bebek

Gebelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri, ilk defa ne zaman karşılaşılacağı ve adet gecikmesi hakkında yazılan en detaylı erken hamilelik belirtileri dökümanı. Bu içerikte hamilelik belirtileriyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Hamile olduğundan emin olmanın tek yolu gebelik testi yaptırmaktır. Fakat bilgi edinmek için başvurabileceğin farklı yöntemler de bulunur.

Mesela

Olasılığa işaret eden onlarca erken hamilelik belirtisi vardır. Bunların tümünü aşağıdan öğrenebilirsin, ancak öncesinde cevaplanması gereken bir soru vardır;

Tüm Kadınlarda Gebelik Belirtileri Görülür Mü?

Her kadının farklı olması gibi gebelik dönemi ve hamilelik belirtileri de oldukça farklı olabilir.

Hatta aynı kadının farklı hamilelikleri arasında da belirtiler farklılaşabilir.

Nasıl mı?

Örneğin ilk bebeğine hamileyken sabah bulantısı yaşarken ikinci bebeğine hamile olduğun şu dönemde sabahları hiç bulantı yaşamayabilirsin.

Hatta;

Gebelik belirtileri adet döneminde görülen semptomlarla neredeyse aynıdır ve adet dönemine denk gelen ciddi bir hamilelik belirtisi adet ağrısı olarak değerlendirilip hamileliğe yorulmayabilir.

Yani bir süredir hamile olduğunun farkında dahi olamayabilirsin.

Hamilelik testi genellikle hamileliğin 4 veya 5’inci haftasında yapılır çünkü kadınlar ancak bu haftalarda hayatını etkileyecek bağlamda bazı hamilelik belirtileriyle karşılaşır. Biz yinede gebelik belirtileri konusunda bir düzen oluşturup bir arada toplamak ve bu kapsamda yaşadığınız, ancak fark etmediğiniz şeylere dikkat çekmek istedik.

Aşağıda hamileliğin en yaygın ve en kritik bazı belirtilerini göreceksin, ancak bu belirtileri okumadan önce hamilelikten farklı şeylerin de bu semptomların görülmesinde etkili olabileceğini aklından çıkarmamalısın.

Dolayısıyla

Bu gebelik belirtilerinin bazılarını yaşıyor olman kesin olarak hamile olduğun anlamına gelmez. Kesin olarak hamile olduğunuzu öğrenmenin tek yolu gebelik testidir.

hamile olup olmadığını merak eden bir kadın

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Görülmeye Başlar

Kulağa garip gelebilir ancak hamileliğin ilk haftası genel olarak geciken son adet döneminizin son gününe dayanır.

Hatta;

Eğer hamile olduğunu öğrenirsen, bebeğinin ne zaman doğacağını öğrenmek için geciken son adet döneminin ilk gününü bilmen gerekir. Hesaplama buna dayanarak yapılır.

Bu nedenle ilk birkaç hafta hamile olduğunu bilemeyebilirsin, ancak bu haftalarda hamilelik belirtileri çoktan başlamış olabilir.

Aşağıda adet gecikmesi sonrası karşılaşabileceğin olası hamilelik belirtileri ve ne zaman karşılaşacağınla ilgili bilgilendirici bir tablo bulunuyor, bunu inceleyerek başla ve sindirerek okumaya devam et.

İlk Ortaya Çıkan Gebelik Belirtileri

Aşağıdaki tablonun sol tarafında hamilelik belirtileri, sağ tarafında ise geciken adetten sonra hangi haftada bu belirtiyle karşılaşabileceğin paylaşıldı.

Ayrıca bkz; hafta hafta hamilelik dönemi

Gebelik BelirtileriOrtaya Çıkacağı Zaman (Adet Gecikmesi Sonrası)
Kasık Ağrısı ve Akıntı1-4 hafta içerisinde
Gecikme4. hafta
Yorgunluk4-5 hafta içerisinde
Mide Bulantısı4-6 hafta içerisinde
Karın veya Göğüs Ağrısı4-6 hafta içerisinde
Sık idrara çıkmak4-6 hafta içerisinde
Şişkinlik4-6 hafta içerisinde
Yol tutması4-6 hafta içerisinde
Ruh halinde değişim4-6 hafta içerisinde
Vücutta ısı değişikliği6. hafta
Yüksek tansiyon8. hafta
Mide bulantısı9. hafta
Kalp atışında hızlanma9. hafta
Göğüste değişimler11. hafta
Sivilce11. hafta
Kilo artışı11. hafta
Hamilelik ışıltısı12. hafta

Hamilelik Belirtileri İlişkiden Ne Kadar Sonra Görülür?

