Hamile Olduğunu Anlamanın Yolları

Hamile olup olmadığını anlamak için evde dikkat edeceğin bu değişimler çoğu şeyi aydınlatabilir. Fiziksel ve zihinsel olarak dikkat etmen gereken şeyleri öğrenmek için okumaya devam et.

hamile kadın

Eğer hamileyseniz, hamileliğin başlamasından hemen sonra bazı erken dönem gebelik belirtileriyle karşılaşacaksınız. Bunun yanında, tüm kadınlarda bu erken hamilelik belirtileriyle karşılaşılmayabileceği unutulmamalıdır.

Evde hamile olup olmadığınızı anlamanın kesin yolu tezgah üstü satılan bir hamilelik testi yaptırmaktır. Eğer hamilelik testinden pozitif sonuç ortaya çıkarsa bir doktora başvurarak hamile olduğunuzu belgeleyebilirsiniz, ancak aşağıdaki başlıkları inceleyerek bir ön araştırma yapmanız da yararlı olacaktır.

Erken Hamilelik Belirtilerinin Saptanması

En son ne zaman cinsel ilişkiye girdiğinizi düşünerek işe başlamanızda fayda var. Hamile kalmak için mutlaka cinsel ilişkiye girmiş olman gerekir. Oral veya farklı bir yolla cinsel ilişki yapılmış olması hamile kalmana kesinlikle neden olmayacaktır. Doğum kontrol hapı almadı ve farklı bir yöntemde kullanmadıysanız (prezervatif vb.) bu cinsel ilişkinin ardından hamile kalmış olma olasığılığınız çok yüksektir.

Döllenmiş yumurtanın ortaya çıkması için cinsel ilişkinin üzerinden yaklaşık 6-10 gün geçmiş olması ardından implantasyon sürecinin başlaması gerekir. Vücudunuz gebelik hormonu salgılamaya başladığında bu sürecin başladığı sonucu çıkarılabilir. Hamilelik testi, geciken adet döneminin ilk gününden sonra hemen uygulandığında genellikle doğru sonucu vermez ve bu nedenle düzenli aralıklarla tekrarlanması tavsiye edilir.

adet gecikmesi

Geciken Adet

Adet olmanız gereken günü bir yere not edin. Geciken bir adet dönemi, genel olarak hamileliğin ortaya çıkan ilk belirtilerinden biridir. Beklenen adet günü bir hafta veya daha fazla geciktiyse, bu gebe olduğunuz anlamına gelebilir.

Eğer adet dönemlerinizi takip ederseniz hamilelik döneminde ve bebeğinizin ne zaman doğacağında kaçırılan adet gününün tarihini bilmeniz oldukça yarar sağlayacaktır. Eğer günü not etmedi veya unuttuysanız, hatırlamaya çalışmanız yararlı olur.

Bununla birlikte eğer genel olarak adetlerinde düzensizlik olan bir kadınsan, bu geciken adet dönemi de senin için bir hamilelik belirtisi olmayabilir.

göğüslerdeki değişimler

Göğüslerdeki Değişiklikler

Göğüslerinizdeki değişikleri yakından takip edin. Hamilelik boyunca göğüsleriniz büyümeye devam edecektir ve bunu erken farketmeniz hamilelik döneminin başladığınız anlamanızda büyük yarar sağlayacaktır. Hamileyken hormonlar vücudunuzda salgılanır ve bu salgılanan hormonlar laktoz bezlerinin de şişmesine dolayısıyla göğüslerinizin büyümesine neden olur. Hassasiyet ve şişmenin meydana geldiği göğüslerinizi düzenli aralıklarla ölçmeniz erken hamilelik belirtilerinden birisini saptamanız konusunda yararlı olacaktır.

Yorgunluk ve Halsizlik

Aşırı derecede yorulup yorulmadığınızı kontrol edin. Eğer daha önceki haftalarda yaptığınız aynı işler bugünlerde sizi daha fazla yormaya başladıysa yüksek ihtimalle bunu da bir hamilelik belirtisi olarak algılayabilirsiniz. Erken gebelikte salgılanan progesteron hormonu yorgunluk ve halsizliğe neden olabilmektedir.

