Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? (Erken Yapmayın)

10
Hamilelik testinin zamanından önce yapılması yanlış sonuçlarla karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiği, yapılabilecek hamilelik testleri ve diğer detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Hamilelik belirtileri bazı şeylere işaret ediyor olsa da hamilelik testi yaptırmak kesin olarak emin olmanın tek yoludur. Fakat hamilelik testinin yapılacağı zaman oldukça önemlidir çünkü yeterince hormonal salınım gerçekleşmediyse sonuçların yanıltıcı olması muhtemeldir. Hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiği, evde yapılan hamilelik testi ve gebelik testiyle ilgili en sık sorulan sorulara kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Hamilelik Testi Nedir ve Nasıl Doğru Sonuç Verebilir?

Piyasadaki çoğu hamilelik testi idrar veya kanın içerisindeki insan koryonik gonadotropin kısaca hCG hormonunu saptamaya çalışır. Bu hormon, döllenen yumurtanın rahme yerleşmesinin hemen ardından anne tarafından salgılanır ve hamilelik terminolojideki ilk belirtilerinden birisi olarak kabul edilir. Dolayısıyla en kısa süre içerisinde emin olunabilmesi için mide bulantısı, baş ağrısı vb. ziyade hCG hormonunun mevcudiyetine bakılır.

hCG hormonu genellikle döllenmeden 6 gün sonra salınır fakat bu sıklıkla değişiklik gösterir. Tam da bu nedenle hamilelik testinin belirli aralıklarla tekrarlanması tavsiye edilir. Çünkü hCG hormonunun salınımından önce test yapılmış olma ihtimali her zaman vardır.

Hamilelik Testleri Nelerdir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Temelde iki gebelik testi vardır. Bunlar idrar testi ve kan testidir.

İdrar testi yapmak isteyen kadınlar çok kolay bir şekilde evinde hamile olup olmadığını öğrenebilir. Çoğu kadın geciken adet gününün üzerinden yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra idrar testi yapar. Zaten tavsiye edilen de tam olarak budur.

Kan testi yapmak isteyen kadınlar doktora başvurmalıdır. İdrar testinden çok daha kesin sonuç verse de çok daha az kullanılan bir test türüdür. Yumurtlama yani ovulasyon döneminin üzerinden 6 ila 8 gün geçtikten sonra yapılması gerekir. Kan testinin sonucunun belirlenmesi idrar testine nazaran daha uzun sürer.

Kan testi de kendi içerisinde niteliksel hCG testi ve nicel hCG testi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hangisinin yapılması gerektiğine doktor karar vermektedir. Doktorun sizinle yapacağı görüşme sonrasında gerekliliklerin saptanmasına istinaden karar hemen verilebilir.

Hamilelik Testleri Doğru Mudur? Güvenmeli Miyim?

Geciken adet sonrasında 1 hafta kadar bekledikten sonra yapılan hamilelik testleri daha doğru sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Sabahın ilk saatlerinde yani idrar yoğunluğu artığında yapılan idrar testi doğru sonuç verecektir.

Yapılan idrar testlerinin ne derece doğru olduğuna ilişkin bir veri paylaşılması gerekirse % 99 ifadesini kullanmak yanlış olmaz. Kan testlerinde ise kesinlik % 100’dür. İdrar testinden çıkan sonuca güvenmiyorsan bir sonraki sabah tekrarlayabilir ya da kan testi yaptırmak üzere doktora gidebilirsin.

Evde Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Eğer evde idrar testi yapılacaksa adetin gerçekleşmesini beklemek iyi olacaktır. Adet gerçekleştikten sonraki ilk sabah aç karnına idrar testi yapılması doğru sonuç alınması için önemlidir.

Eğer negatif sonuç alındıysa, bir sonraki günün sabahında tekrar aç karnına test yaparak durumu tescilleyebilirsiniz.

Bazı durumlarda idrar testlerinden kaynaklı sorunlar nedeniyle doğru sonuç alınamayabilir. Bu nedenle güvenilir markaları tercih etmekte yarar var. Eğer negatif yanıtlara rağmen gebe olduğunuzu hissediyorsanız kan testi için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Kan Testi Fiyatı Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde ücretsiz, özel hastanelerde ise 50 TL civarında bir ücretle kan testi yaptırabilirsiniz.

Tek Çizgi – Çift Çizgi Ne Anlama Geliyor?

İdrar testi sonrasında tek çizgi ile karşılaşmanız halinde hamile olmadığınız, çift çizgi görmeniz halinde hamile olduğunuz anlaşılmaktadır. Çok nadiren gebelik testinin kendisindeki bir fiziksel kusur nedeniyle bu aşamada sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle fiziksel bir hasar olduğunu saptadığınız idrar testini yenisiyle değiştirip tekrarlamanız faydalı olacaktır.

10 Soru Cevaplandı

 1. Merhaba. Adetim 6 gün gecikti arada kasık ağrım ve bel sırt kalça bölgemde ağrılar hissediyorum. Kimi zaman da sıcaktan bunalıyorum yanıyorum gibi hissediyorum. Ayrıca mukus kıvamında süt renginde akıntım oluyor. Kendimi yogun ve çok uykum varmış gibi hissediyorum. İdrar testi yaptım ama negatif çıktı sizce hamile olabilirmiyim??

  • Merhaba Nedime,

   İdrar testini yanlış zamanda yaptın yüksek ihtimalle bu nedenle negatif sonuç almış olabilirsin. Henüz adetin gerçekleşmedi anladığım kadarıyla, adetin gerçekleştikten sonraki sabah aç karnına yapacağın idrar testi doğru sonuç verecektir. Eğer bu durum bir süre daha devam ederse ve adet gerçekleşmezse doktoruna başvurmanı rica ediyorum kan ya da beta HCG testi yapılması gerekir, farklı bir şey mi söz konusu onun için de muayene yapılır.

   Sevgiler.

 2. Merhabalar. Son adetimi 13 şubatta oldum. Şuan itibariyle 9 günlük geçikmem var ve 1 senedir böyle bir gecikmem olmamıştı 1 ya da 2 gün. Geçikmeden 3 gün sonra kan testi yaptırdım ama sonuç negetif cıktı. Adet olucam gibi bir belirtilerimde yok bazen kasıklarımda kasılma seklinde ağrım oluyor bir anda. Sizce gebelik var mıdır ve kan testini ne zaman yaptırmam gerek.

 3. Son adetim normalinden 8 gün gecikti idrarla test yaptım ancak negatif çıktı 7-12 mart arası adet gördüm 15 martta akintili kahverengi kan 17 martta da selpakla sildigimde pembe kanamam oldu sol tarafından böbrek ağrısı gibi agri mide bulantim var tekrardan ne zaman test yapmalıyım

  • Merhaba Mine,

   Daha önce böbrek kumu ya da taşı dökmüş müydün? Kasık ağrısına sebep olabilecek şeylere şuradan bakabilirsin: https://acunay.com/sag-sol-kasik-agrisi-hamilelik-belirtisi-midir/

   Bir sonraki idrar testini bu hafta içerisinde sabah uyandığında aç karnına yap, önümüzdeki hafta tekrarla eğer semptomlar halen devam ediyor, giderek şiddetleniyor ve buna rağmen negatif sonuç alıyorsan doktoruna başvur.

   Sevgiler.

 4. Eşimle iliskiye girdim 22subatta ve obursu gun eyvah hapindan aldim attim sonra bi agri sizi basladi bende yanma sonra bida gittim eczaneye enfeksiyon vardir die hapve toz verdiler attim gecti ağrılarım sonra 6 marta adet olur gibi oldum impilatasyon kanamasi ola bilir mi iliskiden tam 12 gun sonra geldi bu kanama ve 3 gun surdu iliskimizden sonra 4 gun test yaptim kanamam olmadan daha negatif cikti bide adet haftam di impilatasyon mu adet mi bilemedim 6marta basladi 9 martta bitti kanamam test yapicam bida ama korkuyorum cocuk olmasını istemiyorum napmam lazım yardimci olur saniz sevinirim

  • Merhaba Fatma,

   Gebeliğin idrar testiyle anlaşılabilmesi için salgılanması gereken hormonlar ilk hafta içerisinde hemen salgılanmaz. İdrar testinden sonuç alabilmek için 2-4 haftalık gebe olunması gerekir bu nedenle senin durumunda idrar testi pek makul bir çözüm değil. Doktora git ve gerekli tetkikleri yaptır.

   Kanamaya gelince, pıhtılaşmış şekilde kahverengiye ya da koyuya çalan renkte bir kanama mıydı yoksa daha çok kırmızı mıydı? Bunları bilmeden implantasyon kanaması olup olmadığını söylemek imkansız. Farklı şeyler de bu kanamaya neden olmuş olabilir. Fakat ne halükarda olursa olsun bu kanamayla şu an karşılaşmaman gerekir vücudunda bir şeyler değişiyor mutlaka doktoruna başvur.

   Sevgiler.

 5. Merhaba kasığımda Ufak ağrı var bu hamilelik belirtisi sayılabilir mi ve adetin sadece Bir gün gecikmesine GEJIKME denir mi. teşekkür ederim.

  • Merhaba Ayzada,

   Adetin 1 gün gecikmesini gecikme olarak nitelendirmek biyolojik açıdan doğrudan gebelik belirtisi sayılmaz. Bunun nedeni az su içmeniz, stres altında olmanız ya da öyleyse fazla kilolarınızdan kaynaklı olabilir. Bu nedenle sadece 1 günlük gecikme nedeniyle hamile olduğunuzu düşünmeniz pek doğru olmayacaktır, gecikmeyle birlikte diğer semptomların da görülüp görülmediğini kontrol etmeniz gerekir. Eğer diğer hamilelik semptomlarının ne olduğunu merak ederseniz https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/ şu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Burada tüm gebelik belirtileri bulunuyor, eğer bazılarını aynı anda yaşıyorsan hamile olduğun anlamına gelebilir.

   Sevgiler.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.