Hamileliğin ilk haftasında bebek

Hamileliğin İlk Haftası

Hamileliğin ilk haftası ortaya çıkan belirtiler, dikkat edilmesi gerekenler, ultrason görüntüleri ve nasıl beslenilmesi gerektiği.

Çoğu hatta neredeyse tüm kadınlar için hamileliğin ilk haftası tıpkı normal haftalar gibidir ve hamile olunduğunun farkında olunmayabilir.

Hatta hamileliğin ikinci haftasında bile hamile olunduğu bilinmeyebilir.

Kadınların adet döngüleri bazı durumlarda farklılaşabilmektedir ve bu nedenle ilk adet gecikmesi yaşanıncaya dek çoğu kadın hamile olduğunun farkında olamayabiliyor.

Bir bakışta

  • Bebeğinizin cinsiyeti henüz belli oldu.
  • Bebeğiniz oran bazında en hızlı gelişmeyi bu hafta içerisinde yaşayacak.
  • Bebeğinizin kalbi, beyni ve omurgası zaten oluşmaya başladı bile.
Hamilelik yolculuğunDoğum

Hamileliğin ilk haftası hemen belirecek net hamilelik belirtileriyle dolu değildir, ancak yorgunluk ve dikkat dağınıklığıyla birlikte ciddi anlamda duygusal değişimler ve daha sık idrara çıkma isteği duymak neredeyse tüm kadınlarda görülmektedir.

Çoğu kadın bu semptomlarla karşılaştığında bunu PMS‘ye (Premenstrüel sendrom) bağlar. PMS hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayarak Vikipedi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hamilelik şöyle başlar;

Bir yumurta, yumurtalıktan ayrılır ve fallop tüplerinde dolaşmaya başlar, burada sprem hücreleriyle karşılaşır ve döllenir. Döllenen bu yumurta fallop tüplerinden geçerek implantasyonun gerçekleşeceği rahim içerisine yerleşir.

İmplantasyon; Tıp dilinde embriyonun yani ceninin rahime yerleşmesi eylemine verilen isimdir. Daha detaylı bilgi için tıklayın; yerleşme kanaması

İlk Hafta Olacaklar

Bazı doktorlar hamileliğin ilk haftasını gebelik döneminden saymaz ve hamileliğin 2’inci haftadan itibaren başladığını savunur, çünkü döllenme ikinci haftada gerçekleşir ve mantıken düşünecek olursa da döllenmeden sonra hamileliğin başladığı kabul edilebilir.

Dolayısıyla gebeliğin ilk haftasında hamile olup olmadığınız saptanamaz.

Belirtiler

1 haftalık hamilelikte dahili yani içsel değişiklikler bolca meydana gelirken vücudunuzun dış bölgelerinde yani fiziksel olarak değişiklik yaşanmaz.

Hamileliğin ilk haftasından itibaren karşılaşacağınız semptomlar; kabızlık, gaz, yorgunluk, ruhsal değişkenlikler, sabahları mide bulantısı ve hormonal değişikliklerdir. Bazı kadınlarda progesteron hormonu nedeniyle sindirim sorunları da gözlemlenebilir. Tüm hamilelik belirtilerini öğrenmek için hamilelik belirtileri isimli makalemizi okuyun;
https://acunay.com/hamilelik-belirtileri/

Bebek Gelişimi

Hamileliğin ilk haftası yumurtalıktan ayrılan ve fallop tüpüne yolculuk eden yumurtanın dışında bebeğinize dair fazla bir gelişim sağlanmaz. Gebeliğin ilk haftası anne adayının hamilelik sürecine hazırlandığı, bu dönemde kendisine gerekecek olan hormonları ürettiği haftadır.

Yine de bu hafta doktorunuzun son adet döneminizin ilk gününü diğer bir değişle hamilelik takviminizi hesaplaması konusunda yardımcı olur ve hamilelik takvimine eklenir. Bu günden itibaren 40 hafta hesaplanır ve doğumun ne zaman gerçekleşeceği saptanmaya çalışılır.

Eğer yumurtalıktan birden fazla yumurta ayrılır ve döllenirse bu dönemde birden fazla zigot yani döllenmiş yumurta ortaya çıkabilir.

Her zigot 46 kromozom bulundurur ve bu kromozomların içerisinde bebeğin cinsiyetini, saç rengini, göz rengini, cilt rengini ve boyunu belirleyen genetik özellikler kodlanır.

Öneriler

Eğer hamile kalmayı isteyen birisiyseniz bu hafta sizin için heyecanlı, mutlu ve beklemeniz gereken bir hafta olacaktır.

9 aylık hamilelik süreciniz an itibariyle başlıyor ve bazı değişiklikler yapmanın vakti geldi; sigarayı, alkolü ve diğer kötü alışkanlıklarınızı arkanızda bırakın. Beslenmenizi sağlıklı beslenme makalemizi okuyarak düzene sokun, folik asit gibi vitamin ve mineralleri almaya özen gösterip fiziksel aktivitelerde bulunun.

Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, bu ilacın hamilelik süresince kullanabileceğiniz bir ilaç olup olmadığını sormak için doktorunuzla görüşürün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir