ilacı kullanabilmesi ya da aldığı her tavsiyeyi uygulaması mümkün değildir. Çünkü gebelik süresince annenin yaptığı her şeyin, tükettiği her gıdanın bebeğe de doğrudan bir maliyeti vardır ve bir şey yapmadan önce mutlaka iki kişilik düşünülmesi gerekir.

Bu açıdan verilecek tavsiyeler konusunda çok dikkatli davranmak, özellikle de bu tavsiyeleri uygularken sorgulama yapmak mantıklı olacaktır.

Soğuk Süt İçmek (İbrahim Saraçoğlu’nun Tavsiyesi)

Annelerin gaz problemi yoksa ve şişkinliğe neden olmuyorsa bir kahve fincanı kadar soğuk süt içerek mide yanmasını hafifletmesi ve hatta tamamen geçirmesi mümkündür. Soğuk süt, içeriğindeki temel öğeler sayesinde mide içerisinde düzenleyici görevi üstlenir ve mide asitlerinin ağza gelmesinin önüne geçer.

İki yudum (bir türk kahvesi bardağı kadar) soğuk süt içtikten bir süre sonra mide yanması hafifleyecek, daha sonra yeniden nüksedecektir. Sütü bir kahve fincanından çok içmek yarardan çok zarar getirebilir ve bu nedenle ölçeğe dikkat etmek gerekir. Mide yanması yeniden başladığında bir türk kahvesi fincanı kadar daha soğuk süt içebilir ve bu düzeni bu şekilde rahatlıkla devam ettirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyin.

Hamilelikte Mide Yanmasından Kurtul!

Lifli Gıdalar Tüketmek

Elma, muz, kiraz, şeftali, armut, buğday kepeği, yulaf kepeği, kuru havuç, gevrek ekmek, kepekli çavdar unu , bezelye, soya fasulyesi, patlamış mısır, fıstık, badem, mercimek, arpa unu vb. içeriğindeki yüksek lif miktarıyla mideniz için çok iyidir. Ayrıca bu gıdaların neredeyse tüm gebelere tüketmesi tavsiye edilen gıdalar olduğunu da bilmek, tüketimi bir alışkanlık haline getirmek yararlı olacaktır.

İlaç Kullanmak

Gebelik süresince kullanılabilecek bazı ilaçlar mide yanması probleminden kurtulmayı mümkün kılmaktadır. Bu ilaçların tamamı antiasit içeriğe sahiptir ve midenin asit dengesini normalleştirmeye yarar. İlaç tavsiyesi için doktorunuzla görüşmeniz halinde aynı gün içerisinde tüm eczanelerden satın alabileceğiniz birkaç ilaç alternatifiyle karşılaşacaksınız.

Sağ veya Sol Tarafa Doğru Uyumak

Sırt üstü uyumak zaten gebelik süresince tavsiye edilen bir şey değil, eğer mide yanması problemi için diğer yöntemleri denediyseniz ve çözüm alamadıysanız muhtemelen uyku pozisyonunuzla ilgili bir sorun mevcut. Bu sorunun üstesinden gelmek için sağa ya da sola doğru yatmayı deneyebilirsiniz.

Hatta gebelik süresince uyku pozisyonunun tam olarak ayarlanamıyor olması nedeniyle geliştirilmiş hamile yastığı ürünleri vardır. Bu ürünlerin doğru kullanılması halinde zaten yatmanız gerektiği gibi yatıyor olmanızdan mütevellit bir sorunla karşılaşmanız olası değildir. Gebelik yastığı ürünlerini herhangi bir mağazadan ya da internetten sipariş verebilirsiniz.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar

Gebeliğin ilk iki haftasında ortaya çıkan mide yanması bir süre daha devam edebilir. Annelerin gebelik süresince yaşayacağı en şiddetli ekşimeler ise çoğunlukla rahmin en büyük halini aldığı gebeliğin son dönemlerinde olur. Yine de ilk aylarda boy gösteren mide ekşimesini hafife almamak gerekir, bu sorunun ne kadar can sıkıcı olduğunu ancak yaşayanlar bilebilir.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.