Hamilelik Belirtileri: En Erken Ortaya Çıkan Gebelik Semptomları

Hamile olduğunu anlamanın tek yolu gebelik testi yaptırmak değildir. Çok sayıda hamilelik belirtisinin aynı anda yaşanıyor olması gebeliğin mevcut olduğunu gösterebilir. Bu nedenle aşağıda 18 farklı hamilelik belirtisine yani yaşanabilecek tüm hamilelik belirtilerine detaylıca değinildi.

Bu yazının tamamını okuduğunda şu sorularına net ve tamamen doğru yanıt alacaksın:

 • Hamilelik belirtileri nelerdir?
 • Regl öncesi hamilelik belirtileri nelerdir?
 • Şu an hamile miyim?
 • Hamilelik testini ne zaman yaparsam doğru sonuç alırım?
 • Hamileysem fiziksel olarak ne gibi değişiklikler olacak?

Bu uzun ve detaylı yazı aklındaki tüm soru işaretlerini giderecek, eğer yazıyı okuduğun halde halen kafana takılan sorular varsa sayfanın sonundaki form aracılığıyla sorunu iletebilir birkaç gün içerisinde yine bu sayfa üzerinden yanıtını alabilirsin.

Hamilelik Belirtileri

Gebelik belirtilerine tüm ayrıntılarıyla öğrenmeden önce bir sorunun mutlaka cevaplanması gerekir.

Tüm Kadınlarda Gebelik Belirtileri Görülür Mü: Her kadın farklıdır ve bu gebelik dönemi için de geçerlidir. Hamilelik belirtilerinin farklı şekilde görülmesi gibi hiç görülmemesi de mümkündür. Hatta aynı kadının iki hamileliği arasında da belirtiler farklılaşabilir.

Nasıl mı: Örneğin ilk bebeğine hamile olduğu dönemlerde sabah bulantısı yaşayan anne, ikinci bebeğine hamile olduğu şu günlerde sabahları hiç bulantı yaşamayabilir.

Hamilelik belirtileriyle adet semptomları karıştırılabilir mi: Gebelik belirtileri adet döneminde görülen semptomlarla neredeyse aynıdır ve adet dönemine denk gelen ciddi bir hamilelik belirtisi adet ağrısı olarak değerlendirilip hamileliğe yorulmayabilir. Yani bir süredir hamile olduğunun farkında dahi olmayabilirsin.

Peki nasıl ayırt edeceğim: Bu oldukça uzun ve detaylı bir yazı, aşağıda tüm belirtilere detaylıca değinildi. Bu belirtileri anlattığı şekliyle yaşıyor olman hamilelik belirtisi olduğunun göstergesidir. Gerçekten hamilelik belirtileri hakkında bilgi edinip aklında soru işareti kalmamasını istiyorsan yazının tamamını okuman gerekiyor.

Hamilelik BelirtisiNe Zaman Görülür
Kasık Ağrısı ve Akıntı1-4 hafta içerisinde
Gecikme4. hafta
Yorgunluk4-5 hafta içerisinde
Mide Bulantısı4-6 hafta içerisinde
Karın veya Göğüs Ağrısı4-6 hafta içerisinde
Sık idrara çıkmak4-6 hafta içerisinde
Şişkinlik4-6 hafta içerisinde
Yol tutması4-6 hafta içerisinde
Ruh halinde değişim4-6 hafta içerisinde
Vücutta ısı değişikliği6. hafta
Yüksek tansiyon8. hafta
Kalp atışında hızlanma9. hafta
Göğüste değişimler11. hafta
Akne11. hafta
Kilo artışı11. hafta
Hamilelik ışıltısı12. hafta

Adet Öncesi Hamilelik Belirtileri

Regl öncesi hamilelik belirtileri ilişkiden sonra adet olmadan önce ortaya çıkar. Bu belirtilerin en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İmplantasyon (yerleşme) kanaması,
 • Adet olacakmış gibi kasık ağrısı,
 • Aralıklarla adet olacakmış gibi hissetmek,
 • Psikolojik değişimler.

İmplantasyon kanaması konusuna yazının ilerleyen kısımlarında detaylıca değineceğiz, tıpkı kasık ağrısı ve diğer regl öncesi hamilelik belirtileri gibi. Şimdilik hamilelik belirtileri hakkında bilmen gereken diğer temel bilgileri öğrenmen için okumaya devam etmen gerekiyor.

Erken Gebelik Nedir?

Erken gebelik kavramı hamileliğin ilk iki haftasını kapsayan sürece denir. Gebeliğin ilk iki haftası içerisinde sonuç veren testlere erken gebelik testi, bu haftalarda ortaya çıkan hamilelik belirtilerine ise en erken gebelik belirtileri denir. Hamilelik süreci ilişki sonrası hemen değilde ilişkiden sonraki ilk adet günü itibariyle başladığı için bu iki olay arasında kalan süreç erken gebelik dönemi olarak adlandırılır.

Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Hamilelikte ilk hafta içerisinde yaşanacak gebelik belirtileri vajinal kanama ve akıntı, bel bölgesine doğru şiddetli ağrı, bel ve kasık bölgesinde kramp, şişkinlik, ruh halinde ani değişiklikler, baş ağrısı, susuzluk ve yorgunluk hissi olarak sıralanabilir.

Hamilelik Belirtileri İlk Ay

Gebeliğin ilk ayı içerisinde karşılaşılacak en önemli belirti implantasyon kanamasıdır. İmplantasyon kanaması adet öncesinde fakat adete yakın bir tarihte gerçekleşen kahverengi bir akıntıya verilen isimdir. Bu akıntı bazen yoğun bazen oldukça sıvı bir kıvama sahip olabilir, ancak normalden farklı görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Gebe bir kadının ilk ay içerisinde karşılaşacağı diğer semptomlar adet gecikmesi, göğüslerde hassaslaşma, artan kramplar, ciddi bir yorgunluk, sabahları mide bulantısı, daha sık idrara çıkma isteği ve mide yanması olarak sıralanabilir.

Hamileliğin 18 Önemli Belirtisi

Aşağıda en sık rastlanan erken gebelik belirtileri  bir arada bulunuyor, tüm gebelik belirtileri gebeliğin ilk dönemlerinde aynı anda görülmeyebilir fakat gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bu semptomlarla karşılaşılması kuvvetle muhtemeldir.

 1. Akıntı
 2. Kasık ağrısı
 3. Göğüste değişim
 4. Göğüste hassaslaşma
 5. Mide bulantısı
 6. Adet gecikmesi
 7. Kabızlık
 8. Hızla kilo almak
 9. Hızla kilo vermek
 10. Sık idrara çıkmak
 11. Baş ağrısı
 12. Sırt ağrısı
 13. Bel Ağrısı
 14. Baş dönmesi
 15. Bayılmak
 16. Halsizlik
 17. Aşırı istek
 18. Aşırı duygusallık
hamilelik-belirtileri
hamilelik belirtileri

İlginç bir yazı: Hamilelik belirtisine neden olan hastalıklar

Akıntı

Hamile kaldıktan sonra, döllenmiş yumurta rahme yerleşmeye çalışırken bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. Bu, hamileliğin en erken belirtilerinden birisinin yani akıntı semptomunun ortaya çıkması anlamına gelir. Hamilelik belirtileri akıntı ile başlar ve gebe olunduğuna dair ilk düşünceler bu belirtiyle birlikte ortaya çıkar.

İmplantasyon Kanaması;

İşte implantasyon kanaması olarak adlandırılan şey tam olarak bu dönemde tanıklık edilen akıntının adıdır. Bu semptom genel olarak yumurta döllendikten sonraki 6-12 günlük süreçte yaşanır.

İmplantasyon kanamasının yanında bazı kadınlarda vajinadan beyaz, süte benzer pütürlü bir sıvı aktığı gözlemlenebilir.

Nasıl bir sıvı?

Vajina duvarlarının kalınlaşması sebebiyle vajinadan dışarıya adet kanaması gibi, ancak süte benzer bir sıvı aktığı tespit edilebilir. Bunun sebebi vajina duvarının dokusunu oluşturan hücrelerin hızla ve aniden büyümeye başlamasıdır. Anne rahmine düşen yumurtalık anında buna sebep olabilir ve oldukça kritik bir hamilelik belirtisidir.

Ne kadar sürer?

Bu akıntı neredeyse tüm hamileliğin boyunca ara ara sürebilir ve genellikle tedavi gerektirmez.

İmplantasyon kanaması yani akıntı çok önemli bir hamilelik belirtisidir. Yerleşme kanaması olarak da tarif edilebilen bu semptom hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve resmini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kasık Ağrısı

Bir hamilelik belirtisi olarak kasık ağrısı tıpkı adet sancısına benzer, dolayısıyla çoğu kadın bu belirtiyle adet sancısını karıştırır ve bunu olması gerektiği kadar önemsemez.

Kramplar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

hamilelikte göğüsteki değişimler

Göğüste Değişim

Göğsünde yaşayacağın değişiklikler gebelik süresince ortaya en erken çıkan kritik hamilelik belirtilerindendir.

Neler olabilir?

Göğsün büyüyebilir, küçülebilir; göğüs ucun kararabilir ya da farklı bir renk göğsüne hakim olabilir. Diğer yandan göğsün çok hassaslaşabilir ya da tüm sertliğini kaybedip aşırı yumuşak bir hal alabilir.

Göğüste Hassaslaşma

Hatırlarsan yukarıda kadından kadına hamilelik belirtilerinde farklılık olabileceğine değinilmişti.

İşte göğüs bölgesi de bu belirtilerin belki de en çok kişiselleştiği yer diyebiliriz. Göğüs bölgende bazı değişimler gözlemliyorsan ve hamile olduğundan şüpheleniyorsan bu yeni bir hormonal dengeye alışabilmen adına birkaç hafta boyunca sürecek bir hamilelik belirtisi yaşadığın anlamına gelebilir.

Bu yazıyı mutlaka okuyun: Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Yani yaklaşık bir iki hafta sonra yeni hormonal dengeye alıştığında göğsündeki ağrı geçecektir.

İpuçları

 1. Göğsündeki hassasiyet, karıncalanma ve ağrı için rahat ve destekleyici bir anne sütyeni satın alabilirsin.
 2. Göğüs ucunuzdaki ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri de satın almayı düşünebilirsiniz.

Mide Bulantısı

Hamilelikte en sık görülen belirtilerden birisi de sabah bulantısıdır.

Sabah mide bulantısını neden yaşadığının henüz tıbbi bir açıklaması yok, ancak doktorlar ve araştırmacılar bunun sebebini yine hormonal değişimlere bağlamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı günün her saatinde ancak en çok sabahın erken saatlerinde karşılaşılan bir semptomdur, bu nedenle sabah bulantısı olarak adlandırılır.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı ne zaman görülmeye başlar

hamilelikte mide bulantısı
Mide bulantısı hamilelikte sıkça görülür.

Adet Gecikmesi

Hamileliğin en kritik belirtisi – ve neredeyse tüm kadınları hamilelik testi yapmaya yönlendiren – eksik bir adet döngüsüdür. Fakat tüm geciken veya eksik olan adet hamilelikten kaynaklanmaz.

Adet neden gecikir?

Bunun çok farklı sebepleri olabilir ancak genel olarak öne çıkan ve sık karşılaşılan sebepler; hormonal sorunlar, çok fazla kilo almış veya kaybetmiş olmak ve strestir.

İlginç bir istatistik;

Çoğu kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktığında adetlerinde gecikme yaşandığını söylemektedir. Sizde bu gruptan birisiyseniz ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka hamilelik testi yapıp gerçeği öğrenin.

Diğer yandan tıpkı adet kanaması gibi hamilelik döneminde de adetten farklı olarak kanamalar yaşayabilirsiniz. Kanamaların ne zaman normal ne zaman sorun teşkil ettiğini öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Kabızlık

Yukarıda bir hormondan bahsetmiştik adı progesteron. İşte bu hormonun yüksek seviyelere ulaşması hamilelik sürecinde kabızlığa neden olabilir. Dolayısıyla da bir hamilelik belirtisi daha yaşanıyor olur.

Peki neden?

Progesteron hormonunun artması gıdaların bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bağırsaklarınız daha yavaş çalışır ve işini verimli olarak yapamaz, dolayısıyla da kabızlık sorunu ortaya çıkar.

Tedavisi

Kabızlık okuduğunuz üzere gebelikte sık rastlanan bir durum ve genel olarak endişe etmeyi gerektirmez, ancak mutlaka bu sorunun üstüne gitmelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak için bol su için ve hafif egzersizler yapın. Bağırsaklarınızı harekete geçirmeye yarayacak yüksek lifli gıdalar tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer sorun ciddi bir seviyeye ulaşırsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bilgi al: Hamilelik kaç günde belli olur

Hızla Kilo Almak

Hamileliğin ilk birkaç ayında 1-4 kilo alabilirsiniz. Eğer son zamanlarda ani kilo artışı yaşadıysanız hamile olma ihtimaliniz çok yüksek.

Hamilelik süresince her ne kadar farkında olmasanız da güdüsel olarak daha fazla yemek yemeye başlayacaksınız. Bu tüketim gebeliğin ilerleyen haftalarında daha da artacaktır ve artmaya da sürekli devam edecektir.

Daha sonraki aşamalarda vücudunuzdaki değişmeler ve kilo alımları ortalama şu şekilde olacaktır;

 • Göğüsler (1-3 kilo)
 • Uterus (1 litre)
 • Plasenta (1-1.5 kilo)
 • Amniyon sıvısı (1 litre)
 • Kan ve sıvı hacmi (5-7 kilo)
 • Yağ (2-4 kilo)

Yani ortalama bir kadın hamilelik süresince 15-20 kilo alabilir.

Hızla Kilo Vermek

Bazı kadınlar da başlangıçta hızlı kilo verebilmektedir. Salınımı gerçekleştirilen hormonların iştahı kaçırması ve daha az yemek yiyip, aynı düzeyde enerji harcamak kısa süre içerisinde kilo verilmesine neden olmaktadır.

embriyo

Sık İdrara Çıkmak

Birçok kadın altıncı veya sekizinci haftada eskiye nazaran daha sık idrara çıkar. Buna idrar yolu enfeksiyonu ve şeker hastalığı da neden olabilir ancak hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız büyük olasılıkla hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır.

Baş Ağrısı

Birçok hamile kadın sık sık hafif baş ağrısı sorunu yaşadığını söyler ve küçük bir grupta bel ağrısından şikayetçidir. Son zamanlarda bunları yaşayıp yaşamadığınızı düşünün.

Sırt Ağrısı

Rahmin büyümesi sonucu omurgalar üzerindeki baskı artar ve bu durum duruş bozukluğuna, dolayısıyla da sırt ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Sırt ağrısı, bu açıdan bir gebelik belirtisidir.

Bel Ağrısı

Vücut denge merkezi rahim büyüdükçe değişir ve bu durum belinize daha fazla yük binmesine neden olur. Dolayısıyla bel ağrısının son dönemlerde şiddetlenmiş olması da hamilelik belirtileri arasında yer alabilir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi ve bayılma da yine progesteron hormonunun neden olduğu bir hamilelik belirtisidir. Genişleyen damarlar, düşen kan basıncı ve kan şekeri baş dönmesi ve bayılmayla ilişkilendirilmektedir.

Bayılmak

Hormon salınımının bir anda ciddi şekilde artması bazı durumlarda anne adaylarının bayılmasına neden olabilmektedir. Çok sık olmasa da nadiren bayılma semptomuna da gebelik öncesinde rastlanabilmektedir.

Halsizlik

Kendini çok yorgun hissediyorsan yorgunluğun da bir hamilelik belirtisi olduğunu bilmen gerekir.

Bir kadın, gebe kaldıktan sonraki haftadan itibaren daha önce olmadığı derecede yorgun hissetmeye başlayabilir.

İyi de niye?

Progesteron adı verilen bir hormon kadın vücudunu hamileliğe hazırlamasıyla bilinir. Bu hormonun harekete geçmesi kan şekerini düşürmeye ve kan basıncını arttırmaya neden olur, dolayısıyla kendini yorgun hissedersin.

Eğer aşırı yorgunluk hamileliğe bağlıysa bolca dinlenmen çok önemlidir. Dinlenme sürecinde bolca protein ve demir bakımından zengin besin tüketmeyi unutmaman kısa sürede toparlanmana yardımcı olur.

Başka?

Gebeliğin ilk haftalarında vücut ısının arttığını da hissedebilirsin.

Aşırı İstek

Hamilelikte bazı kadınlar bazı gıdalara aşerirken bazı kadınlarda bu durum tam tersi olabiliyor. Örneğin; daha önceden çok sevdiği bir yemeği düşünmek bile hamile bir kadının midesini bulandırıp kusturabilir veya daha önce kesinlikle yemem denilen bir gıda için karşı koyulmaz bir istek hissedilebilir..

Mide bulantısı, aşerme ve bir yemeği düşününce yaşanan tiksinti veya aşırı istek tüm hamilelik boyunca sürebilir. Yine bu durum da hormonal değişikliklerle ilgilidir.

Her ne kadar aşeriyor olursanız olun sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın ve hamile olma ihtimaline karşın gelişmekte olan bebeğinizin gerekli besinleri almasına yardımcı olun.

Aşırı Duygusallık

Gebelik başlangıcında salınımı gerçekleştirilen hormonlar psikolojik açıdan anne adayını farklı bir ruh haline sokabilmektedir. Bu hormonlar çoğu zaman normalde olunduğundan çok daha duygusal olunmasına sebebiyet vermektedir.

Yumurtlama Dönemi Ne Zaman?

Yumurtlama dönemi doğurganlığın tavan yaptığı günlerdir. Yumurtalıklar, döllenme için tek bir yumurta geliştirir ve döllenmesi halinde de gebelik oluşur. Dolayısıyla gebe kalmak isteyen anneler yumurtlama döneminden 2-3 gün önce ilişkiye girer ve ihtimali arttırır. Aşağıdaki aracı kullanarak yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bilgi al: Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı

Hamilelik Belirtileri İlişkiden Ne Kadar Sonra Görülür?

Neredeyse tüm kadınlar cinsel ilişkiyi izleyen üç hafta içerisinde ufak çaplı da olsa bazı gebelik belirtileri ile karşılaşacaktır. Bu dönemde ilk karşılaşılan hamilelik belirtisi sabah bulantısıdır.

Ancak cinsel ilişkiden sonraki iki hafta içerisinde bir adet döngünüz bulunuyorsa bu gebelik belirtileri ile karşılaşmanız biraz daha erken olabilir. Çünkü doğurganlığın tavan yaptığı yumurtlama dönemindesiniz demektir.

Mutlaka okuyun: Adet Döneminde Hamile Kalınabilir Mi? (ÖĞREN)

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Görülmeye Başlar

Kulağa garip gelebilir ancak hamileliğin ilk haftası genel olarak geciken son adet döneminizin ilk gününe dayanır.

Hatta;

Eğer hamile olduğunu öğrenirsen, bebeğinin ne zaman doğacağını hesaplamak için geciken son adet döneminin ilk gününü bilmen gerekir. Hesaplama buna dayanarak yapılır.

Bu nedenle ilk birkaç hafta hamile olduğunu bilemeyebilirsin, ancak bu haftalarda hamilelik belirtileri çoktan görülmeye başlamıştır.

Dikkat: Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? (Öğren)

Yukarıda adet gecikmesi sonrası karşılaşacağın hamilelik belirtileri ve ne zaman karşılaşacağınla ilgili bilgilendirici bir tablo bulunuyor.

Adet Öncesi Kasık Ağrısı

Hamileliğin bir belirtisi de kasıklarda meydana gelen ağrılardır. Gebelik belirtilerinin çoğu adet döneminde gerçekleştiği için adet ağrısının gebelik ile karıştırılma ihtimali oldukça yüksektir.

Eğer söz konusu ağrı beklenen adet gününden 1 hafta kadar önce gerçekleşiyorsa gebelik belirtisi olma ihtimali yüksektir. Bu ağrının gerçekleşmesinin en temel sebebi ise yerleşmedir.

Sonuç

Hamile bir kadın bu hamilelik belirtilerinin hepsine ya da yalnızca bir kaçına sahip olabilir. Bu belirtilerden herhangi birisi sizi ciddi anlamda rahatsız etmeye başlarsa mutlaka doktora başvurmalısınız, böylece doktorunuz tarafından size en uygun tedavi uygulanabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hamilelik Belirtileri: En Erken Ortaya Çıkan Gebelik Semptomları” hakkında 176 soru yanıtlandı

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.

 1. merhaba benim adetten sonra kahverengi lekelenme tarzında akıntım oldu ve daha sonra koyulaştı ve bu birkaç gün ara ara devam etti ve şimdi adet olmama 4 gün var sürekli uyuma hissi ve yorgunluk hissediyorum test yaptım fakat tek çizgi silik çıktı eşimle çocuk düşünüyoruz bugün ilişkiden sonra lavaboya gittiğimde kanamam oldu açık pembemsi aşırı değil sizce nedeni ne olabilir ???ve sabah yani şimdi bitti o kanama bir saat bile sürmedi

  • Merhaba Damla,

   İdrar testi yaptıysan doğru sonuç için adetinin gerçekleşmesini beklemen iyi olur, şu an yaparsan hatalı sonuç alabilirsin. Adetin gerçekleştikten ve tamamlandıktan sonraki sabah idrar testi yaparak net sonuç alabilirsin.

