Gebelikten Korunma, Hamileliği Önleyen Ürünler ve Etkileri

Gebelikten korunmak için geliştirilen yöntemler ve ürünlere göz atın. % 99 oranında hamilelikten korunmak için en etkili yöntemlerin neler olduğunu öğrenin ve sizin için en iyi seçeneği bulun.

doğum kontrol yöntemleri

Hamilelik her ne kadar tebrik edilesi bir durum olarak yorumlansa da bazılarımızın gebe kalmak istememesi oldukça anlaşılabilir. Bu kapsamda gebelikten korunmak için geliştirilen çeşitli yöntemler var fakat hangisinin kişi için en iyi sonuç vereceği konusunda bazı kafa karışıklıklarının ortaya çıkması muhtemel. Dolayısıyla hamilelikten korunmak için yapılması gereken şeylere ve kullanılabilecek yöntemlere kısaca değinmek yararlı olabilir.

Prezervatif, Kondom Kullanımı

Prezervatif, gebelikten korunmak isteyen kadınlar için en maliyetsiz ve en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Yapılan araştırmalar prezervatif kullanımının % 98 oranında etkili olduğunu defalarca ortaya koydu. Fakat prezervatif kullanımının da kendine has bazı prosedürleri var:

  1. Kullanma tarihi geçmiş kondomlar kullanılmamalıdır.
  2. Prezervatifler yanlış kullanılmamalı ve kullanılmadan önce mutlaka kullanma talimatı okunmalıdır.
  3. Prezervatifin kullanımı sırasında yırtılmalara karşı dikkatli olunmalıdır.

Prezervatif yapısı itibariyle kolay yırtılan bir şey değil fakat çok nadiren de olsa bunun mümkün olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol hapları gebelikten korunmak isteyen kadınların en sık başvurduğu yöntemlerdendir. Hormon seviyeleri üzerinde doğrudan kontrol sağlayan bu haplar gebeliği önlemek konusunda oldukça başarılıdır.

Yumurtlamanın önüne geçmesi, spermin yumurtaya ulaşmasını engellemesi ve implantasyon kanamasının gerçekleşmemesini sağlamasıyla her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

Bilgi al: Ertesi gün hapı

Doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılan doğum kontrol hapı hamileliğin önüne geçmek konusunda % 99 etkilidir.

IUD’s Yöntemi

Her ne kadar ülkemizde pek sık uygulanmıyor olsa da rahme yerleşmesi beklenen bebeğin beslenmesini sağlayan yapıların çalışmasını kısıtlayarak dolaylı yoldan hamileliğin önüne geçilebilen bir diğer yöntem de IUD’s cihazlarıdır. Başarı oranı % 99’dan daha yüksektir.

Başarı Oranları ve En İyi Korunma Yöntemi

Her yöntem kişinin durumuna göre daha kullanışlı olabilir fakat yapılan araştırmalar bazılarının diğerlerine nazaran çok daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur.

Prezervatif

Oldukça ucuza mal olan prezervatif kadınların % 82’sinde doğrudan hamileliğin önüne geçmiştir. Yapılan araştırmalarda % 16’lık oranda dolaylı etkilerin olduğu belirlenmiş ve sadece prezervatif kullanımı sayesinde gebelikten korunan kadın sayısının 100 kişiden 82’si olduğu ortaya çıkmıştır.

Prezervatifi marketlerden, eczanelerden ya da bazı AVM’lerdeki otomatlardan satın almak mümkündür.

Olumlu yönleri: ucuz olması, kolaylıkla bulunabilmesi ve yüksek başarı oranına sahip olması.

Olumsuz yönleri: duyarlılığı azaltması, alerjik reaksiyonla karşılaşılması ve çok düşük de olsa yırtılma riski.

Prezervatifin yırtık olup olmadığını anlamak için kullanmadan önce içerisinde biraz su doldurup sızıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kadın Prezervatifi

Cinsel organın içerisine yerleştirilen bu ürün % 79 oranında başarı göstermiştir. Bazı eczanelerde bulunmaktadır ve fiyatı erkek prezervatiflerine nazaran biraz daha pahalıdır.

Olumlu yönleri: cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçmesi.

Olumsuz yönleri: duyarlılığı azaltması ve alerjik reaksiyon ile karşılaşma ihtimali.

İmplant

Cildin altından bir kürdanın yarısı kadar büyüklüğe sahip şekilde yerleştirilen plastik bir çubuk hamileliğin önüne geçmenizi sağlayabilir. İmplant tedavisi olarak da bilinen bu yöntem sayesinde servikal mukus artışı meydana gelir ve gebeliğin oluşma ihtimali % 1’e düşer.

Olumlu yönler: kullanılabilir en etkili çözümlerden birisi olması, üç yıl kadar koruma sağlaması.

Olumsuz yönler: fiyatının pahalı olması, tedavi sonrasında sivilce, göğüs hassasiyeti vb. bazı yan etkilerle karşılaşılması.

Bilgi al: İmplantasyon kanaması nedir

Vajina Halkası

Vajina halkası % 92 oranında başarı göstermektedir. Yüzüğü yerleştirdikten sonra üç hafta kadar koruma sağlayabilir. Yerleşme kanamasının önüne geçer ve etkin bir çözüm sunar.

Olumlu yönler: Üç hafta süresince rahatlıkla kullanılabilmesi ve günlük hayata hiçbir etkide bulunmaması.

Olumsuz yönler: Her yerde bulunamaması.

 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş;

TwitterFacebookWhatsAppGoogle+Pin

2 Soru Yanıtlandı

    • Beril P.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.