Neredeyse tüm kadınlar cinsel ilişkiyi izleyen üç hafta içerisinde ufak çaplı da olsa bazı gebelik belirtileri ile karşılaşacaktır. Bu dönemde en erken karşılaşılan hamilelik belirtisi sabah bulantısıdır (Sabah bulantısıyla ilgili detay başlığı aşağıda).

Ancak cinsel ilişkiden sonraki iki hafta içerisinde bir adet döngünüz bulunuyorsa bu gebelik belirtileri ile karşılaşmanız biraz daha erken olabilir.

Önem Sırasına Göre Hamilelik Belirtileri

Eğer tüm hamilelik belirtilerini, gebelik kontrolündeki önem sırasına göre sıralayacak olursak, ortaya şöyle bir tablo çıkabilir;

Göğüsteki değişimler > Mide Bulantısı > Duygusal Değişimler >Yeterince dinlememe hissi, sürekli yorgunluk ve halsizlik > Aşermek > Daha sık idrara çıkmak.

 

Akıntı ve Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?

Hamile kaldıktan sonra, döllenmiş yumurta rahme yerleşmek adına bazı semptomlar yaşanmasına neden olur.

Bu, hamileliğin en erken belirtilerinden birisine tanıklık etmene neden olabilir; akıntı ve kasık ağrısı.

İmplantasyon kanamasını duymuş muydun?

İşte implantasyon kanaması olarak adlandırılan şey tam olarak budur. Bu belirti genel olarak yumurta döllendikten sonraki 6-12 günlük bir süreçte yaşanır.

Bir hamilelik belirtisi olarak kasık ağrısı tıpkı adet sancısına benzer, dolayısıyla çoğu kadın bu belirtiyle adet sancısını karıştırır ve bunu olması gerektiği kadar önemsemez.

Kanamanın yanında bazı kadınlarda vajinadan beyaz, süte benzer bir sıvı aktığı gözlemlenebilir.

Detaylar..

Vajina duvarlarının kalınlaşması sebebiyle vajinadan dışarıya adet kanaması gibi, ancak süte benzer bir sıvı aktığı tespit edilebilir. Bunun sebebi vajina duvarının dokusunu oluşturan hücrelerin hızla ve aniden büyümeye başlamasıdır. Anne rahmine düşen yumurtalık anında buna sebep olabilir ve oldukça kritik bir hamilelik belirtisidir.

Ne kadar sürer?

Bu akıntı neredeyse tüm hamileliğin boyunca sürebilir ve genellikle tedavi gerektirmeyen zararsız bir şeydir.

Ancak bu akıntı, kanama ve kasık ağrısının yanında cinsel bölgede kaşıntıyla birlikte mantar boy göstermeye başlarsa bundan mutlaka doktorunu haberdar etmelisin, bakteriyel bir enfeksiyon baş gösteriyor olabilir.

hamilelikte göğüsteki değişimler

Göğüsteki Değişiklikler Gebelik Belirtisi midir?

Göğsünde yaşayacağın değişiklikler gebelik süresince ortaya en erken çıkan kritik hamilelik belirtilerindendir.

Neler olabilir?

Göğsün büyüyebilir, küçülebilir; göğüs ucun kararabilir ya da farklı bir renk göğsüne hakim olabilir. Diğer yandan göğsün çok hassaslaşabilir ya da tüm sertliğini kaybedip aşırı yumuşak bir hal alabilir.

Hatırlarsan yukarıda kadından kadına hamilelik belirtilerinde farklılık olabileceğini yazmıştık.

İşte göğüs bölgesi de bu belirtilerin belki de en çok kişiselleştiği yer diyebiliriz. Göğüs bölgende bazı değişimler gözlemliyorsan ve hamile olduğundan şüpheleniyorsan bu yeni bir hormonal dengeye alışabilmen adına birkaç hafta boyunca sürecektir.

