Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar

Gebelikte kasık ağrısının ne zaman başladığını, neden kaynaklandığını ve kasık ağrısıyla ilgili diğer detayları öğrenin. Hamilelikte kasık ağrısının sol ya da sağ tarafta olması bir şey ifade ediyor mu bilin.

gebelikte kasik agrisi ne zaman baslar

Gebeliğin en sık görülen semptomlarının başında kasık ve karın ağrıları gelmektedir. Kasık ağrısı farklı sebeplerle ortaya çıkıyor olsa da genel itibariyle aynı dönemlerde ortaya çıkar. Bu kapsamda hamilelikte kasık ağrısı ne zaman başlar, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi hiç şüphesiz yararlı olacaktır.

Gebelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar

Hamilelikte kasık ağrısı çoğu anne için ilk aydan itibaren başlar ve bir süre devam eder. Nadiren de olsa bazı kadınların üçüncü aydan itibaren kasık ağrısı problemiyle karşılaştığı görülebilmektedir.

Kasık Ağrısı Neden Olur

Kasık ağrısının ortaya çıkmasındaki en temel etken rahmin büyümesi ve kasıklara baskı oluşturmaya başlamasıdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kasık ağrılarının şiddeti artabilir.

Yine hamilelik dönemi içerisinde boy gösteren çeşitli sindirim ve boşaltım sistemi sorunları da sık sık kasık ağrısına neden olabilmektedir.

Gebeliğin son aylarında ortaya çıkan kasık ağrısının en önemli nedeni ise braxton-hicks olarak isimlendirilen yalancı doğum sancılarıdır. Bu, doğum sırasında kullanımı gerekecek kasları doğum öncesinde çalıştıran fakat tam olarak neden var olduğu halen bilinmeyen bir semptomdur.

Kanama Varsa Doktora Başvurun

Kasık ağrısı çoğu zaman zararsızdır ve kendiliğinden geçer, ancak kasık ağrısının kanamayla birleşmesi durumunda bazı ciddi sorunların boy göstermiş olması mümkün. Eğer kasık ağrısına ek olarak kanama ile de karşılaşılıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bilgi al: Sağ-Sol Kasık Ağrısı Gebelik Belirtisi Midir?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer

Kasık ağrısını geçirebilmek için yapılabilecek pek fazla şey yok, eğer ağrı çok şiddetlenirse tıbbi müdahale için doktora başvurmak gerekir. Anneler, ilaç kullanmadan önce gebelik dönemi içerisinde olduğunu ve her ilacın gebelikte kullanıma uygun olmadığını mutlaka hatırlamalıdır.

Bilgi al: Kasık Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gebelik Kaynaklı Kasık Ağrısı Yaşanmayabilir

Meydana gelen kasık ağrısının gebelik kaynaklı olmama ihtimali de var. Bu kasık ağrılarının neden olduğunu anlamak için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kasık ağrısının gebelik için risk oluşturup oluşturmayacağı araştırılacak ve doktorun kararına göre tedavi sürecine başlanacaktır.

21 Soru Yanıtlandı

  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.