Hamilelik Belirtileri: En Erken Ortaya Çıkan Gebelik Semptomları

Hamile olduğunu anlamanın tek yolu gebelik testi yaptırmak değildir. Çok sayıda hamilelik belirtisinin aynı anda yaşanıyor olması gebeliğin mevcut olduğunu gösterebilir. Bu nedenle aşağıda 18 farklı hamilelik belirtisine yani yaşanabilecek tüm hamilelik belirtilerine detaylıca değinildi.

Bu yazının tamamını okuduğunda şu sorularına net ve tamamen doğru yanıt alacaksın:

 • Hamilelik belirtileri nelerdir?
 • Regl öncesi hamilelik belirtileri nelerdir?
 • Şu an hamile miyim?
 • Hamilelik testini ne zaman yaparsam doğru sonuç alırım?
 • Hamileysem fiziksel olarak ne gibi değişiklikler olacak?

Bu uzun ve detaylı yazı aklındaki tüm soru işaretlerini giderecek, eğer yazıyı okuduğun halde halen kafana takılan sorular varsa sayfanın sonundaki form aracılığıyla sorunu iletebilir birkaç gün içerisinde yine bu sayfa üzerinden yanıtını alabilirsin.

Hamilelik Belirtileri

Gebelik belirtilerine tüm ayrıntılarıyla öğrenmeden önce bir sorunun mutlaka cevaplanması gerekir.

Tüm Kadınlarda Gebelik Belirtileri Görülür Mü: Her kadın farklıdır ve bu gebelik dönemi için de geçerlidir. Hamilelik belirtilerinin farklı şekilde görülmesi gibi hiç görülmemesi de mümkündür. Hatta aynı kadının iki hamileliği arasında da belirtiler farklılaşabilir.

Nasıl mı: Örneğin ilk bebeğine hamile olduğu dönemlerde sabah bulantısı yaşayan anne, ikinci bebeğine hamile olduğu şu günlerde sabahları hiç bulantı yaşamayabilir.

Hamilelik belirtileriyle adet semptomları karıştırılabilir mi: Gebelik belirtileri adet döneminde görülen semptomlarla neredeyse aynıdır ve adet dönemine denk gelen ciddi bir hamilelik belirtisi adet ağrısı olarak değerlendirilip hamileliğe yorulmayabilir. Yani bir süredir hamile olduğunun farkında dahi olmayabilirsin.

Peki nasıl ayırt edeceğim: Bu oldukça uzun ve detaylı bir yazı, aşağıda tüm belirtilere detaylıca değinildi. Bu belirtileri anlattığı şekliyle yaşıyor olman hamilelik belirtisi olduğunun göstergesidir. Gerçekten hamilelik belirtileri hakkında bilgi edinip aklında soru işareti kalmamasını istiyorsan yazının tamamını okuman gerekiyor.

Hamilelik Belirtisi Ne Zaman Görülür
Kasık Ağrısı ve Akıntı 1-4 hafta içerisinde
Gecikme 4. hafta
Yorgunluk 4-5 hafta içerisinde
Mide Bulantısı 4-6 hafta içerisinde
Karın veya Göğüs Ağrısı 4-6 hafta içerisinde
Sık idrara çıkmak 4-6 hafta içerisinde
Şişkinlik 4-6 hafta içerisinde
Yol tutması 4-6 hafta içerisinde
Ruh halinde değişim 4-6 hafta içerisinde
Vücutta ısı değişikliği 6. hafta
Yüksek tansiyon 8. hafta
Kalp atışında hızlanma 9. hafta
Göğüste değişimler 11. hafta
Akne 11. hafta
Kilo artışı 11. hafta
Hamilelik ışıltısı 12. hafta

Adet Öncesi Hamilelik Belirtileri

Regl öncesi hamilelik belirtileri ilişkiden sonra adet olmadan önce ortaya çıkar. Bu belirtilerin en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İmplantasyon (yerleşme) kanaması,
 • Adet olacakmış gibi kasık ağrısı,
 • Aralıklarla adet olacakmış gibi hissetmek,
 • Psikolojik değişimler.

