Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir: 3 Adımda Kabızlıktan Kurtul!

Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir öğrenin. İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya ve diğer uzmanların tavsiyeleriyle binlerce kişi tarafından uygulanan en etkin yöntemlerle 3 adımda kabızlıktan anında kurtulun.

hamilelikte kabizliga ne iyi gelir

Hamileliğin en sık rastlanan ve belki de en can sıkıcı problemlerden birisi kabızlıktır. Kabızlık, salgılanan progesteron ve östrojen gibi hormonların sindirim sisteminin işleyişini yavaşlatması kaynaklı ortaya çıkar ve bir süre devam eder.

Fakat atılacak doğru adımlarla kabızlığa anında çözüm üretmek mümkündür. Bu açıdan hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Hamilelikte Neden Kabız Olunur?

Gebelik süresince kabız olunmasının birden fazla nedeni olabilir fakat en bu sağlık sorununun ortaya çıkmasındaki en büyük etken gebelik süresince salgılanan hormonların sindirim sistemi üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olmasıdır.

Bu etkiler genellikle gebeliğin ilk aylarında annenin canını sıkar, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanan kabızlık sorununun en temel sebebi ise rahmin büyümesi ve organlara baskı yaparak fonksiyonların yerine tam manasıyla getirilememesine neden olmasıdır.

Ek olarak gebelik kaynaklı çok hareket edememek, stres ve susuzluk gibi nedenlerle de kabızlığın ortaya çıkması muhtemeldir.

Kabızlıktan Kurtul

Gebelik süresince karşılaşılan kabızlık sorunundan basitçe kurtulmak mümkündür. Yapılacakları 3 adımda irdelemek kafa karışıklığı yaşanmaması ve bir stratejiye bağlı kalınması açısından önemlidir.

Adım 1: Günlük Hayatta Bazı Ufak Değişiklikler

Gebelikte kabızlık probleminin üstesinden gelmek ve en önemlisi de bir daha karşılaşmamak için gündelik hayatta bazı değişikliklere gitmek gerekir. Bu değişiklikleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  1. Her gün en az 2 litre su tüketmek,
  2. Lifli ve posalı gıdalar yemeyi bir alışkanlık haline getirmek,
  3. Sabahları ufak bir porsiyon kuru meyveyle güne başlamak,
  4. Yemekleri çok iyi çiğnedikten sonra yutmak,
  5. Yürüyüş ve ufak egzersizler yapmak.

Adım 2: Çözümleri Uygulamak

Hayata dair ufak değişiklikler hali hazırda kabız olan kişiler için anında çözüm üretmeye yaramayacaktır. Bu nedenle kabızlık sorununun üstesinden gelebilmek için hemen şimdi yapabileceğiniz şeyleri sıralamak gerekir.

  1. İncir, kayısı, elma ve üzüm gibi lifli ve posalı meyveler tüketmek,
  2. Pırasa, lahana, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler yemek,
  3. Çok az zeytinyağı içmek.

Suna Dumankaya’nın Önerisi

Beslenme Uzmanı Suna Dumankaya tarafından gebelikte kabızlık sorunundan muzdarip anneler için oldukça etkin bir çözüm önerisi var. 1,5 su bardağı zeytinyağının içerisine 300 gram kadar kayısı koyun ve üç gün süresince kayısıların bu yağın içerisinde güneş görmeyen bir yerde oda sıcaklığında ağzı kapalı şekilde beklemesini sağlayın. Dördüncü gün olduğunda sabahları bu kayısılardan birer tane tüketin ve kabızlığın kısa süre içerisinde çözüldüğüne tanık olun.

İbrahim Saraçoğlu’nun Hamilelikte Kabızlıkla İlgili Önerisi

İbrahim Saraçoğlu’nun kabız anneler için tavsiyesi taze portakal yaprağı ve su ile ilgili. Saraçoğlu, kabızlık problemi yaşayan annelerin 10 tane taze portakal yaprağını 1 bardak su ile 6 dakika kadar kaynatmasını ve süzdükten sonra da içilmesini tavsiye etmektedir. Bu karışımı sabah kahvaltısı yaptıktan 1 saat sonra tüketmek gerektiğini belirten Saraçoğlu, bunun haftada 3 kere uygulanabileceğini söylemektedir.

Adım 3: Acil Durumlarda Anında Çözüm

3 adet kayısıyı 1 su bardağı ılık suyla birlikte tüketin. Kayısıyı yiyip ılık suyu içtikten sonra ev içerisinde yürüyüş yapın.

Eğer durum çok ciddi bir hal alırsa acilen doktorunuza başvurun. Tıbbi müdahalelerle kabızlık sorununun üstesinden kısa süre içerisinde gelinebilmekte ve ihtiyaç duyulması halinde bazı ilaçlar reçete edilebilmektedir.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.