Hamile Kalma Zamanı ve Günlerini En Basit Hesaplama Yöntemi

Hamile kalmak isteyen kadınların bu günlerde ilişkiye girmesi gebelik ihtimalini katbekat artıracaktır. Bu günlerin hesaplaması için ise bilinmesi gereken bazı detaylar vardır.

hamile kalma zamani hesaplama 315x225 - Hamile Kalma Zamanı ve Günlerini En Basit Hesaplama Yöntemi


Hamile kalmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken detaylardan birisi de yumurtlama döneminin belirli günleri kapsadığı ve bu dönemde hamile kalma ihtimalinin artırılabildiğidir. Doğurganlığın tavan yaptığı bu günler, hamile kalmak isteyenler için mükemmel günlerdir ve bu nedenle hesaplanması büyük önem arz etmektedir.

Adet kanamasının başladığı gün adet döngüsünün başladığı gün olarak ifade edilir. Bir sonraki adet gününde ise döngü sona ermiş olur. Bunun hatırlanması hamile kalma zamanının hesaplanabilmesi için çok önemlidir.

Hamile Kalma Zamanı

Hamile kalmak isteyen kadınlar adet döngüsünün tam ortasında kalan hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmelidir. Söz konusu hafta tipik 28 günlük adet döngüsüne sahip kadınlar için son adetin üzerinden 14 gün geçtikten sonra başlar ve 21 gün geçinceye kadar devam eder. Örneğin ayın 2’nci gününde adet olan bir kadın için doğurganlığın tavan yaptığı dönem 14 gün sonra yani ayın 16’ncı gününde başlayacak ve ayın 23’üncü gününe kadar devam edecektir.

Adet döngüsü 28 günden uzun süren kadınların yapacağı hesaplama ise bir sonraki adet gününe dayanarak yapılacaktır. Bir sonraki adet gününden 14 gün öncesi itibariyle doğurganlığınız tavan yapacak ve adetinize 7 gün kalana kadar devam edecektir.

Mutlaka oku: Hamile Kalmak İstiyorum!

Yumurtlama döneminin içerisinde yer alan bu günler bazı salınımların gerçekleştiği günlerdir ve bu salınımlar spermlerin rahim içerisinde çok daha rahat hareket edebilmesini dolayısıyla da hamile kalmayı sağlayabilmektedir.

Gebelik için En Uygun Dönem

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılabileceği gibi bir sonraki adetten 14 gün önce yumurtlama dönemi başlamaktadır. İşte bu dönem başlamadan 3 gün önce ve 3 gün sonrası arasında kalan 6 gün içerisinde gebelik şansı katbekat artmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 28 günlük adet döngüsüne sahip bir kadını ele alalım. Son adetini ayın 1’inci gününde yaşamış ve bir sonraki adeti ayın 29’uncu gününde gerçekleşecek. Bu kadın için gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem bir sonraki adetine 14 gün kalması nedeniyle ayın 15’inci günü olacaktır. Hamile kalmak isteyen kadın ayın 12’nci günüyle 22’nci günü arasındaki 6 gün içerisinde olabildiğince ilişkiye girerek hamile kalma ihtimalini artırabilir.

Hesapla

Tıkla: Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı

Hamile Kalma Günleri

Hamile kalma günlerine istinaden yukarıdaki araçla hesaplama yapan kadınlar ek olarak ovülasyon testlerini de araştırabilir. Yumurtlama dönemi yani doğurganlığın tavan yaptığı günleri anlamanızı sağlayan bu testlere eczanelerden kolaylıkla ulaşabilir ve hamile kalma günleri içerisinde ilişkiye girerek gebe kalma ihtimalinizi ciddi şekilde arttırabilirsiniz. En sık kullanılan ovülasyon testleri Miratech, Days Comfort ve Gelenik’tir.

Hamile Kaldığım Günü Hesaplama

Doktorlar arasında halen tartışma konusu olsa da çoğu doktor için hamilelik ilişkiye girildikten sonra gerçekleşen ilk adetle başlar. Yapılan çoğu araştırma da bunu ispatlamıştır. Yani hamile kaldığınız günü hesaplamaya çalışıyorsanız ilişkiye girdiğiniz günü değil de ilişki sonrasında gerçekleşen ilk adet gününüzü hamile kaldığınız gün varsaymanız gerekir. Tüm doğum planlaması da buna uygun yapılmaktadır.

Ne Zaman Hamile Kalınamaz?

