Gebelikte Varis Problemi ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Hamileliğin son aylarında boy göstermeye başlayan varisler bazen can sıkıcı olabiliyor. Varislerin önüne geçmek ya da tedavi etmek için uygulayabileceğin basit yöntemler ise tamamen kurtulmanı sağlayabiliyor, işte o yöntemler.

gevelikte varis

Muhtemelen bazı gebelik belirtilerini yaşamaya çoktan başladın, ancak varisli damarların bunlardan birisi olmasına gerek yok. Yapacağın bazı küçük değişikliklerle hamilelikte varisli damarları tedavi etmen mümkün.

Varisli damarlar, cildinizin yüzeyine yakın olan damarların şişmesini ifade eder ve bazı durumlarda ağrı verici olabilir. Bebeğinizin hızla büyümesi nedeniyle oluşan basınç, damarlarından akan kan hacminin artması damarlarda varis görülmesinin başlıca nedenleridir ve bu nedenle varisin mutlaka tedavi edilmesi en azından şiddetinin azaltılması gerekir.

Kan dolaşımını daha iyi bir düzene sokmak ve varisli damarları geçirmek için bazı doğal ve mucizevi besinleri kullanabilirsin. Bunları öğrenmek için okumaya devam et.

Yaşam Tarzında Yapılacak Değişiklikler

Yaşam tarzında yapacağın bazı küçük değişiklikler varisli damarları tedavi etmek için atacağın ilk adımlardandır. Bu değişiklikler diğer hamilelik belirtilerinin şiddetinin azalmasını da sağlayacaktır.

varis egzersizleri

Düzenli Egzersiz

Varisli damarlar, hamileliğin ilerleyen haftalarında bebeğin ağırlığı arttığında ortaya çıkmaya başlar. Kan dolaşımınızı iyileştirmek ve varisli damarların ortaya çıkması ihtimalini olabildiğince azaltmak için gebelik boyunca düşük tempolu, ancak etkili egzersizler yapmaya çaba gösterin. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hangi egzersizlerin sizin için mükemmel olacağını öğrenmek için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Yürüyüş yapmak ve yüzmek, hamilelik boyunca yapabileceğiniz en etkili ve zararsız egzersizlerdir.

Ayaklarınızı bükerek ve kendi etrafında döndürerek ayak egzersizleri yapmayı düşünebilirsiniz. Bacaklarınızı gerin, hareket ettirin ve döndürün, bu egzersiz olduğunuz yerde kan dolaşımınızı rahatlatmanızı sağlayacaktır.

varisleri geçirmek için oturuş şekli

Oturma Şekli

Uzun süre aynı şekilde bir yerde oturmanız varisli damarların ortaya çıkmasına neden olan bir faktördür ve kaçınılması gerekir. Varisli damarlar, dolaşım sisteminizin zayıfladığı yani kan dolaşımınızın sekteye uğradığı anlarda gelişir.

Dolayısıyla uzun süre aynı pozisyonda oturmanız ya da çok fazla hareket etmeden günlerinizi geçiyor olmanız, varisli damarlara neden olacaktır.

Kan dolaşım hızını korumak ve iyileştirmek için belirli aralıklarla ayağa kalkın ve farklı bir şekilde tekrar bulunduğunuz yere oturun.

varis için uyuma şekli

Bacakların Duruşu

Aynı konumda uzun süre oturmanız gerekiyorsa, ara sıra bacaklarınızı bedeninizden daha yüksek bir konumda tutmaya gayret edin.

Örneğin, bir koltukta oturuyorsanız ayaklarınızı bir tabure ya da sandalyenin üzerine uzatabilirsiniz. Bu bacaklarınızın üzerindeki basıncı azaltacak ve kan dolaşımına iyi gelecektir.

Gece yatarken bacaklarınızın altına yastık koymanız da iyi olacaktır.

varis egzersizleri

Nefes Egzersizleri

Derin nefes almanız kan dolaşımınızı iyileştirmek ve rahatlatmak için mükemmeldir. Varisli damarları önlemek için bağdaş kurarak oturun ve derin nefes alıp yavaşça verin. Diyaframınızdaki havayı iyice hissetmeniz, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bu egzersizi hamileliğiniz boyunca her gün 10 dakika yapın. Nefes alırken çok fazla hareket etmeyin, omuzlarınızı oynatmayın ya da rahatsız bir pozisyonda oturmayın. Bağdaş kurmak sizin için iyi bir çözüm değilse kendinizi rahat hissettiğiniz bir şekilde oturun.

varis için ayakkabı seçimi

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçiminiz sırt ağrısı da dahil olmak üzere farklı konularda hamileler için önemlidir. Topuklu ayakkabı giymekten kaçının ve ayakkabı seçimi yaparken alçak topuklu ayakkabıları tercih edin.

Özel olarak hamileler için satılan onlarca ürün bulunmakta, en azından bunlardan bazılarını deneyebilir ve nasıl hissettirdiğini görebilirsin. Eğer çıplak ayakla olduğundan daha rahat hissediyorsan o ayakkabıyı almalısın.

Çoğu hamile kadının, gebeliğin son zamanlarında ayakları şişer ve bunun başlıca nedeni ayakkabı seçiminde yapılan hatalardır. Yapacağınız iyi bir seçim kan dolaşımınız için yararlı olacak ve varisli damarları önlemeniz adına yararlı olacaktır.

varis çorabı

Hamile Çorabı

Hamile kadınlar için üretilen bazı çoraplar vardır ve bu çoraplar vücudun üzerindeki baskıyı eşit şekilde dağıtmak, kan dolaşım hızını korumak ve varisli damarları önlemek adına oldukça başarılı olmaktadır.