İmplantasyon kanaması konusuna yazının ilerleyen kısımlarında detaylıca değineceğiz, tıpkı kasık ağrısı ve diğer regl öncesi hamilelik belirtileri gibi. Şimdilik hamilelik belirtileri hakkında bilmen gereken diğer temel bilgileri öğrenmen için okumaya devam etmen gerekiyor.

Erken Gebelik Nedir?

Erken gebelik kavramı hamileliğin ilk iki haftasını kapsayan sürece denir. Gebeliğin ilk iki haftası içerisinde sonuç veren testlere erken gebelik testi, bu haftalarda ortaya çıkan hamilelik belirtilerine ise en erken gebelik belirtileri denir. Hamilelik süreci ilişki sonrası hemen değilde ilişkiden sonraki ilk adet günü itibariyle başladığı için bu iki olay arasında kalan süreç erken gebelik dönemi olarak adlandırılır.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Hamilelikte ilk hafta içerisinde yaşanacak gebelik belirtileri vajinal kanama ve akıntı, bel bölgesine doğru şiddetli ağrı, bel ve kasık bölgesinde kramp, şişkinlik, ruh halinde ani değişiklikler, baş ağrısı, susuzluk ve yorgunluk hissi olarak sıralanabilir.

Hamilelik Belirtileri İlk Ay

Gebeliğin ilk ayı içerisinde karşılaşılacak en önemli belirti implantasyon kanamasıdır. İmplantasyon kanaması adet öncesinde fakat adete yakın bir tarihte gerçekleşen kahverengi bir akıntıya verilen isimdir. Bu akıntı bazen yoğun bazen oldukça sıvı bir kıvama sahip olabilir, ancak normalden farklı görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Gebe bir kadının ilk ay içerisinde karşılaşacağı diğer semptomlar adet gecikmesi, göğüslerde hassaslaşma, artan kramplar, ciddi bir yorgunluk, sabahları mide bulantısı, daha sık idrara çıkma isteği ve mide yanması olarak sıralanabilir.

Hamileliğin 18 Önemli Belirtisi

Aşağıda en sık rastlanan erken gebelik belirtileri  bir arada bulunuyor, tüm gebelik belirtileri gebeliğin ilk dönemlerinde aynı anda görülmeyebilir fakat gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu semptomlarla karşılaşılması kuvvetle muhtemeldir.

 1. Akıntı
 2. Kasık ağrısı
 3. Göğüste değişim
 4. Göğüste hassaslaşma
 5. Mide bulantısı
 6. Adet gecikmesi
 7. Kabızlık
 8. Hızla kilo almak
 9. Hızla kilo vermek
 10. Sık idrara çıkmak
 11. Baş ağrısı
 12. Sırt ağrısı
 13. Bel Ağrısı
 14. Baş dönmesi
 15. Bayılmak
 16. Halsizlik
 17. Aşırı istek
 18. Aşırı duygusallık
hamilelik-belirtileri
hamilelik belirtileri

İlginç bir yazı: Hamilelik belirtisine neden olan hastalıklar

Akıntı

Hamile kaldıktan sonra, döllenmiş yumurta rahme yerleşmeye çalışırken bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Bu, hamileliğin en erken belirtilerinden birisinin yani akıntı semptomunun ortaya çıkması anlamına gelir. Hamilelik belirtileri akıntı ile başlar ve gebe olunduğuna dair ilk düşünceler bu belirtiyle birlikte ortaya çıkar.

İmplantasyon Kanaması;

İşte implantasyon kanaması olarak adlandırılan şey tam olarak bu dönemde tanıklık edilen akıntının adıdır. Bu semptom genel olarak yumurta döllendikten sonraki 6-12 günlük süreçte yaşanır.

İmplantasyon kanamasının yanında bazı kadınlarda vajinadan beyaz, süte benzer pütürlü bir sıvı aktığı gözlemlenebilir.

Nasıl bir sıvı?

Vajina duvarlarının kalınlaşması sebebiyle vajinadan dışarıya adet kanaması gibi, ancak süte benzer bir sıvı aktığı tespit edilebilir. Bunun sebebi vajina duvarının dokusunu oluşturan hücrelerin hızla ve aniden büyümeye başlamasıdır. Anne rahmine düşen yumurtalık anında buna sebep olabilir ve oldukça kritik bir hamilelik belirtisidir.

