Gebelik Belirtileri

30
Hamilelik belirtileri, ilk defa ne zaman karşılaşılacağı ve adet gecikmesi hakkında yazılan en detaylı erken hamilelik belirtileri dökümanı. Bu içerikte hamilelik belirtileriyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.
hamilelik belirtileri

Hamile olduğunu anlamanın tek yolu gebelik testi yaptırmak değildir. Çok sayıda hamilelik belirtisinin aynı anda yaşanıyor olması gebeliğin mevcut olduğunu gösterebilir. Bu nedenle aşağıda 18 farklı hamilelik belirtisine yani yaşanabilecek tüm belirtilere detaylıca değinildi.

Fakat bu belirtileri tüm ayrıntılarıyla öğrenmeden önce bir sorunun mutlaka cevaplanması gerekir.

Tüm Kadınlarda Gebelik Belirtileri Görülür Mü?

Her kadın farklıdır ve bu gebelik dönemi için de geçerlidir. Hamilelik belirtilerinin farklı şekilde görülmesi gibi hiç görülmemesi de mümkündür. Hatta aynı kadının iki hamileliği arasında da belirtiler farklılaşabilir.

Nasıl mı?

Örneğin ilk bebeğine hamile olduğu dönemlerde sabah bulantısı yaşayan anne, ikinci bebeğine hamile olduğu şu günlerde sabahları hiç bulantı yaşamayabilir.

Hamilelik belirtileriyle adet semptomları karıştırılabilir mi?

Gebelik belirtileri adet döneminde görülen semptomlarla neredeyse aynıdır ve adet dönemine denk gelen ciddi bir hamilelik belirtisi adet ağrısı olarak değerlendirilip hamileliğe yorulmayabilir.

Yani bir süredir hamile olduğunun farkında dahi olmayabilirsin.

Peki nasıl ayırt edeceğim?

Aşağıda tüm belirtilere detaylıca değinildi. Bu belirtileri anlattığı şekliyle yaşıyor olman hamilelik belirtisi olduğunun göstergesidir.

Gebeliğin Erken Belirtileri

Gebelik Belirtisi Adet Sonrası Ortaya Çıktığı Zaman
Kasık Ağrısı ve Akıntı 1-4 hafta içerisinde
Gecikme 4. hafta
Yorgunluk 4-5 hafta içerisinde
Mide Bulantısı 4-6 hafta içerisinde
Karın veya Göğüs Ağrısı 4-6 hafta içerisinde
Sık idrara çıkmak 4-6 hafta içerisinde
Şişkinlik 4-6 hafta içerisinde
Yol tutması 4-6 hafta içerisinde
Ruh halinde değişim 4-6 hafta içerisinde
Vücutta ısı değişikliği 6. hafta
Yüksek tansiyon 8. hafta
Kalp atışında hızlanma 9. hafta
Göğüste değişimler 11. hafta
Akne 11. hafta
Kilo artışı 11. hafta
Hamilelik ışıltısı 12. hafta

 

Hamileliğin 18 Belirtisi

Aşağıda en sık rastlanan erken gebelik belirtileri  bir arada bulunuyor, tüm gebelik belirtileri gebeliğin ilk dönemlerinde aynı anda görülmeyebilir fakat gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu semptomlarla karşılaşılması kuvvetle muhtemeldir.

 1. Akıntı
 2. Kasık ağrısı
 3. Göğüste değişim
 4. Göğüste hassaslaşma
 5. Mide bulantısı
 6. Adet gecikmesi
 7. Kabızlık
 8. Hızla kilo almak
 9. Hızla kilo vermek
 10. Sık idrara çıkmak
 11. Baş ağrısı
 12. Sırt ağrısı
 13. Bel Ağrısı
 14. Baş dönmesi
 15. Bayılmak
 16. Halsizlik
 17. Aşırı istek
 18. Aşırı duygusallık
hamilelik-belirtileri
hamilelik belirtileri

Akıntı

Hamile kaldıktan sonra, döllenmiş yumurta rahme yerleşmeye çalışırken bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Bu, hamileliğin en erken belirtilerinden birisinin yani akıntı semptomunun ortaya çıkması anlamına gelir.

İmplantasyon Kanaması;

İşte implantasyon kanaması olarak adlandırılan şey tam olarak bu dönemde tanıklık edilen akıntının adıdır. Bu semptom genel olarak yumurta döllendikten sonraki 6-12 günlük süreçte yaşanır.

İmplantasyon kanamasının yanında bazı kadınlarda vajinadan beyaz, süte benzer pütürlü bir sıvı aktığı gözlemlenebilir.

Nasıl bir sıvı?

Vajina duvarlarının kalınlaşması sebebiyle vajinadan dışarıya adet kanaması gibi, ancak süte benzer bir sıvı aktığı tespit edilebilir. Bunun sebebi vajina duvarının dokusunu oluşturan hücrelerin hızla ve aniden büyümeye başlamasıdır. Anne rahmine düşen yumurtalık anında buna sebep olabilir ve oldukça kritik bir hamilelik belirtisidir.

Ne kadar sürer?

Bu akıntı neredeyse tüm hamileliğin boyunca ara ara sürebilir ve genellikle tedavi gerektirmez.

İmplantasyon kanaması yani akıntı çok önemli bir hamilelik belirtisidir. Yerleşme kanaması olarak da tarif edilebilen bu semptom hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve resmini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kasık Ağrısı

Bir hamilelik belirtisi olarak kasık ağrısı tıpkı adet sancısına benzer, dolayısıyla çoğu kadın bu belirtiyle adet sancısını karıştırır ve bunu olması gerektiği kadar önemsemez.

Kramplar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

hamilelikte göğüsteki değişimler

Göğüste Değişim

Göğsünde yaşayacağın değişiklikler gebelik süresince ortaya en erken çıkan kritik hamilelik belirtilerindendir.

Neler olabilir?

Göğsün büyüyebilir, küçülebilir; göğüs ucun kararabilir ya da farklı bir renk göğsüne hakim olabilir. Diğer yandan göğsün çok hassaslaşabilir ya da tüm sertliğini kaybedip aşırı yumuşak bir hal alabilir.

Mutlaka oku: Hamile kalma ihtimalimi nasıl artırırım? (ÖĞREN)

Göğüste Hassaslaşma

Hatırlarsan yukarıda kadından kadına hamilelik belirtilerinde farklılık olabileceğine değinilmişti.

İşte göğüs bölgesi de bu belirtilerin belki de en çok kişiselleştiği yer diyebiliriz. Göğüs bölgende bazı değişimler gözlemliyorsan ve hamile olduğundan şüpheleniyorsan bu yeni bir hormonal dengeye alışabilmen adına birkaç hafta boyunca sürecek bir hamilelik belirtisi yaşadığın anlamına gelebilir.

Bu yazıyı mutlaka okuyun: Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Yani yaklaşık bir iki hafta sonra yeni hormonal dengeye alıştığında göğsündeki ağrı geçecektir.

İpuçları

 1. Göğsündeki hassasiyet, karıncalanma ve ağrı için rahat ve destekleyici bir anne sütyeni satın alabilirsin.
 2. Göğüs ucunuzdaki ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri de satın almayı düşünebilirsiniz.

Mide Bulantısı

Hamilelikte en sık görülen belirtilerden birisi de sabah bulantısıdır.

Sabah mide bulantısını neden yaşadığının henüz tıbbi bir açıklaması yok, ancak doktorlar ve araştırmacılar bunun sebebini yine hormonal değişimlere bağlamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı günün her saatinde ancak en çok sabahın erken saatlerinde karşılaşılan bir semptomdur, bu nedenle sabah bulantısı olarak adlandırılır.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı ne zaman görülmeye başlar

hamilelikte mide bulantısı
Mide bulantısı hamilelikte sıkça görülür.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en kritik belirtisi – ve neredeyse tüm kadınları hamilelik testi yapmaya yönlendiren – eksik bir adet döngüsüdür. Fakat tüm geciken veya eksik olan adet hamilelikten kaynaklanmaz.

Adet neden gecikir?

Bunun çok farklı sebepleri olabilir ancak genel olarak öne çıkan ve sık karşılaşılan sebepler; hormonal sorunlar, çok fazla kilo almış veya kaybetmiş olmak ve strestir.

İlginç bir istatistik;

Çoğu kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktığında adetlerinde gecikme yaşandığını söylemektedir. Sizde bu gruptan birisiyseniz ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka hamilelik testi yapıp gerçeği öğrenin.