Standart çoraplardan daha kalın olarak üretilen bu çoraplar bacaklarınızı sıkacak şekilde tasarlanır ve karnınızın bir kısmına kadar uzundur.

Bu çorapları; eczanelerde, hamile giyim mağazalarında ve Gittigidiyor’da bulabilirsin. Hamilelik çorapları genellikle standart şekilde üretildiğinden dolayı internetten sipariş vermen daha avantajlı olabilir, ülkemizdeki her eczanede bu ürünler bulunamıyor.

varis için nasıl uyunmalı

Uyku Pozisyonu

Sol tarafınıza doğru uyumanız, vücudunuzun sağ tarafında bulunan vena cava isimli devasa bir damarın üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Bu damardaki baskıyı azaltmanız bacaklarınızda çıkan varislerin ve şişen ayaklarınızın iyileşmesi için oldukça etkili olacaktır.

Sol tarafa doğru uyuyun, dizlerinizin, ayaklarınızın ve bileklerinizin altına birkaç yastık koyarak uyuyun.

Uyuduktan sonra sağ tarafa dönmek konusunda endişeye kapılmayın ve uyumaya devam edin, olabildiğince sol tarafınıza yatmaya çalışmanız yeterli olacaktır.

vajinal varis

Vajinal Bölgedeki Varisler

Çoğu varisli damar bacaklarda ortaya çıksa da, özellikle hamileliğin son 3 aylık döneminde vajinal bölgede varisler gözlemlenebilmektedir.

Vajinal bölgede çıkan bu varisler boy göstermeye başladıysa, ağrı ve baskıyı azaltmak için buz torbasıyla tampon uygulayabilirsiniz.

Vajinal bölgedeki varisleriniz gittikçe şiddetlenir ve endişelendirmeyi gerektirirse doktorunuzla görüşün.

Beslenme Değişiklikleri

Düzensiz, sağlıksız ve yağ ağırlıklı beslenmeniz damarlarınızın tıkanmasına dahi sebep olabilmektedir ve varisli damarların da başlıca sebeplerindendir. Sağlıklı bir beslenme planı oluşturmanız hamilelikte varisleri önlemenizde yararlı olacaktır. Öncelikle hamilelikte sağlıklı beslenme makalemizi okuyun. Ardından;

sağlıklı diyet

Diyet Listesi Değişikliği

Damarlanıza ek olarak basınç yapan hamilelik sırasında kilo alımı olabildiğince makul düzeyde olmalıdır. Eğer ne yediğinize dikkat etmiyorsanız mutlaka sağlıklı bir diyet listesi oluşturmanız ve buna yapışmanız gerekir.

Besleyici ve dolaşım sisteminizi rahatlatıcı besinler tüketmeye özen gösterin; yulaf, vitaminler, mineraller, folik asit, kalsiyum, demir ve omega-3 gibi yararlı yağ asitlerini aldığınızdan emin olun.

yüksek lfli besinler

Yüksek Lifli Besinler

Günlük düzenli olarak lif tüketmeniz, hemoroidleri önlemeniz konusunda da size yararlı oalcaktır. Kabızlığı önlemek adına yenilen yulaf, sindirim sistemini dengede tutmak, boşaltım sisteminin işleyişini rahatlatmak ve basıncın düzenlenmesini sağlamak konusunda oldukça etkin rol oynar.

İyi lif kaynakları şu şekildedir;

  • Kepek ve tahıllı gevrekler
  • Fasulye ve diğer bakliyatlar
  • Meyveler
  • Yeşillik

doğum öncesi vitaminler

Doğum Öncesi Vitaminleri

Yüksek ihtimalle doktorunuz zaten size bir doğum öncesi vitamin takviyesi tavsiye edecektir ve günlük düzenli olarak kullanmanızı isteyecektir.

Seçtiğiniz herhangi bir doğum öncesi vitaminin içerisinde A ve C vitamini bulunduğundan emin olun. Bu vitaminler kan dolaşıını sağlıklı tutmak adına çok önemlidir ve damarlarda oluşan hasarları da önlemesiyle bilinir.

Bu vitaminleri barındırmayan bir doğum öncesi hapını zaten kullanıyorsanız endişelenmeyin ya da yeni bir vitamin takviyesi almayın. Yapacağınız şey bu vitaminleri besinlerden almak olacaktır.

A vitamini için; patates, havuç ve koyu yeşill sebzeler. C vitamini için; portakal, kırmızı biber ve lahana gibi besinleri tüketin.

Çok güzel!

Gebelikte varis problemiyle nasıl başa çıkacağınızı öğrendiniz, ancak maalesef varisli damarlar uğraştığınız tek hamilelik belirtisi değil. Gebeliğin son haftalarında ortaya çıkan diğer belirtilerle başa çıkmak içinde şu içerikleri okuyabilirsiniz;

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Not: Gönder butonuna bastıktan sonra mesajınız incelenmek üzere başarıyla gönderilmiş olacaktır, onaylanana kadar da burada görünmeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen günlerde sayfayı tekrar ziyaret ederek mesajınızı görebilirsiniz.