Hamilelik Belirtilerine Benzer Hastalıklar ve Sebepleri: Gebelik mi Adet mi?

Hamilelik belirtilerine benzeyen hastalıklar nedeniyle bazı kafa karışıklıklarının ortaya çıkması mümkün olabilir. Bu nedenle gebelik belirtileri ve bunlara neden olabilecek diğer hastalıklara değinmek kafa karışıklığını giderecektir.

hamilelik belirtilerine benzer hastalıklar

Hamile miyim diye soran kadınların kafasını en sık kurcalayan konulardan birisi de hiç şüphesiz hamilelik belirtilerine benzer ağrılar, sancılar, kanamalar ya da farklı semptomlar yaşaması fakat kendisini hiçte hamile gibi hissetmemesidir. Bu durum kişiye özel değildir, oldukça sık karşılaşılan bir problemdir dolayısıyla hamilelik belirtilerine benzer hastalıklar ve sebepleri nelerdir kısaca değinmek birçok soru işaretini yanıtlayacaktır.

Bu yazıda hamilelik belirtilerine benzer rahatsızlıklar yaşadığınız halde neden hamile olmadığınızı öğreneceksiniz.

Hamileliğe Benzeyen Hastalıklar

Bazı semptomların yaşanıyor olması gebe olunduğu anlamına gelmeyebilir. Gebeliğe benzer semptomların yaşandığı dönemde gebe olunup olunmadığını anlamak çok zordur. Bunu anlayamamamızın en önemli nedenlerinden ilki gebeliğin kadından kadına çok ciddi şekilde değişmesidir, ikinci zorluk ise her semptomun her hamilede görülmemesidir, üçüncü ve en ciddi zorluk ise hamilelik belirtilerine hamileliğin kendisinden farklı şeylerin neden olmasıdır.

Bilgi al: Hamilelik Belirtileri

Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde karşılaşılan semptomlara oldukça benzeyen bazı rahatsızlıklara farklı şeylerin de neden olabileceğini ortaya koydu. Bu kapsamda adet gecikmesi, mide bulantısı, hassaslaşan göğüsler, yorgunluk, bel ağrısı, baş ağrısı, akıntı ve türevi sorunlara farklı şeyler de neden olabilir.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesine neden olan tek etken gebelik değildir, aşırı kilo almak, yorgunluk, hormonal dengesizlikler, stres, doğum kontrol hapı kullanımında yaşanan değişimler ve bazı hastalıklar da adet gecikmesine neden olabilir.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı yaşanmasının tek sebebi hamile kalmak değildir; gıda zehirlenmesi, stres, hormonal dengesizlikler ve mideye özgü diğer sorunlar da mide bulantısı yaşanmasına neden olabilir.

Göğüste Hassaslaşma

Göğüslerde hassaslaşma tek başına gebelik belirtisi değildir hormonal dengesizlikler, yaklaşan adet dönemi ve yorgunluk kaynaklı da olabilir.

Yorgunluk

Yorgunluğa neden olan en önemli etken hiç şüphesiz çok fazla ayakta durmak olsa da stres, depresyon, alerji, uyku düzensizliği, dengesiz beslenme, soğuk algınlığı ya da grip nedeniyle de yorgun hissedilebilir.

Bel Ağrısı

Bel ağrısı yaşanıyorsa az su tüketimi, aşırı kafein alımı, ani hareket sonucu ortaya çıkan kas hasatlıkları veya stres de söz konusu olabilir.

Sık İdrara Çıkma

Eğer çok sık idrara çıkma isteği duyuyorsanız bunun tek anlamı gebe olduğunuz değildir. Adet öncesinde, yaklaşan regl döneminde, alkol tüketilmesi halinde, enfeksiyonlarda ya da çeşitli durumlarda da daha sık idrara çıkma isteği duyulabilir.

Anlaşılabileceği gibi hamilelik belirtilerinin her biri farklı şeylerden kaynaklanıyor olabilir. Yani bu belirtilerle karşılaştığınızda düşünmeniz gereken tek şey gebelik değildir. Tüm bunlara rağmen hala gebe olup olmadığınız konusunda endişeliyseniz kan testi için devlet ya da özel hastaneye başvurabilir kısa süre içerisinde gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bilgi al: Hamilelik ne zaman belli olur

4 Soru Yanıtlandı

    • Beril P.
    • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.