Diğer yandan tıpkı adet kanaması gibi hamilelik döneminde de adetten farklı olarak kanamalar yaşayabilirsiniz. Kanamaların ne zaman normal ne zaman sorun teşkil ettiğini öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Kabızlık

Yukarıda bir hormondan bahsetmiştik adı progesteron. İşte bu hormonun yüksek seviyelere ulaşması hamilelik sürecinde kabızlığa neden olabilir. Dolayısıyla da bir hamilelik belirtisi daha yaşanıyor olur.

Peki neden?

Progesteron hormonunun artması gıdaların bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bağırsaklarınız daha yavaş çalışır ve işini verimli olarak yapamaz, dolayısıyla da kabızlık sorunu ortaya çıkar.

Tedavisi

Kabızlık okuduğunuz üzere gebelikte sık rastlanan bir durum ve genel olarak endişe etmeyi gerektirmez, ancak mutlaka bu sorunun üstüne gitmelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak için bol su için ve hafif egzersizler yapın. Bağırsaklarınızı harekete geçirmeye yarayacak yüksek lifli gıdalar tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer sorun ciddi bir seviyeye ulaşırsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bilgi al: Hamilelik kaç günde belli olur

Hızla Kilo Almak

Hamileliğin ilk birkaç ayında 1-4 kilo alabilirsiniz. Eğer son zamanlarda ani kilo artışı yaşadıysanız hamile olma ihtimaliniz çok yüksek.

Hamilelik süresince her ne kadar farkında olmasanız da güdüsel olarak daha fazla yemek yemeye başlayacaksınız. Bu tüketim gebeliğin ilerleyen haftalarında daha da artacaktır ve artmaya da sürekli devam edecektir.

Daha sonraki aşamalarda vücudunuzdaki değişmeler ve kilo alımları ortalama şu şekilde olacaktır;

 • Göğüsler (1-3 kilo)
 • Uterus (1 litre)
 • Plasenta (1-1.5 kilo)
 • Amniyon sıvısı (1 litre)
 • Kan ve sıvı hacmi (5-7 kilo)
 • Yağ (2-4 kilo)

Yani ortalama bir kadın hamilelik süresince 15-20 kilo alabilir.

Hızla Kilo Vermek

Bazı kadınlar da başlangıçta hızlı kilo verebilmektedir. Salınımı gerçekleştirilen hormonların iştahı kaçırması ve daha az yemek yiyip, aynı düzeyde enerji harcamak kısa süre içerisinde kilo verilmesine neden olmaktadır.

embriyo

Sık İdrara Çıkmak

Birçok kadın altıncı veya sekizinci haftada eskiye nazaran daha sık idrara çıkar. Buna idrar yolu enfeksiyonu ve şeker hastalığı da neden olabilir ancak hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız büyük olasılıkla hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır.

Baş Ağrısı

Birçok hamile kadın sık sık hafif baş ağrısı sorunu yaşadığını söyler ve küçük bir grupta bel ağrısından şikayetçidir. Son zamanlarda bunları yaşayıp yaşamadığınızı düşünün.

Sırt Ağrısı

Rahmin büyümesi sonucu omurgalar üzerindeki baskı artar ve bu durum duruş bozukluğuna, dolayısıyla da sırt ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Sırt ağrısı, bu açıdan bir gebelik belirtisidir.

Bel Ağrısı

Vücut denge merkezi rahim büyüdükçe değişir ve bu durum belinize daha fazla yük binmesine neden olur. Dolayısıyla bel ağrısının son dönemlerde şiddetlenmiş olması da hamilelik belirtileri arasında yer alabilir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi ve bayılma da yine progesteron hormonunun neden olduğu bir hamilelik belirtisidir. Genişleyen damarlar, düşen kan basıncı ve kan şekeri baş dönmesi ve bayılmayla ilişkilendirilmektedir.

Bayılmak

Hormon salınımının bir anda ciddi şekilde artması bazı durumlarda anne adaylarının bayılmasına neden olabilmektedir. Çok sık olmasa da nadiren bayılma semptomuna da gebelik öncesinde rastlanabilmektedir.

Halsizlik

Kendini çok yorgun hissediyorsan yorgunluğun da bir hamilelik belirtisi olduğunu bilmen gerekir.

Bir kadın, gebe kaldıktan sonraki haftadan itibaren daha önce olmadığı derecede yorgun hissetmeye başlayabilir.

İyi de niye?

Progesteron adı verilen bir hormon (steroid) kadın vücudunu hamileliğe hazırlamasıyla bilinir. Bu hormonun harekete geçmesi kan şekerini düşürmeye ve kan basıncını arttırmaya neden olur, dolayısıyla kendini yorgun hissedersin.

Eğer aşırı yorgunluk hamileliğe bağlıysa bolca dinlenmen çok önemlidir. Dinlenme sürecinde bolca protein ve demir bakımından zengin besin tüketmeyi unutmaman kısa sürede toparlanmana yardımcı olur.

Başka?

Gebeliğin ilk haftalarında vücut ısının arttığını da hissedebilirsin.

Aşırı İstek

Hamilelikte bazı kadınlar bazı gıdalara aşerirken bazı kadınlarda bu durum tam tersi olabiliyor. Örneğin; daha önceden çok sevdiği bir yemeği düşünmek bile hamile bir kadının midesini bulandırıp kusturabilir veya daha önce kesinlikle yemem denilen bir gıda için karşı koyulmaz bir istek hissedilebilir..

Mide bulantısı, aşerme ve bir yemeği düşününce yaşanan tiksinti veya aşırı istek tüm hamilelik boyunca sürebilir. Yine bu durum da hormonal değişikliklerle ilgilidir.

Her ne kadar aşeriyor olursanız olun sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın ve hamile olma ihtimaline karşın gelişmekte olan bebeğinizin gerekli besinleri almasına yardımcı olun.

Aşırı Duygusallık

Gebelik başlangıcında salınımı gerçekleştirilen hormonlar psikolojik açıdan anne adayını farklı bir ruh haline sokabilmektedir. Bu hormonlar çoğu zaman normalde olunduğundan çok daha duygusal olunmasına sebebiyet vermektedir.

Yumurtlama Dönemi Ne Zaman?

Yumurtlama dönemi doğurganlığın tavan yaptığı günlerdir. Yumurtalıklar, döllenme için tek bir yumurta geliştirir ve döllenmesi halinde de gebelik oluşur. Dolayısıyla gebe kalmak isteyen anneler yumurtlama döneminden 2-3 gün önce ilişkiye girer ve ihtimali arttırır. Aşağıdaki aracı kullanarak yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bilgi al: Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı

Hamilelik Belirtileri İlişkiden Ne Kadar Sonra Görülür?

Neredeyse tüm kadınlar cinsel ilişkiyi izleyen üç hafta içerisinde ufak çaplı da olsa bazı gebelik belirtileri ile karşılaşacaktır. Bu dönemde ilk karşılaşılan hamilelik belirtisi sabah bulantısıdır.

Ancak cinsel ilişkiden sonraki iki hafta içerisinde bir adet döngünüz bulunuyorsa bu gebelik belirtileri ile karşılaşmanız biraz daha erken olabilir. Çünkü doğurganlığın tavan yaptığı yumurtlama dönemindesiniz demektir.

Mutlaka okuyun: Adet Döneminde Hamile Kalınabilir Mi? (ÖĞREN)

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Görülmeye Başlar

Kulağa garip gelebilir ancak hamileliğin ilk haftası genel olarak geciken son adet döneminizin ilk gününe dayanır.

Hatta;

Eğer hamile olduğunu öğrenirsen, bebeğinin ne zaman doğacağını hesaplamak için geciken son adet döneminin ilk gününü bilmen gerekir. Hesaplama buna dayanarak yapılır.

Bu nedenle ilk birkaç hafta hamile olduğunu bilemeyebilirsin, ancak bu haftalarda hamilelik belirtileri çoktan görülmeye başlamıştır.

hamile olup olmadığını merak eden bir kadın
Dikkat: Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? (Öğren)

Yukarıda adet gecikmesi sonrası karşılaşacağın hamilelik belirtileri ve ne zaman karşılaşacağınla ilgili bilgilendirici bir tablo bulunuyor.

Sonuç

Hamile bir kadın bu hamilelik belirtilerinin hepsine ya da yalnızca bir kaçına sahip olabilir. Bu belirtilerden herhangi birisi sizi ciddi anlamda rahatsız etmeye başlarsa mutlaka doktora başvurmalısınız, böylece doktorunuz tarafından size en uygun tedavi uygulanabilir.

