Acunay - Hamilelik, Sağlık ve Güzellik
Hamilelik, sağlık, çocuk gelişimi ve güzellik gibi konularda bilgiler barındıran web sitesi.

Reklam

Gebelik Belirtileri

Hamile olduğunu anlamanın tek yolu gebelik testi yaptırmak değildir. Çok sayıda hamilelik belirtisinin aynı anda yaşanıyor olması gebeliğin mevcut olduğunu gösterebilir. Bu nedenle aşağıda 18 farklı hamilelik belirtisine yani yaşanabilecek tüm belirtilere detaylıca değinildi.

Fakat bu belirtileri tüm ayrıntılarıyla öğrenmeden önce bir sorunun mutlaka cevaplanması gerekir.

Tüm Kadınlarda Gebelik Belirtileri Görülür Mü?

Her kadın farklıdır ve bu gebelik dönemi için de geçerlidir. Hamilelik belirtilerinin farklı şekilde görülmesi gibi hiç görülmemesi de mümkündür.

Hatta aynı kadının iki hamileliği arasında da belirtiler farklılaşabilir.

Nasıl mı?

Örneğin ilk bebeğine hamile olduğu dönemlerde sabah bulantısı yaşayan anne, ikinci bebeğine hamile olduğu şu günlerde sabahları hiç bulantı yaşamayabilir.

Hamilelik belirtisini adet sancısı sanıyor olabilir misin?

Gebelik belirtileri adet döneminde görülen semptomlarla neredeyse aynıdır ve adet dönemine denk gelen ciddi bir hamilelik belirtisi adet ağrısı olarak değerlendirilip hamileliğe yorulmayabilir.

Yani bir süredir hamile olduğunun farkında dahi olmayabilirsin.

Peki nasıl ayırt edeceğim?

Aşağıda tüm belirtilere detaylıca değinildi. Bu belirtileri anlattığı şekliyle yaşıyor olman hamilelik belirtisi olduğunun göstergesidir.

Dolayısıyla kahveni hazırla ve okumaya başla.

hamile olup olmadığını merak eden bir kadın

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Görülmeye Başlar

Kulağa garip gelebilir ancak hamileliğin ilk haftası genel olarak geciken son adet döneminizin ilk gününe dayanır.

Hatta;

Eğer hamile olduğunu öğrenirsen, bebeğinin ne zaman doğacağını hesaplamak için geciken son adet döneminin ilk gününü bilmen gerekir. Hesaplama buna dayanarak yapılır.

Bu nedenle ilk birkaç hafta hamile olduğunu bilemeyebilirsin, ancak bu haftalarda hamilelik belirtileri çoktan görülmeye başlamıştır.

Dikkat: Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? (Öğren)

Aşağıda adet gecikmesi sonrası karşılaşacağın hamilelik belirtileri ve ne zaman karşılaşacağınla ilgili bilgilendirici bir tablo bulunuyor, bunu inceleyerek başla ve sindirerek okumaya devam et.

İlk Ortaya Çıkan Gebelik Belirtileri

Aşağıdaki tablonun sol tarafında hamilelik belirtileri, sağ tarafında ise geciken adet gününün üzerinden kaç hafta geçince ortaya çıktığı yer alıyor.

Ayrıca bkz; hafta hafta hamilelik dönemi

Gebelik BelirtileriNe Zaman Görülmeye Başlar
Kasık Ağrısı ve Akıntı1-4 hafta içerisinde
Gecikme4. hafta
Yorgunluk4-5 hafta içerisinde
Mide Bulantısı4-6 hafta içerisinde
Karın veya Göğüs Ağrısı4-6 hafta içerisinde
Sık idrara çıkmak4-6 hafta içerisinde
Şişkinlik4-6 hafta içerisinde
Yol tutması4-6 hafta içerisinde
Ruh halinde değişim4-6 hafta içerisinde
Vücutta ısı değişikliği6. hafta
Yüksek tansiyon8. hafta
Mide bulantısı9. hafta
Kalp atışında hızlanma9. hafta
Göğüste değişimler11. hafta
Sivilce11. hafta
Kilo artışı11. hafta
Hamilelik ışıltısı12. hafta

Hamilelik Belirtileri İlişkiden Ne Kadar Sonra Görülür?

Neredeyse tüm kadınlar cinsel ilişkiyi izleyen üç hafta içerisinde ufak çaplı da olsa bazı gebelik belirtileri ile karşılaşacaktır. Bu dönemde ilk karşılaşılan hamilelik belirtisi sabah bulantısıdır.

Ancak cinsel ilişkiden sonraki iki hafta içerisinde bir adet döngünüz bulunuyorsa bu gebelik belirtileri ile karşılaşmanız biraz daha erken olabilir. Çünkü doğurganlığın tavan yaptığı yumurtlama dönemindesiniz demektir.

Mutlaka okuyun: Adet Döneminde Hamile Kalınabilir Mi? (ÖĞREN)

Önem Sırasına Göre Hamilelik Belirtileri

Eğer tüm hamilelik belirtilerini, gebelik kontrolündeki önem sırasına göre sıralayacak olursak, ortaya şöyle bir tablo çıkabilir;

Göğüsteki değişimler > Mide Bulantısı > Duygusal Değişimler >Yeterince dinlememe hissi, sürekli yorgunluk ve halsizlik > Aşermek > Daha sık idrara çıkmak.

Akıntı ve Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi

Hamile kaldıktan sonra, döllenmiş yumurta rahme yerleşmeye çalışırken bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olur.

Bu, hamileliğin en erken belirtilerinden birisinin ortaya çıkması anlamına gelir; akıntı ve kasık ağrısı.

İmplantasyon kanamasını daha önce duymuş muydun?

İşte implantasyon kanaması olarak adlandırılan şey tam olarak bu dönemde tanıklık edilen akıntıya denilmektedir. Bu semptom genel olarak yumurta döllendikten sonraki 6-12 günlük bir süreçte yaşanır.

Bir hamilelik belirtisi olarak kasık ağrısı tıpkı adet sancısına benzer, dolayısıyla çoğu kadın bu belirtiyle adet sancısını karıştırır ve bunu olması gerektiği kadar önemsemez.

Kanamanın yanında bazı kadınlarda vajinadan beyaz, süte benzer bir sıvı aktığı gözlemlenebilir.

Nasıl bir sıvı?

Vajina duvarlarının kalınlaşması sebebiyle vajinadan dışarıya adet kanaması gibi, ancak süte benzer bir sıvı aktığı tespit edilebilir. Bunun sebebi vajina duvarının dokusunu oluşturan hücrelerin hızla ve aniden büyümeye başlamasıdır. Anne rahmine düşen yumurtalık anında buna sebep olabilir ve oldukça kritik bir hamilelik belirtisidir.

Kramplar hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Ne kadar sürer?

Bu akıntı neredeyse tüm hamileliğin boyunca ara ara sürebilir ve genellikle tedavi gerektirmez.

İmplantasyon kanaması yani bu akıntı durumu çok önemli bir hamilelik belirtisidir. Yerleşme kanaması olarak da tarif edilebilen bu semptom hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve resmini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ancak bu akıntının yanı sıra kanama, kasık ağrısı ve cinsel bölgede kaşıntıyla birlikte mantara rastlanıyorsa bundan mutlaka doktoru haberdar etmek gerekir, bakteriyel bir enfeksiyon baş gösteriyor olabilir.

hamilelikte göğüsteki değişimler

Göğüsteki Değişiklikler Gebelik Belirtisi

Göğsünde yaşayacağın değişiklikler gebelik süresince ortaya en erken çıkan kritik hamilelik belirtilerindendir.

Neler olabilir?

Göğsün büyüyebilir, küçülebilir; göğüs ucun kararabilir ya da farklı bir renk göğsüne hakim olabilir. Diğer yandan göğsün çok hassaslaşabilir ya da tüm sertliğini kaybedip aşırı yumuşak bir hal alabilir.

Mutlaka oku: Hamile kalma ihtimalimi nasıl artırırım? (ÖĞREN)

Hatırlarsan yukarıda kadından kadına hamilelik belirtilerinde farklılık olabileceğine değinilmişti.

İşte göğüs bölgesi de bu belirtilerin belki de en çok kişiselleştiği yer diyebiliriz. Göğüs bölgende bazı değişimler gözlemliyorsan ve hamile olduğundan şüpheleniyorsan bu yeni bir hormonal dengeye alışabilmen adına birkaç hafta boyunca sürecek bir hamilelik belirtisi yaşadığın anlamına gelebilir.

Bu yazıyı mutlaka okuyun: Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Yani yaklaşık bir iki hafta sonra yeni hormonal dengeye alıştığında göğsündeki ağrı geçecektir.

İpuçları

 1. Göğsündeki hassasiyet, karıncalanma ve ağrı için rahat ve destekleyici bir anne sütyeni satın alabilirsin.
 2. Göğüs ucunuzdaki ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için sütyeninize uyan göğüs pedleri de satın almayı düşünebilirsiniz.

Yorgunluk ve Hamilelik

Kendini çok yorgun hissediyorsan yorgunluğun da bir hamilelik belirtisi olduğunu bilmen gerekir.

Bir kadın, gebe kaldıktan sonraki haftadan itibaren daha önce olmadığı derecede yorgun hissetmeye başlayabilir.

İyi de niye?

Progesteron adı verilen bir hormon (steroid) kadın vücudunu hamileliğe hazırlamasıyla bilinir. Bu hormonun harekete geçmesi kan şekerini düşürmeye ve kan basıncını arttırmaya neden olur, dolayısıyla kendini yorgun hissedersin.

Eğer aşırı yorgunluk hamileliğe bağlıysa bolca dinlenmen çok önemlidir. Dinlenme sürecinde bolca protein ve demir bakımından zengin besin tüketmeyi unutmaman kısa sürede toparlanmana yardımcı olur.

Başka?

Gebeliğin ilk haftalarında vücut ısının arttığını da hissedebilirsin.

hamilelikte mide bulantısı
Mide bulantısı hamilelikte sıkça görülür.

Mide Bulantısı Gebelik Belirtisi

Hamilelikte en sık görülen belirtilerden birisi de sabah bulantısıdır.

Sabah mide bulantısını neden yaşadığının henüz tıbbi bir açıklaması yok, ancak doktorlar ve araştırmacılar bunun sebebini yine hormonal değişimlere bağlamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı günün her saatinde ancak en çok sabahın erken saatlerinde karşılaşılan bir semptomdur, bu nedenle sabah bulantısı olarak adlandırılır.

Aşırı Yemek Yeme İsteği

Hamilelikte bazı kadınlar bazı gıdalara aşerirken bazı kadınlarda bu durum tam tersi olabiliyor. Örneğin; daha önceden çok sevdiği bir yemeği düşünmek bile hamile bir kadının midesini bulandırıp kusturabilir veya daha önce kesinlikle yemem denilen bir gıda için karşı koyulmaz bir istek hissedilebilir..

Mide bulantısı, aşerme ve bir yemeği düşününce yaşanan tiksinti veya aşırı istek tüm hamilelik boyunca sürebilir. Yine bu durum da hormonal değişikliklerle ilgilidir.

Her ne kadar aşeriyor olursanız olun sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın ve hamile olma ihtimaline karşın gelişmekte olan bebeğinizin gerekli besinleri almasına yardımcı olun.

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi

Hamileliğin en kritik belirtisi – ve neredeyse tüm kadınları hamilelik testi yapmaya yönlendiren – eksik bir adet döngüsüdür. Fakat tüm geciken veya eksik olan adet hamilelikten kaynaklanmaz.

Adet neden gecikir?

Bunun çok farklı sebepleri olabilir ancak genel olarak öne çıkan ve sık karşılaşılan sebepler; hormonal sorunlar, çok fazla kilo almış veya kaybetmiş olmak ve strestir.

İlginç bir istatistik;

Çoğu kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktığında adetlerinde gecikme yaşandığını söylemektedir. Sizde bu gruptan birisiyseniz ve hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız mutlaka hamilelik testi yapıp gerçeği öğrenin.

Diğer yandan tıpkı adet kanaması gibi hamilelik döneminde de adetten farklı olarak kanamalar yaşayabilirsiniz. Kanamaların ne zaman normal ne zaman sorun teşkil ettiğini öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Kabızlık Gebelik Belirtisi

Yukarıda bir hormondan bahsetmiştik adı progesteron. İşte bu hormonun yüksek seviyelere ulaşması hamilelik sürecinde kabızlığa neden olabilir. Dolayısıyla da bir hamilelik belirtisi daha yaşanıyor olur.

Peki neden?

Progesteron hormonunun artması gıdaların bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bağırsaklarınız daha yavaş çalışır ve işini verimli olarak yapamaz, dolayısıyla da kabızlık sorunu ortaya çıkar.

