Acunay - Hamilelik, Sağlık ve Güzellik
Hamilelik, sağlık, çocuk gelişimi ve güzellik gibi konularda bilgiler barındıran web sitesi.

Reklam

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? (Erken Yapmayın)

Hamilelik belirtileri bazı şeylere işaret ediyor olsa da hamilelik testi yaptırmak kesin olarak emin olmanın tek yoludur. Fakat hamilelik testinin yapılacağı zaman oldukça önemlidir çünkü yeterince hormonal salınım gerçekleşmediyse sonuçların yanıltıcı olması muhtemeldir. Hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiği, evde yapılan hamilelik testi ve gebelik testiyle ilgili en sık sorulan sorulara kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Hamilelik Testi Nedir ve Nasıl Doğru Sonuç Verebilir?

Piyasadaki çoğu hamilelik testi idrar veya kanın içerisindeki insan koryonik gonadotropin kısaca hCG hormonunu saptamaya çalışır. Bu hormon, döllenen yumurtanın rahme yerleşmesinin hemen ardından anne tarafından salgılanır ve hamilelik terminolojideki ilk belirtilerinden birisi olarak kabul edilir. Dolayısıyla en kısa süre içerisinde emin olunabilmesi için mide bulantısı, baş ağrısı vb. ziyade hCG hormonunun mevcudiyetine bakılır.

hCG hormonu genellikle döllenmeden 6 gün sonra salınır fakat bu sıklıkla değişiklik gösterir. Tam da bu nedenle hamilelik testinin belirli aralıklarla tekrarlanması tavsiye edilir. Çünkü hCG hormonunun salınımından önce test yapılmış olma ihtimali her zaman vardır.

Hamilelik Testleri Nelerdir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Temelde iki gebelik testi vardır. Bunlar idrar testi ve kan testidir.

İdrar testi yapmak isteyen kadınlar çok kolay bir şekilde evinde hamile olup olmadığını öğrenebilir. Çoğu kadın geciken adet gününün üzerinden yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra idrar testi yapar. Zaten tavsiye edilen de tam olarak budur.

Kan testi yapmak isteyen kadınlar doktora başvurmalıdır. İdrar testinden çok daha kesin sonuç verse de çok daha az kullanılan bir test türüdür. Yumurtlama yani ovulasyon döneminin üzerinden 6 ila 8 gün geçtikten sonra yapılması gerekir. Kan testinin sonucunun belirlenmesi idrar testine nazaran daha uzun sürer.

Kan testi de kendi içerisinde niteliksel hCG testi ve nicel hCG testi olarak ikiye ayrılmaktadır. Hangisinin yapılması gerektiğine doktor karar vermektedir. Doktorun sizinle yapacağı görüşme sonrasında gerekliliklerin saptanmasına istinaden karar hemen verilebilir.

Hamilelik Testleri Doğru Mudur? Güvenmeli Miyim?

Geciken adet sonrasında 1 hafta kadar bekledikten sonra yapılan hamilelik testleri daha doğru sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Sabahın ilk saatlerinde yani idrar yoğunluğu artığında yapılan idrar testi doğru sonuç verecektir.

Yapılan idrar testlerinin ne derece doğru olduğuna ilişkin bir veri paylaşılması gerekirse % 99 ifadesini kullanmak yanlış olmaz. Kan testlerinde ise kesinlik % 100’dür. İdrar testinden çıkan sonuca güvenmiyorsan bir sonraki sabah tekrarlayabilir ya da kan testi yaptırmak üzere doktora gidebilirsin.

Tek Çizgi – Çift Çizgi Ne Anlama Geliyor?

İdrar testi sonrasında tek çizgi ile karşılaşmanız halinde hamile olmadığınız, çift çizgi görmeniz halinde hamile olduğunuz anlaşılmaktadır. Çok nadiren gebelik testinin kendisindeki bir fiziksel kusur nedeniyle bu aşamada sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle fiziksel bir hasar olduğunu saptadığınız idrar testini yenisiyle değiştirip tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin