İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar: İlk Ortaya Çıkan Belirtiler

Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan gebelik belirtileri genellikle adet dönemindeki semptomlarla benzemesi kaynaklı hafife alınır, ancak bu belirtiler çoğu zaman hamile kalındığına işaret etmektedir.

Geciken adet dönemi bilindik bir hamilelik belirtisidir fakat ortaya çıkması beklenen tek gebelik belirtisi bu değildir. Dikkatli bir kadın aşağıda yer alan çeşitli semptomların bir araya gelmesi durumunda hamile kaldığını önceden anlayabilir. Bu kapsamda hamilelik belirtileri ne zaman başlar, ilk ortaya çıkan gebelik  belirtileri nelerdir ve türevi konulara değinilmesi faydalı olabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik belirtilerinin ne zaman başladığı ve ilk ortaya çıkan belirtilerin ne zaman görüldüğüyle ilgili yapılan araştırmalar oldukça azdır. Bunun sebebi gebelik belirtilerinin anatomik açıdan kişiden kişiye değişebilecek olmasıdır.

Bazı kadınlar gebelik sancılarını bir hafta içerisinde görmeye başlarken, bazıları bununla ikinci ay içerisinde dahi karşılaşabilir.

Burada istatistiklere güvenmek gerekir. Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada kadınların % 50’sinin ilk 5 hafta içerisinde hamilelik belirtileri ile karşılaştığını, % 70’inin 6’ncı haftada hamilelik belirtilerinden şikayetçi olmaya başladığı, % 90’ının ise 8’inci hafta içerisinde hamile olduğunu öğrendiği ortaya çıkmıştır.

Hamileliğin ilk ortaya çıkan belirtisi adet gecikmesidir. Bunu mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve göğüslerde hassaslaşma/acı takip etmektedir.

Tüm bu belirtilerle ilk ay içerisinde karşılaşılmaya başlanır.

2 Haftalık Hamilelikte Ne Olur

2 haftalık gebelik geciken adetin üzerinden geçen 2’nci haftayı ifade eder. Yani ayın 7’nci gününde adet olması gereken bir kadın 3 gün gecikmeyle ayın 10’uncu gününde adet olursa hamileliği 10’uncu günde başlamış olacak ve ayın 24’üncü günü de 2 haftalık hamilelik olacaktır.

Bu hafta içerisinde ovülasyon gerçekleşir ve yerleşme sonrasında kahverengi bir akıntı ile karşılaşılabilir.

Bilgi al: İmplantasyon kanaması

3 Haftalık Hamilelikte Ne Olur

Eğer yumurta başarıyla döllenirse, yerleşmenin gerçekleşmesi için uterus boyunca yol alan yumurta, rahim duvarınıza yapışır. Bu hafta içerisinde hamileliğe ilişkin şiddetli bir semptomla karşılaşmanız pek olası değildir ve çoğu kadın 3 haftalık hamile olmasına rağmen gebe olduğunu bilmeyebilir.

Diğer haftalarda neler olacağını öğrenmek için şuna göz atın: Hafta Hafta Gebelik

İlk Ortaya Çıkan Hamilelik Belirtileri

Aşağıda ilk ortaya çıkan hamilelik belirtilerine değinilmiştir. Hangi belirtinin ne zaman ortaya çıkacağı kişiden kişiye farklılık gösterebilir fakat gebeliğin erken döneminde karşılaşılan belirtiler bunlardır.

1 – Geciken Adet

Hamileliğin en sık rastlanan ve en ciddi belirtileri arasındadır. Eğer adet döneminiz geciktiyse hamile olup olmadığınızdan emin olmak için mutlaka bir gebelik testi yapın. Gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğini öğrenmek için ‘Gebelik testi ne zaman yapılmalı?’ isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

2 – Yorgunluk

Hamile olunup olunmadığının merak edildiği şu günlerde hamile bir annenin bebeği fındık büyüklüğüne ulaşmış olabilir. Aynı zamanda çok ciddi bir yorgunluk da ortaya çıkar. Vücudunuzda meydana gelen değişimler yorgun düşmenizi ve sık sık dinlenmek istemenize neden olabilir.

Erken gebelikte ortaya çıkan bu yorgunluğu normalden kolayca ayırt edebileceksiniz, çünkü şiddeti çok daha fazla olacaktır. Başa çıkmak için yapmanız gerekense gün içerisinde zaman zaman uyumak ve bol bol dinlenmektir.

3 – Göğüslerde Hassasiyet

Hamile bir annenin göğüsleri bebeğini emzirebilmesi adına gebelik süresince ciddi bir değişimden geçer. Genellikle büyüyen ve hassaslaşan göğüsler zaman zaman acı verebilir. Göğüslerde yaşanan bu hassasiyet gebeliğin ilk haftalarında ortaya çıkar, son haftaya ve hatta doğum sonrasına kadar da devam eder.

4 – Ağızda Metalik Tat

Hamile kalan bir kadının ağzı zaman zaman iğrenç olabilen metalik bir tat ile mücadele ediyor olabilir. En sevilen yiyeceklerden dahi uzak kalınmasına neden olan bu belirti de gebeliğin ilk ortaya çıkan belirtilerindendir.

5 – Kramplar

Yumurtlama döneminin sona ermesinden 8 – 10 gün sonra özellikle karın bölgesinde çeşitli krampların ortaya çıkması muhtemeldir. Rahmin genişlemesi ve mesaneye baskı yapması nedeniyle yaşanan bu kramplar ilerleyen dönemlerde hafifleyecektir fakat şimdilik ciddi bir hamilelik belirtisidir.

