Ana Sayfa » Hamilelik Dönemi » Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin İlk Haftası: 1 Haftalık Hamilelikte Neler Olur?

Çoğu hatta neredeyse tüm kadınlar için hamileliğin ilk haftası tıpkı diğer normal haftalar gibidir ve hamile olunduğunun farkında olunmayabilir. Adet döngüsünde bir gecikme ya da yerleşme kanaması oluncaya kadar da gebelik anlaşılmayabilir. Bu açıdan 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır, 1 haftalık gebelikte neler olur ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır

1 haftalık hamile olduğunuzu anlamanız tıbbi bir test uygulanmadığı sürece oldukça zordur. Fakat yine de gebeliğin ilk ortaya çıkan belirtilerine dikkat ediyor olmanız hamile olduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu hafta içerisinde kasık ağrısı, mide bulantısı, akıntı, yorgunluk gibi semptomlar boy gösteriyorsa ve en son gerçekleşen adetiniz de gecikmeye uğradıysa 1 haftalık hamile olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu kapsamda yapmanız gereken ilerleyen haftalarda idrar testi yapmaktır.

Bu hafta içerisinde yapacağınız idrar testi yeterli HCG hormonu salınımının gerçekleşmemiş olması kaynaklı doğru sonuç vermeyebilir. Yani idrar testi yapmak için henüz çok erken, en azından adet olana kadar beklemeniz gerekiyor.

Bilgi al: hamilelik testi ne zaman yapılır

1 Haftalık Hamilelik

Bebeğinizin cinsiyeti henüz belli oldu. Kendisi her geçen gün daha fazla büyüyor, oran bazında en hızlı gelişmeyi bu hafta içerisinde yaşayacak. Kalbi, beyni ve omurgası zaten oluşmaya başladı.

Hamileliğin ilk haftası hemen belirecek net hamilelik belirtileriyle dolu değildir, ancak yorgunluk ve dikkat dağınıklığıyla birlikte ciddi anlamda duygusal değişimler ve daha sık idrara çıkma isteği duymak neredeyse tüm kadınlarda görülmektedir. Çoğu uzman bu semptomları PMS‘ye (Premenstrüel sendrom) bağlar.

Hamilelik şöyle başlar;

Bir yumurta, yumurtalıktan ayrılır ve fallop tüplerinde dolaşmaya başlar, burada sperm hücreleriyle karşılaşır ve döllenir. Döllenen bu yumurta fallop tüplerinden geçerek implantasyonun gerçekleşeceği rahim içerisine yerleşir.

İmplantasyon; Tıp dilinde embriyonun yani ceninin rahime yerleşmesi eylemine verilen isimdir. Daha detaylı bilgi için tıklayın; yerleşme kanaması

İlk Hafta Olacaklar

Bazı doktorlar hamileliğin ilk haftasını gebelik döneminden saymaz ve hamileliğin 2’inci haftadan itibaren başladığını savunur, çünkü döllenme ikinci haftada gerçekleşir ve mantıken düşünecek olursa da döllenmeden sonra hamileliğin başladığı kabul edilebilir.

Dolayısıyla gebeliğin ilk haftasında hamile olup olmadığınız saptanamaz.

Belirtiler

1 haftalık hamilelikte dahili yani içsel değişiklikler bolca meydana gelirken vücudunuzun dış bölgelerinde yani fiziksel olarak değişiklik yaşanmaz.

Bilgi Al: Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Hamileliğin ilk haftasından itibaren karşılaşacağınız semptomlar; kabızlık, gaz, yorgunluk, ruhsal değişkenlikler, sabahları mide bulantısı ve hormonal değişikliklerdir. Bazı kadınlarda progesteron hormonu nedeniyle sindirim sorunları da gözlemlenebilir. Tüm hamilelik belirtilerini öğrenmek için hamilelik belirtileri isimli makalemizi okuyun;
https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/

Bebek Gelişimi

Hamileliğin ilk haftası yumurtalıktan ayrılan ve fallop tüpüne yolculuk eden yumurtanın dışında bebeğinize dair fazla bir gelişim sağlanmaz. Gebeliğin ilk haftası anne adayının hamilelik sürecine hazırlandığı, bu dönemde kendisine gerekecek olan hormonları ürettiği haftadır.

Yine de bu hafta doktorunuzun son adet döneminizin ilk gününü diğer bir değişle hamilelik takviminizi hesaplaması konusunda yardımcı olur ve hamilelik takvimine eklenir. Bu günden itibaren 40 hafta hesaplanır ve doğumun ne zaman gerçekleşeceği saptanmaya çalışılır.

Eğer yumurtalıktan birden fazla yumurta ayrılır ve döllenirse bu dönemde birden fazla zigot yani döllenmiş yumurta ortaya çıkabilir.