Sabah Bulantısı

Sabahları mide bulantısı yaşamak veya durduk yere kasıkların ağrıması yaygın bir hamilelik belirtisidir. Birçok kadın gebelik döneminde mide bulantısı ve karın ağrısıyla karşılaşmaktadır. Bu semptomlar genellikle hamile kaldıktan iki hafta sonra ortaya çıkmaya başlar ve hamilelik dönemi boyunca sürebilir.

Bilgi al: Hamilelikte mide bulantısı

Mide bulantısı ve kasık ağrısının yanında kokulara karşı hassasiyet duymakta yaygın bir hamilelik belirtisidir. Bir ortamda kimsenin almadığı, ancak sizin gününüzü zehir eden o koku yüksek ihtimalle bir hamilelik belirtisidir.

Kabızlık ve daha sık idrara çıkma isteği de yine en sık karşılaşılan erken hamilelik belirtilerindendir.

İmplantasyon Kanaması

İmplantasyon kanamasını ayırt edebilmen çok önemlidir. Bazı kadınlar, hamilelik belirtileriyle adet döneminde karşılaşılan semptomları ayırt etmekte güçlük çekebilmektedir. Bu nedenle implantasyon kanamasıyla normal adet kanamasını ayırt edebilmen çok önemlidir. İmplantasyon kanamasında sızan kan daha kahverengimsi ve yoğundur. Birkaç hafta beklenmedik anlarda devam edebilir, ancak normal adet kanaması gibi ağrılı veya sancılı olmayacaktır.

Ruh Halindeki Değişimler

Ruh halinizdeki dengesizlikleri sorgulamanız da önemlidir. Hamilelik boyunca hormonlardaki değişimler kadınlarda bazı duygusal sorunları da beraberinde getirir. Anlaşılamayan şekilde duygusal değişimler yaşıyor ve bu durumlara bir anlam veremiyorsanız yüksek ihtimalle bir hamilelik belirtisiyle karşı karşıyasınız.

 

Hamilelik Testi Yapılıyor

Evde gebelik testi yaptırmanız çok önemlidir. Gebelik testini son kaçırılan adet döneminden sonraki günlerde yapman çok doğru olacaktır. Eczanelerde veya büyük mağazalarda hamilelik testleri satılmaktadır. Bunlardan birisini satın aldıktan sonra bu hamilelik testini evde uygulayabilirsin; ilgili hamilelik testini nasıl uygulayacağın kutunun üzerinde veya prospektüste mutlaka yazacaktır. Her hamilelik testinin farklı bir uygulanışı olacağından dolayı kutunun üzerinden uygulanışının detaylarını okumuş olman önemlidir.

Ancak bazı tavsiyeler verilecek olursa; hamilelik testini sabah uyanır uyanmaz yapman daha doğru sonuç verecektir. Eğer idrar testi yapıyorsan test çubuğunu düz bir zemine koyup beklemen iyi olacaktır. İlgili hamilelik testinin kutusunda hangi çizginin ne anlama geldiği yazılıdır; internetten bakmadan önce kutuyu ve prospektüsü iyice oku.

Olumlu Sonuç Alındıysa

Eğer hamilelik testinden olumlu sonuç aldıysan bunu belgelemek için mutlaka bir doktora başvurmalısın. Hem hamilelik dönemine ilişkin gereken testlerin yapılması için hemde randevuların planlanması için doktorla görüşmen iyi olacaktır. Bir idrar testi hamile olduğunu söylüyor olsa dahi doktorunuzla mutlaka kan testi yaptırmanız gerekir.

Olumsuz Sonuç Alındıysa

Eğer ilgili hamilelik testinden olumsuz bir sonuç aldıysan bir sonraki testi yapıp yapmayacağına karar vermelisin. Çoğu zaman hamilelik testi ilk defasında olumsuz sonuç vermektedir. Bununla birlikte, testi çok erken yapan kadınlar bir süre hamilelik belirtileriyle karşılaşmayınca ve mevcut etkilere de alışınca hamilelik testi yapmaktan vazgeçmektedir, ancak iki veya üç hafta içerisinde bir hamilelik testi daha yapman iyi olacaktır.

Bu içeriği okuduktan sonra halen “hamile olduğumu nasıl anlarım?” diye soruyorsanız Hamile Miyim kategori sayfamızı ziyaret edin.

24 Soru Yanıtlandı

  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.