Hamilelikte Daha Zeki ve Akıllı Bir Bebek için Yenmesi Gereken 7 Şey

Bebeğin zeki olması için yapılması gerekenler genel itibariyle doğuma kadar annenin de sağlığına katkıda bulunacaktır. Bebeğiniz daha zeki ve akıllı olmasını isteyen annelerin bu gıda ve takviyeleri mutlaka alması gerekir.

daha zeki bebek için demir

Şüphesiz her anne bebeğinin akıllı ve zeki olmasını ister. Bu kapsamda yapılabilecekler aslında hamilelik döneminde sağlıklı beslenme ve çeşitli gıda takviyelerini mutlaka almakla ilgilidir. Folik asit, D vitamini, demir vb. takviyelerin alınmaması halinde bebeğin zihinsel gelişimi verimli olamayacaktır.

Hamilelik süresince annenin yediği ve içtiği şeyler bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini doğrudan etkiler. Çocuğunuzun zeka gelişimine yardımcı olan çeşitli besinleri tüketerek zihinsel gelişim sürecine inanılmaz şekilde katkı sağlayabilirsiniz. Hatta sadece hamilelik süresince değil, henüz hamile kalmayı düşünen bir anneyken dahi bu besinleri almanız faydalı olacaktır.

Bu takviyeler ve gıdalar bebeğinizin IQ (zeka) seviyesini arttırabilir. Ek olarak beyin gelişimi için gereken gıdalar olmasından mütevellit çocuğunuzun ileriki yaşlarında da potansiyelinin çok daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz ilk doğduğunda normal bir yetişkin beyninin sadece % 25’ine sahip olur. 2 yaşına gelince bu oran % 75’e çıkar. İşte bu iki yıllık süre içerisinde de zeka gelişimine ciddi şekilde katkıda bulunabildiğini mutlaka bilmek gerekir. Fakat şimdilik aşağıda sadece hamilelik dönemine değinilecektir. İşte bebeğin zeki olması için yapılması gerekenler!

1 – Yağlı Balık

hamilelikte zeki bebek için balık

Somon balığı, ton balığı, uskumru vb. yağlı balıklar omega-3 yağ asidiyle dolup taşar. Bu balıklardan haftada 2 defa tüketmeniz bebeğinizin beyin gelişimi için inanılmaz faydalıdır. Yapılan bir çalışmanın ortaya koyduğuna göre haftada en az 2 porsiyon yağlı balık yiyen annelerin çocukları yemeyenlere nazaran daha yüksek bilişsel yeteneğe sahip.

2 – Yumurta

hamilelikte zeki bebek için yumurta

Yumurta tüketimi en çok hafızaya katkıda bulunur. Bebeğinizin uzun ve kısa süreli hafızasının kuvvetli olabilmesi için her gün 2 yumurta yemek gerekir. Yumurtanın içeriğindeki protein ve demir, bebeğinizin sinir siteminin gelişimine de katkıda bulunacaktır.

3 – Yoğurt

hamilelikte zeki bebek için yoğurt

Protein açısından oldukça zengin olan yoğurt, bebeğinizin beyin hücrelerinin gelişebilmesi için harika bir besindir. Günde 1 kase yoğurt yiyerek hem kendi hemde bebeğinizin protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ek olarak bebeğinizin kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumdan da bolca tüketmiş olacaksınız.

4 – Ispanak

hamilelikte zeki bebek için ıspanak

Demir açısından zengin bir gıda olan ıspanak, hamilelik süresince ihtiyaç duyduğunuz demiri size sağlayacakken bebeğinizin beyin gelişimine de katkıda bulunacaktır. Beyin hücrelerine oksijen gitmesine yardımcı olan demir, ıspanağın içerisinde bolca bulunur. Ek olarak doktor tavsiyesi şartıyla gıda takviyesi olarak da demir tüketimi düşünülebilir.

5 – Yaban Mersini

hamilelikte zeki bebek için yaban mersini

Domates, kırmızı fasulye, enginar ve yaban mersini antioksidan özellikli meyvelerdir. Hamilelik süresince alınması gereken bu meyveler bebeğinizin beyin dokusunu koruyacak ve gelişimine yardımcı olacaktır.

6 – D Vitamini

hamilelikte zeki bebek için d vitamini

Yumurta, peynir, sığır eti, karaciğer vb. içerisinde bolca bulunan D vitamini ile ilgili yapılan araştırmaların ortaya koyduğuna göre bebeğin beyin gelişimi ile D vitamini arasında ciddi bir bağlantı var. Hamilelik süresince de tüketmeniz gereken D vitamininin bebeğinizin beyin gelişimi için de önemli olduğunu bilmelisiniz.

7 – Folik Asit

hamilelikte zeki bebek için folik asit

Folik asit, hamilelik süresince alınması gereken en önemli takviyelerdendir. Gebelikten 4 hafta önce alınmaya başlanması gereken folik asit, gebelik süresince tüketilmelidir. Bebeğinizin zihinsel gelişimine çok ciddi şekilde katkı yapacak olan folik asit takviyesi otistik bebek riskinin de % 40 oranında azalmasını sağlayacaktır.

Folik asit hakkında daha fazla ve daha detaylı bilgi edinmek için “Hamilelikte Folik Asit Tüketiminin Önemi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.