Hamile Masajı Nasıl Yapılır: Bilmeniz Gerekenler!

Gebelik de dahil olmak üzere yaplan terapötik masaj sayesinde genel sağlığın iyileştirilmesi, stresin azaltılması mümkündür. Yüzyıllardır uygulanan masaj tekniklerinin insanlara iyi geldiği, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Bu masajlardan birisi olması itibariyle hamile masajı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Gebelik sürecinde yapılan masajlar hakkında çeşitli düşünceler ileri sürülmüş, son dönemde ise özellikle doğum öncesi masaj terapisinin kadınlar için önemli bir bileşen olabileceği saptanmıştır.

Her ne kadar neredeyse tüm masaj eğitim kurumları gebeler için masaj terapisi öğretiyor olsa da doğum öncesi masaj yapımı konusunda sertifika sahibi bir terapist ile çalışılması çok önemlidir.

Sertifikalı bir masaj terapisti olan Coşkun Kaya ve gebelik masajı hakkında bilinmesi gerekenlere aşağıda değinilecektir.

Gebelik ve Masaj

Yapılan araştırmalar gebelik sırasında uygulanan masaj terapisinin stresi azaltabildiğini, depresyona iyi geldiğini, kas ağrıları ve eklem ağrılarını azaltabildiğini ortaya koymuştur.

Özellikle doğum öncesinde uygulanacak masaj terapisinin bebekler için de iyi olduğu ve yeni doğan sağlığını iyileştirilebildiği görülmüştür. Bu çalışmalara verilecek referanslara yazının sonundan erişilebilir.

Masaj terapisi başta İsveç Masajı olmak üzere ihtiyaç özelinde belirlenir ve kişi için en uygun olacak teknik uygulanarak tamamlanır.

İsveç masajı vücudun kas gruplarıan uygulanan hafif baskı sayesinde kaslardaki gerginliğin azalmasını, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolaşımın rahatlamasını sağlar. Bu da başta dolaşım sistemi olmak üzere stres vb. sorunlar için de oldukça rahatlatıcı bir etkide bulunur. Bilindiği gibi stres sadece psikolojik değil fizyolojik sonuçlara da neden olan önemli bir sağlık sorunudur, günümüzde ciddi tehlikeler arasında gösterilmektedir.

Hormonlarda Düzelme

Son 10 yıllık süre içerisinde yapılan araştırmalar kaslardaki gevşeme ve stresle ilgili hormon seviyelerinin doğum öncesi masaj neticesinde olumlu yönde gelişebildiğini ortaya koymuştur. Doğum öncesi masaj terapisi uygulanan kadınların çok daha rahat doğum yaptığı, ayrıca yeni doğan bebeklerinin da istatistiksel olarak daha sağlıklı olduğu saptanmıştır.

Sadece 5 haftalık süreç içerisinde iki haftada bir masaj terapisi uygulayan kadınlarda norepinefrin ve kortizol (strese bağlı hormonlar) ciddi şekilde azalmış, buna karşın dopamin ve serotonin gibi mutluluk verici hormonlar artmıştır.

Hormon seviyelerindeki bu değişimler bebek ve anne üzerinde doğrudan etkide bulunur, doğumun nasıl gerçekleşeceğinde de belirleyici rol oynar.

Bu nedenle hamile masajı oldukça önemli bir terapi yöntemidir. Özellikle doğum öncesinde mutlaka gebelik masajı terapisi uygulaması yapılmalıdır.

Şişkinliğin Azalması

Ödem ya da gebelik süresince eklemlerin şişmesi gibi problemlerle yüzleşen kadınların çoğu dolaşım sistemindeki bozukluklar nedeniyle bu sağlık sorunlarıyla karşılaşır. Bunun başlıca nedeni uterusun ana kan damarları üzerine ciddi bir basınç oluşturmasıdır.

Rahmin oluşturduğu bu basınç kan dolaşımının ciddi şekilde sekteye uğramasına neden olur. Uygulanacak gebelik masajı terapisi sayesinde gevşeyen kas grupları kanın çok daha rahat dolaşmasına yardımcı olacak, ek olarak çok daha mutlu ve huzurlu bir doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bilindiği gibi kan dolaşımında yaşanan sorunlar bebek üzerinde ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu kapsamda lenf sistemi tarafından taşınan artıkların damarlarda yığılmasının da önüne geçilmesi gerekir.

Doğum öncesi masajın diğer faydalarını şu şekilde bir araya getirmek mümkündür:

 • Sırt ağrısında ciddi hafifleme,
 • Eklem ağrılarında azalma,
 • Dolaşım sistemi bozukluklarının giderilmesi,
 • Ödemlerde azalış,
 • Kasların gevşemesi,
 • Şiddetli baş ağrılarında hafifleme,
 • Stres ve kaygı düzeyinin azalması,
 • Çok daha rahat uyku.

Gebelik masajı yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey masaj yapacak kişinin gerçekten sertifikalı bir uzman olmasıdır. Bu kapsamda çalışabileceğiniz kişilerden birisi olan Coşkun Kaya’nın web sitesi adresini aşağıya bırakıyoruz, hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

http://www.evleremasaj.com/hamile-masaji/

Yazının Hazırlanmasında Kullanılan Kaynaklar:

 1. Field, T. (1999). Pregnant Women Benefit From Massage Therapy. Journal of Psychosomatic Obstetrics and Gynaecology, Mar;20(1):31-8.
 2. Field, T. (2004). Massage Therapy Effects on Depressed Pregnant Women. Journal of Psychosomatic Obstetrics and Gynaecology, Jun;25(2):115-22.
 3. Howell ,Julie, NMT, PMT, Prenatal Health Through Massage Therapy: For Women and Their Babies.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sizde Sorunuzu Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Soruların ve yanıtların uzman tavsiyesi olmadığını, doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sorunuzu 24 saat, en geç 2 gün içinde yanıtlamaya çalışacağız. Lütfen günde birkaç defa tekrar burayı ziyaret edin ve yanıtınızı görün. Gönder butonuna bastıktan sonra sayfa yenilenecek ve sorunuzu bize göndermiş olacaksınız, tekrardan aynı soruyu göndermenize gerek yok, teşekkürler.