   Kanama yerleşme kanaması olabilir. Yazının içerisinde implantasyon kanaması başlığı bulunuyor altında yazanları okuyabilirsin.

   Ayrıca şu yazıyı okuman da iyi olacaktır: https://acunay.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilmalidir-erken-yapmayin/

   Sevgiler.

 2. Merhaba, 16 Ekim ilk adet günümdü ve 7 gün süren kanamam 23 Ekim’de bitti. Normalde 15-16 Kasım gibi adet olmam gerekiyordu ama “henüz” olamadım. Sanki olacakmışım gibi kasık ağrılarım var. Ve sanki üşütmüşüm gibi akıntım var. Arada bir kalbim sıkışıyor ve sırtımla belim son zamanlarda şiddetli ağrıyor. Çenemin tam altına denk gelen “gıdık” bölgesinde de anormal derecede sivilce oluştu. Yorumlarınızı rica ederim. Teşekkür ederim…

  • Merhaba Merve,

   Adetin tamamlandıktan 5 gün sonra sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olur. Eğer testten negatif bir sonuç alırsan mevsimsel alerjiler ya da farklı bir hastalık söz konusu olabilir doktoruna başvurman gerek.

   Sevgiler.

 3. Merhabalar 6 aydır evliyim 5 ay önce 3 haftalık hamileyken düşük yaptım 2 gündür adetim geçiyor ara ara kasık ve bel agrım var hafif beyaz akıntım var bide bu aralar fazla yemek yiyorum acaba hamile miyim

  • Merhaba Perihan,

   Adet olduktan 5 gün sonra sabah aç karnına idrar testi yaparak gebe olup olmadığını öğrenebilirsin.

   Sevgiler.

 4. Merhaba hocam eşimle yumurtlama dönemlerinde ilişkiye girdik iki hafta geçti adetimde gecikme var.belim sürekli ağrıyor kalçamda ağrılar hissediyorum göğüs uçlarında sızlanma var adet olacakmis gibi oluyor baş donmem ve akıntim mevcut acaba hamile olabilir miyim

  • Merhaba Sanem,

   Kuvvetle muhtemel, adet olduktan 6 gün sonra sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olur.

   Sevgiler.

 5. mrb hocam eşimle birliktekıyım oldu mide bulantısı ve halsizlik var addetime 4 var gebelikse teste çıkarmı

 6. Ben 22 yaşındayım en son 15 haziran da adet oldum 25 haziran da da erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla iliski yasadık ve o anda vajina mı çok az bir giriş oldu erkek arkadasım asla bosalmadıgını söylüyor kendinden çok emin ama ben o zamandan beri adet olmadım gebelikten şüphelenip çok korktum stres yaşadım 5 kez idrar da gebelik testi yaptım hepsi negatif çıktı hala çok korkuyorum zevk suyu hamile bırakır mı hamilesiniz diye bir cevap almaktan korktuğum icin doktora bile gitmiyorum aşırı stres içindeyim

  • Merhaba Ecem,

   Aradan 3 ay geçti ve halen adet olmadıysan doktora başvurman iyi olacaktır. Muhtemelen gebe değilsin, ancak stres ya da farklı bir sorun nedeniyle adet düzensizliği baş göstermiş olabilir, doktora gittiğinde gebelikle ilgili bir soru sormana da gerek yok 3 aydır adet olmadığını bunun neden kaynaklandığını merak ettiğini söylemen yeterlidir.

   Sevgiler.

 7. Hocam merhabalar il öncelikle sunu belirteyim adet düzenim bir ay 28 bir ay 29 günde bir oluyor ve hep bu şekilde düzenli fakat adetim bitmesine rağmen sürekli kahverengi lekelemem oluyor 2-3 aydır bu kahverengi lekeler bitti ama buseferde eşimle her birliktelik sonrası afedersiniz çok öZür dileyerek söylüyorum eşimin spermleri ile birlikte kahverengi lekelenmem oluyor 2 devlette 1 tane özelde doktora gittim fakat ne yara ne kist hiçbir olumsuz bir şey çıkmadı acaba sebebi ne olabilir ihtimaller nedir acaba 2017 mayıs ayında sezeryn oldum sıkıntılı bir gebelik gecirdim plesanta rahim agzındaydı 3 aydan 6,5 aya kadar kanamalı gecirdim en son 6,5 aylıkken dogum yaptım ve doktorum içte rahimdede dikişim olduunu söyledi ama sıkıntı olmayacagınu gebe kalmaya yada başka birşey için şimdi bu sebeblerden ötürü çok korkuyorum beni aydınltırsanız çok sevinirim

  • Merhaba Tuğba,

   Adet sonrası içeride kalıp bayatlayan kanın renginin kahverengiye döndüğüyle ilgili çeşitli vakalar mevcut, böyle bir durum söz konusu olabilir. Yani zararsız bir olay aslında. Adet kanının tamamının akmadığını, içeride kalan kanın dış faktörler sonrası geç aktığını ve içeride geçirdiği süre nedeniyle de bayatlayıp renginin kahverengiye dönüştüğünü düşün. Bu nadir rastlanan bir durum, ancak mevcut olmaması için bir sebep yok. Durum buysa bol bol su içmen yararlı olacaktır. Doktor tetkiklerinde en doğru sonucu alacağından eminim, üzerine gitmende fayda var.

   Sevgiler.

 8. Merhabalar benim regelim 6 gun gecikti suan karnimda yanma gibi agri var arada giriyor bazen kasiklarim igne gibi batiyor sari renkte akintim oluyor alt karin bolgem adet olacakmis gibi agriyor bazi kokulardan da tiksiniyoru. Migdem bulaniyor acaba hamile olabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim

 9. Hocam sevgiler
  Eşimle Geri çekme yöntemi ile korunuyoruz 25 temmuzda regl oldum 7 gün sürdü 23 Ağustos’ta regl oldum 2 gün 1 pedi doldurmayacak şekilde az az ama pıhtılı geldi acaba üstüne görme yaşıyor olabilirmiyim ilk gebeliğimde üstüne görme yaşadım ama onda kahverengi akıntı şeklinde 1 gün olmuştu bir sonraki ayda reglim 1 gün geçince idrar testinde pozitif çıktı normalde reglim düzenli oluyor
  İdrar testinde çıkar mı yada ne zaman test yapmalıyım şimdiden çok teşekkürler

 10. Hocam ben beyş haftadır adet görmüyorum karnımda kasık ağrılar var rahimime doğru vuruyor üç defe oldu öyle bi gece yarısı ikide göndüz sizce hamilemiyim bide idrar testi yapsam çıkarmı

  • Merhaba Peri,

   Adet olduktan sonraki günün sabahında aç karnına idrar testi yapabilirsin, eğer adetine daha varsa kan testi yaptırmak üzere hastaneye gidebilirsin sonuç çıkacaktır.

   Sevgiler.

 11. Merhabalar benim yarın adet günüm ama geçen hafta aşırı derecede ateslendim başım ağrıdı belim kasiklarim ama bu hafta hiç bir belirtim yok sadece beyaz acik sarıya çalan koyu kıvamlı yoğurt gibi akintim var acaba hamile olabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

 12. Mrb hocam adetime daha 4 gun var ama bel agrisi sirt agrisi omuz agrisi kasik agrisi bazende kabiz oluyom sut gibi beyaz birsey geliyor surekli sik idrara cikiyorum hocam 3 yasinda bir oglum var ama ikincisinide düşünüyoruz sizce hamilelik belirtisimi yorumlarsaniz çok sevinirim hayirli aksamlar

 13. Merhaba temmuzun 11 i adet gunum 18 inde biter bitmez iliskiye girdik 3 gun snra bi dha ve bu sekilde 4 kere deneme oldu duan adetime 10 gun var akintim cogaldi sadece adetten once nasil anlayablirm

 14. Merhaba hocam 31 mayısta kürtaj oldum kalp atışı olmadığı için 24 haziran da adet oldum adet bitiminden sonra 4 defa eşimle doğurganlik döneminde ilişkiye girdik şu an 7 gün var adet olmama ama ilk hamilelikte olan hiç bir belirti yok sadece bel ağrısı var size hamile kalmış olabilir miyim

  • Merhaba Özge,

   Canım hiçbir belirtinin olmadığını kendin söylüyorsun, ilerleyen dönemlerde bir şeyler olup olmadığını gözlemle.

   Sevgiler.

 15. Merhaba hocam benim 2 öncesinde bel ağrım ve karın sancım vardı .dünden beride kasıklarım çok ağrıyor .çok susuyorum ve 15 dakıya bir idrara çıkıyorum o esnada çok yanmam oluyor .çok halsizlik ve yorgunluk var .adet günüme daha 6 gün var , bugünde biraz akıntım var ,hafif başdönmem de var ,bunların sebebi nedir öğrenebilirmiyim .çok teşekkür ederim..

  • Merhaba Aysel,

   Gebelik testi yapmanı rica ediyorum, bu semptomların birçok farklı sebebi olabilir. Gebelik kaynaklı değilse doktoruna başvurman iyi olacaktır, gerekli tetkiklerin yapılması lazım.

   Sevgiler.

 16. Merhaba hocam bn en son 1 haziranda adet gördüm hamile kalmak için yumurtlama dönmlerine dikkat ettik 27 haziranda kan testi yaptk negatif çıktı hamilelik belirtileri hissediyorm tabi adet belirtisi de olabilir bunlar peki bu yaptığımız kn tahlili kesin sonuç mu adetimden de 2 gün geçti henüz. Teşekkürler şimdiden

 17. Merhaba ben 17 mayısta esimle ilişki yaşadım 23 mayısta adet olmam gerekyordu fakat olmadım 26 mayısta kan testi yaptrdım sonuc 0.100 cıktı bugun ayın 27 si ve benden ufak ufak koyu kahve gibi kanamalar geldı tıpkı sıZin sayfanızda gordugum resimlerdeki implantasyon kanamasına benziyor neoldugınu anlamadım test negatif cıktı ama hamılelik adına tum belirtileri yasadım ve hala yasıyorum neolur yardım edin hamile olabilir miyim

 18. Merhabalar beril hanım ben geçen ayın 23 de adet olmuştum.şimdi 5 gündür gecikiyor.2aydır prozac kullanıyorum 2 gün önce kan testi yaptırdım negatif çıktı. Kasık ağrım çok var.sizce hamile olabilirmiyim.