Mutlaka okuyun: Hamile olduğumu nasıl anlarım

Yani yaklaşık bir iki hafta sonra yeni hormonal dengeye alıştığında göğsündeki ağrı geçecek.

İpuçları

 1. Göğsündeki hassasiyet, karıncalanma ve ağrı için rahat ve destekleyici bir anne sütyeni satın alabilirsin.
 2. Göğüs ucunuzdaki ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri de satın almayı unutmayın.

Yorgunluk ve Hamilelik Dönemi

Kendini çok yorgun hissedebilirsin ve bu hamilelikte oldukça normaldir.

Bir kadın, gebe kaldıktan sonraki haftadan itibaren daha önce olmadığı derecede kendisini yorgun hissetmeye başlayabilir.

İyi de niye?

Progesteron adı verilen bir hormon (steroid) kadın vücudunu hamileliğe hazırlamasıyla bilinir. Bu hormonun harekete geçmesi kan şekerini düşürmeye ve kan basıncını arttırmaya neden olur, dolayısıyla kendini yorgun hissedersin.

Eğer aşırı yorgunluk hamileliğe bağlıysa bolca dinlenmen çok önemlidir. Dinlenme sürecinde bolca protein ve demir bakımından zengin besin tüketmeyi unutmaman kısa sürede toparlanmana yardımcı olur.

Başka?

Gebeliğin ilk haftalarında vücut ısının arttığını da hissedebilirsin bu nedenle yatak odanın ısısının serin olmasına dikket et.

hamilelikte mide bulantısı
Mide bulantısı hamilelikte sıkça görülür.

Gebelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte en sık görülen belirtilerden birisi de sabah bulantısıdır, ancak her kadında görülmez.

Sabah mide bulantısını neden yaşadığının henüz tıbbi bir açıklaması yok, ancak doktorlar ve araştırmacılar bunun sebebini yine hormonal değişimlere bağlamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı günün her saatinde ancak en çok sabahın erken saatlerinde karşılaşılan bir semptomdur, bu nedenle sabah bulantısı olarak adlandırılır.

Aşermek

Hamilelikte bazı kadınlar bazı gıdalara aşerirken bazı kadınlarda bu durum tam tersi olabiliyor. Örneğin; daha önceden çok sevdiği bir yemeği düşünmek bile hamile bir kadının midesini bulandırıp kusturabilir.

Mide bulantısı, aşerme ve bir yemeği düşününce yaşanan tiksinti tüm hamilelik boyunca sürebilir. Yine bu durumda hormonal değişikliklerle ilgilidir.

Her ne kadar aşeriyor olursanız olun sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın ve gelişmekte olan bebeğinizin gerekli besin maddelerini almasına yardımcı olun.

 

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi midir?

Hamileliğin en kritik belirtisi – ve neredeyse tüm kadınları hamilelik testi yapmaya yönlendiren – eksik bir adet döngüsüdür. Fakat tüm geciken veya eksik olan adet hamilelikten kaynaklanmaz.

Diğer yandan tıpkı adet kanaması gibi hamilelik döneminde de adetten farklı olarak kanamalar yaşayabilirsiniz. Kanamaların ne zaman normal ne zaman sorun teşkil ettiğini öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Adet neden gecikir?

Bunun çok farklı sebepleri olabilir ancak genel olarak öne çıkan ve sık karşılaşılan sebepler; hormonal sorunlar, çok fazla kilo almış veya kaybetmiş olmak ve strestir.

İlginç bir istatistik;

Çoğu kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıklarında adetlerinde gecikme yaşandığını söylemektedir. Sizde bu gruptan birisiyseniz ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka hamilelik testi yapıp gerçeği öğrenin.

Kabızlık Gebelik Belirtisi midir?

Yukarıda bir hormondan bahsetmiştik adı progesteron. İşte bu hormonun yüksek seviyelere ulaşması hamilelik sürecinde kabızlığa neden olabilir.

Peki neden?

Progesteron hormonunun artması gıdaların bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bağırsaklarınız daha yavaş çalışır ve işini verimli olarak yapamaz, dolayısıyla da kabızlık sorunu ortaya çıkar.

