Hamilelikte Karın Ağrısı Ne Zaman Başlar, Neden Olur

0
Hamilelikte karın ağrısının neden olduğu, ne zaman başladığı ve endişe edilmesine gerek olup olmadığı ağrının şiddetine bağlı olarak değişebilir. Hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısı konusunda doktora ne zaman başvurulması gerektiğini, karın ağrısının nasıl geçeceğini ve tedavi yöntemlerini öğrenin.

Hamilelikte karın ağrısı çoğu zaman normaldir ve doktora başvurmayı gerektirmez. Çünkü hamileliğin ilk gününden itibaren hormon salınımları tavan yapar, rahminiz genişler ve kas lifleri gerilir. Ek olarak mide bulantısı yaşayan kadınların yine mide bulantısı kaynaklı karın ağrısı problemi yaşaması da mümkündür.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı

Fakat nadiren de olsa karın ağrısının doktora başvurmayı gerektirecek kadar şiddetlendiğine tanıklık edilir. Eğer karın ağrınızın şiddeti çok fazlaysa ve günlük işlerinizi yerinize getirmenize engel oluyorsa en kısa süre içerisinde doktora başvurmanız gerekir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur

Hamilelikte yaşanan karın ağrısının en önemli sebepleri rahmin büyümesi, yuvarlak bağların gerilmesi, kabızlık, gaz problemi ve braxton hicks yani yalancı doğum sancılarıdır.

Rahmin Büyümesi

Rahminiz hamileliğin ilk haftalarından itibaren büyümeye başlar. Rahminiz büyüdükçe bağırsaklarınız başta olmak üzere organlarınızın üzerindeki baskı artar. Bu baskı zaman ilerledikçe karnınızda bir ağrı hissetmenize neden olur. Rahmin büyümesi nedeniyle yaşanan karın ağrısının bir çaresi yoktur, ancak şiddetini azaltmak için sindirimi çok daha kolay besinleri küçük porsiyonlar halinde tüketmek gerekir.

Kas Liflerinin Gerilmesi

Rahminizin önünden kasıklarınıza doğru uzanan iki tane büyük bağ vardır. Bu bağların rahmin büyümesiyle doğru orantılı olacak şekilde gerilmesi karın ağrısı probleminin ortaya çıkmasındaki en önemli sebeplerden birisidir.

Eğer hareket ederken ya da bir anda pozisyon değiştirirken karnınıza ağrı giriyorsa bunun sebebi kas liflerinizdeki gerginliktir. Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi içerisinde görülmeye başlar ve çoğu zaman şiddeti giderek azalır, kendiliğinden geçer.

Kabızlık

Kabızlık problemi salgılanan progesteron hormonu kaynaklı neredeyse her hamile kadının karşılaştığı can sıkıcı bir sağlık sorunudur. Kabızlık, karın ağrısının en önemli sebeplerinden birisi olmasına karşın kullanılabilecek ilaçların gebelikte riskli sayılmasından mütevellit pek müdahil olunabilen bir konu değildir.

Bu nedenle kabızlık problemi olan kadınların lifli gıdalara yönelmesi ve bol bol su içmesi gerekir. Bu, kabızlığın dolayısıyla da karın ağrınızın ortadan kalkması için izleyebileceğiniz en basit ve etkili prosedürdür.

Yalancı Doğum Sancısı

Braxton-Hicks kasılmaları olarak bilinen bu durum gebeliğin son 3 aylık dönemi içerisinde meydana gelir. Anneyi doğuma hazırladığı yönünde araştırmalar vardır ve kasılmalar, doğum sırasında kullanılması gerekecek kaslar için egzersiz niteliğinde sayılır.

Şiddeti çok fazla değildir ve genellikle kısa süreli, azalarak ortadan kaybolan cinsten sancılardır. Gerçek doğum sancısından ayırmak, şiddetine dikkat edilmesi halinde oldukça kolaydır.

Ne Zaman Endişe Edilmeli

Gebelikte karın ağrısının bazı ciddi sorunlara işaret ediyor olma ihtimali de vardır. Bu sorunlar ektopik gebelik, düşük, erken doğum, idrar yolu enfeksiyonu ve safra taşlarıdır.

Ektopik Gebelik

Her 100 kadının sadece 2’sinde ortaya çıkan bu durum hamileliğin ilk haftalarında karın ağrısı problemi yaşayan kadınların en çok endişe ettiği sorundur.

Ektopik gebelik yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesini ifade eder. Yapılan araştırmalar gebeliğin ilk haftalarında çok hafif şiddette hissedilen bu ağrıların ektopik gebelik kaynaklı 6 ve 10’uncu hafta arasında ciddi şekilde şiddetlendiğini ortaya koymuştur. Ektopik gebelik kaynaklı karın ağrısına vajinal kanama ve yoğun acı da eşlik eder.

Düşük

Hamileliğin ilk haftalarında yaşanan karın ağrısının en önemli sebeplerinden birisi de düşüktür. Gebeliğin ilk haftalarında yaşanan karın ağrısı için bu nedenle mutlaka doktora başvurulması ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Gebe kadınların sadece % 15 – % 20’sinde görülen bu duruma kanama ve ritmik şekilde devam eden kramplar eşlik eder.

Erken Doğum

Eğer gebeliğin 37’nci haftası öncesinde karın ağrılarınız arttıysa ve giderek şiddetlenen bir sırt ağrısı da varsa erken doğum yapma ihtimali vardır en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurun.

Erken doğum söz konusuysa karın ağrısına akıntı, kanama ve bebeğin hareketlerinde azalma da eşlik eder.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebe kadınların % 10’unda ortaya çıkan bu sorun da karın ağrısına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar idrara çıkarken ya da idrara çıkmadan önce ihtiyaç hissedildiği sırada meydana gelen karın ağrısının idrar yolu enfeksiyonu kaynaklı olabileceğini ortaya koymuştur. Kısa sürede doktora başvurulması gerekir.

Safra Taşları

35 yaşından büyük olan kadınların gebelikte karın ağrısı yaşamasındaki en önemli sebeplerden birisi de safra taşlarıdır. Safra taşı kaynaklı ağrılar karnın sağ üst bölgesinde olur ve göreceli olarak şiddeti normal karın ağrısına nazaran daha fazladır. Nadiren de olsa safra taşı kaynaklı karın ağrısının sırta ve sağ omuz bölgesine yayıldığı da görülmektedir.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.