Hamilelik Kaç Günde Belli Olur, Ne Zaman Anlaşılır

6
Hamilelik kaçıncı haftada belli olur, ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur kısacası hamilelik ne kadar sürede belli olur öğrenin. Gebelik testinin ne zaman doğru sonuç vereceğini ve hamile olduğunuzu ne zaman öğrenebileceğinizi bilin.
hamilelik ne zaman belli olur

Her kadın farklıdır ve tüm kadınlar için şu tarihte gebelik belli olur ve türevi bir söylemde bulunulması mantıksızdır. Fakat yine de yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı sonuca göre gebeliğin belli olması için çok fazla beklemeye de gerek yoktur.

Bu aşamada hamile olup olmadığını merak eden bir kadının bazı detaylara dikkat etmesi ve buna göre hareket ederek gebeliği tescillemesi gerekebilir. İşte bu nedenle kısaca hamilelik kaç günde belli olur, ne zaman anlaşılır ve türevi konulara değinilmesi faydalı olacaktır.

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik hangi testin uygulandığına bağlı olarak oldukça kısa süre içerisinde öğrenilebilir. Kan testi yapılacaksa hamileliğin belli olması için adet gününün üzerinden iki gün geçmesi gerekir. Yani kan testi yaptıracak bir kadın için hamileliğin belli olacağı tarih adet gününden iki gün sonradır.

Daha erken öğrenmek isteyen kadınların başvurması gereken yöntem ise beta HCG testidir. Beta HCG testi sayesinde rahim içerisinde salınımı gerçekleşen hormonlar ortaya çıkarılabilir ve gebelik belli olmuş olur. Beta HCG testi yaptırarak gebe olup olmadığını öğrenmek isteyen kadınların ise yerleşme döneminde test yapması gerekmektedir. Bu test için doktora başvurulması gerekir. Beta HCG testi yaptırarak hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen bir kadın için son adetin üzerinden 20 gün geçtikten sonra hamilelik anlaşılabilecektir.

İdrar testiyle hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen kadınların ise adet gecikmesinin üzerinden 1-3 gün geçtikten sonra hamile olup olmadığını öğrenmesi mümkündür. İdrar testiyle yapılan gebelik testi en geç sonuç veren testtir.

Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir

Cumartesi günü adet olan bir kadını örnek alalım. Bu kadın pazartesi gününden itibaren idrar testi yapmaya başlamayı düşünsün, işte bu durumda alacağı sonucun doğruluk payı şu şekildedir:

 • Pazartesi günü yani adete 5 gün kaldığında % 76 doğru sonuç alma ihtimali,
 • Salı günü yani adete 4 gün kaldığında % 96 doğru sonuç alma ihtimali,
 • Çarşamba günü yani adete 3 gün kaldığında % 99 doğru sonuç alma ihtimali,
 • Perşembe günü yani adete 2 gün kaldığında % 99 doğru sonuç alma ihtimali,
 • Cuma günü yani adete 1 gün kaldığında % 99 doğru sonuç alma ihtimali,
 • Adet günü test yapmayın,
 • Pazar günü yani adetten bir gün sonra % 99 doğru sonuç alma ihtimali.

Görüldüğü gibi adet tarihine ne kadar yakın zamanda test yapılırsa o denli doğru sonuç alma ihtimali yükselmektedir. Dolayısıyla tarihlere dikkat etmek gerektiğini bir kez daha hatırlamakta fayda var.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Hissedilmeye Başlar

Direkt olarak bir tarih paylaşmak herkes için aynı olacağı anlamına gelmez, fakat istatistikler incelendiğinde ikinci haftadan itibaren bazı gebelik belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı görülmüştür.

Tavsiyeler

İlişkiye girdikten sonra adet gecikmesi söz konusu olduysa gecikme sonrasında adet testi yapın. Eğer test negatif sonuç verirse 3 gün sonra tekrar test yapın.

İlişkiye girdikten sonra adet gecikmesi olmazsa, adetin üzerinden 1 hafta geçtikten sonra gebelik testi yapın. Negatif sonuç alırsanız 3 gün sonra tekrar test yapın.

İlişkiye girdikten sonra adetin ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyorsanız yani adet düzensizliği varsa aradan en az 2 hafta kadar geçmesini bekleyin. Halen adet olmadıysanız bir hafta içerisinde iki kere test yapıp hamile olup olmadığınızı anlamaya çalışın.

6 Soru Cevaplandı

 1. 1 sene önce tup bebek denedim 12 haftalik düşük le sonuçlandı son adet tarihim 9 Mart bu ay 3 gün geçti aşırı bel ağrısı akinti ve şık idrara çıkma var bir gün de sanki kasigimdan bişe kopardilar öyle bi ağrı oldu sizce hamile kalma şansım nedir ayrıca pkos hastasiyim

 2. Merhaba ben 16mart da âdet oldum 30mart 1nisan arası partnerimle ilişki yaşadım dışarı boşalma şeklinde iliskiden 1gun sonra kahverengi akintim olmaya başladı hamile olabilirmiyim

  • Merhaba Dolunay,

   Yumurta döllenmeden gebelik gerçekleşmez zevk suyu da hamile bırakmaz. Eğer her şey dediğin gibi olduysa akıntının sebebi farklı olabilir, doktoruna başvurmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

 3. Adet tarihimden yaklaşık beş gün önce lekelenmelerim oldu. Yerleşme kanaması zannedip şüphelenince beta hcg testi yaptırdım sonuç negatif çıktı. Sonrasında da normal düzenli günümde adet oldum. O zaman yaptırdığım beta hcg testine güvenebilir miyim?

  • Merhaba Ceylan,

   Adetinin zamanında gerçekleşmesi zaten gebelik olmadığına işaret ediyor, kaldı ki beta HCG şu an için uygulanan en etkin gebelik testlerinden birisi yani güvenebilirsin.

   Sevgiler.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.