Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? (Endişe Etmeli Miyim)

Hamilelik döneminde en sık rastlanan semptomların başında hiç şüphesiz karın ve kasık ağrısı gelmektedir. Karın ve kasık ağrısının ortaya çıkma nedenleri duruma göre değişse de çoğu zaman endişelenmeyi ya da tedaviye başlamayı gerektirmez. Fakat nadiren de olsa doktora başvurulması gerekebilir. Bu nedenle hamilelikte kasık ve karın ağrısı konularına detaylıca değinmek faydalı olacaktır.

Geciken ilk adet döneminden itibaren kasık ve karın ağrıları ortaya çıkmaya başlayabilir. İlk zamanlarda şiddeti çok yüksek olmasa da gün içerisinde rahatsızlık hissi yaşamak hiç hoş değildir.

Fakat 12 haftalık hamilelik ile 16 haftalık hamilelik arasında kalan 1 aylık süreçte yani hamileliğin 3’üncü ayı içerisinde bu kasık ağrıları şiddetini ciddi şekilde arttırır ve kasıkta bıçak saplanması gibi şiddetli acı hissedilebilir.

Söz konusu kasık ağrısının yaşanmasının en önemli nedeni rahmin etrafındaki kas dokusunun gerilmesi ve bebeğin gelişebileceği bir alan yaratmaya çabalamasıdır. Ağrının hissedildiği bölge tam olarak rahim bölgesidir ve bu da sebebini anlamak konusunda size yardımcı olacaktır.

Rahmin gelişimi konusunda yaşanan bu ağrı çoğu zaman kasığın sağ tarafında görülmektedir. Fakat nadiren de olsa sol tarafında da ağrı hisseden kadınların olduğu bilinmektedir.

Kasık ağrısıyla birlikte kabızlık ve şişkinlik sorunlarıyla da yüzleşilmesi gerekebilir. Bunların tümü 3’üncü ay içerisinde yaşanması beklenen gebelik belirtileridir.

Hamilelik belirtileri nelerdir ve ne zaman ortaya çıkar? (ÖĞREN)

Hamileliğin son aylarında kasık ağrısı hisseden kadınlar ise braxton-hicks kontraksiyonları olarak adlandırılan halk arasında yalancı doğum ağrısı olarak bilinen bir sebeple bu ağrıyı hissetmektedir. Düzensiz gerçekleşen bu sancıların gerçek hamilelik sancısından ayrılmasının en önemli sebebi şiddetidir. Genellikle kısa sürede geçer ve şiddeti çok yüksek değildir.

Kasık ağrısının ateş, mide bulantısı ve tuvalete çıkarken yanma hissiyle birleşmesi halinde idrar yolu enfeksiyonu sorununun ortaya çıkmış olma ihtimali vardır.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Eğer söz konusu kasıntıların süresi uzamaya başladıysa ve şiddeti artıyorsa erken doğum belirtisi olabilir. Mutlaka doktorunuzla görüşün.

Kasık ağrısıyla birleşen vajinal akıntı ya da kanama durumunda mutlaka doktora başvurun. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan yerleşme kanaması haricindeki hiçbir vajinal kanama geçiştirilmemelidir.

Nasıl Geçer?

Kasık ağrısından tamamen kurtulmak için başvurulabilecek kesin bir yol yoktur fakat şiddetinin azaltılması mümkündür. Rahim kaslarınızın kasılması nedeniyle oluşan bu ağrıyı önlemek için sıcak su torbası kullanabilir, sıcak suyla ıslatılmış havluyu ağrıyan bölgeye sarabilir, ılık duş alabilir, pozisyonunuzu sık sık değiştirmekten kaçınabilir ve bol su içebilirsiniz.