Hamilelikte Grip: Tehlikeler, Tedavi Yöntemleri ve Aşılar

0
Hamilelikte grip olmak bebeğinizi etkileyebilir ve bu nedenle bazı kritik noktalara dikkat edilmesi gerekir. Grip nasıl geçer, tedavi sürecinde ne yapılmalıdır ve grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.
hamilelikte grip

Gebelik süresince başta bağışıklık sistemi olmak üzere çeşitli organlarınızın işlevleri ve verimliliği konusunda bazı değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler genel itibariyle anne için olumsuz olur ve çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalınabilir. Akciğer kapasitesi büyüyen rahme karşın giderek azalır ve kalp atış hızı yükselir, dolayısıyla bağışıklık sisteminiz de verimli şekilde çalışamaz ve grip için oldukça yatkın bir durum oluşur. Bu denli sık rastlanması nedeniyle hamilelikte grip riskler, tedavi yöntemleri ve aşılar gibi konulara değinilmesi faydalı olacaktır.

Hamilelikte Nezle

Gebelikte grip olan anneler sadece bu rahatsızlık için dahi hastanede yatabilir. Dolayısıyla hamilelikte grip olmamak için çaba sarf edilmeli ve olabildiğince dikkatli olunmalıdır. Yapılan araştırmalar gebelik süresince grip olunmasının düşük, erken doğum ve bebeğinizin kilosuyla ilgili bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceğini ortaya koymuştur.

Hamilelikte Grip Belirtileri

 • Baş ağrısı,
 • Burun akıntısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Yorgunluk ve halsizlik,
 • Nefes darlığı,
 • Öksürük,
 • İştah kaybı,
 • İshal,
 • Kusma,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • Eklem ağrıları.

hamilelikte grip

Gebelikte Grip Tedavisi

Hamilelikte grip olmanın önüne geçmek için bazı şeylere dikkat edilmesi gerektiğine yukarıda değinmiş, ancak bunların neler olduğunu belirtmemiştik.

Gribi tedavi etmeye çabalamadan önce bir daha grip olmamak için yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz:

 1. Sık sık elleri yıkamak,
 2. Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek,
 3. Sık sık temiz hava almak,
 4. Grip olan kişilerden olabildiğince uzak durmak,
 5. Toplu ulaşım araçlarını mümkünse daha az kullanmak.

Gebelikte grip önlemek için CDC aşısı olunmaktadır. Bu aşı gebelik süresince grip riskini oldukça düşürmektedir ve çoğu doktor bu aşıyı yapmaktadır.

Gebelikte gribin nasıl geçeceğini öğrenmek isteyen annelerin sadece doktoruna başvurması gerekir. İnternet üzerinden görüp, okuyup, uygulanacak yöntemler işlerin daha kötü olmasına neden olabilir. Daha önce de değinildiği gibi gebelikte yaşanan grip, normalde yaşanan griple karıştırılmamalıdır, gebelikte meydana gelen grip bebeğiniz için ölümcül sonuçlar dahi doğurabilir ve bu nedenle mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Gebelikteki griple normal hayatta yaşanan grip farklı olduğu için genel geçer bir tedavi yöntemi paylaşılması da oldukça mantıksızdır. Annenin durumuna ve doktorun seçimine göre farklı tedavi biçimleri uygulanabilir.

Fakat yine de bol su içmek, dinlenmek tedavi sürecinde yardımcı olacaktır.

Gebelikte Grip Aşıları Güvenli Mi?

Gebelikte grip olmamak için yapılan grip aşılarının riskli olmadığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmış ve ispatlanmıştır.

Fakat normalde grip tedavisinde kullanılan burun spreyleri ya da grip geçirmeye yönelik aşılar gebelikte tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle yukarıda herhangi bir tedavi yöntemi paylaşılmamış ve doktora başvurulması gerektiği belirtilmiştir.

Grip Bebeğe Bulaşır Mı?

Gebelikte grip olan anne, bebeğinin hastalanmasına da neden olabilir. Antikorların plasenta boyunca ilerlemesi ve bebeğinize erişmesi mümkündür. Fakat gebeliğin ilk dönemlerinde yapılan grip aşısı bebeğinizi hamilelik süresince ve doğum sonrası 6 ay kadar koruyacaktır.

 

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.