Hamile Kalmak İçin Yapılması Gereken Öneriler ve Zamanlama Detayı

Hamile kalmak isteyen kadının yapacağı ufak değişiklikler hamile kalma şansını katbekat artırabilir. Bu nedenle zamanlama ve beslenme gibi açılardan en etkili yöntemlere değinmek yararlı olacaktır.

hamile kalmak icin 315x225 - Hamile Kalmak İçin Yapılması Gereken Öneriler ve Zamanlama Detayı


Hamile kalmak isteyen modern zaman kadınları eskilere nazaran oldukça şanslı. Çünkü her geçen gün sayısı artan medikal araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre hamile kalmak için yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi giderek kabarıyor.

Besin takviyelerinden, adet döngüsüne, cinsel ilişki zamanlamasından, stres seviyesine kadar her şey kadınların hamile kalma ihtimalini artırabilir.

Cinsel İlişki Zamanlaması

Hamile kalmaya çalışan bir kadın için zamanlama çok önemlidir. Çünkü periyotların belirli bir anlamı vardır ve bu kapsamda hamile kalmak için en uygun zamanların yakalanması gerekir. Hamile kalmak isteyen kadınlar ovulasyon gününde ya da ovulasyondan hemen önce hamile kalma şansını artırabilir.

Mutlaka oku: Hamilelik zamanı hesaplaması (Öğren)

Ovulasyon Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Düzenli adet döngülerine sahip bir kadın (28 günde 1) için ovulasyon dönemi bir sonraki adet gününden 14 gün öncesi itibariyle başlamaktadır. Diğer bir deyişle adet olduktan 2 hafta sonrası itibariyle ovulasyon yani yumurtlama dönemi başlamaktadır.
Son adetin üzerinden 2 hafta geçtiyse 1 hafta süresince toplamda 2 – 3 kez cinsel ilişkiye girilmesi hamile kalma ihtimalini katbe kat artıracaktır.

Hesapla

Tıkla: Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı

Beslenme ve Kilo Kontrolü

Yapılan araştırmalar kilolu kadınların gebe kalma şansının daha az olduğunu ortaya defalarca koydu. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınların egzersizlere başlaması ve kilosunu kontrol altında tutması çok önemli. Bu süreçte stresin de kontrol altında tutulması ve ani kilo kaybının önlenmesi gerekir.
Omega 3, folik asit, prenataller gibi takviye edici gıdaların tüketilmesi hamile kalma ihtimalinizi çok artıracaktır.

Maden Suyu İçmeye Başlayın

Maden suyunun içeriğindeki mineraller hamile kalma şansını yaklaşık 5 kat artırmaktadır. 2012 yılında Lauren Wise ScD’nin Amerika’daki kadınlar üzerinde yaptığı bir araştırma günde iki veya daha fazla sayıda maden suyu içen kadınların içmeyenlere nazaran 5 kat daha fazla doğurganlık oranına sahip olduğunu ortaya koydu.

Erkeğin de Yapması Gereken Şeyler Var

Çok uzun süre yerine oturan ve düzenli egzersiz yapmayan erkeklerin, düzenli egzersiz yapan ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olan erkeklere nazaran yarı yarıya daha az sperme sahip olduğu Harvard Üniversitesi tarafından ortaya konmuştur. Bu kapsamda eşinizin düzenli egzersiz yapmaya başlaması hem sağlı hem de hamile kalma şansınızın artması adına oldukça önemlidir.

14 Soru Yanıtlandı

  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.
  • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.