Hamilelikte Kanama Neden Olur, Nasıl Geçer (3 Farklı Resim)

Gebelikte kanama her an karşılaşılabilecek bir sorundur ve karşılaşılması halinde nasıl görünüyor olursa olsun doktora başvurulması gerekir. Bu kanamayla karşılaşılması bazı olumsuzlukların belirtisi olabilir, ancak buna karşın tek tipte görünmemektedir. Bazen çok az ve damla damla meydana gelen kanama bazen pembe ya da kahverengi şekilde de görülebilir. Bu açıdan sık sık gebeliğin ilk dönemlerinde karşılaşılan implantasyon kanamasıyla karıştırılır fakat ayırt etmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine de değinilecektir.

Kanama Neden Olur

Hamilelikte kanama ile karşılaşılmasının birden fazla nedeni olabilir. Bu açıdan ortaya çıkış sebebinin ne olduğunu anlamak için öncelikle gebeliğin hangi aşamasında olunduğu bilinmelidir.

Gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde gerçekleşen kanamaların en önemli nedeni düşük riskidir. Yapılan araştırmalar düşük riski yüksek olan kadınların ilk 3 aylık dönem içerisinde sık sık kanamalarla karşılaştığını ortaya koymuştur. Dış gebelik ve mol gebelik de söz konusu olabilir, sizin için sebebin ne olduğunu ancak doktor muayenesi sonrasında öğrenmek mümkün olacaktır.

Hamileliğin son dönemlerine doğru karşılaşılan kanama ise bebeğin doğum öncesinde rahim duvarından ayrılması, bebeğin eşinin önde olması, biriken atıklar vb. nedenlerle olabilir.

Dikkat edilmesi gereken belki de en önemli ayrıntı basur nedeniyle meydana gelen kanamalarla vajinal kanamaların karıştırılmamasıdır. Bazen makat bölgesinden sızan kanla vajinal bölgeden sızan kan birbirine karıştırılabilmektedir.

Meydana gelen kanamanın gebelikle hiç ilgili olmaması da imkan dahilindedir. Vajinal bölge ve rahim ağzında meydana gelen yaralanmalar nedeniyle de kanamalara rastlanabilmektedir.

Kanama Ne Kadar Sürer?

Gebelikte meydana gelen kanamanın ne kadar süreceğiyle ilgili net bir paylaşımda bulunmak mümkün değildir. Bazı kanamalar tek sefere mahsus gerçekleşirken, bazılarından tedavisi yapılsa dahi 1 hafta kurtulamamak söz konusu olabilir. Bu açıdan kanamanın sona ermesini beklemeden doktora başvurmak büyük önem arz etmektedir.

Düşükte Kanama

Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde karşılaşılan kanama düşük riskine işaret edebilir. Miktarın fazla olması halinde kanamanın düşükle sonuçlanması da imkan dahilindedir. Miktar düşük olup olmayacağıyla ilgili belirleyici bir kriterdir, bu açıdan az miktarda kanama olması halinde düşük riskinin çok fazla olmadığını bilmek rahatlatıcı olabilir. Fakat yine de muayene olunması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Kanamanın Rengi ve Resimleri

Meydana gelen kanama kişiden kişiye farklı renklerde görülebilmektedir. Kahverengi, pembe, kırmızı, açık kırmızı vb. renkte görülen kanamanın giderek koyulaşması kanamada sona gelindiğinin işaretçisidir. Kanama ne kadar kırmızı olursa o denli yenidir ve bu bazı olumsuzluklara işaret eder. Gebelik süresince görülebilecek kanamalara örnek olarak şu 3 resmi inceleyebilirsiniz:


Hamilelikte kanama ile implantasyon kanamasını birbiriyle karıştırmamak büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle implantasyon kanamasının nasıl görüleceğini ve yerleşme kanamasını sakıncalı olan diğer kanamalardan nasıl ayırt edeceğinizi anlamak için Yerleşme Kanaması isimli yazımızı da okuyun.

Kanama Nasıl Geçer

Gebelik süresince meydana gelen kanamayı geçirmek için evde yapılabilecek pek bir şey yoktur, doktor müdahalesi şarttır.

Hastalar kanama sorunu nedeniyle doktora başvurduğuna istirahate alınır ve bir süre hastanede gözetim altında tutulur. Bu süreçte ağızdan ve serumla alınan bazı ilaçlar kanamanın durdurulması için kullanılır.

Evde uygulanacak yöntemler, doğal bitki çayları, alternatif tıp önerileri vb. kanama konusunda hiçbir işleve sahip değildir. Hatta bu gibi  yöntemlere başvurulması kanamanın şiddetinin artmasına da neden olabilir.