Hamilelikte Ateşlenme: Tehlikeleri ve Tedavi Yöntemleri

Hangi ilaçların işe yarayacağı da dahil olmak üzere gebelikte ateşlenme problemiyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi keşfedin. Hamilelikte ateş basması durumunda ne yapacağınızı ve en önemlisi ne zaman doktora başvuracağınızı öğrenin.

hamilelikte yüksek ateş

Gebelikte annelerin yaşadığı en yaygın sağlık sorunlarından birisi de yüksek ateş ve ateş basması gibi semptomlardır. Hamilelikte ateşlenme sorunuyla karşılaşan annelerin yapacağı bazı değişiklikler ve uyacağı bazı tavsiyeler bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelmesini mümkün kılmaktadır.

Bu açıdan hamilelikte ateşlenme problemi ve tedavi yöntemleri nelerdir kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Hamilelikte Yüksek Ateş Kaç Derecedir

Gebelikte kaç derecenin sorun olmaya başladığını bilmek ateşlenme probleminin ne ciddiyette olduğunu anlamak için çok önemlidir. Gebelikte yüksek ateş probleminin boy gösterdiğinden söz etmek için ölçünün 37 dereceden fazla olması gerekir. 37 dereceden ne kadar fazla değerle karşılaşılırsa o denli yüksek ateşin var olduğundan söz edilebilir.

Eğer ateşiniz aşağı yukarı 37 dereceyse sık sık ölçüm yapmanız ve yükselip yükselmediğini kontrol etmeniz önemlidir.

Hamileliğin İlk Aylarında Yüksek Ateş

Gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan yüksek ateş probleminin griple birleşmesi durumunda istenmeyen şeyler yaşanabilir. Bu nedenle yüksek ateş problemiyle birleşen bir grip söz konusuysa zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bilgi al: Gebelikte grip

Yapılan bir araştırma sonrasında elde edilen veriler gebeliğin ilk 3 aylık döneminde ortaya çıkan yüksek ateş probleminin bebeğin kusurlu doğmasına neden olabileceğini ispatlamıştır. Bu açıdan yüksek ateşi ciddiye almak ve buna uygun hareket etmek çok önemlidir.

Hamilelikte Yüksek Ateşin Tehlikeleri

Gebelik süresince karşılaşılan yüksek ateş probleminde rakamlar çok önemlidir. 37 derece civarındaki ateş genel itibariyle herhangi bir endişeye sebebiyet vermese de daha yüksek değerler ciddi sorunlara neden olabilir.

Eğer ateşiniz hali hazırda 37 dereceyse bile zaman içerisinde yükselebileceğini tahmin ederek doktora başvurmanız bebeğinizin sağlığı açısından çok iyi olacaktır.

Gebelikte yüksek ateş probleminin en yaygın sonuçları bebeğin kalbiyle ilgili sorunlar, ağızda yaralanmalar ve iltihaptır. Buna ek olarak kişiden kişiye değişkenlik gösteren doğum kusurları da ortaya çıkabilir.

Ayrıca tedavi edilmeyen yüksek ateş problemi sonrasında otizm riskinin arttığı da yapılan araştırmalar sonrasında ortaya koyulmuştur.

Yani gebelikte karşılaşılan ateş problemi öylesine geçiştirilecek bir problem değildir ve mutlaka tedavi gerektirir. Gebelik süresince karşılaşılabilecek en yıkıcı sorunlardan birisi yüksek ateştir. Çünkü yüksek ateş sadece anneye değil aynı zamanda  bebeğe de ciddi etkileri olan bir problemdir.

Gebelikte Yüksek Ateş Tedavisi

Hamilelikte yüksek ateş problemiyle karşılaşan annelerin doktoruyla görüştükten sonra tıbbi müdahale ile karşılaşması muhtemeldir. Bu süreçte doktorun ilk tercihi çok yüksek ihtimalle ilaçlar olacaktır.

Gebelikte kullanılan en yaygın ateş düşürücü ilaçlar Tylol’dur. Asprin ve ibuprofen gibi sık kullanılan ateş düşürücüler gebelikte bazı sorunlara neden olabilir ve bu nedenle doktora başvurmadan kullanılmaması gerekir.

Hamilelikte Yüksek Ateş Nasıl Geçer

Eğer doktora başvurmadan önce evde bir müdahalede bulunmak isterseniz ılık bir banyo alabilir ve bol bol su tüketebilirsiniz. Ek olarak ılık bir havluyu vücudunuzda gezdirmeniz de işe yarayacaktır. Fakat bunlar yalnızca dizginleyici yöntemlerdir, en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.