30 Soru Cevaplandı

 1. Adetime 2 gun var hocam çocuk istiyoruz 1 haftadır bel ve kasik ağrım başlamış hatta kasik agrisi ayak uclarima kadar atıyor.akintimda sarimtirak renginde sürekli kasigima agri giriyor lavaboya gidiyorum adet olmuşum diye bakıyorum akinti gelmiş sebebi ne olabilir

 2. erken gebelik testinde cikmadi kanda gorulmuyor beklemem mi gerekli yoksa ulturasyonda cikarmi cok heycanliyiz beklemek zor geliyor

 3. hocam merhaba tam 28 gunde regl oluyorum subatin 16 regl gunumdu yumurtlama gunundede iliski oldu bel boslugum sirtim cok agriyor arada karnimda agriyor sanki regli olacakmis gibi dunde pembemsi kan geldi ama cok azdi aceba hamilemiyim erken gebelik testlerinden yaptim ciktim kesin sonuc demialerdi yardimci olun lutfen

  • Merhaba Havva,

   Karşılaştığın kanamanın implantasyon kanaması olma ihtimali var. Bu kanama genellikle kahverengi olur fakat nadiren pembemsi ve hafif şiddette de görünür. https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ buradan bilgi alabilirsin implantasyon kanaması hakkında.

   Eğer karşılaştığın kanama implantasyon kanamasıysa adet olduktan 1 hafta sonra yapacağın idrar testi sonuç verecektir. Adetinin gecikip gecikmeyeceğine de dikkat et, eğer gecikirse yinede adetin üzerinden 1 hafta geçmesini bekle idrar testi için. Eğer bu süreçte kasıklarında sızlama, ağrı, bıçak saplanması gibi acı verici şeyler hissedersen ya da kanaman devam ederse mutlaka doktoruna başvur.

   Sevgiler

 4. iyi günler hocam bu ay eşimle 3 – 4 gece birlikte olduk sonrasında bir haftalığına şehir dışına çıktık geri dönmeden 3 gün öncesinde aşırı şişlik, alt karında çok sık sancı ve ishal vardı ertesi gün(10.03.2018) akşam dayanamayıp acile gittik orada doktor idrar tahlili istedi sonuçta 3 tane karında kan pıhtısı görülmüş adet misin dedi hayır dedim yakın mı olacak mısın dedi hayır tam ortasındayım 10 günüm var dedim şaşırdı ve en kısa zaman pazartesi günü benim üroloji bölüme gelmemi istedi bende orada oturmadığımı oturduğum mevki den en yakın ve en kısa zaman da gitmemi istedi şaşkınlıktan ‘nedir, neden olur vs .’ hiç bir şey sormadım geldim direk iş e başladım ama araştırdım bir çok sebebi var hepsi kötü hastalığa işaret tek iyi olan gebelik inşallah kötü bişey im yoktur korkuyorum ve tedirginim adet günüm 18 yardımcı olursanız sevinirim en azından idrar tahlilinde nasıl karında kan pıhtısı görülür :-/

  • Merhaba Fatas,

   Tetkikler yapılmadan bir şey söylemek zor, karında kan pıhtısı görülmesini de tam anlamadım yani karnında göbek kısmında mı kan vardı yoksa kasığında ya da idrarında mı kan bulundu? Ayrıca nasıl göründüğünü görebildiysen https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ şurayı kontrol edebilirsin. Gebelik sebepli kanama semptomu implantasyon kanaması olmaktadır. En kısa süre içerisinde doktora başvurmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

   • haklısınız dalgınlığıma mı geldi şaşkınlığıma mı anlamadım sormadım ama karında dediğine göre göbek kısmındadır diye düşünüyorum ama alt karın ağrıyor üstelik bugün kasıklarda ağrı var ve yoğun çalışıyorum acaba tutunmaya mı çalışıyor dikkat mi etmeliyim yada adet sancısı mı ama erken sancım hiç olmamıştı 3 günüm var daha çarşamba gününe izin aldım haftaya inşallah unutmazsam yazarım size de iyi günler

 5. Hocam alt karında yanma hissi var sanki derinin altına acı biber sürmüsüm gibi bide yumurtalamadan 5 gün sonra sanki adetliymisim gb sancı oldu bacaklarima vuruyordu kesin adet oldum dedim baktım beyaz su gb bi akıntı gelmisti beyaz bi gün devam etti smdi hiç akıntı yok çok nadir kasık ağrım oluyo adet olmama daha 10 gün var 30 günde bir adet oluyorum ve değil gün saati bile şaşmaz ha bide gogüslerimde ara ara sanci oluyo hamile olma ihtimalim var mi