 19. Sevgilimle sürtünmeli ilişkiye girdik onda baksır ve şort bende pantolon külot vped vardı eve geldiğimde kanamam vardı ertesi gün ella içtim 17,18 saatte içinde içtim hamilemiyim acil cavaplarmısınz

 20. Merhaba hocam ben 16 haziran gecesi eşimle ilişkiye girdim ayın 23 unde regl olmam gerekıyordu fakat hala regl olamadım arada kasık agrılarım oluyor ve iştahımda artma var bugun ıdrar testi yaptım ama sonuc negatif cıktı acaba hamıle olma sansım var mı?

 21. merhaba hocam en son 30 mayısta hastalandım, bende son 3 günden beri baş ağrısı karın ağrısı halsizlik tansiyon düşmeleri var hafif bir mide bulantısı var hamile olabilir miyim? ne zaman kan testi yaptırmam gerekli ?

 22. Hocam merhaba. 14 nisanda adet oldum 21 nisanda kanamam bitti 1 hafta o tarihten beri ( 48 ) gündür adet olmuyorum. Ozellikle sag kasigimda ani ağrılar gerçekleşiyor. Ara ara da bıçakla keser gibi bel ağrıları vuruyo sürekli olarak bi uyku halindeyim istahim zaten fazlasiyla iyiydi o yonde bi degisiklik yok ama tatlı yemeyi biraz fazlalastirdim. Yumurta aki gibi akintim var ve çok fazla akinti oluyo ara sira gelen akıntı Çok kötü kokuyor. Gunluk hatta bazen gunde bir kac defa camasir degistirdigim oluyo kokulu akintidan dolayı.Çok fazla idrar testi yaptirdim ama hepsi tek çizgi çıkıyor. Gebe olma ihtimalim var midir? Lutfen çok acil cevaplayin teşekkürler

 23. Merhabalar. 1 hafta gecikmeli regl oldum ama her zamankinden farkliydi. 5 gun surdu ancak tamamen bir yerim kesilmiş gibi bir kanamaydi. Ozellikle tuvalette comeldigimde gayet sıvı sekilde geliyodu. Çok farklı bir adet gordugum icin şaşırdım. Ayni zamanda surekli sag kasigimda agri ve batma oluyor ve çok fazla akintim var. Tüylerim her zamankinden daha hızlı uzuyor ozellikle de gobegimde çok tuylenme oldu. Farklı da olsa kanama gormeme ragmen gebelik soz konusu olabilir mi? Mide bulantısı yasamiyorum ama kasik ağrısı fazlasiyla var. Ve kilom sebepsizce degiskenlik gosteriyor. Dikkat etmeme ragmen hizlica aliyorum

 24. Meraba hocam benim 17 nisan da adet sancısı gibi belime ve kasığıma ağrı girdi. Ama 11 mayıs da adet oldum tabi normalden 5 gün geçmişti normal şartlarda 7 gün sürer ama 2 gün sürdü ve duru bi kanamaydi sonra kesildi şuanda da adet tarihine bi hafta var ve bi kaç gündür kasığimda sanki gaz varmış gibi sis adet sancısı gibi arada sancim oluyo ve beni çok rahatsız ediyo sizce hamile olabilirmiyim. Bu arada 19 aylık evliyim ve hiç korunmadim benim değerlerin normal ama eşimde varikosel cıktı şimdiden teşekkürler.

 25. Merhaba hocam 22yasindayim iki yıllık evliyim ve hiç hamile kalmadım eşimde varikosel çıktı benim tüm tetkiklerim normal çıktı bu ay çok tuhaf hissediyorum kendimi sürekli ağlamak istiyorum hiç sebepsiz yere yüzümde sivilceler var adetime beş gün var genelde bir yada iki tane olurdu her ay fakat bu ay çok fazla ve büyük üç gecedir diz kapaktan aşağısı agriyor ağrı gibide değil sızı gibide değil tuhaf ve bu ağrı beni uyutmuyor yatağa girince başlıyor bu gece yastigimi bacaklarının altına alarak hafiflettim gün içinde hiç yorulmuyorum çok fazla ayakta durmuyorum hamile olabilir miyim ihtimal olabilirmi varikosel olmasına rağmen

  • Merhaba Rukiye,

   Psikolojik bir sorun mevcut olabilir huzursuz bacak sendromunu araştırabilirsin, eğer ağrı ve sızılar devam ederse aynı zamanda ruh halindeki bu dengesizlik de sürerse mutlaka doktoruna başvur.

   Sevgiler.

  • Merhaba dün bir tane idrar test yaptım ve ilk çıkmadı sonra uyudum kalktım baktım silik bir tane çizgi çıkmış acaba hamilemiyim lütfen yazabilirmisiniz

  • Merhaba ZR,

   İdrar testini erken yapmış olabilirsin, adet sonrasında tekrarlaman iyi olacaktır. Tek çizgi gebelik olmadığını gösterir.

   Sevgiler.

 26. adetim bittikten 9 gün sonra ilişkiye girdik adetim bu ay 8 gün gecikti belimde şiddetli bir ağrı var test yaptığımda ise negatif çıktı hamile olabilir miyim

 27. Mrb normalde düzenli adet gören biri değilim en son 13 Mayıs adet oldum 7 gün sürüyor 19unda bitti 20 Mayıs da da erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık 29 Mayıs da ilk önce pembe renk de kan geldi sonra da koyulaştı ilk defa iki adet arasında böyle bi olay yaşıyorum hamile kalma ihtimalim var mı ?

 28. Selamlar bizim bir sorunumuz var adetiniz bir senedir geçiyordu Bugünlerde test yaptık ama negatif çıktı beyaz yumurta Akın’a benzer akıntı var göğüs uçlarında değişmeler var hassasiyetlik var kasıkta ağrı var ve şişkinlik var Bunun nedenini öğrenebilir miyiz acaba

  • Mayıs 31 ilişkiye girdik bide haziranın 2 dinde dün çok kötü sağ kaşığın agitiyordu hamile olabikrmyim

  • Merhaba hocam
   Adetimden hemen sonra ilişkiye girdik şuan iki hafta oldu ve adetime 1 hafta var karnimda sancilanma ve goguslerimde ağrı var baş ağrıması ve hafif miğde bulantısı. Birde adetime 9gun kala çok gazim vardı sizce hamile olma ihtimalim olabilir mi. İki fatalikken bu belirtiler olurmu

 29. Merhaba hocam acil olarak cevaplarmisiniz lütfen benim son adet tarihim 28.04.18 eşimle bebek istiyoruz ve bunun için 13 Mayıs ve 17 Mayıs arası korumasız ilişkiye girdik fakat 17 Mayıs tan 3 gün sonra 20 Mayıs’ta şiddetli bel ağrısı ve kanamam başladı adet oluyormuş um gibi ve 3 gün arada çok yoğun arada kesik kesik adetimden farklı olarak yoğun kanamam oldu kanamanın ilk günü idrar testinde ikinci çizgi silik cikti kanamanın ikinci günü kanda test yaptırdım negatif çıktı 3 gün den sonra kanama kesildi ve 3 gün sonra kahverengi leke geldi ve benim bel ağrım hala devam ediyor ve çok sık idrara çıkıyorum acaba hamile olma ihtimali varmı bide bugün kasiklarimda ağrı başladı lütfen acil yardım olirmusunuz

  • Merhaba Esmanur,

   Semptomların şiddeti çok fazla gibi duruyor, gerekli tetkiklerin yapılabilmesi için doktoruna başvurmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

  • Hocam Dr gittim kanda negatif çıktı şimdi tekrar idrar testi yaptım bu sefer 2. Çizgi daha net bir şekilde gözüküyor sizce hamilelik varmı yokmu kafayı yiycem bir türlü anlamış değilim durumu bir aydinlatsaniz yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Esmanur,

   Kan testi en güvenilir gebelik testlerinden birisidir, böyle bir durumda kan testine güvenmek daha mantıklı. İstersen yarın sabah aç karnına, uyanır uyanmaz son kez farklı bir markaya ait farklı bir idrar testiyle yeniden test yap.

   Sevgiler.

 30. Merhabalar biz eşimle bebek istiyoruz ben 28.04.18 tarihinde adet oldum eşimle 13 Mayıs ve 17 Mayıs arası korumasız ilişkiye girdim fakat benim 3 gün sonra şiddetli bel ağrısı ve kasık ağrım oldu ve adet kanaması gibi 3 gün boyunca yoğun bir şekilde kanamam oldu ama bu kanama adet kanamamdan farklıydı yoğundu ama bir kesilip bir geliyordu ve 3. Gün sonu kesildi sonra 3 gün kahverengi lekelenmeler oldu kanamanın ilk günü idrar testi yaptım silik çıktı ikinci günü sağlık ocağında kan testi yaptırdım negatif çıktı sizce hamile olma ihtimalim varmı lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler…

 31. 7 aylık evliyim.Evliliğinin ilk aylarında 2 ay kadar adet olmadım neredeyse ..doktora gittim düzensizlik hapi verdi sonrasında her ayın 15 ile 20 si arası oluyordum bu ayda gecikti adet ağrıları ile hamilelik belirtisi aynı yazıyor nette
  Ama bel ağrısı mide bulantısı baş dönmesi şişkinlik var 1 haftadır
  Acaba hamile miyim bilgilendirseniz çok sevinirim..
  Teşekkürler

 32. Merhaba hocam erkek arkadaşımla adetim bittikten 3 4 gün sonra sürtünme yoluyla ilişki yaşadık herhangi bir boşalma olmadı adetim genelde düzensiz bu ay gecikme ve vajinal akıntım var acaba hamile olabilirmiyim zevk suyu gelmiş olabilirmi

  • Çok teşekkür ederim hocam peki bu akıntının sebebi ne olabilir reglin belirtisi mi acaba

  • Rica ederim, birçok farklı sebebi olabilir, farklı semptomlar da varsa enfeksiyon olabilir, stres altında olabilirsin, az su içiyor olabilirsin, dengesiz besleniyor olabilirsin vs. En iyisi doktoruna başvurmak ve tedavi olmak, gerekli tetkikler yapılmadan bir şey söylemek zor.

 33. Merhaba hocam ben adetime 14 gün var son adet tarihim 13 mayıs bu ay doktor kontrolünde klomen kullandım .21 mayısta 2 olgun yumurtam olduğunu söyledi son ilişki tarihimde 21 mayıs şuan kaşıklarımda ve kuyruk sokumumda sancılar var gebelik oluşması mümkün mü ? Yada oluşmuş ise doktorumun muayene sırasında bu fark edermiydi?

 34. Hocam Merhabalar ben 26.04.2018 tarihinde kurtaj oldum bebegimin kalbi durmustu 🙁 kurtaj oldugum doktorum bana herhangi bir uyarida bulunmadi kendini ne zaman hazir hissedersen tekrar cocuk yapabilirsin dedi bende kurtajdan 20 gun sonra iliskiye girdim 2 gun sonra tekrar girdim suanda ara ara karin agrisi oluyor ve akintim var sizce bu hamilelik belirttilerinden olabilir mi ne zaman test yapmaliyim? Teşekkürler simdiden saygilar ..

  • Merhaba Okuyucu,

   Öncelikle bu kadar kısa süre içerisinde tekrar denemen pek tavsiye edilen bir şey değil, en azından bir adet dönemi süresince beklenmesi iyi olabilir fakat doktorun uyarı yapmadıysa bir bildiği vardır. Ne zaman gebelik testi yapman gerektiğine gelince, bununla ilgili detaylı bir yazı hazırladık buraya tıklayarak okuyabilirsin: https://acunay.com/hamilelik-kac-gunde-belli-olur-ne-zaman-anlasilir/

   Sevgiler.

 35. Hocam merhaba ben pro- women kullandım adetim gecikti. Bu ilacın adet geciktirme gibi bir etkisi olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim….

 36. Hocam iyi akşamlar benim size sorum şu benim normalde takvimime göre perşembe günü yumurtlama günümdü ve ben ovulasyon testi yaptım t çizgisi c çizgisinden daha koyu çıktı sonraki günlerde de hep yaptım ve bugün salı bugünde diğer günler gibi t c den daha koyu çıktı acaba bunun nedeni nedir böyle çıkması normal mi hamilelik gibi bişey olma ihtimali olabilir mi bilgi verirseniz çok memnun kalırım

  • Hocam
   Esimle 8gun oldu iliskiye gireli bas donmem kasikta baya agri hafit bulantim bas agrim halsizlik yorgun gibiyim bir tane kizim var ikinciyi de istedik sizce var midir adet gunume de var bu belirtiler erken gebe mi

 37. Merhabalar normalde hiç Şaşmaz adetime 10 gün kala göğüslerde aşırı hassasiyet şişme olurdu adetime 6 gün var şişlik hassasiyet falan yok tam tersine küçüldü hamile olma ihtimalim var mıdır

 38. Merhabalar düzensiz adet görüyorum 25 yaşındayım 1 yildir evliyim evlendikten sonra uzun bir sure ayri kaldik(yurt dışı nedeniyle) tekrar birlestik yine bir ayri kalma olasiligi oldu simdi 4 aydir beraberiz duzenli olarak hamile kalmak istiyorum adet döngüm çok uzun suruyor surekli degisiyor gecen ay 47 gunde döndü çok kisa surdu(2,5 gun) bu ay ise 56 gün oldu hala adet gormedim 7 gun gecikme var diger aya gore kasiklarimda agri oluyor yolculukta midem karışıyor hafif baş dönmesi yaşadım bi kaç sefer düşecek gibi oldum acaba bu şartlarda hamile olunabilr mi?

 39. Merhabalar beril hanım daha öncede yazdım size ama ne soruyu nede cevabı göremedim benim sorum şu geçen ay 8nde adet oldum bu ay 12 gün gecikti benim 30 günde bir adetim olur adet günüme yakin korunmadk ben geç döllenme oldumu diye tereddütte kaldım test yaptım iki tane birincisi 2 çizgi silik çıktı ikincisi negatif çıktı kafam karıştı
  çok akintim var adetim olacakmış gibi sabah akşamları şiddetli kasiklarmda ağrı var sizce hamilemiyimdir yorumunuzu bekliyorum

 40. Merhaba, hocam. 1,5 yıllık evliyim. 7ay kullandım. Daha sonra eşim korundu. 2 aydır korunmuyoruz. Normalde adetim genelde 10 gün kadar gecikmeli oluyordu. Son iki aydır tam 28 günde oldum. Fakat bu ay 10 gün gecikti . Adetime 6 gün kala hassas test yaptım negatif çıktı. Adet gecikmesinden 6 7 gün sonra da normal test yaptım yine negatif çıktı. Ama ne bir adet belirtisi ne göğüslerimde ağrı ne de hamilelik belirtisi hiçbiri yok. Sadece aşırı bel ve sırt ağrısı çekiyorum. Eczaneden aldıgım gebelik testleri kesin sonuç mudur?

 41. Merhabalar benimde sorum şu geçen ay 7sinde adet oldum bu ay nerdeyse 12 gün oldu adetim gelmedi kasiklarimda çok ağrı sanki adet olacakmışım gibi akintim çok test yaptım 2 tane biri negatif biri de iki çizgi silik çıktı anlayamdm acaba geç döllenme olabilirmi hamilemiyimdir kafam çok karıştı lütfen yardımcı olun

 42. Merhabalr hocam ben iki 2mayista asilama oldum aailamadan 14gun sonra. Kanda gebelik testi yaptirdim 0.100 sonuc doktor negatif dedi. Ayin 17.adet olmam gerekirken. 3 gnfur geciyor ve akintim yogunlasti. Bel agrilarim. Gogsumde hassiyet oldu. Başdonmelrim ve kan sekerim dusuyor. Sizce hamilemiyim simdiden tesekkuer

 43. Merhabalar beril hanım,
  Nisan 18-23 tarihleri arasında adet oldum, 12 mayıs tarihinde tekrar olmam gerekiyordu, 5 gün geçtikten sonra evde test yaptim pozitif çıktı kan testinde ise bhcg 1916 çıktı fakat doktor ultrasonda keseyi göremedi, bu süreçte görünmemesi normal midir dış gebelik olma durumu var mi aydınlatabilir misiniz rica etsem?

 44. Merheba hocam
  En son adetimi 25 mart ta gördüm tabi bu arada eşim içime boşaldı ama yumurtlama dönemlerinde değil şuan kasıklarım ağrıyor göğüslerim çok şişti ve midem yanma gibi tuhaf bişey var test yapmaya korkuyorum çünkü ya hamile çıkmazsam be bu arada hocam benim adetim düzensiz

 45. Mrb hocam 4 yıllık evliyim ve pko var bende.. hamilelik hic oluşmadı yumurta tembeliginden kaynaklı . Gonal f kulandim tedaviye geç cevap verdim . Eşimden bi sorun çıkmadı.Yumurtam 2 tane olgunlasti mayis 1o da catlatici igne vurundum 11 mayista asilamam oldu. Asilamanin 6. Günü şiddetli âdet sancısı gibi sancilandim.. goguslerim çok hassaslasti kasiklarim batiyo acayip şekilde.. bacak ağrım ve hafif baş agrimda mevcut.. ne zaman test yapmaliyim. . Yada kistler mi bu ağrıların sebebi..? Folik asit ve progestan vajinal jel de kullaniyorum.. tskler

  • Merhaba Mehtap,

   Gonal F isimli ilacın yan etkilerinden bazılarını yaşıyor olma ihtimalin var, ilgili ilacın sık görülen yan etkileri gebelik semptomlarıyla benzerlik gösterebilir ve bu nedenle bazı kafa karışıklıklarının ortaya çıkması muhtemel. Yine tedavi sürecinin devam etmesi kaynaklı net bir şey söylememem mümkün değil, bunu doktoruna başvurup gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra tescil edebilirsin. Ayrıca PKOS için özel bir yazı hazırlamıştık okumak istersen diye buraya bırakıyorum: https://acunay.com/polikistik-over-sendromu-ve-hamilelik-tum-detaylariyla-bilinmesi-gerekenler/

   Sevgiler.

 46. merhaba hocam bn 18yaşındayım ve 2 senelik evliyim 2senedir korunuyodum ama artık korunmuyorım adetime 1hafta var kasıklarımda ve karnımda çok ağrı var ve midem çok bulanıyo sizce gebe olabilirmiyim ama ben polikistik over sendromu hastasıyım

 47. Merhaba beril hanım.
  Ben 19 yaşındayım erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ama içime boşalmadı, zevk suyuyla hamile kalınır mı?
  Adet takvimi uygulamasına göre 21’inde adet olmam gerekiyormuş (adetim düzensiz) fakat bel ve kasık ağrım çok var bacaklarımada vuruyor, idrar yollarımda iltihabım var koyu kahverengi rengi tarzında akıntım geliyor çok, bunların nedeni ne olabilir sizce? Yaşım küçük ve evli olmadığım için bu tarz konularda doktora gidemiyorum 😔 şimdiden teşekkür ederim .

  • Merhaba Fatma,

   Zevk suyuyla ilgili detaylı bir yazımız bulunuyor okuyabilirsin: https://acunay.com/zevk-suyu-hamile-birakir-mi-endise-etmeli-miyim/

   Canım iltihap sorunun için mutlaka doktoruna başvurmalısın ileride daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir bunun için neden gidemeyesin doktoruna 19 yaşındasın ve hürsün, emin ol doktorun senin düşündüğün açıyı aklına bile getirmeyecektir nedenini öğrenmek için birkaç tetkik yapıp tedavi için gerekli ilaçları reçete edecek olay bu kadar basit, hadi bakalım.

   Sevgiler.

 48. Mrh Beril hanım
  Ben 29 nisanda adet oldum sonrası yumurtlama günüm 13 mayıstı 11 mayısta ilişkiye girdik korunmadan esimle ve hemen sonrasında bende kasıklarımda agrı adet sancısı gibi belime kasıklarıma ve bacaklarıma vuruyor, artı mide yanması basladı bugün, ve beyaz akıntım var adetimin gelmesine daha 10 gün var acaba hamilelik belirtileri midir?

 49. Hocam en son 1 nisandan adet gordum.17 nisanda esimle iliski oldu.ama icime bosalmadi.sadece zevk suyu akti. 1 mayista adet olmadim. Yerlesme kanamam flanda gelmedi.ama goguslerim ayni adet donemimdeki gibi agriyorum kasiklarimda agriyor yogun stres yaptim.asiri derecede ve hala edet olmadim. Kasiklarim ve vajinamda sizlama ve zonklama var zevk suyundan hamile kalmis olabilirmiyim. Bu çok yuksek bir ihtimalmi

  • Merhaba Tuğçe,

   Yüzde paylaşmam olası değil çünkü konuyla ilgili akademik çalışmalar devam ediyor, içerisinde ölü spermler var evet ancak şu kesin ki çok düşükte olsa gebelik ihtimali de var.

   Sevgiler.

