Hamilelikte Kanama Neden Olur, Nasıl Geçer (3 Farklı Resim)

Gebelikte kanama her an karşılaşılabilecek bir sorundur ve karşılaşılması halinde nasıl görünüyor olursa olsun doktora başvurulması gerekir. Bu kanamayla karşılaşılması bazı olumsuzlukların belirtisi olabilir, ancak buna karşın tek tipte görünmemektedir. Bazen çok az ve damla damla meydana gelen kanama bazen pembe ya da kahverengi şekilde de görülebilir. Bu açıdan sık sık gebeliğin ilk dönemlerinde karşılaşılan implantasyon kanamasıyla karıştırılır fakat ayırt etmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine de değinilecektir.

Kanama Neden Olur

Hamilelikte kanama ile karşılaşılmasının birden fazla nedeni olabilir. Bu açıdan ortaya çıkış sebebinin ne olduğunu anlamak için öncelikle gebeliğin hangi aşamasında olunduğu bilinmelidir.

Gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde gerçekleşen kanamaların en önemli nedeni düşük riskidir. Yapılan araştırmalar düşük riski yüksek olan kadınların ilk 3 aylık dönem içerisinde sık sık kanamalarla karşılaştığını ortaya koymuştur. Dış gebelik ve mol gebelik de söz konusu olabilir, sizin için sebebin ne olduğunu ancak doktor muayenesi sonrasında öğrenmek mümkün olacaktır.

Hamileliğin son dönemlerine doğru karşılaşılan kanama ise bebeğin doğum öncesinde rahim duvarından ayrılması, bebeğin eşinin önde olması, biriken atıklar vb. nedenlerle olabilir.

Dikkat edilmesi gereken belki de en önemli ayrıntı basur nedeniyle meydana gelen kanamalarla vajinal kanamaların karıştırılmamasıdır. Bazen makat bölgesinden sızan kanla vajinal bölgeden sızan kan birbirine karıştırılabilmektedir.

Meydana gelen kanamanın gebelikle hiç ilgili olmaması da imkan dahilindedir. Vajinal bölge ve rahim ağzında meydana gelen yaralanmalar nedeniyle de kanamalara rastlanabilmektedir.

Kanama Ne Kadar Sürer?

Gebelikte meydana gelen kanamanın ne kadar süreceğiyle ilgili net bir paylaşımda bulunmak mümkün değildir. Bazı kanamalar tek sefere mahsus gerçekleşirken, bazılarından tedavisi yapılsa dahi 1 hafta kurtulamamak söz konusu olabilir. Bu açıdan kanamanın sona ermesini beklemeden doktora başvurmak büyük önem arz etmektedir.

Düşükte Kanama

Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde karşılaşılan kanama düşük riskine işaret edebilir. Miktarın fazla olması halinde kanamanın düşükle sonuçlanması da imkan dahilindedir. Miktar düşük olup olmayacağıyla ilgili belirleyici bir kriterdir, bu açıdan az miktarda kanama olması halinde düşük riskinin çok fazla olmadığını bilmek rahatlatıcı olabilir. Fakat yine de muayene olunması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Kanamanın Rengi ve Resimleri

Meydana gelen kanama kişiden kişiye farklı renklerde görülebilmektedir. Kahverengi, pembe, kırmızı, açık kırmızı vb. renkte görülen kanamanın giderek koyulaşması kanamada sona gelindiğinin işaretçisidir. Kanama ne kadar kırmızı olursa o denli yenidir ve bu bazı olumsuzluklara işaret eder. Gebelik süresince görülebilecek kanamalara örnek olarak şu 3 resmi inceleyebilirsiniz:


Hamilelikte kanama ile implantasyon kanamasını birbiriyle karıştırmamak büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle implantasyon kanamasının nasıl görüleceğini ve yerleşme kanamasını sakıncalı olan diğer kanamalardan nasıl ayırt edeceğinizi anlamak için Yerleşme Kanaması isimli yazımızı da okuyun.

Kanama Nasıl Geçer

Gebelik süresince meydana gelen kanamayı geçirmek için evde yapılabilecek pek bir şey yoktur, doktor müdahalesi şarttır.

Hastalar kanama sorunu nedeniyle doktora başvurduğuna istirahate alınır ve bir süre hastanede gözetim altında tutulur. Bu süreçte ağızdan ve serumla alınan bazı ilaçlar kanamanın durdurulması için kullanılır.

Evde uygulanacak yöntemler, doğal bitki çayları, alternatif tıp önerileri vb. kanama konusunda hiçbir işleve sahip değildir. Hatta bu gibi  yöntemlere başvurulması kanamanın şiddetinin artmasına da neden olabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hamilelikte Kanama Neden Olur, Nasıl Geçer (3 Farklı Resim)” hakkında 6 soru yanıtlandı

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.

 1. Merhabalar bn beş haftalık hamileyim iki gündür akıntıyla birlikte kanamam oluyo kırmızı renk te sizce bu normalmi yoksa düşük tehlikesimi var

  • Merhaba Dilan,

   Hamilelikte kanama için doktorunla görüşmen gerekiyor, sadece düşük değil de farklı sağlık problemlerinin belirtisi de olabilir bir kontrole girmen iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 2. Şısn 5 haftalık hamileyim kanmam var . doktor muhtemelen düşecek dedi . 800 olan betam 400 düşmüş . kahverengi şeklinde tuvalete gittikçe geliyordu kırmızı ya döndü rengi korkmalı mıyım

  • Merhaba Melike,

   Doktorunla sıkı iletişim içerisinde olman yararlı olacak.

   Sevgiler.

 3. Merhabalar ben 9 aylık evlıyım yasım 30 evlendıgımden berı gebelık istıyorum aynı zamanda polikistik over hastasıyım. ıkı aydır doktor kontrolünde klomen kullanıyorum.ilk ay yumurta gelısımım gayet ıyıyıydı ama gebelık olmadı gectıgımız ayda klomen kullanmama rağmen Yumurta gelişimimın olmadığını söyledi doktor. Son adet tarihim 29 Mart hala adet olmadım ama bir haftadır lekelenme tarzında kahverengiye benzer akıntım var gebelik testi SONUCU ise negatif çıktı sizce gebe olabilir miyim Değilsem bu akıntının sebebi ne olabilir cevabınız için teşekkür ederim

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.