İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelikte Kramp: Sebepler, Tedavi ve Önleme Yöntemleri

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde en sık yaşanan semptomlardan birisi de sık sık rahatsızlık veren kramplardır. Bebeğin gelişiminden kaynaklanan bu kramplarla karşılaşılması oldukça normaldir ve beklenir. Genellikle kasık bölgesinde yaşanan bu kramplar hamileliğin yalnızca bir döneminde karşılaşılan ağrılar değildir ve çoğu zaman gebelik süresince anneye eşlik eder. Fakat nadiren kramp sıkışmaları yaşanabilir ve bu durumda doktora başvurulması gerekebilir. Tüm detaylarıyla hamilelikte kramp ve nedenleri..

Hamilelikte Kramp Nedenleri

Hailelikte kramp girmesinin en önemli nedeni uterus duvarlarının genişlemesi ve bu duvarları destekleyen bağların yani kasların gerilmesidir. Bu durumda özellikle hapşırırken veya öksürürken ya da pozisyon değiştirirken kasılmalarla, kramplarla karşılaşılır. Yukarıda da değinildiği gibi nedeni karın kaslarının gerilmesidir.

Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde kramplar nispeten hafifler fakat çok daha şiddetli sancıların yaşanması muhtemeldir. Özellikle pozisyon değiştirirken yaşanan bu krampları tetikleyen diğer nedenler ise bunlardır:

 • Gaz,
 • Şişkinlik,
 • Kabızlık,
 • Cinsel ilişki,

Gebelikte Kramp Nasıl Geçer?

Eğer yaşadığınız kramp çok şiddetli değilse yapabileceğiniz bazı basit şeylerle krampları geçirmeniz veya şiddetini hafifletmemiz mümkündür:

 • Sıcak bir duş almak,
 • Pozisyonu sık sık değiştirmemek ve değiştirirken olabildiğince yavaş hareket etmek,
 • Gevşeme egzersizleri yapmak,
 • Sıcak su torbasıyla kasılan bölgeye hafif baskı yapmak,
 • Bol su içmek.

Kramp Ciddi Bir Şey Mi?

Bazen krampın çok ciddi şeylerin göstergesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Örneğin:

 • Ektopik gebelik – Dış gebelik olarak da bilinen bu durum ağrılı kramplar yaşanmasına neden olabilmektedir. Doktor tedavisinde dışsal bir gebeliğin söz konusu olup olmadığı tespit edilecektir.
 • Düşük – Kanamayla birleşen kramplar düşük ihtimalinin bir göstergesidir. Gebeliğiniz sırasında krampla birlikte vajinal akıntı da söz konusuysa zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.
 • İdrar yolu enfeksiyonu – Kasık bölgesinde yaşanan krampların en önemli nedenlerinden birisi de idrar yolunun enfekte olmasıdır.

Doktora Gitmeli Miyim?

Şiddetli ağrılar yaşanması, kasık bölgesindeki krampın kasılmalar ve vajinal akıntıyla birleşmesi, baş dönmesi, omuz ya da boyunda ağrılar yaşanması halinde doktora giderek kontrolden geçmelisiniz.

2 Yorum

 1. Sanem Sanem 30 Nisan 2018

  Hayırlı akşamlar 13 Nisa’nda adet gördüm 5 gün sürdü ondan son bi hafta boyunca ilişkiye girdik ve iki gün önce hafif pembemsi bi sıvı geldi akşama kadar ondan sonra kesildi adetime daha 13 gün var ve kasiklarim ve belim Cok agriyor sizce Hamilelik varmidir

  • Beril P. Beril Parakoz 6 Mayıs 2018

   Merhaba Sanem,

   Karşılaştığın şey yerleşme kanaması olabilir, yerleşme kanaması hakkında detaylı bilgi almak için https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ bu yazımızı okuyabilirsin. Eğer halen soruların olursa o konunun altından sorularını iletebilirsin.

   Sevgiler.

Anlatın

Önemli not: Eğer gönderiniz yayımlandığı halde altında yanıt yoksa daha önce aynı sayfada cevaplanan bir konuyu sormuşsunuz demektir. Lütfen soru sormadan önce daha önce cevaplananlara göz atın.


Lütfen doğru teşhisi doktorunuzun koyacağını unutmayın sorumluluk reddi.