  • Bide doktora gittim yumurtan çatlamış git iliskiye gir dedi o gece iliskiye girdik kahve rengi akinti geldi fazla degildi ayın 5 de yumurtam catlamisti

   • Merhaba Esila,

    Dediklerinden hareketle gebe olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtmek isterim. Karşılaştığın kahverengi akıntı da implantasyon kanaması olabilir, resimlerine bakıp bir kontrol et istersen bunun gibi miydi: https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/

    Eğer öyleyse yerleşme kanaman da gerçekleşmiş demek, yani bir hafta ya da iki hafta içerisinde yapacağın gebelik testinin pozitif sonuç vermesi kuvvetle muhtemel.

    Umarım her şey istediğin gibi olur, sevgiler.

 6. Merhaba ben 4 senelik evliyim polikistik over sendromu var en son 15 şubatta adet oldum yumurtlama günümde 1mart olarak görünüyor 12 ile 16 günleri üst üstte ilişkiye girdim ama bel sırt omuz kol ve bacaklarında ağrı var bazen de göğüs ve kasiklarimda ama o kadar çok değil hamile olabilir mıyım yardımcı olabilir mısınız acab

  • Merhaba Merve,

   Senin için özel olarak bir yazı hazırlayıp yayımladık bugün, tüm sorularının cevaplarını burada bulabilirsin: https://acunay.com/polikistik-over-sendromu-ve-hamilelik-tum-detaylariyla-bilinmesi-gerekenler/

   Yazıyı oku fakat ayrı olarak sorularını da yanıtlayalım. Normalde yumurtlama dönemi 1 Mart günüdür fakat sen polikistik over sendormundan muzdaripsin yani yumurtlama dönemin daha geç oluyor senin. Dolayısıyla 2’nci hafta değil de 3’üncü haftaya odaklanman gerekir. Ayrıca yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu anlayabilmek için yapabileceğin bazı şeyler var, gerekli detaylara ve sendromlu kadınların hamile kalmak için neler yapması gerektiğine bağlantısını paylaştığım yazıda değinildi, yazıyı oku ve eğer sorun olursa oradaki konunun altından sorularını ilet.

   Sevgiler.

 7. Hocam ben 7 aydır korunmuyorum iki sefer adetimde 5-6 gün gecikme oldu ama adet oldum sonra bugünde iki gün gecıktım karnım bel çukurum ve bacak üst baldırlarım sancıyla bırlıkte agrıyor gögüsüm şişti elleyince acıyo ama ben adet olcagım zamanda bunları yasıyorum hep bacak aralarım ilkkez ağrıdı bide bu hafta iki üç gün uykum geldı birdenbire böyle çok halsız yorgun hissettım kendimi bunların sebebi gebelikmidir

  • Merhaba Candan,

   Olabilir, sabah aç karnına gebelik testi yap iki gün aralıklarla. Eğer gebelik testi birkaç kez negatif sonuç verirse doktora başvurmanız iyi olacaktır bu ağrı ve sızı gebelik semptomu haricinde beklendik bir şey değildir.

   Sevgiler.

 8. Merhaba benim adet tarihim ayin 9u amma bugun 11i ve ben daha adet olmadim, bu ay cok kuruluk oldu bende amma 2 gundur biraz akinti geliyor, bide adet sancilari var 9u cok oldu sancilar dun ve bugun ara ara oluyor adet olucam saniyorum ama bishey yok, bide 8i test yapdim neqativ cikdi, bide 2 gundur cok ushuyorum bunun sebebi ne olabilir?

  • Merhaba Aynur,
   Bol su iç ve ikişer gün aralıklarla önümüzdeki bir hafta süresince gebelik testi yap. Fakat kasığındaki ağrının farklı sebepleri de olabilir, gerekli tetkikleri yaptırmak için doktoruna başvurmayı ihmal etme.

   Sevgiler.

 9. Merhaba ,
  Adetim 5gün geçti 2 gün önce test yaptım negatif çıktı bel ağrım var ara sıra kasık ağrısı oluyor göğüste hassasiyet akıntılı adet akıntısı gibi oluyor her lavaboya gittiğimde adet oldum sanıyorum ama akıntı oluyor vajinada yanma hissi var ama sanki yumurtalıklarım Yok gibi aşırı stres yaptım geceleri uyuyamıyorum sizce hamile olabilir miyim adetim geçikmesi normal mi ayrıca adet takviminde yumutlama döneminde birliktelik oldu bu beni daha çok korkutuyor..

  • Merhaba Elif,

   Son 2 hafta içerisinde ilişkiye girdiysen karşılaştığın şeyler gebelik belirtisi olabilir. Fakat söylemlerin arasındaki yanma hissi ciddi bir soru işareti, idrar yolu enfeksiyonu da söz konusu olabilir en kısa süre içerisinde doktora başvurmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

 10. merhaba hocam benim son adet günüm bugün ama hamileymişim gibi hissediyorum bu arada ben geçen ay Rahim filmi çektirdim temiz çıktı çok şükür. Aşırı derece bel ve sırt ağrım var bu ağrılarım ben yatınca geçiyor ama ayağa kalkınca 10 dk bile dursam sonrasında bel ağrısı veya sırt ağrısı çekiyorum kasıklarıma ara sıra ağrılar giriyor özellikle sağ tarafıma sizce bu durumun sebebi gebelik mi yoksa Rahim filminden kaynaklanan bi durum mu

  • Merhaba Sdt,

   ‘Çok şükür’ demenden anladığım kadarıyla gebe kalmayı pek istemiyorsun. Bu isteksizlik sende bir saplantı oluşturmuş olabilir buna halk arasında yalancı gebelik denilmekte. Öncelikle yalancı gebelik hakkında bilgi almak için şu yazıyı oku https://acunay.com/yalanci-gebelik-tam-olarak-nedir-yalanci-hamilelik-yasayanlar/

   Yalancı gebelik gerçek gebeliği birebir taklit eder ve tüm hamilelik semptomlarını yaşamana neden olur, oysaki hamile falan değilsindir. Böyle bir durum söz konusu olabilir, böbreklerinde taş ya da kum olabilir, rahminle ilgili bir sorun olabilir bunu muayene etmeden kestirmek imkansız. Eğer gebelik konusunda % 100 emin olmak istersen elle muayene yapılmasını talep edebilirsin, en yakın zamanda doktoruna başvur.

   Sevgiler.

 11. Hocam merhaba ben kan verdim yalnız kanda çıkmadı ama alttan muanede kese göründü dedi .ben normalde besgun olmam gerekirken ucgun oldum ama adet kanaması gibi değildi.bittikden sonra kahve akintim geldi şimdide beyaz sümüksü bir akintim geliyor migde bulantısı hariç bütün belirtileri taşıyorum sizce gebe olabilirmiyim ama kanda neden çıkmadı anlamadım altan muanede çıkıyor çünkü

  • Merhaba Selma,

   Çok yüksek ihtimalle senin karşılaştığın şey implantasyon kanaması olarak nitelendirdiğimiz şey. İmplantasyon kanaması kahverenginde bir pıhtıdır ve gebelik öncesinde yerleşme kanaması olarak tasvir edilir. Eğer implantasyon kanamasının nasıl göründüğünü merak edersen ve resmine bakmak istersen https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ şu yazımızı oku.

   Sevgiler ve tebrikler 🙂

  • Merhaba Büşra,

   Gebelik semptomlarının hepsinin ya da sadece bazılarının aynı anda yaşnıyor olması hamile olduğunu gösterebilir lütfen yazının tamamını oku, sorunun cevabı yazının içerisinde yer alıyor.

   Sevgiler.

  • Merhaba Aslı,

   Kasık ağrısı sadece hamileliğin bir belirtisi değildir. Evet hamilelik döneminde karşılaşılabilen bir belirtidir fakat ortaya çıkmasına idrar yolu enfeksiyonu, yaralanma vb. neden olabilir. Bu nedenle yazının tamamını oku ve diğer semptomları da yaşayıp yaşamadığını irdele.

   Sevgiler.

 12. İnanamiyorum harika bir yazi olmus ellerinize sağlık. Hamilelikten sonra belirtilerin hangi haftada ortaya cikacagini yazmak kimin aklina geldiyse tesekkur ediyorum hamileyim ve yalnizca ne zaman nelerin yasanacagini merak ediyorum.

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.