Tedavisi

Kabızlık okuduğunuz üzere gebelikte sık rastlanan bir durum ve genel olarak endişe etmeyi gerektirmez, ancak mutlaka bu sorunun üstüne gitmelisiniz. Kabızlıktan kurtulmak için bol su için ve hafif egzersizler yapın. Bağırsaklarınızı harekete geçirmeye yarayacak yüksek lifli gıdalar tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Eğer sorun ciddi bir seviyeye ulaşırsa mutlaka doktorunuza başvurun.

embriyo

Hamilelik ve Kilo Artışı

Hamileliğin ilk birkaç ayında 1-4 kilo alabilirsiniz. Eğer son zamanlarda ani kilo artışı yaşadıysanız hamile olma ihtimaliniz çok yüksek.

Hamilelik süresince her ne kadar farkında olmasanız da güdüsel olarak daha fazla yemek yemeye başlayacaksınız. Bu tüketim gebeliğin ilerleyen haftalarında daha da artacaktır ve artmaya da sürekli devam edecektir.

Daha sonraki aşamalarda vücudunuzdaki değişmeler ve kilo alımları ortalama şu şekilde olacaktır;

 • Göğüsler (1-3 kilo)
 • Uterus (1 litre)
 • Plasenta (1-1.5 kilo)
 • Amniyon sıvısı (1 litre)
 • Kan ve sıvı hacmi (5-7 kilo)
 • Yağ (2-4 kilo)

Yani ortalama bir kadın hamilelik süresince 15-20 kilo alabilir.

Diğer Gebelik Belirtileri

Hamilelik, hormonal dengenizi ciddi anlamda değiştirir ve bu farklı belirtilerin oluşmasına neden olabilir. Örneğin;

 • Sık idrara çıkmak: Birçok kadın altıncı veya sekizinci haftada eskiye nazaran daha sık idrara çıkar. Buna idrar yolu enfeksiyonu ve şeker hastalığı da neden olabilir ancak hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız büyük olasılıkla hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır.
 • Baş ve bel ağrısı: Birçok hamile kadın sık sık hafif baş ağrısı sorunu yaşadığını söyler ve küçük bir grupta bel ağrısından şikayetçidir. Son zamanlarda bunları yaşayıp yaşamadığınızı düşünün.
 • Baş dönmesi ve bayılma: Baş dönmesi ve bayılma da yine progesteron hormonunun neden olduğu bir hamilelik belirtisidir. Genişleyen damarlar, düşen kan basıncı ve kan şekeri baş dönmesi ve bayılmayla ilişkilendirilmektedir.

hamilelik testi

Sonuç

Hamile bir kadın bu hamilelik belirtilerinin hepsine ya da yalnızca bir kaçına sahip olabilir. Bu belirtilerden herhangi birisi sizi ciddi anlamda rahatsız etmeye başlarsa mutlaka doktora başvurmalısınız, böylece doktorunuz tarafından size en uygun tedavi uygulanabilir.

Aşağıda yukarıda bahsettiğimiz erken gebelik belirtilerini bir araya topladık, tüm gebelik belirtilerini bir arada görebilir ve kendince yorumlayabilirsin; eğer detayları okumak istersen yukarıda yer alıyor. Sormak istediklerini yorum formunu kullanarak sormaktan çekinme ve ne kadar açıklayıcı olursan o kadar doğru cevap alacağını unutma.

 1. Akıntı
 2. Kasık ağrısı
 3. Göğüste değişim
 4. Göğüste hassaslaşma
 5. Sabahları veya gün içerisinde durduk yere mide bulantısı
 6. Adet gecikmesi
 7. Kabızlık
 8. Hızla kilo almak
 9. Hızla kilo vermek
 10. Sık idrara çıkmak
 11. Baş ağrısı
 12. Sırt ağrısı
 13. Bel Ağrısı
 14. Baş dönmesi
 15. Bayılmak
 16. Halsizlik
 17. Aşırı istek
 18. Aşırı duygusallık

Kaynaklar

 • American Pregnancy Association: “Hamilelik Belirtileri Nelerdir”
 • Mayo Clinic: “Gebelik: Neler Olacak?”
 • SavingAngel.org: “Erken Hamilelik Belirtileri.”
 • Pregnancy Education: “Erken Hamilelik Belirtileri kusmak, mide ekşimesi, bulantı ve daha fazlası”
Bunları da beğenebilirsin