Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Neden Olur (Rehber)

Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, ne zaman başlar, ne zaman biter, nasıl geçer ve ne kadar sürer gibi soruların yanıtlarını öğrenin. Gebelikte mide bulantısı rehberi ile kusma probleminin üstesinden gelmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

hamilelikte mide bulantisi 315x225 - Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Neden Olur (Rehber)

Hamilelikte mide bulantısı en sık karşılaşılan ve hakkında en çok şikayetçi olunan gebelik semptomlarından birisidir. Hamile kadınların neredeyse % 70’inde görülen mide bulantısı problemi erken hamilelik döneminde anneleri çileden çıkarabilir.

Her ne kadar erken gebelikten söz edilse de hamileliğin ilk 3 ayı tamamen mide bulantısı ve kusma gibi problemlerle de geçebilir. Bu kapsamda hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, ne kadar sürer ve nasıl geçer gibi konulara kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Zararlı Mı

Gebelikte karşılaşılan mide bulantısı bazı hormonların salınımı nedeniyle gerçekleşir. Bu kapsamda mide bulantısının ortaya çıkması her ne kadar istenmeyen bir şey olsa da gebeliğin sağlıklı şekilde devam ettiği konusunda da bir sinyal verir. Mide bulantısının aşırı bir durum söz konusu olmadıkça bebeğe verdiği herhangi bir zarar bulunmamaktadır.

Hamilelikte Bulantı Neden Olur

Gebelikte mide bulantısı sorunuyla karşılaşılmasının temel sebebi halen araştırılmaktadır ve net bir bulguya rastlanamamıştır. Fakat yapılan araştırmalardan derlenen sonuçlar insan koryonik gonadotropin yani HCG hormonunu işaret etmektedir.

Hamilelik hormonu olarak da isimlendirilen HCG gebeliğin tescillenmesi amacıyla bir gebelik testine dahi konu olabilmektedir.

Bilgi al: Hamilelik Belirtileri

HCG, döllenen yumurtanın uterusun duvarına yapışması (bebeğinizin rahme ilk yerleştiği zaman) sonrasında salgıladığı bir hormondur. Bu hormonun salınımıyla mide bulantısı probleminin ortaya çıktığı zamanların birbiriyle yakın ilişki içerisinde olması tüm dikkatin HCG üzerine yoğunlaşmasına neden olmuştur.

Mide bulantısıyla karşılaşılmasının diğer sebepleri ise östrojen hormonunun salınımının artması, sindirim sisteminde meydana gelen problemler, stres, yorgunluk ve koku duyarlılığıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar

Gebelikte mide bulantısı semptomu çoğu zaman 4’üncü hafta başlar ve 8’inci haftaya kadar devam eder. Hamileliğin 13 ve 14’üncü haftası itibariyle mide bulantısı sorununun kendiliğinden geçmesi beklenmektedir.

Fakat her kadında aynı zamanda başlaması ve 1 ay sürmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Nadiren de olsa bazı kadınların mide bulantısı çok daha kısa süre içerisinde kendiliğinden geçebilmektedir.

Çoğu kadın mide bulantısını sabah bulantısı olarak anar ve bu bulantının sadece sabahları gerçekleştiğini sanır. Oysa mide bulantısı tüm gün gerçekleşebilir, sadece sabahın erken saatlerinde midenin boş olması nedeniyle şiddeti çok daha fazla olur.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer

Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde karşılaşılan mide bulantısı çoğu zaman gebeliğin 13 ve 14’üncü haftasında kendiliğinden geçer ya da şiddeti ciddi şekilde azalır. Bu süreçten sonra azalmamış olması halinde doktorunuzun tedavi için reçete yazması muhtemeldir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Hamilelikte mide bulantısını geçirmek için başvurulabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir:

 • Sadece sizin fark edebileceğiniz üzere bazı gıdalar midenizi bulandırıyor, bu gıdalardan uzak durun. Bu gıdalar kişiden kişiye ciddi şekilde değişebildiği için bir örnek vermek ya da doğrudan A gıdasından uzak durun demek doğru olmayacaktır, hangi gıdanın midenizi bulandırdığını sadece siz bilebilirsiniz.
 • Soda ve tuzlu kraker tüketmek bulantı sırasında rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Daha sık fakat daha küçük öğünler tüketerek beslenin, tabağınızı mutlaka daha küçük bir tanesiyle değiştirin.
 • Yemek yerken aynı anda sıvı tüketmeyin, sıvı tüketimini yemekten sonra gerçekleştirin.
 • Yemekleri karıştırmayın, mümkünse her yemeği ayrı ve bolca çiğneyerek tüketin.
 • Bulgur pilavı, fırında patates vb. sade fakat besleyici gıdalara yönelin.
 • Odalarınızı iyice havalandırın, kesinlikle havasız ortamlarda durmayın.
 • Kendinize istirahat için bolca vakit ayırın
 • Zencefil ya da limon kokusu mide bulantınıza iyi gelecek.
 • Zencefilli ya da limonatalı soda tüketimi de mideniz için iyi olacak.
 • Doğum öncesi vitamin kullanıyorsanız bunları doktorunuza tekrar kontrol ettirin, mide bulantınızın şiddetini arttıran etkenler bu vitaminler olabilir.
 • B-6 vitamin takviyesinin mide bulantısının şiddetini ciddi şekilde azalttığı ispatlanmıştır, sizin için uygun olup olmayacağını doktorunuzla görüşün.
 • Limon yiyebilir, emebilir ya da koklayabilirsiniz.
 • Zencefil mide bulantısı için çok iyidir, zencefilli kurabiye tüketebilir ya da kendi belirlediğiniz bir şekilde yiyebilirsiniz.
 • Nane çayı içebilirsiniz.
 • Portakalı posasıyla birlikte yiyebilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı İlaçları

Hamilelik süresince karşılaşılan mide bulantısı çaresiz değildir, ancak karşılaşılması beklenen bir semptom olması nedeniyle müdahale edilmemektedir.

Ek olarak hamilelik süresince vücuda ilaç alınması bazı riskleri de beraberinde getirdiği için pek tercih edilen bir yöntem değildir. Gebelik süresince karşılaşılan semptomların çok büyük bir kısmının müdahale etmeden kendiliğinden geçmesi beklenir, ancak mide bulantısı probleminiz ciddi bir raddeye ulaşırsa bunu tedavi etmek ve ilaç kullanmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Gebelik süresince verilen tüm ilaçların kişiye özel düzenlenmiş olması gerekir. Doktorunuzun tavsiye etmediği hiçbir ilacı kullanmayın.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.