Acunay - Hamilelik, Sağlık ve Güzellik
Hamilelik, sağlık, çocuk gelişimi ve güzellik gibi konularda bilgiler barındıran web sitesi.

Reklam

Hamileliğin İlk Ortaya Çıkan Belirtileri

Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan gebelik belirtileri genellikle adet dönemindeki semptomlarla benzemesi kaynaklı hafife alınır, ancak bu belirtiler çoğu zaman hamile kalındığına işaret etmektedir.

Geciken adet dönemi bilindik bir hamilelik belirtisidir fakat ortaya çıkması beklenen tek gebelik belirtisi bu değildir. Dikkatli bir kadın aşağıda yer alan çeşitli semptomların bir araya gelmesi durumunda hamile kaldığını önceden anlayabilir.

Geciken Adet

Hamileliğin en sık rastlanan ve en ciddi belirtileri arasındadır. Eğer adet döneminiz geciktiyse hamile olup olmadığınızdan emin olmak için mutlaka bir gebelik testi yapın. Gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğini öğrenmek için ‘Gebelik testi ne zaman yapılmalı?’ isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorgunluk

Hamile olunup olunmadığının merak edildiği şu günlerde hamile bir annenin bebeği fındık büyüklüğündedir, ancak buna karşın annede çok ciddi bir yorgunluk ortaya çıkmasına neden olabilir. Vücudunuzda meydana gelen değişimler yorgun düşmenizi ve sık sık dinlenmek istemenize neden olabilir. Erken gebelikte ortaya çıkan bu yorgunluğu normalden kolayca ayırt edebileceksiniz, çünkü şiddeti çok daha fazla olacaktır. Başa çıkmak için yapmanız gerekense gün içerisinde zaman zaman uyumak ve bol bol dinlenmektir.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamile bir annenin göğüsleri bebeğini emzirebilmesi adına ciddi bir değişimden geçer. Genellikle büyüyen ve hassaslaşan göğüsler zaman zaman acı verebilir. Göğüslerde yaşanan bu hassasiyet gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkar, son haftaya ve hatta doğum sonrasına kadar da devam eder.

Ağızda Metalik Tat

Hamile kalan bir kadının ağzı zaman zaman iğrenç olabilen metalik bir tat ile mücadele ediyor olabilir. En sevilen yiyeceklerden dahi uzak kalınmasına neden olan bu belirti de gebeliğin ilk ortaya çıkan belirtilerindendir.

Kramplar

Yumurtlama döneminin sona ermesinden 8 – 10 gün sonra özellikle karın bölgesinde çeşitli krampların ortaya çıkması muhtemeldir. Rahmin genişlemesi ve mesaneye baskı yapması nedeniyle yaşanan bu kramplar ilerleyen dönemlerde hafifleyecektir fakat şimdilik ciddi bir hamilelik belirtisidir.

Mide Bulantısı

Henüz neden gerçekleştiği hakkında net bir bilimsel araştırma yok fakat hamile kadınların en sık karşılaştığı problemlerden birisi de mide bulantılarıdır. Özellikle sabah saatlerinde kendisini gösteren bu rahatsızlık hamileliğin ilk ortaya çıkan belirtilerindendir ve tüm hamilelik döneminde görülebilir.

Ruh Halindeki Değişiklikler

Progesteron başta olmak üzere çeşitli hamilelik hormonlarıyla dolup taşan vücut, ruh halinde de çeşitli değişimler yaşanmasına sebebiyet verebilir. Normalde olduğunuzdan çok daha duygusal ya da sinirli hissedebilirsiniz ve bu gibi durumlar da diğer semptomlarla birleşmesi halinde hamileliğin en ciddi belirtileri arasında yer alır.

Hamilelik belirtileriyle ilgili çok daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz ‘Gebelik Belirtileri’ isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin