Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Neden Olur, Ne Zaman Başlar

Hamilelikte adet sancısı gibi sancı neden olur, bu ağrının şiddeti nasıl azaltılır, ne zaman endişe edilmelidir ve hangi durumlarda acilen doktora başvurulmalıdır gibi çeşitli konularda ayrıntılı bilgiler.

karin agrisi ceken bir kadin

Özellikle gebeliğin ilk 3 aylık dönemi içerisinde adet olacakmış gibi sancı problemiyle karşılaşılması muhtemeldir. Bu sancılar zaman zaman kendisini kramp gibi düzenli tekrarlara bırakabilir. Bu kapsamda hamilelikte adet sancısı gibi ağrı, nedenleri ve rahatlatma yöntemleri gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı

Gebelikte yaşanan adet sancısı gibi ağrılar çoğu zaman ilk 3 aylık dönem içerisinde gerçekleşir. Bu ağrıların çoğu erken gebelik dönemi belirtileri olarak tasvir edilir ve henüz gebe olunduğu bilinmiyorsa çoğu zaman gebelik testi yapmaya iten de bu ağrılardır. Bu ağrılar çoğu kadın için genellikle normaldir ve endişe etmeyi gerektirmez.

Hamilelikte Adet Olacakmış Gibi Ağrının Nedeni

Gebelikte adet olacakmış gibi ağrıyla karşılaşılmasının en önemli nedeni uterusun yani rahmin genişlemesidir. Bu genişleme sırasında meydana gelen gerilmeler ciddi sancılara neden olabilir. Özellikle hapşırırken ya da öksürürken ağrının şiddeti daha da artacaktır.

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi içerisinde karşılaşılan ağrının en önemli nedeni ise bağların genişlemesidir. Rahmi destekleyen kasların daha da genişlemesi beraberinde bu sancıları getirir, genel itibariyle adet sancısının yaşandığı bölgelerde oluşması nedeniyle adet olunacağı hissi uyandırır.

Bu süreçte sancıyla beraber karşılaşılacak semptomlar muhtemelen kabızlık, gaz ve şişkinlik olacaktır.

Hamilelikte Kramp Nasıl Geçer

Gebelikte ortaya çıkan bu sancıdan kurtulmanız pek mümkün değildir, ancak ağrının şiddetini hafifletebilirsiniz:

  • Olabildiğince fazla oturun, ayakta gezmemeye çalışın.
  • Ağrılar çok şiddetlendiğinde sıcak bir banyo yapmayı ya da ağrıyan bölgeye ütüyle ısıttığınız bir havluyu sürmeyi düşünebilirsiniz.
  • Hafif gevşeme egzersizleri yapın.
  • Bol su için.

Bilgi al: Hamilelikte Kramp: Sebepler, Tedavi ve Önleme Yöntemleri

Endişe Verici Sebepler

Yazının en başında adet olacakmış gibi ağrının genellikle normal olduğunu belirtmiştik. Bazen bu ağrılar ciddi problemler nedeniyle de oluşabilir.

Dış Gebelik

Rahmin dışında gelişmeye başlayan yumurta, ektopik gebeliğin yani dış gebelin meydana gelmesine sebep olacaktır. Dış gebelik ciddi ağrı ve kramplara neden olabilir, eğer dış gebelik mevcutsa doktorunuzun acilen tıbbi müdahalede bulunması gerekir.

Düşük

Endişe verici olsa da vajinal akıntı ve kasılmalarla birlikte sancıların yaşanıyor olması düşük ihtimalini akıllara getirir. Eğer ağrılarınız giderek şiddetleniyor ve beraberinde vajinal kanama da oluşuyorsa acilen doktora başvurun.

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

İdrarda proteinle beraber yüksek tansiyonun eşlik ettiği bir sancı mevcutsa gebelik zehirlenmesi yaşıyor olmanız muhtemeldir. Bu sağlık sorununun en karakteristik etkisi karnın üst bölgelerinde şiddetli ağrıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Karnın alt bölgelerinde kasık ağrısı yaşanıyorsa ve idrara çıkıldığında yanma da ağrı şiddetleniyorsa idrar yolu enfeksiyonu mevcut olabilir. Doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

Plasentanın Erken Ayrılması

Bebeğin doğum öncesinde plasentadan ayrılması sorunu da en ciddi problemlerden birisidir. Yaşamı tehdit eden bu sorundan müzdarip olunması halinde çok şiddetli kramplar, sancı ve beklenmedik sorunlarla karşılaşılır. Mutlaka en kısa süre içerisinde doktora başvurmalısınız.

Kısaca özet geçmek gerekirse şiddetli sancınız giderek daha da kötü hale geliyor, ağrı kasıklara yani karnın alt bölgesine doğru ilerliyor, vajinal akıntı, baş dönmesi, omuz ya da boyun ağrısı problemleriyle yüzleşiliyorsa doktora başvurulmalıdır.

 

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.