hafta hafta gebelik

Hafta Hafta Hamilelik: Resimlerle 40 Haftalık Gebelik Takibi

Hafta hafta gebelik döneminde karnınızın ve bebeğinizin nasıl değişeceğini resimlerle öğrenip, size özel ipuçlarıyla bilgilenin!

Hafta hafta hamilelik takvimi şeklinde düzenlenmiş içeriklerde o haftayla ilgili bilmen gereken her şeyi öğrenmek mi istiyorsun?

Şanslısın!

Bebeğinin büyümesi, annedeki fiziksel ve zihinsel değişiklikler ile ilgili hazırlanan haftalık ve 3 aylık dönemlere bölünmüş içeriklerle merak ettiğin her türlü bilgiyi edinebileceksin.

Hafta hafta hamilelik konulu içeriklere ek olarak sağlıklı beslenme önerileri, bilmediğin kritik noktalar ve uzak durman gereken besinlerle ilgili bilgileri de hiç zahmete girmeden tek bir yerde bulabileceksin.

Aşağıda ilk olarak 15 haftalıkken hamile olduğunu öğrenen, ardından doğum yapana kadar 25 hafta boyunca aynı gün kendisini fotoğraflayan bir annenin resimlerini bulacaksınız. Kendinizin nasıl değişeceğini iyice analiz ettikten sonra bebeğinizdeki değişimleri de inceleyebilirsiniz.

Hafta hafta anne karnındaki değişim;

Hafta hafta, hamilelik boyunca anne karnındaki değişim.

İlk 3 aylık dönem

Hafta hafta gebelik sürecinin ilk üç aylık dönemi döllenme ve implantasyonun olduğu, bebeğinin ise henüz embriyo olarak anıldığı dönemdir. Tüm organlar ve vücut parçalarının gelişeceği hücreler ilk üç aylık dönem içerisinde olur. Kalp atışları başlar, boşaltım ve sinir sistemi yerini alır. Bebeğinin cinsiyetine göre cinsel organı da 2’inci ayın sonlarından itibaren oluşmaya başlar.

2 haftalık hamilelikte bebek

2 haftalık gebelik

Hayatının değiştiği bir hafta olarak bu haftayı baz alabilirsin, yumurtalarından birisi sperm ile döllenmeyi başarabilirse hamilelik dönemi başlıyor demektir.


3 haftalık hamilelikte bebek

3 haftalık gebelik

Bebeğin bu hafta çok hızlı gelişen yüzlerce hücreden oluşan minik bir top halinde.


4 haftalık hamilelikte bebek

4 haftalık gebelik

Uterusun derinliklerinde, bebeğin iki katmandan oluşan embriyosu ve plasenta gelişmeye başlıyor.


5 haftalık hamilelikte bebek

5 haftalık gebelik

Minik embriyo inanılması güç bir hızla büyüyor ve bu dönemde bazı hamilelik belirtileri de görülmeye başladı.


6 haftalık hamilelikte bebek

6 haftalık gebelik

Bebeğinin burnu, ağız ve kulakları yavaş yavaş oluşmaya başladı; sabahları miden bulanıyor ve göğüslerin de garip bir şekilde hassaslaştı.


7 haftalık hamilelikte bebek

7 haftalık gebelik

Bebeğiniz halen küçük ve kuyruklu bir embriyo, ancak elleri ve ayakları şekillenmeye başladı. Uterusun boyutu ise ilk başlanılan noktadan itibaren neredeyse 2 katına ulaştı.


8 haftalık hamilelikte bebek

8 haftalık gebelik

Bebeğin sürekli hareket ediyor, ancak bunu hissettiremeyecek kadar küçük. Bu haftadan itibaren yüksek ihtimalle hamile olduğunuzu öğreneceksiniz.


9 haftalık hamilelikte bebek

9 haftalık gebelik

Bebeğinizin boyu neredeyse 2 cm oldu ve biraz daha insana benzemeye başlıyor. Muhtemelen bu haftadan itibaren belinizin kalınlaşıyor olması sizi rahatsız etmeye başlayacak.


10 haftalık hamilelikte bebek

10 haftalık gebelik

Bebeğinizin gelişim sürecindeki en kritik bölüm geride kaldı! Organları ve kas dokuları yerini aldı, gelişmeye hazır.


11 haftalık hamilelikte bebek

11 haftalık gebelik

Bebeğinizin elleri çok yakında açılmaya ve kapanmaya başlayacak. Dişleri ise küçük birer çıkıntı olarak yerini almaya başlıyor.