 50. 27 mart son adet tarihim adetim bittikten 3 gün sonra ilişki oldu eşim korunuyodu maalesef ertesi gün hapı kullandım hemen sabahı kan testi idrar testi negatif doktorum tarlusal verdi biteli 5 gün oldu ben hale adet olmadım benim yinede hamile olma ihtimalim varmı hocam bugün 21 gün gecikme

  • Merhaba Nazlı,

   Tarlusal’ın prospektüsünden de öğrenebileceğin gibi o ilacın yan etkileri oldukça şiddetli olabiliyor. İlerleyen dönemlerde gebelik semptomlarına benzer yan etkiler de görülmesi mümkün olabilir, doktoruna başvurarak bilgi almanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

 51. Meraba ben 15 nisanda adet oldum bittikten hemen snra birlikte oldum eşimle ve ogünden beri göğsümde şişme ve ağrı var ara sıra miyde bulantısı oluyor daha adet günüm tam geçmedi için tahlil yapmadım hamile olabilirmiyim

  • Merhaba Zeynep,

   Bunu öylece bilmem maalesef mümkün değil, adetin tamamlanınca idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 52. Hocam benim adetim 7 gün gecikti evde test yaptım ikinci çizgi silik çıktı hamile olasılığı var mı sizce? Cevaplarsanız memnun olurum hocam

 53. Merhabalar hocam ben 10 aylik evliyim hap yonetmiyle korunuyorduk 5 aydirda korunmayi biraktik bebek istiyorz 2 aydir folik asit kullaniyorum dun aksamdan beri ara ara mide bulantilarim oluyor gecen ay 20 nisanda adet olmustum test yaptrsam cikarmi hocam yoksa adet gunumu gecmesinimi bekleyeyim

 54. Merhabalar hocam benim adetime 2 gün var göğüslerimde çok farklı bir sızlama var özellikle uçlarında ve bir haftayı geçti çok sert dokunamıyorum. Adet belirtisi gibi belirtilerimde var kasıklarımda falan iki gündür de akşamları hafiften bir midem bulanıyor sizce hamilelik söz konusu mudur? Tam ilişkiye ovülasyonn günümde girmiştik

  • Merhaba Sevda,

   Doktoruna başvurabilirsin, yüzlerce farklı sebebi olabilir?

   Sevgiler.

  • Merhaba! Adetime 3 gun var bugun beta hcg baktırdım 14,5 çıktı hamile olma ihtimalim varmıdır

  • Merhaba hocam 7aylık evliyim evliliğimin 2ayında düsük yapım kürtaj olmama gerek olmadığını düştüğünü söyledi muamele olduğum doktor bu ay ise 11 gün gecikti adetim pembe lekelerim oldu 2gün ardındanda kahverengine döndü kasıklarımda batma hissediyorum ara ara oturup kalkarken oluyo halsizlik ve sürekli uyku modundayım cevap yazarsanız sevinirim iyi günler

  • Merhaba Tuğçe,

   Kansızlık, enfeksiyon ya da farklı bir sağlık sorunu da söz konusu mu? Doktoruna başvurmanı rica ediyorum gerekli tetkikleri yapacaktır.

   Sevgiler.

 55. Hocam Merhabalar ben 25 yaşındayım 4 sene once 2 sefer düşük yaptım 1.si 3 aylık iken içimde öldü bir ay boyuncada farkında olmadan ölü olarak tasimisim 2. Si ise çok yeni bir tarihti suan da gebelik düşünüyorum. Mart ayında yumurtalık yakınlarında kistim vardi patladı. Tedavi edildi nisan ayında ise diğer yumurtaligim da ki kistim patladi. Surekli kasık ağrısı cekiyorum. 21 nisanda adetim bitti ve 15 gun once korumasiz olarak iliskiye girdim. Diger gebeliklerimde ise esim tarafından korunarak iliskiye giriyordum. Suan ki durumumda ise sağ gögüs altında ağrı sirt agrisi ve halsizlik cekiyorum. Gebe olabilme ihtimalim varmidir? Varsa da tekrar düşük yasamaktan çok korkuyorum. Ne onerirsiniz? Çok tssekkur ederim

  • Merhaba Dilara,

   Öncelikle senin durumun spesifik bir durum olduğu için doğrudan şunu yap ya da bunu yap tarzında bir öneri paylaşmak bunu okuyacak diğer kişiler için çok yanlış bir yönlendirme olabilir. Neden olabileceği psikolojik hasarı da düşünerek bir tavsiye vermemeyi yeğliyorum, en iyi tavsiyeyi gerekli tetkikleri yaptıktan sonra doktorun sana zaten verecektir. Gerekli adımların atılmasından sonra gebe kalmaman için bir engel yok.

   Sevgiler.

 56. Merhaba hocam… 3 yıllk evliyiz ve DIŞARI boşalma yontemyle korunuyoruz eşimle ve hiç hamile kalmadım sizce bu normal mi?

  • Merhaba Ela,

   Korunma yönteminiz işe yaramış demek ki, tabii ki normal tam olarak sorun ne ki normal olmasın, anlayamadım?

   Sevgiler.

 57. 13 aylık bebeğim var. Hamileliğimde yaşadığım bazı aşerme belirtilerini yaşamaya başladım.bi hafta var adetime. Haftayı bekliyorum.ama asıl yazma sebebim gerçekten çok nezaketli cevaplar veriyor olmanızdan tebrik etmek istedim?

  • Merhaba Büşra,

   Yaşadığın şey psikolojik bir vaka olabilir. Zaten aşermenin neden gerçekleştiği halen tam olarak açıklanabilmiş değil ve gizemini koruyor. Güzel yorumun için teşekkür ederim.

   Sevgiler.

 58. Merhabalar hocam..bi sorum olacakti size.yasim 24 5aylik evliyim..geri cekilme yontemiyle korunuyorduk.bir aydir korunmadik.ve gecen ay 26.03.18de adet oldum sancili gecmedi aksine çok iyidim.ve her ay duzenli ader oluyorum 26.04.18 adet gunum su an 4gunum.hafta sonuna denk geldihi icin doktora gidemedim.bu ay çok siddetli agrili mide bulantili bir adet donemi gecirdim.bugun ozel bir muayeneye gittim.doktorum yumurtaliklarimda ufak ufak kistler oldugunu soyledi.ve bebek olusumunu geciktirebilir dedi.bebek dusunuyoruz.yumurtlama donemin de bu yuzden belli olamayabilir dedi..kist yuzunden.normalde 12si yumurtlama donemim.gecen ay hamile kaldm sandim kanda cikmadi.bu ay da folbiol folik asit kullanmaya baslamistim.hormon tahlil verdim 4gunumde.sizce korkulacak birsey var mi yok mu.adet bittikten sonra kistler yok olur mu tedavisi varsa çok mu uzun suruyor..ben bir de ilk defa bu sekilde muayene oldum acikcasi stres yapiyorum.yapmamaya calisiyorum ama oluyor..insallah hamile kalirim çok istiyoruz..simdiden tesekkur ederim.

  • Merhaba Yasemin,

   Öncelikle stres yapacak bir durum yok, çok iyi bir şey yapmış ve doktoruna başvurmuşsun. Kist sorunu sık karşılaşılan bir sorun ve tedavisi var. Tedavisinin ne şekilde olacağı ne kadar süreceği kişiden kişiye değişebilen bir durum fakat tahmin ettiğim kadarıyla senin için çok ciddi bir sağlık sorunu söz konusu değil. Tedavi sürecine başlamak için en kısa süre içerisinde doktoruna başvur. Yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğini kestirmek güç senin durumunda, bu nedenle ovülasyon testlerinden satın almayı düşünebilirsin. Fakat bunlarla uğraşmaktansa tedaviye başlaman iyi olacaktır, henüz çok gençsin ve erkenden bu gibi tedavilerin uygulanması her zaman için daha iyi olmaktadır.

   Sevgiler.

 59. Merhaba bn 4 ay önce kürtaj oldum bnm adetime 4 gün var ama kasiklarimda ağrı var bide adetim yaklaştığında akintim çok oluyordu ama bu ay hiç olmadı acaba gebelik olabilir mi

  • Merhaba Yeliz,

   Kürtaj olduğun için özel bir durum söz konusu ve ilgili semptomların gebelik kaynaklı olup olmadığını tetkikler yapılmadan söylemek zor. Fakat her ihtimalde doktoruna başvurman gerekeceği için en kısa süre içerisinde doktorunla görüşmeni rica ediyorum.

   Sevgiler.

 60. Salam mən 7nisan adet halım 18nisanda ilişkim oldu indi bazal tempuraturu ölcurem 37.2.37.0olur bu hamilelik ola bilirmi karinda ve belde agrilarim var.2ay evvel kültaj oldum ama nasipse oglan övladim olurmu

  • Merhaba Aylin,

   37 derecelik ateşin tek sebebi gebelik değildir, kürtaj da mevcut tedavi sürecin devam ediyorsa bu konuyu doktorunla görüşmeni rica ediyorum.

   Sevgiler.

 61. Meraba hocam … ben bu ayin 4’ncü ayin 4′,de adetim bitti . Ondan sonra eşimle bir ilişkimiz oldu aradan 17 gun gecti bende halsizlik,sümüksü sümüksü akinti,karnimda şişlik,kabizlik halsizlik, surekli idrara cikma ozellikle geceleri aşırı sıkışiyorum yeme istegiii ve bunu gibi seyler . Test yapmadim onumuzdeki ayi bekliyorum heveslenip üzülmeyeyim diye hamilemiyim sizce ?

  • Merhaba Gizem,

   Doktoruna hamilelik için değil de kendini iyi hissetmediğini söyleyerek başvurabilirsin. Farklı sebeplerle de bu semptomlar bir araya gelmiş olabilir, fakat bahsettiğin şeyler gebeliğin de belirtisi. Test yapmadan bir şey söylemek bu denli hassas bir durumda zor.

   Sevgiler.

  • Merhaba Muberra,

   İlişkiden iki hafta sonraki değilde adetten 1-2 hafta önceki kan testi doğru sonuç verecektir. İlişkinin ne zaman gerçekleştiği de önemli çünkü, bunu tam olarak bilmediğimiz için adet gününü baz alırız.

   Testlerin ne zaman belli olacağıyla ilgili çok detaylı bir yazı yazmıştık, okuman için bağlantısını buraya bırakıyorum: https://acunay.com/hamilelik-kac-gunde-belli-olur-ne-zaman-anlasilir/

   Sevgiler.

 62. Beril hanım aşırı kasık ağrısı yaşıyorum. Doktorum ultroson ile baktı ve hormonlarıma bi sorun yok dedi bnde anlam veremiyorum. Teşekkür ederiim bilgileriniz için
  Sevgiler sizede

 63. Merhaba. Adetim 6 gün gecikti arada kasık ağrım ve bel sırt kalça bölgemde ağrılar hissediyorum. Kimi zaman da sıcaktan bunalıyorum yanıyorum gibi hissediyorum. Ayrıca mukus kıvamında süt renginde akıntım oluyor. Kendimi yogun ve çok uykum varmış gibi hissediyorum. İdrar testi yaptım ama negatif çıktı sizce hamile olabilirmiyim??