6 – Mide Bulantısı

Henüz neden gerçekleştiği hakkında net bir bilimsel araştırma yok fakat hamile kadınların en sık karşılaştığı problemlerden birisi de mide bulantılarıdır. Özellikle sabah saatlerinde kendisini gösteren bu rahatsızlık hamileliğin ilk ortaya çıkan belirtilerindendir ve tüm hamilelik döneminde görülebilir.

7 – Ruh Halindeki Değişiklikler

Progesteron başta olmak üzere çeşitli hamilelik hormonlarıyla dolup taşan vücut, ruh halinde de çeşitli değişimler yaşanmasına sebebiyet verebilir. Normalde olduğunuzdan çok daha duygusal ya da sinirli hissedebilirsiniz ve bu gibi durumlar da diğer semptomlarla birleşmesi halinde hamileliğin en ciddi belirtileri arasında yer alır.

Hamilelik belirtileriyle ilgili bu özet niteliğindeki yazıdansa, çok daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz ‘Gebelik Belirtileri’ isimli rehberimizi okuyabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Ayçin Ayçin 5 Temmuz 2018

  Düzenli olarak ilişkiye giriyoruz. Normalde ayın 2sinde adetim gelmesi gerekiyodu ama adetimden 4 yada 5 gün once kahverengi kremsi şekilde 2 gün ara ara akinti geldi hatta adet oluyorum sandım, sırtım ve belim cok agriyor goguslerimde cok aciyordu ama suan göğüslerim daha az aciyor, adetimin üstünden 3 gün geçti
  Ve sol kasığıma ara ara kramplar giriyor cimcikleme gibi oluyor arada ama hala adetim gelmedi hamile olma ihtimalim var mi

  • Beril P. Beril P. 7 Temmuz 2018

   Merhaba Ayçin,

   Evet mümkün olabilir, idrar testi yapmayı düşünebilirsin.

   Sevgiler.

 2. Gulay Gulay 7 Haziran 2018

  3_4 heftelik hamileyem qan axmam coxdu sebebi ne ola biler ?

  • Beril P. Beril Parakoz 9 Haziran 2018

   Merhaba Gulay,

   Gebeliğin ilk ayı içerisinde yaşanan yoğun kanama pek iyi değildir, ancak net konuşmakta doğru değil. Doktoruna başvurmanı rica ediyorum birkaç tetkik yapılması gerekli.

   Sevgiler.

 3. Hatice Hatice 9 Nisan 2018

  Sevgilimle ilişkiye girmedik , sadece çıplak bir şekilde sürtme oldu , 2 hafta oldu bu olay üstüne falan şuan midem bulanıyor hamile olabilir miyim?

  • Beril P. Beril Parakoz 10 Nisan 2018

   Merhaba Hatice,

   Yumurta döllenmeden gebelik oluşmaz, mide bulantının sebebi farklı olabilir. Mevsim geçişinden kaynaklı ya da farklı bir şey doktoruna başvurarak mide bulantısından kurtulabilirsin.

   Sevgiler.

 4. Gönül Gönül 14 Mart 2018

  Merhaba son adet tarihim 25 şubat 4 gün önce bir damla akışkan olmayan koyu renkli kan geldi ertesi gün 3 gün süren vajinada yanma hissi oldu o geçti şimdi bel ağrısı sağ kasıkta batma ve göğüs büyüdü ağrı yapıyor teşekkür ederim şimdiden

  • Beril P. Beril Parakoz 14 Mart 2018

   Merhaba Gönül,

   Söz konusu koyu renkli akıntı şuna mı benziyordu: https://acunay.com/implantasyon-kanamasi-yerlesme/

   Eğer ona benziyorsa bahsettiğin semptomlar gebelik belirtisi. Fakat sağ kasıktaki batma hissinin nerede olduğunun iyi anlaşılması gerekiyor. Eğer arka tarafa doğru bir batma hissiyse böbreklerde kum ya da taş olması da muhtemel. Böbrek kumu dökmüş müydün daha önce?

   Sevgiler.

  • Gönül Gönül 14 Mart 2018

   Evet dökmüştüm bu hiç aklıma gelmemişti gebelik istediğim için ona odaklandım sanırım

  • Beril P. Beril Parakoz 14 Mart 2018

   Yanma hissinin sebebi de bu o halde fakat kesin konuşamıyorum çünkü tetkikler yapılmadan bir şey söylemek imkansız, tekrar nüksediyor olabilir rahatsızlığın. Kısa zaman içerisinde doktoruna başvurmak iyi bir tercih olacaktır.

   Bu arada gebelik istediğini belirttin o halde https://acunay.com/hamile-kalmak-icin-yapilmasi-gereken-oneriler-zamanlama-detayi/ şu yazıyı oku. Yumurtlama dönemi içerisinde ilişki denemelerini gerçekleştir. Yumurtlama dönemi içerisinde doğurganlık en yüksek seviyesine çıkacaktır ve bu işini ciddi şekilde kolaylaştırır.

  • Gönül Gönül 15 Mart 2018

   Evet daha önce kum dökmüştüm bu hiçbaklıma gelmemişti haklı olabilirsiniz kanama resimdekilere benzemiyor

  • Beril P. Beril Parakoz 15 Mart 2018

   Tamamdır, Gönül hanım o halde bol su içmeye, maydanoz suyu vb. idrar söktürücü özelliği olan içeceklere yönelmeye dikkat edin, mutlaka yürüyüş yapın. Kumu çok daha kısa süre içerisinde acısızca dökebileceksiniz bu sayede, geçmiş olsun.

Anlatın

Önemli not: Eğer gönderiniz yayımlandığı halde altında yanıt yoksa daha önce aynı sayfada cevaplanan bir konuyu sormuşsunuz demektir. Lütfen soru sormadan önce daha önce cevaplananlara göz atın.


Lütfen doğru teşhisi doktorunuzun koyacağını unutmayın sorumluluk reddi.