Hamilelikte Sivilce Problemi ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Hamilelikteki hormonal aktiviteler derileri farklı şekillerde etkileyebilir ve sivilce problemi de görülebilecek bu etkiler arasında en çok karşılaşılanlarıdır.

Neredeyse tüm kadınlar hamilelikte sivilce sorunu ile karşılaşır ve bu durum oldukça anlaşılabilir bir hamilelik belirtisidir. Endişelendirmenizi gerektirmeyen bu problemi gidermek adına başvurabileceğiniz bazı yöntemler de bulunur ve bu makalede sivilcenin nasıl geçeceğiyle ilgili bazı tavsiyelerle karşılaşacaksınız.

Hamile kadınların, sivilce tedavisinde sıkça kullanılan bazı yöntemleri uygulaması sakıncalı olabilir ve bu yazıdaki tavsiyeler tamamıyla hamilelik dönemindeki bir kadın için verilmiş tavsiyelerdir, uygulanması hamileliğiniz veya bebeğiniz için sakıncalı değildir.

Başlıca Hijyen Tavsiyeleri

Doğal ve tıbbi tavsiyelere geçmeden önce hamilelikte cildinizi temiz ve hijyenik tutmak adına başvurabileceğiniz yöntemleri bilmenizde fayda var;

Cildinizi Çok Fazla Yıkamayın

Cildinizi, özellikle yüzünüzü çok fazla yıkamanız doğal nem dengesini bozacaktır ve bu yağlanmaya neden olacaktır. Yağlanan cildiniz sivilce sorununun baş göstermesine daha müsait olacağından dolayı cildinizi gerektiğinde yıkamanız ve bunu abartmamanız önemlidir.

Amerika’da hizmet veren en otoriter sağlık kuruluşlarından olan Mayo Clinic; sabah kalkıldığında, akşam yatmadan ve yalnızca çok fazla terledikten sonra ılık suyla sabun kullanmadan cilt temizliği yapılmasını tavsiye ediyor.

hijyen

Cildinize Hoyrat Davranmayın

Cildinize bir zemin gibi davranmanız yıpranmasına ve hasar görmesine neden olacaktır. Ellerinizi veya havluyu kullanırken cildinize narin davranmanız iyi olacaktır. Daha fazla temizlik hissi yaşamak isterseniz yağsız bir nemlendirici kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sivilce tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemlere geçmeden önce;

Aşağıda çok sayıda tedavi yöntemi paylaşılacak ve hangisini seçeceğinizde kararsız kalabilirsiniz. Her tedavi yöntemini aynı gün içerisinde uygulamanız cildiniz için zararlı olacaktır ve bu nedenle aşağıdaki tedavi yöntemlerinden sizin için en uygun olanını seçip 1 hafta düzenli olarak uygulamanız gerekir.

Eğer ilgili yöntemi uygulamaya başladıktan 3-4 gün sonra ilgili yöntemden herhangi bir sonuç alamazsanız aşağıda bulunan farklı bir tedavi yöntemini deneyin.

Elma sirkesi, karbonatlı su ve ilaç tedavisi çoğu kadın için mükemmel sonuç vermektedir.

Elma Sirkesi

Bir top haline getirdiğiniz pamuğu, elma sirkesi ile ıslattıktan sonra narince cildinize uygulayın. Pamuktaki tek bileşenin elma sirkesi olması önemlidir.

PH değerinin insan cildi ile aynı olması sayesinde cilt için inanılmaz faydalı olan elma sirkesinin içerisinde bulunan enzimler ve alfa hidroksi asitler doğal bir temizleyici etkisine sahiptir. Bu temizleyici etkisi sayesinde akne oluşumuna neden olan faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan elma sirkesi, gelecekte sivilce çıkmasının da önüne geçmeniz adına başvurabileceğiniz en ulaşılabilir tedavi yöntemidir.

Karbonat ve Su Maskesi

Karbonatın içerisinde yer alan bileşenlerin sivilceye iyi geldiği bilinmekte hatta neredeyse çoğu sivilce kreminin bileşeninde de karbonata rastlanılmaktadır.

1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı suyu bir kapta iyice karıştırdıktan sonra oluşan maskeyi yalnızca sivilcelerin üzerine sürün. Tamamen kuruması zaman alacaktır ve tamamen kuruduktan 5-10 dakika sonra ılık suyla temizlenmesi gerekir.

Bal

Balın içerisinde antibakteriyel ve antiseptik maddeler bulunduğunu yapacağınız araştırmalardan da öğrenebilirsiniz. Bu maddeler cilt için oldukça yararlı maddelerdir ve uygulanması sivilce sorununun geçmesine ek olarak daha parlak bir görüntü elde edilmesine de yardımcı olur.

Uygulamadan önce cildinizi ılık suyla yıkayın ve doğrudan sivilce bulunan bölgeye bal sürün. İnce bir tabaka halinde sivilce olan bölgeye uyguladığınız balı 20-30 dakika kadar beklettikten sonra yine ılık suyla durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Ülkemizde mucizeleriyle yeni yeni tanışılmaya başlanılan hindistan cevizi yağının antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır. Diğer yandan cildiniz için de harika bir yatıştırıcı olan hindistan cevizi yağını uygulamadan önce sivilce bulunan bölgeyi durulamanız ya da temizlemeniz gerekmez. Hindistan cevizi yağını tıpkı bir nemlendirici krem gibi uyumadan hemen önce cildinize sürebilirsiniz.

Tıbbi yöntemlere ilişkin;

Uzun Süreli Tedaviler

Hamilelik döneminde sivilce tedavisi için kullanılabilecek bazı ilaçlar bulunur ve bu ilaçları size yalnızca doktorunuz tavsiye edebilir. Doktorunuz sivilce tedavisi için ihtiyacınız olan tedavi yöntemlerini uygulamadan önce bazı incelemeler yapacak ardından tedavi sürecine başlayacaktır.

Doktorunuzun size verdiği ilaçları kesinlikle daha yararlı olacağı umuduyla farklı şekilde kullanmayın. Çoğu tıbbi ürün günlük ya da en fazla günde 2 defa kullanılacak şekilde tasarlanmaktadır.

Akne tedavisi için kullanılan ilaçların içerisinde bazı kozmetik ürünleri içerisinde bulunan maddeler de yer alır ve bu duruma dikkat etmeniz gerekir. İlacın prospektüsünde yer alan içindekiler kısmıyla kullandığınız kozmetik ürünlerinin içindekiler kısmını karşılaştırın ve ilaçla aynı bileşenlerin bulunduğu kozmetik ürünlerini kullanmaya bir süre ara verin.

Dipnot

  1. İzotretinoin (Accutane) hamilelik döneminde kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Düşük ve doğuştan gelen kusurlara neden olabilir.
  2. Tetrasiklin, bebeğinizin kemik ve diş gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.
  3. Tretinoin (Retin-A, Renova), adapalen (Fifferin), tazorak (Tazaroten) ve diğer retinoidler hamilelik döneminizde uzak durmanız gereken bileşenlerdir. Zararlı olduğu henüz ispatlanmamıştır, ancak tartışmalar halen devam etmektedir ve bu süreçte en güvenlisi alternatiflere yönelmektir.

Makyaj ve Sivilce

Bazı makyaj ürünleri sivilcelerin önlenmesine yardımcı olması aracılığıyla pazarlanır ve bu sorunla karşılaşan kadınları kullanmaya teşvik eder. Gebelik döneminizde hassaslaşan cildiniz için kozmetik ürünlerinden doğacak geçici çözümleri kullanmaktansa doğal ve kalıcı çözümler üretmek adına sağlıklı beslenmeniz çok daha yararlı olacaktır.

Diğer yandan gözeneklerinizin de tıkanmasına neden olan makyajın bir süre hayatınızdan çıkması cildiniz ve hamileliğiniz için çok daha yararlı olacaktır.

Hamilelik döneminde kozmetik ürünleri kullanmaya devam etmek isterseniz, “komedojenik olmayan” “aknegenik olmayan” etikete sahip makyaj ürünleri kullanmanız ya da doktorunuzla görüşmeniz iyi olabilir. Bazı kozmetik ürünlerinin hamilelik döneminde kullanılamayacağıyla ilgili bir koruma düzeyi bulunur ve bu kozmetik ürünlerinin bileşenleriyle doktorunuza başvurmanız iyi olacaktır.

Çinko Takviyesi

Hamilelikte günde 15 mg çinko takviyesi kullanımı zararlı değil aksine yararlıdır. Ağız yoluyla kullanacağınız çinko takviyeleri sivilcelerin geçmesine yardımcı olacaktır.

Doğumdan sonra yani bebeğinizi emzirmeye başladıktan sonra çinko takviyesi almayı bırakın.

Uçucu Yağlar

Bazı uçucu yağların içeriğinde bulunan maddeler hamileliğiniz için zararlıdır. Bu zararlı uçucu yağlara örnek verecek olursak; adaçayı, yasemin vb. denilebilir. Okaliptus ve turunçgil yağları yani kısacası ortam kokusunu güzelleştirmek için kullanılan neredeyse tüm uçucu yağların hamilelikte güvenlik riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.