Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür ve Dışarıdan Belli Olur

Gebelik süresince karnın ne kadar büyüyeceği, karnın ne zaman ortaya çıkacağı, hamileliğin ne zaman belli olmaya başlayacağı ve türevi konular yıllardır annelerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Bu kapsamda karnın ne kadar büyüyeceği, ne zaman şişmeye başlayacağı ve çeşitli konulara gebelikte kilo alımı perspektifinden bakmak ve bu sorulara yanıt bulmak yararlı olacaktır.

Gebelikte Karın Ne Zaman Büyür

Karın gebeliğin ilk ayından itibaren büyümeye başlar fakat bu büyüme giderek daha çok göze batar. İlk üç ay içerisinde dışarıdan bakıldığında gebe olunduğunun anlaşılması pek mümkün değildir fakat dördüncü ve beşinci aydan itibaren dışarıdan bakan bir kişinin gebe olduğunuzu rahatlıkla anlayabileceğini söyleyebiliriz.

Gebeliğin anne için ne kadar büyük bir karın anlamına geldiği ise tamamen genetikle ilgilidir. Bazı kadınlar gebelik süresince çok küçük bir karınla rahatlıkla doğum yapabilirken, bazı kadınların karnı çok büyüyebilir.

Karnı daha küçük kadınların bebeklerinin daha az geliştiği ya da karnı daha büyük kadınların bebeklerinin daha fazla geliştiği şeklinde bir yanılgıya düşmemek gerekir. Karnın büyüklüğü ile bebeğin gelişimi arasında herhangi bir bağ yoktur.

Çıplak bakıldığında karnın 3’üncü aydan itibaren gebe olunduğunu anlamaya yetecek kadar büyüdüğü gözlemlenebilir. Fakat yukarıda da değinildiği gibi 4’üncü aya kadar kıyafetler nedeniyle gebe olunduğu anlaşılamayabilir.

Karın Şişkinliği ve Bebeğin Cinsiyeti

Karın şişliğine bağlı olarak bebeğin cinsiyetinin anlaşılabileceğiyle ilgili rivayetlerin tamamı yanlıştır. Karın şişliği ve bebeğin cinsiyeti arasında hiçbir bağ yoktur. Bebeğinizin cinsiyetinin yalnızca doktor muayenesi sonrasında öğrenebilirsiniz.

Bilgi al: Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Gebelikte Ne Kadar Kilo Alınır

Gebelik süresince ne kadar kilo alınacağıyla ilgili net bir sayı paylaşmak tahmin edilebileceği gibi mümkün değildir ve mantıksızdır. Çünkü gebelik süresince takip edilen diyet nedeniyle daha fazla ya da daha az kilo alınmış olabilir fakat yine de 10 ile 15 kilo alımının sağlıklı olduğunu söylemek gerekir. Ortalama kilo alımı ise 15 kg ile 20 kg arasındadır.

Hamilelikte Sağlıklı Kilo Alımı Nasıl Olur

Gebelikte sağlıklı şekilde kilo almak isteyen kadınların beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Beslenmeye dikkat edilmesi sayesinde hem çok daha sağlıklı bir gebelik süreci gerçekleşecek hem de bebeğiniz zihinsel ve fiziksel açıdan çok daha iyi gelişecektir.

Bilgi al: Gebelikte nasıl  beslenilir?

Gebelikten önce kilo ya da obezite gibi sorunları olan kadınların mutlaka doktoruyla görüşmesi gerekir. Bu sayede kişiye özel diyet programlarının takip edilmesi mümkün olacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.