Hamileliğin İlk Haftası

0
Hamileliğin ilk haftasında ortaya çıkan belirtiler, dikkat edilmesi gerekenler ve ultrason görüntüleri. Hamileliğin ilk haftasının nasıl olması gerektiğiyle ilgili her şey bu yazıda.
Hamileliğin ilk haftasında bebek

Çoğu hatta neredeyse tüm kadınlar için hamileliğin ilk haftası tıpkı diğer normal haftalar gibidir ve hamile olunduğunun farkında olunmayabilir. Adet döngüsünde meydana gelen bir gecikme ya da yerleşme kanaması oluncaya kadar da gebelik anlaşılmayabilir. Bu açıdan 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır, 1 haftalık gebelikte neler olur ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır

1 haftalık hamile olduğunuzu anlamanız tıbbi bir test uygulanmadığı sürece oldukça zordur. Fakat yine de gebeliğin ilk ortaya çıkan belirtilerine dikkat ediyor olmanız hamile olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu hafta içerisinde kasık ağrısı, mide bulantısı, akıntı, yorgunluk gibi semptomlar boy gösteriyorsa ve en son gerçekleşen adetiniz de gecikmeye uğradıysa 1 haftalık hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu kapsamda yapmanız gereken ilerleyen haftalarda idrar testi yapmaktır.

Bu hafta içerisinde yapacağınız idrar testi yeterli HCG hormonu salınımının gerçekleşmemiş olması kaynaklı doğru sonuç vermeyebilir.

Bilgi al: hamilelik testi ne zaman yapılır

1 Haftalık Hamilelik

Bebeğinizin cinsiyeti henüz belli oldu. Kendisi her geçen gün ve saat daha fazla büyüyor, oran bazında en hızlı gelişmeyi bu hafta içerisinde yaşayacak. Kalbi, beyni ve omurgası zaten oluşmaya başladı.

Hamileliğin ilk haftası hemen belirecek net hamilelik belirtileriyle dolu değildir, ancak yorgunluk ve dikkat dağınıklığıyla birlikte ciddi anlamda duygusal değişimler ve daha sık idrara çıkma isteği duymak neredeyse tüm kadınlarda görülmektedir. Çoğu uzman bu semptomları PMS‘ye (Premenstrüel sendrom) bağlar.

Hamilelik şöyle başlar;

Bir yumurta, yumurtalıktan ayrılır ve fallop tüplerinde dolaşmaya başlar, burada sperm hücreleriyle karşılaşır ve döllenir. Döllenen bu yumurta fallop tüplerinden geçerek implantasyonun gerçekleşeceği rahim içerisine yerleşir.

İmplantasyon; Tıp dilinde embriyonun yani ceninin rahime yerleşmesi eylemine verilen isimdir. Daha detaylı bilgi için tıklayın; yerleşme kanaması

İlk Hafta Olacaklar

Bazı doktorlar hamileliğin ilk haftasını gebelik döneminden saymaz ve hamileliğin 2’inci haftadan itibaren başladığını savunur, çünkü döllenme ikinci haftada gerçekleşir ve mantıken düşünecek olursa da döllenmeden sonra hamileliğin başladığı kabul edilebilir.

Dolayısıyla gebeliğin ilk haftasında hamile olup olmadığınız saptanamaz.

Belirtiler

1 haftalık hamilelikte dahili yani içsel değişiklikler bolca meydana gelirken vücudunuzun dış bölgelerinde yani fiziksel olarak değişiklik yaşanmaz.

Bilgi Al: Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Hamileliğin ilk haftasından itibaren karşılaşacağınız semptomlar; kabızlık, gaz, yorgunluk, ruhsal değişkenlikler, sabahları mide bulantısı ve hormonal değişikliklerdir. Bazı kadınlarda progesteron hormonu nedeniyle sindirim sorunları da gözlemlenebilir. Tüm hamilelik belirtilerini öğrenmek için hamilelik belirtileri isimli makalemizi okuyun;
https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/

Bebek Gelişimi

Hamileliğin ilk haftası yumurtalıktan ayrılan ve fallop tüpüne yolculuk eden yumurtanın dışında bebeğinize dair fazla bir gelişim sağlanmaz. Gebeliğin ilk haftası anne adayının hamilelik sürecine hazırlandığı, bu dönemde kendisine gerekecek olan hormonları ürettiği haftadır.

Yine de bu hafta doktorunuzun son adet döneminizin ilk gününü diğer bir değişle hamilelik takviminizi hesaplaması konusunda yardımcı olur ve hamilelik takvimine eklenir. Bu günden itibaren 40 hafta hesaplanır ve doğumun ne zaman gerçekleşeceği saptanmaya çalışılır.

Eğer yumurtalıktan birden fazla yumurta ayrılır ve döllenirse bu dönemde birden fazla zigot yani döllenmiş yumurta ortaya çıkabilir.

Her zigot 46 kromozom bulundurur ve bu kromozomların içerisinde bebeğin cinsiyetini, saç rengini, göz rengini, cilt rengini ve boyunu belirleyen genetik özellikler kodlanır.

Öneriler

Eğer hamile kalmayı isteyen birisiyseniz bu hafta sizin için heyecanlı, mutlu ve beklemeniz gereken bir hafta olacaktır.

9 aylık hamilelik süreciniz an itibariyle başlıyor ve bazı değişiklikler yapmanın vakti geldi; sigarayı, alkolü ve diğer kötü alışkanlıklarınızı arkanızda bırakın. Beslenmenizi sağlıklı beslenme makalemizi okuyarak düzene sokun, folik asit gibi vitamin ve mineralleri almaya özen gösterip fiziksel aktivitelerde bulunun.

Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, bu ilacın hamilelik süresince kullanabileceğiniz bir ilaç olup olmadığını sormak için doktorunuzla görüşürün.

Hafta Hafta Hamilelik 2 Haftalık Hamilelik >

Soru Sor

Sorunuzu detaylı olarak anlatın.
İsminizi buraya yazın.