  • Geciktiğimin 5.gününde yaptım. Resimdekiler gibi pembemsi değil de tam tersi bembeyazdı. Bugün adetim gecikeli 9 gün oldu ve karın bölgemde hafif ara sıra gelen yoklayan ağrılarım oluyo bugün daha belirgin hissetirmeye başladı. Ama akıntı kayboldu. Kasıklarım da da sanki şişlik hisseder gibiyim. Ama bel bölgemde ağrım artıyo gün içinde ayakta birazcık fazla kalsam hemen belime sırtıma ağrı giriyor

  • Kan testi ya da beta HCG testi için doktoruna başvurmanı rica ediyorum, birkaç tetkik yapılmalı gecikmenin sebebi farklı şeyler de olabilir.

 64. Merhaba eşimle 3 aydır korunmuyoruz daha öncesinde geri çekme yöntemiyle korunduk ilaç almadım. Fakat bu geçtiğimiz iki adette korunmayı bıraktıktan sonra ilkinde 20 diğerinde 11 gib gecikme yaşadım. Bu ay ise kasık bel ağrısı çektim akıntım kesildi sadece bir kere jel kıvamında yapışkan bi akıntım oluştu adet günüm 19.04.18 bu yaşadığım belirtileri yumurtlama döneminde yaşadım ve bugünlerde ilişkiye girdiğim çok fazla ağrı hissediyorum kasıklarımda sizce ne yapmalıyımm?

  • Merhaba Gülşen,

   Daha önceki gecikmelerden sonra idrar testi yaptığını sanıyorum, eğer yapmadıysan yarın sabah aç karnına idrar testi yapmanı rica ediyorum. Bir sonraki adetine 10 gün var, istersen hiç idrar testiyle uğraşma direkt doktoruna başvur ve kan testi yaptır eğer kan testinden negatif sonuç çıkarsa muayene yapılması gerekir. Çünkü iki kere üst üste yaşanan 20 ve 11 günlük gecikmeler pek rastlanan şeyler değil, farklı sağlık sorunları da mevcut olabilir gerekli tetkikler yapılmadan bir şey söylemek zor.

   Sevgiler.

 65. Merhaba hocam 32 yaşındayım en son 17 martta adet oldum fakat bundan önce iliskimde eşimle korunarak birlikte oluyoruduk adetim bittikten 1 hafta sonra 2 kere Korunmasız ilişki yaşadık 3 -4 gündür sürekli kendimi yorgun uykulu hissediyorum bi istahim çok açıldı nisan ayının adet dönemini bekliyorum 13 inde olucam ama bi hamilelik söz konusu olabilir mi şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Fulya,

   Evet tabii ki gebelik ihtimali söz konusu olabilir. Sonuç itibariyle adet sonrası korunmasız ilişki gerçekleşmiş. Herhangi bir sağlık probleminde yoksa gebelik için gerekli koşulların oluşması muhtemel. Adetin gecikirse gebelik ihtimali çok daha yüksek, adetin tamamlandıktan sonraki sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

  • Hocam bi sorum daha olucak kuyruk sokumunda kıl dönmesi var gebelikte herhangi bi problem yaratirmi ilk doğumundan vardı çok sıkıntı yaşamadım ama yine danışmak istiyorum size zararı olurmu

  • Merhaba Fulya,

   Gebelik ilerlediğinde müdahale edilmesi daha zor olur, o nedenle olabildiğince erken doktoruna başvurman iyi olacaktır.

   Sevgiler.

 66. Hocam merhabalar gecen bilgi almıştım sizden dayanamadım adet günümü beklemeden gebelik testi yaptırdım 2 çizgi silik çıkto kan tahlili yaptırdı 2-6 yazoyordı bide 2 doktor gebelik yok dedi astımımm var ve agır ilaçlar kullanıyorum olma ihtimali vrmı kullanmayı keseyimmi

  • Merhaba Tuğba,

   Lütfen bireysel ya da sağdan soldan duyduğun kararlarla hareket etme, doktorunla bu konuyu görüş ve ilacınla ilgili bilgi edin. Astım ilaçlarının gebelik için tehdit oluşturmama ihtimali var yani kullanmayı bırakmana gerek kalmayabilir. Eğer gebeliğin önünde farklı bir engel varsa yapılacak tetkikler sonrasında bu da ortaya çıkacak ve tedavi sürecine başlanacaktır bu gibi konularda erkenden tedaviye başlamak zaman faydası açısından oldukça önemlidir.

   Sevgiler.

 67. adetime bir gün var kasıkda batma ve sut gubi akintim oluyo.sut kesigi gibi de.sabaha karşı idrarim çok geliyo uyandıriyo sıkistirıyo çok.acaba hamile olma ihtimalim varmı.

  • Merhaba Gamze,

   Gebelik söz konusu olabilir, adetin gerçekleştikten sonraki sabah mutlaka aç karnına idrar testi yap.

   Sevgiler.

 68. Merhaba hocam ben 10 gün menogon iğne vurulduktan sonra çatlatma iğnesi vuruldum doktorun verdiği günlerde eşimle beraber olduk yaklaşık 9 gün sonra 3 gün süren lekelenmem oldu daha sonra kesildi o dönem çok şiddetli kasık ve bel ağrım vardı şuanda adetim 4 gün geçikti kasık ve bel ağrısı ara ara devam ediyo şuanda belli belirsiz lekelenmem oluyo sizce gebelik olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Aslı,

   Polikistik over söz konusu mu ve folik asit takviyesi verildi mi? Eğer geç yumurtlamayla ilgili bir sorun yoksa adetin gerçekleştikten sonra 2 gün arayla sabah aç karnına idrar testi yapman iyi olacaktır. Tetkikler yapılmadan bir şey söylemek zor, tedavin devam ediyor her şey gönlünce olsun.

   Sevgiler.

 69. Merhabalar hocam benim 7 bucuk aylık bir oğlum var adetim 6 gün geçikti adet olmam gereken gün mercimek tanesi kadar kan geldi 6 gundür yok belin ağrıyom butun vücudum ağrıyor akıntımda var test yaptım negatif cıktı hamilemiyim bilmiyorum neden böyle oluyor

  • Merhaba Semra,

   Enfeksiyon da söz konusu olabilir hemen gebelik düşünmemek gerekiyor. Senin durumunda birisinin doktoruna başvurması iyi olacaktır, hem çocuğunu da emziriyorsun farklı bir sorun söz konusuysa çocuğunun hastalık kapma ihtimalinin de önüne geçilmiş olur. Doktoruna başvurmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

 70. Sayın hocam adetim 13.03.2018 bitti ama 2-3 gündür karın kasık ve bel agrım var bunun dışında karnım kahverengi mercimek tanesi kadar ara ara kahverengi lekelenme oldu hamile olma ihtimalim varmı fakat eşimle adet döneminden 1 hafta sonra 4 gün birlikte olduk bu süreçte kalabilirmiyim bilemedim eğer yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok tesekkür ederim

  • Merhaba Tuğba,

   Fark ettiğin üzere şu günlerde normal adet düzenine sahip bir kadın için yerleşme gerçekleşmesi beklenir ve yaşadığın semptomlar da implantasyona işaret ediyor. İlişki de yumurtlama dönemine yakın tarihte gerçekleşmiş, yapman gereken bir sonraki adetini beklemektir. Bir sonraki adetin gecikirse, adet sona erdikten 1 gün sonra sabah aç karna idrar testi yap. Eğer olumsuz sonuç alırsan 3 gün sonra idrar testini tekrarlaman iyi olacaktır. Her şey gönlünce olsun.

   Sevgiler.

 71. Adetime 2 gun var hocam çocuk istiyoruz 1 haftadır bel ve kasik ağrım başlamış hatta kasik agrisi ayak uclarima kadar atıyor.akintimda sarimtirak renginde sürekli kasigima agri giriyor lavaboya gidiyorum adet olmuşum diye bakıyorum akinti gelmiş sebebi ne olabilir

 72. erken gebelik testinde cikmadi kanda gorulmuyor beklemem mi gerekli yoksa ulturasyonda cikarmi çok heycanliyiz beklemek zor geliyor

 73. hocam merhaba tam 28 gunde regl oluyorum subatin 16 regl gunumdu yumurtlama gunundede iliski oldu bel boslugum sirtim çok agriyor arada karnimda agriyor sanki regli olacakmis gibi dunde pembemsi kan geldi ama çok azdi aceba hamilemiyim erken gebelik testlerinden yaptim ciktim kesin sonuc demialerdi yardimci olun lutfen

  • Merhaba Havva,

   Karşılaştığın kanamanın implantasyon kanaması olma ihtimali var. Bu kanama genellikle kahverengi olur fakat nadiren pembemsi ve hafif şiddette de görünür. https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ buradan bilgi alabilirsin implantasyon kanaması hakkında.

   Eğer karşılaştığın kanama implantasyon kanamasıysa adet olduktan 1 hafta sonra yapacağın idrar testi sonuç verecektir. Adetinin gecikip gecikmeyeceğine de dikkat et, eğer gecikirse yinede adetin üzerinden 1 hafta geçmesini bekle idrar testi için. Eğer bu süreçte kasıklarında sızlama, ağrı, bıçak saplanması gibi acı verici şeyler hissedersen ya da kanaman devam ederse mutlaka doktoruna başvur.

   Sevgiler

 74. iyi günler hocam bu ay eşimle 3 – 4 gece birlikte olduk sonrasında bir haftalığına şehir dışına çıktık geri dönmeden 3 gün öncesinde aşırı şişlik, alt karında çok sık sancı ve ishal vardı ertesi gün(10.03.2018) akşam dayanamayıp acile gittik orada doktor idrar tahlili istedi sonuçta 3 tane karında kan pıhtısı görülmüş adet misin dedi hayır dedim yakın mı olacak mısın dedi hayır tam ortasındayım 10 günüm var dedim şaşırdı ve en kısa zaman pazartesi günü benim üroloji bölüme gelmemi istedi bende orada oturmadığımı oturduğum mevki den en yakın ve en kısa zaman da gitmemi istedi şaşkınlıktan ‘nedir, neden olur vs .’ hiç bir şey sormadım geldim direk iş e başladım ama araştırdım bir çok sebebi var hepsi kötü hastalığa işaret tek iyi olan gebelik inşallah kötü bişey im yoktur korkuyorum ve tedirginim adet günüm 18 yardımcı olursanız sevinirim en azından idrar tahlilinde nasıl karında kan pıhtısı görülür :-/

  • Merhaba Fatas,

   Tetkikler yapılmadan bir şey söylemek zor, karında kan pıhtısı görülmesini de tam anlamadım yani karnında göbek kısmında mı kan vardı yoksa kasığında ya da idrarında mı kan bulundu? Ayrıca nasıl göründüğünü görebildiysen https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ şurayı kontrol edebilirsin. Gebelik sebepli kanama semptomu implantasyon kanaması olmaktadır. En kısa süre içerisinde doktora başvurmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