12 haftalık hamilelikte bebek

12 haftalık gebelik

Miniğinin ufacık parmaklar kıvrılabilme kabiliyetine sahip oldu! Beyni hızla büyüyor ve böbreklerde idrar boşaltımı başlıyor.


13 haftalık hamilelikte bebek

13 haftalık gebelik

İlk 3 aylık dönemin son haftası! Bebeğin bu haftadan itibaren parmak izine dahi sahip.


İkinci 3 aylık dönem

İkinci 3 aylık dönemin başında bebeğin yaklaşık olarak 8 veya 9 cm büyüklüğe, yaklaşık olarak 40 ila 45 gram ağırlığa sahip olacak. Minicik ve benzersiz parmak izleri çoktan oluştu, kalbi kan pompalamaya başladı bile. Haftalar ilerledikçe, bebeğinin iskelet sistemi de sertleşmeye başlayacak ve duyma kabiliyeti de gelişecek. Henüz hissetmediyseniz ikinci 3 aylık dönemde bebeğinizin ilk tekmesini hissedeceksiniz.

14 haftalık hamilelikte bebek

14 haftalık gebelik

Bebeğinizin küçücük bedeni kendine has karakteristik yapıları geliştirmeye devam ediyor ve kendinizi bu hafta çok enerjik hissediyorsunuz.


15 haftalık hamilelikte bebek

15 haftalık gebelik

Bebeğiniz ışığı algılayabilir duruma geldi ve dilinde tat algılayacak olan dokular oluşuyor. Bu hafta burun tıkanıklığı en büyük sorunun olacak.


16 haftalık hamilelikte bebek

16 haftalık gebelik

İnanılmaz gelişimin olacağı bir dönem başlıyor; bu haftadan sonra bebeğin birkaç hafta içerisinde ağırlığını ikiye, boyunu ise neredeyse 1/4 katına çıkartacak.


17 haftalık hamilelikte bebek

17 haftalık gebelik

Bebeğinizin iskelet sistemi bir kıkırdaktan kemiğe değişmeye başladı ve göbek kordonu çok daha güçlü bir sistem haline geldi.


18 haftalık hamilelikte bebek

18 haftalık gebelik

Bebeğinin cinsel organı bir ultrasonografide görülebileceği kadar gelişti; bu haftadan itibaren muhtemelen bebeğinin cinsiyetini öğrenmiş olacaksın.


19 haftalık hamilelikte bebek

19 haftalık gebelik

Hadi durmayın ve şarkı söyleyin: bebeğin annesinin sesini artık duyabilir!

 


20 haftalık hamilelikte bebek

20 haftalık gebelik

Tebrikler, hamilelik dönemini yarıladın! Bebeğin yutkunmaya ve mekonyum üretmeye çoktan başladı.


21 haftalık hamilelikte bebek

21 haftalık gebelik

Bebeğinin hareket ettiğini mi düşünüyorsun? Bu yumruk ve tam teşekküllü tekmelerle yer değiştirecek. Şunu bilmen iyi olabilir: bebeğin artık kas dokusuna sahip!


22 haftalık hamilelikte bebek

22 haftalık gebelik

Bebeğin minik bir yeni doğmuş bebeğe benziyor. Bebeğiniz ise içinde bulunduğu gittikçe büyüyen alanı yani karnınızı elleriyle merak içerisinde keşfediyor!


23 haftalık hamilelikte bebek

23 haftalık gebelik

Hareket ederken bebeğiniz bu hareketleri hissetmeye başladı. Çok fazla geçmeden, ayak bileklerinizde ve tabanlarınızda şişmeler görülebilir.


24 haftalık hamilelikte bebek

24 haftalık gebelik

Bebeğiniz iyice uzadı ancak zayıf kaldı; rahminin büyüklüğü ise bir futbol topu kadar oldu.


25 haftalık hamilelikte bebek

25 haftalık gebelik

Küçük bebeğiniz bu haftadan itibaren saç uzatmaya karar verdi; bu sizin saçlarınızda da bir parlamaya neden olabilir.


26 haftalık hamilelikte bebek

26 haftalık gebelik

Bebeğiniz nefes alabilmek adına amniyotik sıvı teneffüs etmeye başladı.


27 haftalık hamilelikte bebek

27 haftalık gebelik

Bebeğin hıçkırmaya, ayrıca bu haftadan itibaren gözlerini kapatıp açmaya ve parmaklarını emmeye başlayabilir.


