Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar

0
Hamilelikte aşerme ne zaman başlar, cinsiyetle alakası nedir, neden olur ve benzeri çeşitli konularda bilmeniz gerekenleri öğrenin.
hamilelikte aserme ne zaman baslar

Gebelikte en sık karşılaşılan durumlardan birisi de bir şeye karşı duyulan aşırı arzudur. Bu şey bir gıda olabileceği gibi yenilemeyecek hatta kulağa iğrenç gelen şeyler de olabilir. Aşermenin sebebi henüz tam olarak kestirilebilmiş değildir fakat konuyla ilgili yapılan araştırmalar her geçen gün daha fazla bilgi edinmemizi sağlamaktadır.

Bu açıdan hamilelikte aşerme ne zaman başlar, neden olur ve zararlı şeylere aşerilmesi halinde neler yapılmalıdır gibi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Aşerme Ne Zaman Başlar

Gebelikte aşerme ikinci haftadan itibaren başlayabilir. Genel itibariyle gebeğin üçüncü haftasından sonra şiddetlenir ve uzun bir süre devam etmesi de muhtemeldir. Çoğu kadın hamile olduğunu öğrenmeden önce aşermeye başlar.

Aşerme Neden Olur

Yukarıda da değinildiği gibi gebelikte aşermenin neden olduğuyla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış fakat net bir sonuca varılamamıştır. Bu açıdan gebeliğin halen gizemini koruduğu söylenebilir, ancak ortaya atılmış bazı hipotezler de vardır.

Aşermenin neden olduğuyla ilgili yapılan açıklamaların çoğu hormonlarla ilgilidir. Gebelikte hormonal değişiklikler sonrasında bazı gıdaların temin edilmesi gerekliliği nedeniyle aşerildiği düşünülmektedir.

Tatlılara Aşerilmesi Ne Anlama Geliyor

Gebelikte kadınların en sık aşerdiği gıdalar tatlılar olmaktadır. Tatlı gıdaların içeriğindeki besinlerin çoğu vücut tarafından üretilememektedir ve bu nedenle gebelikte arzulanması muhtemeldir. Ayrıca ispatlanmamış olsa da tatlı aşerilmesi halinde kız çocuk sahibi olunacağı da rivayet edilmektedir.

Hamilelikte Aşermemek Normal Midir?

Gebelik süresince aşermek kadar aşermemek de normaldir. Bazı kadınlar gebeliği süresince hiçbir şeye karşı aşırı istek duymayabilir. Bu durum bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez.

Zararlı Şeylere Aşeriliyorsa Ne Yapılmalı

Eğer tüketimi zararlı olabilecek şeylere aşeriliyorsa alternatifi olabilecek gıdalara yönelinmesi iyi olabilir.

Eğer buna aşeriyorsan Bunları yemeyi dene
Dondurma Yağsız yoğurt veya şerbet
Kola Meyve suyu veya mineralli maden suyu
Pasta Taze meyve reçeli ile tam tahıllı simit
Kek Muz veya kepek ekmeği
Şeker Tahıllı ekmek, yulaf ezmesi ya da kahverengi şeker
Cips Patlamış mısır ya da simit
Krema Yağsız sade yoğurt
Tatlı sosu Taze meyve veya muz
Konserve Taze şekersiz meyve ya da meyve suyu
Krem Şanti Soğuk süt

 

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.