  • haklısınız dalgınlığıma mı geldi şaşkınlığıma mı anlamadım sormadım ama karında dediğine göre göbek kısmındadır diye düşünüyorum ama alt karın ağrıyor üstelik bugün kasıklarda ağrı var ve yoğun çalışıyorum acaba tutunmaya mı çalışıyor dikkat mi etmeliyim yada adet sancısı mı ama erken sancım hiç olmamıştı 3 günüm var daha çarşamba gününe izin aldım haftaya inşallah unutmazsam yazarım size de iyi günler

  • Mrhb ben adetten 10gun sonra akıntı oldu kırmızıya pembeye kaciyordu rengi hafif halsizim hafif midem bulaniyordu karnın ağrıyordu neden olabilir hamilemiyim aceba bnde 2yillik ewliyim çok istiyorum hic düşükte olmadı inşallh olur bu sefer

  • Mrhb ben adetten 10gun sonra akıntı oldu kırmızıya pembeye kaciyordu rengi hafif halsizim hafif midem bulaniyordu karnın ağrıyordu neden olabilir hamilemiyim aceba bnde 2yillik ewliyim çok istiyorum hic düşükte olmadı inşallh olur bu sefer

 75. Hocam alt karında yanma hissi var sanki derinin altına acı biber sürmüsüm gibi bide yumurtalamadan 5 gün sonra sanki adetliymisim gb sancı oldu bacaklarima vuruyordu kesin adet oldum dedim baktım beyaz su gb bi akıntı gelmisti beyaz bi gün devam etti smdi hiç akıntı yok çok nadir kasık ağrım oluyo adet olmama daha 10 gün var 30 günde bir adet oluyorum ve değil gün saati bile şaşmaz ha bide gogüslerimde ara ara sanci oluyo hamile olma ihtimalim var mi

  • Bide doktora gittim yumurtan çatlamış git iliskiye gir dedi o gece iliskiye girdik kahve rengi akinti geldi fazla degildi ayın 5 de yumurtam catlamisti

  • Merhaba Esila,

   Dediklerinden hareketle gebe olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtmek isterim. Karşılaştığın kahverengi akıntı da implantasyon kanaması olabilir, resimlerine bakıp bir kontrol et istersen bunun gibi miydi: https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/

   Eğer öyleyse yerleşme kanaman da gerçekleşmiş demek, yani bir hafta ya da iki hafta içerisinde yapacağın gebelik testinin pozitif sonuç vermesi kuvvetle muhtemel.

   Umarım her şey istediğin gibi olur, sevgiler.

  • Merhaba Derya,

   Sabah erken saatlerde mi oluyor bu bulantı, daha fazla detay verebilir misin?

   Sevgiler.

 76. Merhaba ben 4 senelik evliyim polikistik over sendromu var en son 15 şubatta adet oldum yumurtlama günümde 1mart olarak görünüyor 12 ile 16 günleri üst üstte ilişkiye girdim ama bel sırt omuz kol ve bacaklarında ağrı var bazen de göğüs ve kasiklarimda ama o kadar çok değil hamile olabilir mıyım yardımcı olabilir mısınız acab

  • Merhaba Merve,

   Senin için özel olarak bir yazı hazırlayıp yayımladık bugün, tüm sorularının cevaplarını burada bulabilirsin: https://acunay.com/polikistik-over-sendromu-ve-hamilelik-tum-detaylariyla-bilinmesi-gerekenler/

   Yazıyı oku fakat ayrı olarak sorularını da yanıtlayalım. Normalde yumurtlama dönemi 1 Mart günüdür fakat sen polikistik over sendormundan muzdaripsin yani yumurtlama dönemin daha geç oluyor senin. Dolayısıyla 2’nci hafta değil de 3’üncü haftaya odaklanman gerekir. Ayrıca yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu anlayabilmek için yapabileceğin bazı şeyler var, gerekli detaylara ve sendromlu kadınların hamile kalmak için neler yapması gerektiğine bağlantısını paylaştığım yazıda değinildi, yazıyı oku ve eğer sorun olursa oradaki konunun altından sorularını ilet.

   Sevgiler.

 77. Hocam ben 7 aydır korunmuyorum iki sefer adetimde 5-6 gün gecikme oldu ama adet oldum sonra bugünde iki gün gecıktım karnım bel çukurum ve bacak üst baldırlarım sancıyla bırlıkte agrıyor gögüsüm şişti elleyince acıyo ama ben adet olcagım zamanda bunları yasıyorum hep bacak aralarım ilkkez ağrıdı bide bu hafta iki üç gün uykum geldı birdenbire böyle çok halsız yorgun hissettım kendimi bunların sebebi gebelikmidir

  • Merhaba Candan,

   Olabilir, sabah aç karnına gebelik testi yap iki gün aralıklarla. Eğer gebelik testi birkaç kez negatif sonuç verirse doktora başvurmanız iyi olacaktır bu ağrı ve sızı gebelik semptomu haricinde beklendik bir şey değildir.

   Sevgiler.

 78. Merhaba benim adet tarihim ayin 9u amma bugun 11i ve ben daha adet olmadim, bu ay çok kuruluk oldu bende amma 2 gundur biraz akinti geliyor, bide adet sancilari var 9u çok oldu sancilar dun ve bugun ara ara oluyor adet olucam saniyorum ama bishey yok, bide 8i test yapdim neqativ cikdi, bide 2 gundur çok ushuyorum bunun sebebi ne olabilir?

  • Merhaba Aynur,
   Bol su iç ve ikişer gün aralıklarla önümüzdeki bir hafta süresince gebelik testi yap. Fakat kasığındaki ağrının farklı sebepleri de olabilir, gerekli tetkikleri yaptırmak için doktoruna başvurmayı ihmal etme.

   Sevgiler.

 79. Merhaba ,
  Adetim 5gün geçti 2 gün önce test yaptım negatif çıktı bel ağrım var ara sıra kasık ağrısı oluyor göğüste hassasiyet akıntılı adet akıntısı gibi oluyor her lavaboya gittiğimde adet oldum sanıyorum ama akıntı oluyor vajinada yanma hissi var ama sanki yumurtalıklarım Yok gibi aşırı stres yaptım geceleri uyuyamıyorum sizce hamile olabilir miyim adetim geçikmesi normal mi ayrıca adet takviminde yumutlama döneminde birliktelik oldu bu beni daha çok korkutuyor..

  • Merhaba Elif,

   Son 2 hafta içerisinde ilişkiye girdiysen karşılaştığın şeyler gebelik belirtisi olabilir. Fakat söylemlerin arasındaki yanma hissi ciddi bir soru işareti, idrar yolu enfeksiyonu da söz konusu olabilir en kısa süre içerisinde doktora başvurmanı rica ediyorum.

   Sevgiler.

 80. merhaba hocam benim son adet günüm bugün ama hamileymişim gibi hissediyorum bu arada ben geçen ay Rahim filmi çektirdim temiz çıktı çok şükür. Aşırı derece bel ve sırt ağrım var bu ağrılarım ben yatınca geçiyor ama ayağa kalkınca 10 dk bile dursam sonrasında bel ağrısı veya sırt ağrısı çekiyorum kasıklarıma ara sıra ağrılar giriyor özellikle sağ tarafıma sizce bu durumun sebebi gebelik mi yoksa Rahim filminden kaynaklanan bi durum mu

  • Merhaba Sdt,

   ‘Çok şükür’ demenden anladığım kadarıyla gebe kalmayı pek istemiyorsun. Bu isteksizlik sende bir saplantı oluşturmuş olabilir buna halk arasında yalancı gebelik denilmekte. Öncelikle yalancı gebelik hakkında bilgi almak için şu yazıyı oku https://acunay.com/yalanci-gebelik-tam-olarak-nedir-yalanci-hamilelik-yasayanlar/

   Yalancı gebelik gerçek gebeliği birebir taklit eder ve tüm hamilelik semptomlarını yaşamana neden olur, oysaki hamile falan değilsindir. Böyle bir durum söz konusu olabilir, böbreklerinde taş olabilir, rahminle ilgili bir sorun olabilir bunu muayene etmeden kestirmek imkansız. Eğer gebelik konusunda % 100 emin olmak istersen elle muayene yapılmasını talep edebilirsin, en yakın zamanda doktoruna başvur.

   Sevgiler.

 81. Hocam merhaba ben kan verdim yalnız kanda çıkmadı ama alttan muanede kese göründü dedi .ben normalde besgun olmam gerekirken ucgun oldum ama adet kanaması gibi değildi.bittikden sonra kahve akintim geldi şimdide beyaz sümüksü bir akintim geliyor migde bulantısı hariç bütün belirtileri taşıyorum sizce gebe olabilirmiyim ama kanda neden çıkmadı anlamadım altan muanede çıkıyor çünkü

  • Merhaba Selma,

   Çok yüksek ihtimalle senin karşılaştığın şey implantasyon kanaması olarak nitelendirdiğimiz şey. İmplantasyon kanaması kahverenginde bir pıhtıdır ve gebelik öncesinde yerleşme kanaması olarak tasvir edilir. Eğer implantasyon kanamasının nasıl göründüğünü merak edersen ve resmine bakmak istersen https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/ şu yazımızı oku.

   Sevgiler ve tebrikler 🙂

  • Merhaba Büşra,

   Gebelik semptomlarının hepsinin ya da sadece bazılarının aynı anda yaşnıyor olması hamile olduğunu gösterebilir lütfen yazının tamamını oku, sorunun cevabı yazının içerisinde yer alıyor.

   Sevgiler.

  • Merhaba Aslı,

   Kasık ağrısı sadece hamileliğin bir belirtisi değildir. Evet hamilelik döneminde karşılaşılabilen bir belirtidir fakat ortaya çıkmasına idrar yolu enfeksiyonu, yaralanma vb. neden olabilir. Bu nedenle yazının tamamını oku ve diğer semptomları da yaşayıp yaşamadığını irdele.

   Sevgiler.

  • Öncelikle merhaba bi kaç soru sormak istiyorum doktor hnm hamilelik bir kaç belirtim var bir sol tarafımda uyuşma kırap ani batmalar iki mide yanması üç ateş başması 4 kokuya karşı hassasiyet ve son olarak da kabızlık şimdi 9 ayını bitirmek olan bi kızım da var yaşadım aslında bu duyguları ama hamilemiyimdir sizce bide sanki içimde hamilelik hissi var piskolojikman mı yoksa varmıdır

  • Merhaba benim adetim 2 gün gecikti fakat kasık ağrılarım var ve bugün halsizlik ve yorgunlugum var hamile olabilirmiyim

 82. İnanamiyorum harika bir yazi olmus ellerinize sağlık. Hamilelikten sonra belirtilerin hangi haftada ortaya cikacagini yazmak kimin aklina geldiyse tesekkur ediyorum hamileyim ve yalnizca ne zaman nelerin yasanacagini merak ediyorum.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.