Tedavisi

Kabızlık okuduğunuz üzere gebelikte sık rastlanan bir durum ve genel olarak endişe etmeyi gerektirmez, ancak mutlaka bu sorunun üstüne gitmelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak için bol su için ve hafif egzersizler yapın. Bağırsaklarınızı harekete geçirmeye yarayacak yüksek lifli gıdalar tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer sorun ciddi bir seviyeye ulaşırsa mutlaka doktorunuza başvurun.

embriyo

Hamilelik Döneminde Kilo Artışı

Hamileliğin ilk birkaç ayında 1-4 kilo alabilirsiniz. Hamilelik süresince her ne kadar farkında olmasanız da güdüsel olarak daha fazla yemek yemeye başlayacaksınız. Bu tüketim gebeliğin ilerleyen haftalarında daha da artacaktır ve artmaya da sürekli devam edecektir.

Daha sonraki aşamalarda vücudunuzdaki değişmeler ve kilo alımları ortalama şu şekilde olacaktır;

 • Göğüsler (1-3 kilo)
 • Uterus (1 litre)
 • Plasenta (1-1.5 kilo)
 • Amniyon sıvısı (1 litre)
 • Kan ve sıvı hacmi (5-7 kilo)
 • Yağ (2-4 kilo)

Yani ortalama bir kadın hamilelik süresince 15-20 kilo alabilir.

Diğer Gebelik Belirtileri

Hamilelik, hormonal dengenizi ciddi anlamda değiştirir ve bu farklı belirtilerin oluşmasına naden olabilir. Örneğin;

 • Sık idrara çıkmak. Birçok kadın altıncı veya sekizinci haftada eskiye nazaran daha sık idrara çıkar. Buna idrar yolu enfeksiyonu ve şeker hastalığı da neden olabilir ancak hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız büyük olasılıkla hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır.
 • Baş ve bel ağrısı. Birçok hamile kadın sık sık hafif baş ağrısı sorunu yaşadığını söyler ve küçük bir grupta bel ağrısından şikayetçidir.
 • Baş dönmesi ve bayılma. Konu yine progesterona gelecek ama bu da yine bu hormonun neden olduğu bir hamilelik belirtisidir. Genişleyen damarlar, düşen kan basıncı ve kan şekeri baş dönmesi ve bayılmayla ilişkilendirilmektedir.

hamilelik testi

Sonuç

Hamile bir kadın bu hamilelik belirtilerinin hepsine sahip olabilir ya da yalnızca bir veya iki tanesine. Bu belirtilerden herhangi birisi sizi ciddi anlamda rahatsız etmeye başlarsa mutlaka doktora başvurmalısınız, böylece doktorunuz tarafından size en uygun tedavi uygulanabilir.

Aşağıda yukarıda bahsettiğimiz tüm erken gebelik belirtilerini bir araya topladık, aşağı yukarı ekranı kaydırmadan tek bir alanda tüm gebelik belirtilerini görebilir ve kendince yorumlayabilirsin; eğer detayları okumak istersen yukarıda yer alıyor.

 • Akıntı
 • Kasık ağrısı
 • Göğüste değişim ve hassaslaşma
 • Sabahları veya gün içerisinde durduk yere mide bulantısı
 • Adet gecikmesi
 • Kabızlık
 • Hızla kilo almak veya vermek
 • Sık idrara çıkmak
 • Baş ağrısı
 • Bel ve sırt ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Bayılmak

Kaynaklar

 • American Pregnancy Association: “Hamilelik Belirtileri Nelerdir”
 • Mayo Clinic: “Gebelik: Neler Olacak?”
 • SavingAngel.org: “Erken Hamilelik Belirtileri.”
 • Pregnancy Education: “Erken Hamilelik Belirtileri kusmak, mide ekşimesi, bulantı ve daha fazlası”

Bir yorum

Yorum Yap
 1. İnanamiyorum harika bir yazi olmus ellerinize sağlık. Hamilelikten sonra belirtilerin hangi haftada ortaya cikacagini yazmak kimin aklina geldiyse tesekkur ediyorum hamileyim ve yalnizca ne zaman nelerin yasanacagini merak ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir