Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar

Hamilelikte aşerme ne zaman başlar, cinsiyetle alakası nedir, neden olur ve benzeri çeşitli konularda bilmeniz gerekenleri öğrenin.

hamilelikte aserme ne zaman baslar

Gebelikte en sık karşılaşılan durumlardan birisi de bir şeye karşı duyulan aşırı arzudur. Bu şey bir gıda olabileceği gibi yenilemeyecek hatta kulağa iğrenç gelen şeyler de olabilir. Aşermenin sebebi henüz tam olarak kestirilebilmiş değildir fakat konuyla ilgili yapılan araştırmalar her geçen gün daha fazla bilgi edinmemizi sağlamaktadır.

Bu açıdan hamilelikte aşerme ne zaman başlar, neden olur ve zararlı şeylere aşerilmesi halinde neler yapılmalıdır gibi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Aşerme Ne Zaman Başlar

Gebelikte aşerme ikinci haftadan itibaren başlayabilir. Genel itibariyle gebeğin üçüncü haftasından sonra şiddetlenir ve uzun bir süre devam etmesi de muhtemeldir. Çoğu kadın hamile olduğunu öğrenmeden önce aşermeye başlar.

Aşerme Neden Olur

Yukarıda da değinildiği gibi gebelikte aşermenin neden olduğuyla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış fakat net bir sonuca varılamamıştır. Bu açıdan gebeliğin halen gizemini koruduğu söylenebilir, ancak ortaya atılmış bazı hipotezler de vardır.

Aşermenin neden olduğuyla ilgili yapılan açıklamaların çoğu hormonlarla ilgilidir. Gebelikte hormonal değişiklikler sonrasında bazı gıdaların temin edilmesi gerekliliği nedeniyle aşerildiği düşünülmektedir.

Tatlılara Aşerilmesi Ne Anlama Geliyor

Gebelikte kadınların en sık aşerdiği gıdalar tatlılar olmaktadır. Tatlı gıdaların içeriğindeki besinlerin çoğu vücut tarafından üretilememektedir ve bu nedenle gebelikte arzulanması muhtemeldir. Ayrıca ispatlanmamış olsa da tatlı aşerilmesi halinde kız çocuk sahibi olunacağı da rivayet edilmektedir.

Hamilelikte Aşermemek Normal Midir?

Gebelik süresince aşermek kadar aşermemek de normaldir. Bazı kadınlar gebeliği süresince hiçbir şeye karşı aşırı istek duymayabilir. Bu durum bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez.

Zararlı Şeylere Aşeriliyorsa Ne Yapılmalı

Eğer tüketimi zararlı olabilecek şeylere aşeriliyorsa alternatifi olabilecek gıdalara yönelinmesi iyi olabilir.

Eğer buna aşeriyorsanBunları yemeyi dene
DondurmaYağsız yoğurt veya şerbet
KolaMeyve suyu veya mineralli maden suyu
PastaTaze meyve reçeli ile tam tahıllı simit
KekMuz veya kepek ekmeği
ŞekerTahıllı ekmek, yulaf ezmesi ya da kahverengi şeker
CipsPatlamış mısır ya da simit
KremaYağsız sade yoğurt
Tatlı sosuTaze meyve veya muz
KonserveTaze şekersiz meyve ya da meyve suyu
Krem ŞantiSoğuk süt

 

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.