Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir: Kısa Sürede Geçirin

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer, hamilelikte diş ağrısı çekenlerden öğrenin. Tecrübelere ek olarak doğal tedavi yöntemleriyle gebelikte diş ağrısına ne iyi gelir keşfedin. Karanfil yağı, adaçayı, zeytinyağı ve daha fazlası.

hamilelikte diş ağrısı

Gebelik döneminde vücutta çok ciddi ve hızlı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden birisi de gebelik sorunlarının en büyük sebeplerinden birisi olan progesteron salınımındaki artıştır. Progesteron hormonunun salınımındaki artış, annelerin dişlerinde plak oluşmasına ve bu bakteriyel katmanın bir süre sonra diş ağrısı problemini ortaya çıkarmasına neden olur.

Fakat diş ağrısını geçirmek için evde yapılacak bazı değişiklikler kısa süre içerisinde bu problemden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer, gebelikte diş ağrısına ne iyi gelir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Şu An Dişim Ağrıyor

Ara ara ağrıyan dişe karşın bir süreklilik söz konusuysa hamilelerin bir defaya mahsus olmak üzere kadın doğum uzmanıyla görüşüp anestezi altında kanal tedavisi yaptırması mümkündür.

Ani ve şiddetli ağrıyan diş, sinirlerle ilgili bir problemin söz konusu olduğunun göstergesidir ve bu problemlerin üstesinden evde uygulanacak yöntemlerle gelmek mümkün olmaz. Bu nedenle diş ağrısının hafifleme ihtimaline karşın alternatif yöntemleri denemeden önce doktora başvurmanın en kısa yoldan ve kesin sonuç vereceğini bilmeniz iyi olabilir.

Gebelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte diş ağrısı yaşayanlar tarafından paylaşılan bu yöntemlerin birçok kadın için etkin sonuç verdiğini söylemek doğru olacaktır. Aşağıdaki yöntemler farklı hamile kadınlar tarafından paylaşılmıştır ve bu yöntemlerden sonra doğal yöntemlere de ayrıca değinilecektir.

misvak

  • Ağrıyan bölgeye misvak sürmenin ağrıyan bölgeyi uyuşturup kısa süre içerisinde acıyı kesmesi mümkün,
  • Kulak çubuğu yardımıyla karanfil yağını dişin ağrıyan bölgesine sürmek ve bir kaç saatte bir tekrarlamak,
  • Sarımsağı ağrıyan bölgenin üzerine koymak,
  • Elma sirkesiyle ağzı çalkalamak,
  • Bir kaşık zeytinyağının içine azıcık limon sıktıktan sonra pamuk yardımıyla ağrıyan bölgenin üzerine yerleştirmek,
  • Tuzlu suyla gargara yapmak,
  • Eğer gebeliğiniz için sorun teşkil etmiyorsa ve doktora da danışıldıysa minoset, parol ve asprin gibi ilaçların da diş ağrısına iyi geldiği belirtiliyor.

Doğal Yöntemlerle Diş Ağrısını Geçirmek

Bazı kadınlar diş ağrısı için doktoruna başvurduğunda tedavi gerekmediği cevabıyla karşılaşarak diş ağrısını hafifletici yöntemlerin arayışı içerisine girebilir. İşte tam da bu noktada başvurulabilecek yöntemlerden  birisi de doğal tedavi yöntemleridir.

Yeşil Çay

Yeşil çay içmek özellikle diş eti şişkinliği olan hamile kadınlara iyi gelecektir. Dişlerdeki plakların oluşumunun önüne geçen antioksidan etkiye de sahip olan yeşil çay, günde 1 bardak olacak şekilde tüketilebilir.

zeytinyagi

Zeytinyağı

Diş etlerini güçlendiren ve plak oluşumunun önüne geçen zeytinyağı her derde deva olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Bir tatlı kaşığı zeytinyağının içerisine iki damla limon sıktıktan sonra pamuğu bu karışıma batırıp ağrıyan bölgeye yerleştirebilirsiniz. Belirli periyotlarla pamuğu değiştirerek ağrının ciddi şekilde hafiflemesini sağlamanız mümkün.

Bal

Bal, içeriğindeki vitamin ve temel besin maddeleri sayesinde tatlı olmasına karşın diş ağrısı tedavisinde kullanılabilecek gıdalardan birisidir. Belirli aralıklarla çay kaşığı yardımıyla bal tüketmeniz diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.

Karanfil Yağı

Antioksidan etkisiyle bakteri oluşumunun önüne geçmek konusunda ciddi  başarı gösteren karanfil yağı, hamilelikte diş ağrısı problemi yaşayanlar tarafından en sık kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden birisi. Bir çay kaşığı karanfil yağına pamuk batırıp ağrıyan bölgeye sürmek ağrıyan bölgenin uyuşmasına ve ağrının etkisinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Adaçayı

5 dakika süresince yaprakları sıcak suda kaynattıktan sonra ağzın adaçayı ile çalkalanması da diş ağrısının tedavi edilmesinde kullanılan etkin tedavi yöntemlerinden birisidir. Günde 2 defayı aşmamaya dikkat etmeniz tavsiye edilir.

2 Soru Yanıtlandı

    • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.