Hamilelikte Cinsiyet En Erken Ne Zaman Belli Olur

Hamilelikte cinsiyet ne zaman belli olur, bebeğin cinsiyeti ne zaman öğrenilir ve türevi soruların annelerin kafasını kurcalaması oldukça anlaşılabilir bir durum. Normal şartlar altında 18 ile 20’nci hafta arasında çekilen ultrasonda bebeğin cinsiyeti belli olur fakat her zaman için durum bu değildir.

Bu nedenle bebeğin cinsiyetinin en erken ne zaman öğrenilebileceğiyle ilgili çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur

Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için çekilecek ultrason için uygun bir pozisyonun var olması gerekir. Bu çoğu zaman 18 ila 20’nci hafta içerisinde olur fakat nadiren utangaç bebeklerle karşılaşılabilmekte ve cinsiyetin öğrenilebilmesi için biraz daha beklenmesi gerekebilmektedir.

Cinsiyeti Öğrenmek için Yapılabilecek Testler

Eğer bebeğin cinsiyeti bu süreçte ultrasonla öğrenilemiyorsa ve çeşitli sebeplerle öğrenilmesi gerekiyorsa doktorların başvurabileceği diğer bir yöntem de amniyosentez testidir. Bu test aslında genetik bir sorun olup olmadığını öğrenebilmek adına 35 yaşın üzerindeki annelerin hamileliklerinde yapılır fakat test sonucunda bebeğin cinsiyeti de öğrenilmiş olur.

Amniyosentez testi risklidir ve bu nedenle tavsiye edilen bir uygulama değildir. Doktorlar da zorunlu olmadıkça bu testi uygulamaz.

Bebeğin cinsiyetini kromozomlar üzerinden öğrenmeye yarayan diğer bir test ise CVS testidir. Koryon villus örneklemesi olarak da bilinen bu test nadiren kullanılmaktadır.

Doktorunuz bebeğinizin cinsiyetinin henüz belli olmadığını söylerse beklemekten başka çareniz yok. Utangaç bebeğiniz ilerleyen günlerde olayları akışına bırakacak ve ultrasonda iyi bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.