Son 3 aylık dönem

Bebeğiniz son 3 aylık dönemin başlangıcında yaklaşık olarak 2-2,5 kg ağırlığa sahiptir. Kirpikler çoktan oluştu ve göz kırpma eylemi gerçekleşiyor. Bebeğinin kırışık cildi, düzleşti ve tırnakları da çoktan oluşmaya başladı. Bebeğin doğduğunda sahip olacağı saçları da şimdiden uzatmaya başladı. Son 3 aylık dönem içerisinde bebeğinizin beynine milyanlarca nöron eklenecek. Varis rahatsızlığı ise canınızı sıkabilir.

28 haftalık hamilelikte bebek

28 haftalık gebelik

Son 3 aylık dönemin ilk haftası! Gelişmekte olan bebeğinizin gözleri rahminizi görmeye başladı.


29 haftalık hamilelikte bebek

29 haftalık gebelik

Bebeğinizin kas dokusu ve akciğeri olgunlaşmaya hızla devam ediyor ve gelişen beyne yeterli alanın oluşabilmesi için başı da büyüyor.


30 haftalık hamilelikte bebek

30 haftalık gebelik

Bebeğiniz bu haftadan itibaren yaklaşık 3 kilogram ağırlığında. Bu haftadan itibaren ruh halinizdeki değişiklikler ve halsizlik canınızı sıkabilir.


31 haftalık hamilelikte bebek

31 haftalık gebelik

Bebeğinizin güçlü tekmeleri geceleri sizi uyandırabilir.


32 haftalık hamilelikte bebek

32 haftalık gebelik

Bebeğiniz kilo almaya başladı! Bu hafta genişlemek durumunda kalan rahmin mide yanması ve ekşimesine neden olabileceğini unutmamalısınız.


33 haftalık hamilelikte bebek

33 haftalık gebelik

Bebeğiniz şimdi 4 kilo ağırlığında ve oturduğunuz yerden kalkarken sorun yaşamaya başladınız.


34 haftalık hamilelikte bebek

34 haftalık gebelik

Bebeğinizin merkezi sinir sistemi ve akciğeri hızla gelişmeye devam ediyor. Yorgunluk ve baş dönmesi günlük işlerinizi yavaşlatabilir.


35 haftalık hamilelikte bebek

35 haftalık gebelik

Bebeğiniz rahminizde takla atacak kadar enerjik, ancak çok daha azını yaptığı halde inanılmaz şeyler oluyor gibi hissetmeye başladınız.


36 haftalık hamilelikte bebek

36 haftalık gebelik

Bebeğin günde yaklaşık 30 gram kadar kilo alıyor.


37 haftalık hamilelikte bebek

37 haftalık gebelik

Bebeğinizin beyinleri ve akciğeri hızla olgunlaşmaya devam ediyor. Vajinal akıntılar ve kasılmalar baş göstermeye başladı.


38 haftalık hamilelikte bebek

38 haftalık gebelik

Bebeğinizi artık sizde elinizle hissedebileceksiniz, hatta bazı dokunuşlarınıza tepki dahi alabilirsiniz.


39 haftalık hamilelikte bebek

39 haftalık gebelik

Bebeğiniz bu hafta dünyayı selamlamak için hazırlıklara başlıyor! Eğer akıntı artarsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.


40 haftalık hamilelikte bebek

40 haftalık gebelik

Bebeğiniz küçük bir kabak boyutuna ulaştı, ancak halen doğum yapmamış olmak canını sıkabilir – geç doğum oldukça sık rastlanan bir şeydir.


41 haftalık hamilelikte bebek

41 haftalık gebelik

Bebeğiniz bu haftadan sonra içeride eskisi kadar rahat olamayacak; yüksek ihtimalle bu hafta içerisinde doğum yapacak ya da buna teşvik edileceksiniz.

 

Hafta hafta gebelik serimiz içerisinde ultrason görüntüleri ve haftaya özel tavsiyeler ilgili konu başlıklarının içeriğinde paylaşıldı. Eğer bir haftaya ilişkin bilgi edinmek istersen başlık bağlantısına tıklayarak ilgili sayfaya gitmen yeterli.

İlgili sayfaya yani haftaya özel hazırlanmış olan içeriğe giriş yaptığında o haftaya özel bilgilendirmelerle karşılaşacaksın. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için bilmen gereken her şeyi ve daha fazlasını sana sunacak olan bu içerikler, araştırma yapman konusunda da seni yönlendirecek.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir