Hamilelikte Grip: Tehlikeler, Tedavi Yöntemleri ve Aşılar

Hamilelikte grip olmak bebeğinizi etkileyebilir ve bu nedenle bazı kritik noktalara dikkat edilmesi gerekir. Grip nasıl geçer, tedavi sürecinde ne yapılmalıdır ve grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.

hamilelikte grip

Gebelik süresince başta bağışıklık sistemi olmak üzere çeşitli organlarınızın işlevleri ve verimliliği konusunda bazı değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler genel itibariyle anne için olumsuz olur ve çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalınabilir.

Akciğer kapasitesi büyüyen rahme karşın giderek azalır ve kalp atış hızı yükselir, dolayısıyla bağışıklık sisteminiz de verimli şekilde çalışamaz ve grip için oldukça yatkın bir durum oluşur. Bu denli sık rastlanması nedeniyle hamilelikte grip nasıl geçer, gebelikte grip tedavisi, hamilelikte grip riskler, tedavi yöntemleri ve aşılar gibi konulara değinilmesi faydalı olacaktır.

Hamilelikte Grip

Gebelikte grip olan anneler sadece bu rahatsızlık için dahi hastanede yatabilir. Dolayısıyla hamilelikte grip olmamak için çaba sarf edilmeli ve olabildiğince dikkatli olunmalıdır. Yapılan araştırmalar gebelik süresince grip olunmasının düşük, erken doğum ve bebeğinizin kilosuyla ilgili bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğini ortaya koymuştur.

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Gebelikte grip sorunuyla karşılaşan annelerin öncelikle mutlaka doktoruna başvurması gerektiğini bilmesi gerekir. Çoğu doktor gebelik için uygun grip aşılarıla tedavi sürecinize başlayacaktır, ancak şunları evinizde yaparak tedavi sürecine destek olmanız da mümkündür:

 1. Bolca dinlenin,
 2. Çok fazla sıvı için ve sık sık tuvalete çıkın,
 3. Boğaz ağrısı ya da öksürük sorunu varsa ılık tuzlu suyla boğazınızı çalkalayın.

Giderek daha kötü olursanız:

 • İltihaplı burun dokusunu tedavi edebilmek için uygun burun damlamaları kullanmanız gerekir. Doktorunuz hangisini kullanacağınızı söyleyecektir.
 • Burun tıkanıklığını gidermek için nemli hava solumanız, ılık duş almanız iyi olur.
 • Tavuk çorbası tıkanıklığı hafifletme ve enfeksiyonu tedavide ciddi bir başarıya sahiptir.
 • Boğaz ağrınızın şiddetini hafifletmek için kafeinsiz ballı ya da limonlu çay içebilirsiniz.
 • Burnunuzun üzerine sıcak ya da soğuk su torbası koyarak sinüslerinizi rahatlatabilirsiniz.

Hamileyken Grip Aşısı Olunur Mu?

Gebelikte grip tedavisi için doktorunuza başvurduğunuzda grip aşısı olabileceğiniz söylenecektir ve bunda herhangi bir risk yoktur.

Gebelikte grip aşısı olmanız çok önemlidir ve 9 aylık gebelik süresi dahil olmak üzere doğum sonrasında 6 ay daha bu hastalıktan korunmanızı sağlayan aşılar mevcuttur.

Grip aşısı çoğu zaman mevsiminden önce yani Ekim ayından önce yapılır. % 100 etkili olduğu söylenemez, ancak ciddi problemlere neden olan influenza gibi virüslere karşı bağışıklık sağlamasıyla doğuştan gelen hastalık riskini minimize eder.

Hamilelikte Grip Belirtileri

Gribi soğuk algınlığı ya da diğer hastalıklardan ayırmak, grip olunduğundan emin olmak için grip nedeniyle gerçekleşen şu komplikasyonları incelemek yararlı olacaktır.

 • Baş ağrısı,
 • Burun akıntısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Nefes darlığı,
 • Öksürük,
 • İştah kaybı,
 • İshal,
 • Kusma,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Eklem ağrıları.

 

Gebelikte Gripten Korunma

Gebelik süresince grip olmamak için şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 1. Sık sık elleri yıkamak,
 2. Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek,
 3. Sık sık temiz hava almak,
 4. Grip olan kişilerden olabildiğince uzak durmak,
 5. Toplu ulaşım araçlarını mümkünse daha az kullanmak.

Gebelikte grip önlemek için CDC aşısı olunmaktadır. Bu aşı gebelik süresince grip riskini oldukça düşürmektedir ve çoğu doktor bu aşıyı önceden yapmaktadır.

Gebelikte Grip Aşıları Güvenli Mi?

Gebelikte grip olmamak için yapılan grip aşılarının riskli olmadığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmış ve ispatlanmıştır. Fakat normalde grip tedavisinde kullanılan burun spreyleri ya da grip geçirmeye yönelik aşılar hamilelere uygundur damgasına sahip olmadıkça gebelikte tavsiye edilmemektedir.

Grip Bebeğe Bulaşır Mı?

Gebelikte grip olan anne, bebeğinin hastalanmasına da neden olabilir. Antikorların plasenta boyunca ilerlemesi ve bebeğinize erişmesi mümkündür. Fakat gebeliğin ilk dönemlerinde yapılan grip aşısı bebeğinizi hamilelik süresince ve doğum sonrası 6 ay kadar koruyacaktır.

Acil Durum

Grip çoğu hamile kadın için ciddi sorunlara neden olmaz, ancak işler herkes için aynı değildir ve nadiren de olsa bebeğinizde gebelikte geçirilen grip kaynaklı doğuştan gelen hastalıklar meydana gelebilir.
Eğer griple birlikte baş dönmesi, nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, vajinal kanama, şiddetli kusma, yüksek ateş ve bebeğin hareketlerinde azalma gibi problemler boy gösterirse acil servise başvurmanız yararlı olacaktır.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.