Ne kadar sürer?

Bu akıntı neredeyse tüm hamileliğin boyunca ara ara sürebilir ve genellikle tedavi gerektirmez.

İmplantasyon kanaması yani akıntı çok önemli bir hamilelik belirtisidir. Yerleşme kanaması olarak da tarif edilebilen bu semptom hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve resmini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kasık Ağrısı

Bir hamilelik belirtisi olarak kasık ağrısı tıpkı adet sancısına benzer, dolayısıyla çoğu kadın bu belirtiyle adet sancısını karıştırır ve bunu olması gerektiği kadar önemsemez.

Kramplar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

hamilelikte göğüsteki değişimler

Göğüste Değişim

Göğsünde yaşayacağın değişiklikler gebelik süresince ortaya en erken çıkan kritik hamilelik belirtilerindendir.

Neler olabilir?

Göğsün büyüyebilir, küçülebilir; göğüs ucun kararabilir ya da farklı bir renk göğsüne hakim olabilir. Diğer yandan göğsün çok hassaslaşabilir ya da tüm sertliğini kaybedip aşırı yumuşak bir hal alabilir.

Göğüste Hassaslaşma

Hatırlarsan yukarıda kadından kadına hamilelik belirtilerinde farklılık olabileceğine değinilmişti.

İşte göğüs bölgesi de bu belirtilerin belki de en çok kişiselleştiği yer diyebiliriz. Göğüs bölgende bazı değişimler gözlemliyorsan ve hamile olduğundan şüpheleniyorsan bu yeni bir hormonal dengeye alışabilmen adına birkaç hafta boyunca sürecek bir hamilelik belirtisi yaşadığın anlamına gelebilir.

Bu yazıyı mutlaka okuyun: Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Yani yaklaşık bir iki hafta sonra yeni hormonal dengeye alıştığında göğsündeki ağrı geçecektir.

İpuçları

 1. Göğsündeki hassasiyet, karıncalanma ve ağrı için rahat ve destekleyici bir anne sütyeni satın alabilirsin.
 2. Göğüs ucunuzdaki ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri de satın almayı düşünebilirsiniz.

Mide Bulantısı

Hamilelikte en sık görülen belirtilerden birisi de sabah bulantısıdır.

Sabah mide bulantısını neden yaşadığının henüz tıbbi bir açıklaması yok, ancak doktorlar ve araştırmacılar bunun sebebini yine hormonal değişimlere bağlamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı günün her saatinde ancak en çok sabahın erken saatlerinde karşılaşılan bir semptomdur, bu nedenle sabah bulantısı olarak adlandırılır.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı ne zaman görülmeye başlar

hamilelikte mide bulantısı
Mide bulantısı hamilelikte sıkça görülür.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en kritik belirtisi – ve neredeyse tüm kadınları hamilelik testi yapmaya yönlendiren – eksik bir adet döngüsüdür. Fakat tüm geciken veya eksik olan adet hamilelikten kaynaklanmaz.

Adet neden gecikir?

Bunun çok farklı sebepleri olabilir ancak genel olarak öne çıkan ve sık karşılaşılan sebepler; hormonal sorunlar, çok fazla kilo almış veya kaybetmiş olmak ve strestir.

İlginç bir istatistik;

Çoğu kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktığında adetlerinde gecikme yaşandığını söylemektedir. Sizde bu gruptan birisiyseniz ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka hamilelik testi yapıp gerçeği öğrenin.

Diğer yandan tıpkı adet kanaması gibi hamilelik döneminde de adetten farklı olarak kanamalar yaşayabilirsiniz. Kanamaların ne zaman normal ne zaman sorun teşkil ettiğini öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Kabızlık

Yukarıda bir hormondan bahsetmiştik adı progesteron. İşte bu hormonun yüksek seviyelere ulaşması hamilelik sürecinde kabızlığa neden olabilir. Dolayısıyla da bir hamilelik belirtisi daha yaşanıyor olur.

Peki neden?

Progesteron hormonunun artması gıdaların bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bağırsaklarınız daha yavaş çalışır ve işini verimli olarak yapamaz, dolayısıyla da kabızlık sorunu ortaya çıkar.

