İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamile Kalma Zamanı ve Günlerini En Basit Hesaplama YöntemiHamile kalmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken detaylardan birisi de yumurtlama döneminin belirli günleri kapsadığı ve bu dönemde hamile kalma ihtimalinin artırılabildiğidir. Doğurganlığın tavan yaptığı bu günler, hamile kalmak isteyenler için mükemmel günlerdir ve bu nedenle hesaplanması büyük önem arz etmektedir.

Adet kanamasının başladığı gün adet döngüsünün başladığı gün olarak ifade edilir. Bir sonraki adet gününde ise döngü sona ermiş olur. Bunun hatırlanması hamile kalma zamanının hesaplanabilmesi için çok önemlidir.

Hamile Kalma Zamanı

Hamile kalmak isteyen kadınlar adet döngüsünün tam ortasında kalan hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmelidir. Söz konusu hafta tipik 28 günlük adet döngüsüne sahip kadınlar için son adetin üzerinden 14 gün geçtikten sonra başlar ve 21 gün geçinceye kadar devam eder. Örneğin ayın 2’nci gününde adet olan bir kadın için doğurganlığın tavan yaptığı dönem 14 gün sonra yani ayın 16’ncı gününde başlayacak ve ayın 23’üncü gününe kadar devam edecektir.

Adet döngüsü 28 günden uzun süren kadınların yapacağı hesaplama ise bir sonraki adet gününe dayanarak yapılacaktır. Bir sonraki adet gününden 14 gün öncesi itibariyle doğurganlığınız tavan yapacak ve adetinize 7 gün kalana kadar devam edecektir.

Mutlaka oku: Hamile Kalmak İstiyorum!

Yumurtlama döneminin içerisinde yer alan bu günler bazı salınımların gerçekleştiği günlerdir ve bu salınımlar spermlerin rahim içerisinde çok daha rahat hareket edebilmesini dolayısıyla da hamile kalmayı sağlayabilmektedir.

Gebelik için En Uygun Dönem

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılabileceği gibi bir sonraki adetten 14 gün önce yumurtlama dönemi başlamaktadır. İşte bu dönem başlamadan 3 gün önce ve 3 gün sonrası arasında kalan 6 gün içerisinde gebelik şansı katbekat artmaktadır.

Örnek vermek gerekirse 28 günlük adet döngüsüne sahip bir kadını ele alalım. Son adetini ayın 1’inci gününde yaşamış ve bir sonraki adeti ayın 29’uncu gününde gerçekleşecek. Bu kadın için gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem bir sonraki adetine 14 gün kalması nedeniyle ayın 15’inci günü olacaktır. Hamile kalmak isteyen kadın ayın 12’nci günüyle 22’nci günü arasındaki 6 gün içerisinde olabildiğince ilişkiye girerek hamile kalma ihtimalini artırabilir.

Hesapla

Tıkla: Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcısı

Ne Zaman Hamile Kalınamaz?

Hamile kalma ihtimalinin en az olduğu dönem adet kanamasının yaşandığı günlerdir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi halinde hamile kalma ihtimali çok düşecek fakat asla sıfır olmayacaktır. Çok küçük de olsa hamile kalma ihtimali her zaman için vardır. Dolayısıyla adet kanamasının gerçekleştiği bu günlerde cinsel ilişkiye giriliyor olsa da hamile kalmak istemeyenlerin yine de korunması gerekir.

Daha detaylı bilgi: Adet döneminde hamile kalınır mı, endişe etmeli miyim? (ÖĞREN)

Bir yorum

  1. Anonim Anonim 5 Nisan 2018

    Hamile kalmak için en uygun gün ilişkiye girmek için

Anlatın

Önemli not: Eğer gönderiniz yayımlandığı halde altında yanıt yoksa daha önce aynı sayfada cevaplanan bir konuyu sormuşsunuz demektir. Lütfen soru sormadan önce daha önce cevaplananlara göz atın.


Lütfen doğru teşhisi doktorunuzun koyacağını unutmayın sorumluluk reddi.