Her zigot 46 kromozom bulundurur ve bu kromozomların içerisinde bebeğin cinsiyetini, saç rengini, göz rengini, cilt rengini ve boyunu belirleyen genetik özellikler kodlanır.

Öneriler

Eğer hamile kalmayı isteyen birisiyseniz bu hafta sizin için heyecanlı, mutlu ve beklemeniz gereken bir hafta olacaktır.

9 aylık hamilelik süreciniz an itibariyle başlıyor ve bazı değişiklikler yapmanın vakti geldi; sigarayı, alkolü ve diğer kötü alışkanlıklarınızı arkanızda bırakın. Beslenmenizi sağlıklı beslenme makalemizi okuyarak düzene sokun, folik asit gibi vitamin ve mineralleri almaya özen gösterip fiziksel aktivitelerde bulunun.

Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, bu ilacın hamilelik süresince kullanabileceğiniz bir ilaç olup olmadığını sormak için doktorunuzla görüşürün.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda aklınıza takılan sorunun üzerine tıklayarak yanıtını alabilirsiniz burada yer almayan sorular için sayfanın sonundaki soru gönderme formunu kullanabilirsiniz.

Hamileliğin ilk günleri nasıl anlaşılır?
Gebeliğin ilk günlerini anlamak oldukça zordur, çünkü test yapsanız dahi gebe olup olmadığınızdan emin olamazsınız. Bu noktada yapılabilecek en makul şey kendinizi analiz etmektir, her ne kadar zor olsa da düşüncelerinizi bir kenara bırakın ve son günlerde neler olup bittiği üzerine düşünün.

İçinizdeki sese kulak vermektense fizyolojik olarak meydana gelen garipliklere odaklanın. Bu çerçeve de adet oluncaya kadar bekleyin ve adet tamamlandıktan sonraki gün sabah aç karnına idrar testi yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenin.

Hamileliğin ilk haftaları neler olur?
Hamileliğin ilk haftaları fizyolojik olarak çok ciddi değişiklikler meydana gelmez, ancak sadece sizin anlayabileceğiniz şekilde bir şeyler farklılaşmaya başlar. Örneğin eskiden çok sevdiğiniz bir yemeği yemek istemeyebilir, eskiden çok zevk aldığınız bir mekanda 5 dakika dahi oturamayabilirsiniz.

Psikolojik olarak biraz depresif olabilir ya da tam tersi heyecan dolu bir güne merhaba diyebilirsiniz. Bu tamamen kişiden kişiye değişebilmektedir fakat gebeliğin ilk haftaları böyle geçecektir. Bu süreçte meydana gelecek ve fiziksel olabileceğinden söz edilebilecek en önemli şey yerleşme kanamasıdır. Bu kanama çoğu zaman adetten 5-6 gün önce gerçekleşir ve çok az miktarda lekelenmeye neden olur.

Bilgi için: İmplantasyon kanaması

Gebeliğin ilk haftası ne yapılmalı?
Gebeliğin ilk haftası yapmanız gereken herhangi bir şey yok, normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Adetiniz gerçekleşene kadar bekleyin ve gerçekleştikten sonraki sabah aç karnına idrar testi yapmayı ihmal etmeyin.

İdrar testi sonrasında durumu kesin olarak netleştirmek için bir doktor kontrolüne de başvurabilirsiniz.

Hamilelikte ilk hafta bilmem gerekenler
Hamileliğin ilk haftasında bilmeniz gereken şey gebe kadınların ilk adet  döngüsünde bir gecikmenin meydana gelebileceği ve bu adetten 5-6 gün önce de çok az miktarda yerleşme kanaması sonrasında lekelenmenin olabileceğidir. Bunlar sizi endişelendirmemelidir çünkü çok sık karşılaşılaşılır ve oldukça normaldir. İlerleyen haftalarda beslenme konusunda ciddi değişiklikler yapmanız gerekeceğinden hamilelikte beslenme rehberimize göz atmanız iyi olabilir.

Bilgi al: Hamilelikte beslenme

Hamilelikte ilk haftalar ne değişecek?
Hamilelikte ilk haftalar genellikle fiziksel bir değişiklikle karşılaşılmaz, buna karşın hormonal artış nedeniyle psikolojik açıdan biraz garip bir zaman dilimine gireceğinizi söylemek yanlış olmaz. Bu haftalarda daha önce çok sevdiğiniz şeylerden zevk almayabilir veya eskiden asla yapmam dediğiniz şeyleri yapabilirsiniz. Yani düşüncelerinizde ve yaptıklarınızda eskiye nazaran bazı tutarsızlıklar, dengesizlikler meydana gelebilir. Fakat endişe edecek bir şey yok, her şeyden zevk almaya bakın çünkü ilerleyen haftalarda bu da geçecek.

Hafta Hafta Hamilelik 2 Haftalık Hamilelik >