Hamile kalma ihtimalinin en az olduğu dönem adet kanamasının yaşandığı günlerdir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi halinde hamile kalma ihtimali çok düşecek fakat asla sıfır olmayacaktır. Çok küçük de olsa hamile kalma ihtimali her zaman için vardır. Dolayısıyla adet kanamasının gerçekleştiği bu günlerde cinsel ilişkiye giriliyor olsa da hamile kalmak istemeyenlerin yine de korunması gerekir.

Daha detaylı bilgi: Adet döneminde hamile kalınır mı, endişe etmeli miyim? (ÖĞREN)

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda hamile kalma günleriyle ilgili en sık sorulan sorulara yanıt verdik, eğer bu sorulardan farklı bir sorunuz varsa sayfanın sonundaki soru gönder formunu kullanarak bilgi talep edebilirsiniz.

Hamile kalma günleri hesaplama yöntemi nedir?
Hamile kalma günleri adet olduktan sonraki 10’ncu gün ile 21’nci gün arasında kalan 11 günlük dönemdir. Aslında bu dönem dışında da gebe kalma ihtimaliniz vardır fakat bu dönem yumurtlama dönemi olduğundan, spermin yumurtayı döllemesi ve gebelik oluşturması daha yüksek bir ihtimaldir.

Dolayısıyla en son adet olduğunuz günün üzerine 10 gün ekleyin ve 21’nci güne kadar olan aradaki 11 günlük süreçte birlikteliklerinize devam edin.

Hamile kalma olasılığı yüksek günleri hesaplama yöntemi
Örneğin 1 Ocak 2019 günü adet olan ve düzenli bir adet döngüsüne sahip Ayşe için hamile kalma olasılığı yüksek günler 11 Ocak 2019 ile 21 Ocak 2019 arasında kalan dönemdir. Hamile kalma dönemi içerisinde birlikteliklerini sıklaştıran Ayşe bu sayede hamile kalma olasılığını da yükseltmiş olacaktır.
Hamile kaldığım günü hesaplama
Ne zaman hamile kaldığını merak eden bir kadının bunu tam anlamıyla yani doğru şekilde belirlemesi oldukça zordur, hatta çoğu doktor hamile kalma günü olarak gerçekleşen son adet gününü baz alır ve gebeliğin bu günden itibaren başladığını baz alır. Hastanede yapacağınız çeşitli testlerle tam olarak ne zaman gebe kaldığınızı öğrenebilirsiniz, ancak bu maliyetli olacaktır. Tıbbi testler haricinde doğal yöntemler ya da türevi bir şekilde tam olarak ne zaman hamile kaldığınızı anlamanız imkansıza yakındır.
Hamile kalma dönemi
Kadınların doğurganlığının zirvede olduğu ve hamile kalma dönemi olarak anılan dönem 20 ile 25 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığındaki kadınlar doğruganlık konusunda zirve noktasındadır ve 25 yaşından sonra geçen her 5 yılda bir doğurganlık seviyesi azalmaya başlar.

Adet döngüsü içerisindeki hamile kalma dönemi ise yerleşme kanamasının gerçekleşmesi muhtemel olan yumurtlama dönemidir. Yumurtlama dönemi düzenli bir adet döngüsü olan kadınlar için en son gerçekleşen adetiyle bir sonraki gerçekleşecek adetinin tam ortasında kalan gündür. Bu günün üzerine 5 gün ekleyip, bu günün üzerinden 5 gün çıkardıktan sonra elinizde 11 gün olacaktır. Bu 11 gün boyunca birlikteliklerinizi sıklaştırmalı ve gebelik denemelerine devam etmelisiniz.

Bir sayısal örnek vermek gerekirse 30 günlük düzenli adet döngüsüne sahip Merve 01 Ocak 2019 günü adet oldu ve bir sonraki adetini de 31 Ocak 2018 günü yaşayacak. Bu iki günün tam ortasında 16 Ocak 2018 tarihi bulunuyor, dolayısıyla 16 Ocak’tan 5 gün çıkarıp 11 Ocak 2018’i, 16 Ocak gününe 5 gün ekleyip 21 Ocak 2018’i not alan Merve 11 Ocak 2018 ile 21 Ocak 2018 tarihleri arasında yumurtlamanın gerçekleştiğini anlamış oldu ve bu dönemde gebelik denemelerine hız kattı.

12 Soru Yanıtlandı

    • Beril P.
    • Beril P.
    • Beril P.
    • Beril P.
    • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.