Tedavisi

Kabızlık okuduğunuz üzere gebelikte sık rastlanan bir durum ve genel olarak endişe etmeyi gerektirmez, ancak mutlaka bu sorunun üstüne gitmelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak için bol su için ve hafif egzersizler yapın. Bağırsaklarınızı harekete geçirmeye yarayacak yüksek lifli gıdalar tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer sorun ciddi bir seviyeye ulaşırsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bilgi al: Hamilelik kaç günde belli olur

Hızla Kilo Almak

Hamileliğin ilk birkaç ayında 1-4 kilo alabilirsiniz. Eğer son zamanlarda ani kilo artışı yaşadıysanız hamile olma ihtimaliniz çok yüksek.

Hamilelik süresince her ne kadar farkında olmasanız da güdüsel olarak daha fazla yemek yemeye başlayacaksınız. Bu tüketim gebeliğin ilerleyen haftalarında daha da artacaktır ve artmaya da sürekli devam edecektir.

Daha sonraki aşamalarda vücudunuzdaki değişmeler ve kilo alımları ortalama şu şekilde olacaktır;

 • Göğüsler (1-3 kilo)
 • Uterus (1 litre)
 • Plasenta (1-1.5 kilo)
 • Amniyon sıvısı (1 litre)
 • Kan ve sıvı hacmi (5-7 kilo)
 • Yağ (2-4 kilo)

Yani ortalama bir kadın hamilelik süresince 15-20 kilo alabilir.

Hızla Kilo Vermek

Bazı kadınlar da başlangıçta hızlı kilo verebilmektedir. Salınımı gerçekleştirilen hormonların iştahı kaçırması ve daha az yemek yiyip, aynı düzeyde enerji harcamak kısa süre içerisinde kilo verilmesine neden olmaktadır.

embriyo

Sık İdrara Çıkmak

Birçok kadın altıncı veya sekizinci haftada eskiye nazaran daha sık idrara çıkar. Buna idrar yolu enfeksiyonu ve şeker hastalığı da neden olabilir ancak hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız büyük olasılıkla hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır.

Baş Ağrısı

Birçok hamile kadın sık sık hafif baş ağrısı sorunu yaşadığını söyler ve küçük bir grupta bel ağrısından şikayetçidir. Son zamanlarda bunları yaşayıp yaşamadığınızı düşünün.

Sırt Ağrısı

Rahmin büyümesi sonucu omurgalar üzerindeki baskı artar ve bu durum duruş bozukluğuna, dolayısıyla da sırt ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Sırt ağrısı, bu açıdan bir gebelik belirtisidir.

Bel Ağrısı

Vücut denge merkezi rahim büyüdükçe değişir ve bu durum belinize daha fazla yük binmesine neden olur. Dolayısıyla bel ağrısının son dönemlerde şiddetlenmiş olması da hamilelik belirtileri arasında yer alabilir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi ve bayılma da yine progesteron hormonunun neden olduğu bir hamilelik belirtisidir. Genişleyen damarlar, düşen kan basıncı ve kan şekeri baş dönmesi ve bayılmayla ilişkilendirilmektedir.

Bayılmak

Hormon salınımının bir anda ciddi şekilde artması bazı durumlarda anne adaylarının bayılmasına neden olabilmektedir. Çok sık olmasa da nadiren bayılma semptomuna da gebelik öncesinde rastlanabilmektedir.

Halsizlik

Kendini çok yorgun hissediyorsan yorgunluğun da bir hamilelik belirtisi olduğunu bilmen gerekir.

Bir kadın, gebe kaldıktan sonraki haftadan itibaren daha önce olmadığı derecede yorgun hissetmeye başlayabilir.

İyi de niye?

Progesteron adı verilen bir hormon kadın vücudunu hamileliğe hazırlamasıyla bilinir. Bu hormonun harekete geçmesi kan şekerini düşürmeye ve kan basıncını arttırmaya neden olur, dolayısıyla kendini yorgun hissedersin.

Eğer aşırı yorgunluk hamileliğe bağlıysa bolca dinlenmen çok önemlidir. Dinlenme sürecinde bolca protein ve demir bakımından zengin besin tüketmeyi unutmaman kısa sürede toparlanmana yardımcı olur.

Başka?

Gebeliğin ilk haftalarında vücut ısının arttığını da hissedebilirsin.

Aşırı İstek

Hamilelikte bazı kadınlar bazı gıdalara aşerirken bazı kadınlarda bu durum tam tersi olabiliyor. Örneğin; daha önceden çok sevdiği bir yemeği düşünmek bile hamile bir kadının midesini bulandırıp kusturabilir veya daha önce kesinlikle yemem denilen bir gıda için karşı koyulmaz bir istek hissedilebilir..

Mide bulantısı, aşerme ve bir yemeği düşününce yaşanan tiksinti veya aşırı istek tüm hamilelik boyunca sürebilir. Yine bu durum da hormonal değişikliklerle ilgilidir.

Her ne kadar aşeriyor olursanız olun sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın ve hamile olma ihtimaline karşın gelişmekte olan bebeğinizin gerekli besinleri almasına yardımcı olun.

Aşırı Duygusallık

Gebelik başlangıcında salınımı gerçekleştirilen hormonlar psikolojik açıdan anne adayını farklı bir ruh haline sokabilmektedir. Bu hormonlar çoğu zaman normalde olunduğundan çok daha duygusal olunmasına sebebiyet vermektedir.

Yumurtlama Dönemi Ne Zaman?

Yumurtlama dönemi doğurganlığın tavan yaptığı günlerdir. Yumurtalıklar, döllenme için tek bir yumurta geliştirir ve döllenmesi halinde de gebelik oluşur. Dolayısıyla gebe kalmak isteyen anneler yumurtlama döneminden 2-3 gün önce ilişkiye girer ve ihtimali arttırır. Aşağıdaki aracı kullanarak yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bilgi al: Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı

Hamilelik Belirtileri İlişkiden Ne Kadar Sonra Görülür?

Neredeyse tüm kadınlar cinsel ilişkiyi izleyen üç hafta içerisinde ufak çaplı da olsa bazı gebelik belirtileri ile karşılaşacaktır. Bu dönemde ilk karşılaşılan hamilelik belirtisi sabah bulantısıdır.

Ancak cinsel ilişkiden sonraki iki hafta içerisinde bir adet döngünüz bulunuyorsa bu gebelik belirtileri ile karşılaşmanız biraz daha erken olabilir. Çünkü doğurganlığın tavan yaptığı yumurtlama dönemindesiniz demektir.

Mutlaka okuyun: Adet Döneminde Hamile Kalınabilir Mi? (ÖĞREN)

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Görülmeye Başlar

Kulağa garip gelebilir ancak hamileliğin ilk haftası genel olarak geciken son adet döneminizin ilk gününe dayanır.

Hatta;

Eğer hamile olduğunu öğrenirsen, bebeğinin ne zaman doğacağını hesaplamak için geciken son adet döneminin ilk gününü bilmen gerekir. Hesaplama buna dayanarak yapılır.

Bu nedenle ilk birkaç hafta hamile olduğunu bilemeyebilirsin, ancak bu haftalarda hamilelik belirtileri çoktan görülmeye başlamıştır.

Dikkat: Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? (Öğren)

Yukarıda adet gecikmesi sonrası karşılaşacağın hamilelik belirtileri ve ne zaman karşılaşacağınla ilgili bilgilendirici bir tablo bulunuyor.

Adet Öncesi Kasık Ağrısı

Hamileliğin bir belirtisi de kasıklarda meydana gelen ağrılardır. Gebelik belirtilerinin çoğu adet döneminde gerçekleştiği için adet ağrısının gebelik ile karıştırılma ihtimali oldukça yüksektir.

Eğer söz konusu ağrı beklenen adet gününden 1 hafta kadar önce gerçekleşiyorsa gebelik belirtisi olma ihtimali yüksektir. Bu ağrının gerçekleşmesinin en temel sebebi ise yerleşmedir.

Sonuç

Hamile bir kadın bu hamilelik belirtilerinin hepsine ya da yalnızca bir kaçına sahip olabilir. Bu belirtilerden herhangi birisi sizi ciddi anlamda rahatsız etmeye başlarsa mutlaka doktora başvurmalısınız, böylece doktorunuz tarafından size en uygun tedavi uygulanabilir.