Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı

Hamilelikte kilo alımı sağlıklı bir bebek için çok önemlidir. Ay ay ne kadar kilo alınması gerektiği gebelik öncesinde annenin kaç kilo ve ne kadar uzun olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Bu kapsamda gebelikte kilo alımı ve dağılımı gibi konulara değinilmesi yararlı olabilir.

hamilelikte kilo alimi


Gebelikte kilo alımı oldukça normal ve açıklanabilir bir durum, ancak bazı sınırlara bağlı kalınması daha doğrusu gebelik süresince aşağı yukarı aynı miktarda kilo alındığının bilinmesi annelerin kendisini takip edebilmesi için oldukça önemlidir. Bu kapsamda hamilelikte ne kadar kilo alınmalı, gebelikte kilo alımı ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Gebelikte gereğinden fazla kilo alınmış olması halinde doğuma kadar geçen süreçte diyabet, hipertansiyon ya da benzeri komplikasyonlarla karşılaşılması muhtemeldir. ABD’de yapılan bir araştırmada gebe kadınların neredeyse yarısının normalden fazla kilo aldığı ortaya çıktı.

Bu durum gebelikten kaynaklanmıyordu, anneler hamilelik süresince her türlü şeyi yemeyi ve beslenmelerine o kadarda dikkat etmemesi gerektiğini düşünüyordu fakat bu tamamen yanlış. Gebelik süresince de bir diyete bağlı kalınması, yağlı yiyeceklerden uzak durulması, şeker tüketiminden kaçınılması vb. gerekir.

Bilgi al: Hamilelikte Beslenme

Beden Kitle İndeksi’ne (BKİ) Dikkat Edilmeli

Yaygın inanış gebelik süresince 10 ila 20 kilogram arasındaki kilo alımının normal olduğu yönündedir, fakat bu sadece normal kilodaki sağlıklı kadınlar içindir. Kişilerin 10 ila 20 kilogram alması boyuna oranla çok daha fazla ya da çok daha düşük bir etkiye neden olabilir, dolayısıyla bu gibi durumlarda boyun da belirleyici bir faktör olduğunu hatırlamak herkes için geçerli bir rakamın olamayacağını kavramak gerekir.

Anneler ne kadar kilonun normal olduğunu anlamak için öncelikle vücut kitle indekslerini hesaplayarak işe başlamalıdır.

Hesapla

Ne Kadar Kilo Alınmalı

Yukarıdaki araç yardımıyla vücut kitle indeksinizi hesapladıktan sonra ne kadar kilo almanız gerektiğini de anlayabilirsiniz. Fakat öncelikle buradan elde edilen değerin ne anlama geldiğini kavramak gerekir. Yaptığınız hesaplama sonrasında aldığınız sonuç:

  • 18,5’ten az ise zayıf,
  • 18,5 ile 24,9 arasında ise normal kilo,
  • 25 ile 29,9 arasında ise kilolu,
  • 30 ve üzerinde ise aşırı kilolu olduğunuzu anlayabilirsiniz.
Vücut kitle indeksi Beklenen Kilo Alımı (kg)
18.5’ten az 13 – 20 kg
18,5-24,9 12 – 17 kg
25-29,9 8 – 12 kg
30 ve üstü 5 – 10 kg

Eğer ikiz bebekleriniz olacaksa basitçe bu kilo alımlarını ikiyle çarpabilir ve aşağı yukarı ne kadar kilo almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Neden Kilo Alınıyor

Gebelik süresince gerçekleşen fiziksel değişimlerin tabii ki bir maliyeti de oluyor ve bu maliyetin bir kısmı da kilo alımı. Aldığınız kiloların yaklaşık 3 kilogramı bebeğiniz için, 500 gramı plasenta için, 1 kilosu amniyotik sıvı için, 1 kilo rahim için, 1 kilosu göğüslerdeki büyüme ve süt üretimi için, 2 kilosu anne kanındaki hacim artışı için, 2 kilosu dokulardaki sıvı artışı için ve 3 kilosu annenin yağ dokusundaki artış için alınıyor. Sağlıklı bir gebelik için bu kilo alımlarının mutlaka gerçekleşmesi gerekir.

Bu kilo alımlarının gerçekleşmesi için annenin göstermesi gereken ek bir çaba yoktur, sadece gerektiği şekilde sade ve sağlıklı beslenmesi tüm bunların kendiliğinden oluşması için yeterlidir.

Ay Ay Ne Kadar Kilo Alınmalı

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi içerisinde çok fazla kilo alımı gerçekleşmez, ancak yine de yarım kilogram ya da 3 kilogram arasında kilo artışı söz konusu olabilir. Bazı durumlarda annelerin ilk 3 aylık dönem içerisinde kilo verdiğine dahi tanıklık edilebilir.

İlk 3 aylık dönem sonrasında ortalama kilo ve boydaki bir kadının her hafta 250 ila 400 gram kadar kilo alması beklenmektedir. Bu da gebeliğin ilk ayı içerisinde 2 kg, ikinci ayında 4 kg, üçüncü ayında 6 kg, dördüncü ayında 8 kg, beşinci ayında 10 kg, altıncı ayında 12 kg, yedinci ayında 14 kg, sekizinci ayında 16 kg ve dokuzuncu ayında da 18 kg kadar kilo alımının normal karşılanabileceğini ortaya koymaktadır.

Ne Kadar Yemek Yenmeli

Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde daha önceki beslenme düzeninize ek olarak 300 kalori daha fazla tüketmeniz gerekir. İkinci üç aylık dönem içerisinde ise bir 300 kalori daha fazla yemeye başlamanız gerekir. Gebeliğin son 3 aylık dönemi içerisindeyse 500 kalori daha fazla yemek yenmesi gerekecektir.

Besin içeriği yüksek, sağlıklı ve hafif gıdalara yönelmek her zaman için daha faydalı olacaktır. Özellikle gebeliğin son 3 aylık dönemi içerisinde yaşanan sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlıklarının önüne geçilebilmesi için gebelik süresince sağlıklı beslenilmiş olması önemlidir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş;

TwitterFacebookWhatsAppGoogle+Pin

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.